ახალი მიდგომა სამართლიანი არჩევნებისთვის
ამერიკის საელჩომ საქართველოში ცოტა ხნის წინ ქვეყანას მოუწოდა, ამა წლის ოქტომბერში საპარლამენტო არჩევნები „მაქსიმალურად სამართლიანი კამპანიის პირობებში“ ჩაატაროს. აშშ-მ კიდევ ერთხელ განაცხადა, რომ საქართველოს ამ მცდელობაში დაეხმარება.
ამ განცხადებაში განსაკუთრებული არაფერია. იგი შეიძლება ისეთ ქვეყნებში გაკეთებულიყო, სადაც დემოკრატიისა და თავისუფლების სხვადასხვა დონეა. თუმცა, ჩნდება კითხვა: იცის თუ არა - როგორ, ან შეუძლია თუ არა აშშ-ს, რომ საქართველოში და სხვა მსგავს ქვეყნებში არჩევნები უფრო სამართლიანი გახადოს.
ისიც დასაშვებია, აშშ-ს სულაც არ უნდა კარგი არჩევნები საქართველოში და ასეთი განცხადება მხოლოდ იმიტომ გააკეთა, რომ აშშ-სგან ყველა ამას მოელოდა. თუმცა, ალბათ, ამას ვერ ვიტყვით საქართველოზე, სადაც თავისუფალი არჩევნების ჩატარება და უფრო ძლიერი დემოკრატიის მშენებლობა აუცილებელი წინაპირობაა იმისათვის, რომ აშშ-მ თავისი ინტერესები გაატაროს. ამერიკას მიზნად საქართველოს ნატოში გაწევრიანება აქვს დასახული და ამ არეულ რეგიონში ბევრად უფრო იოლი იქნება საქართველოს, როგორც ამერიკის სტაბილური მოკავშირის როლის განმტკიცება (განსაკუთრებით - ევროპის თვალში), თუკი ქვეყანა დაამტკიცებს, რომ იგი დემოკრატიისკენ მიიწევს.
აშშ-ს, მათ ევროპელ და სხვა დემორატიულ მოკავშირეებს ორი მთავარი მიდგომა აქვთ იმისათვის, რომ საარჩევნო გარემო გამოსწორდეს საქართველოს მსგავს ქვეყნებში, ანუ - ქვეყნებში, სადაც არც დემოკრატიაა, არც ტოტალიტარიზმი და თანაც ეს ქვეყნები დასავლეთსაც არ ემტერებიან.
პირველი მიდგომა არჩევნების მონიტორინგია. მეთოდები და ინსტიტუციები, რომლებიც არჩევნების მონიტორინგისთვის გამოიყენება, პროფესიონალური და დახვეწილია. მათი მეშვეობით არა მხოლოდ იმის განსაზღვრა შეიძლება, რა დონეზე თავისუფალი და სამართლიანი არჩევნები ჩატარდა, არამედ კონკრეტული არჩევნების სუსტი და ძლიერი მხარეების დადგენაც შესაძლებელია. თუმცა, ამ ორგანიზაციებს მხოლოდ არჩევნების მონიტორინგის უფლება აქვთ, ჩარევისა და გამოწორების საშუალება კი – არა. მაგრამ ხშირად საერთაშორისო, თუ შიდა მონიტორინგის ჯგუფებისთვის, რომლებსაც დასავლეთის დონორები აფინანსებენ, მთავარი მიღწევაა, დაადგინონ, კარგად ჩატარდა არჩევნები თუ არა. ხშირ შემთხვევაში, ეს ორგანიზაციები ადასტურებენ იმ სურათს, რომელიც არჩევნებამდეც კარგად იყო ცნობილი, ან დოკუმენტურად აღნუსხავენ იმას, თუ რეალურად რამდენად ცუდად ჩატარდა არჩევნები, რომელთა ცუდად ჩატარებასაც ისედაც ელოდნენ.
მეორე მიდგომა ტექნიკური მხარდაჭერის უზრუნველყოფაა იმ ქვეყნისთვის, რომელიც არჩევნებს ატარებს. მაგალითად, აშშ-ს განცხადებას საქართველოს თაობაზე მოჰყვა დაპირება, რომ საქართველოს დედაქალაქ თბილისში ამომრჩეველთა სიის დასაზუსტებლად აშშ 1 მლნ დოლარს დახარჯავს. მსგავსი პროექტები სხვადასხვა ქვეყნებში ტექნიკურ საკითხებზე ახდენს ფოკუსირებას - ისეთებზე, როგორიცაა მარკირების მელნით უზრუნველყოფა, გამჭვირვალე საარჩევნო ყუთების შესყიდვა ან საარჩევნო კანონის გადახედვის თაობაზე გამართული უსასრულო დისკუსიების დაფინანსება.
ამ ორი მიდგომის მინუსი ისაა, რომ მათი საშუალებით ისეთი პრობლემების მოგვარებას ცდილობენ, რომლებიც ხშირად ძალიან თვალშისაცემი არ არის. გარდა ამისა, ცდილობენ, ტექნიკური გადაწყვეტა მოუძებნონ ისეთ პრობლემებს, რომლებიც ბევრ შემთხვევაში, ძირითადად, ტექნიკური კი არა, პოლიტიკურია.
საქართველოს მგავსი ქვეყნებისთვის სამართლიანი არჩევნების ჩასატარებლად მთავარი წინაღობა არც სუსტი ამომრჩეველთა სია და არც ხარისხიანი საარჩევნო დანადგარების უკმარისობაა. თუმცა, ზოგი ქვეყნისთვის ხადახან ესეც პრობლემას წარმოადგენს. ასეთი ქვეყნების მთავრობები ხშირად მზად არ არიან, ისე წარმართონ არჩევნები, რომ არჩევნებში მათი დამარცხების შესაძლებლობა გაჩნდეს. შესაბამისად, ტექნიკური პროლემების მოგვარებას მსგავს ქვეყნეში არჩევნების სამართლიანობაზე მხოლოდ მცირედი გავლენა თუ ექნება. თუმცა, ქვეყნები ამგვარ დახმარებას ითხოვენ, რადგან მათი დაფინანსება და რეალიზება იოლია და იშვიათად თუ შეუქმნის პრობლემებს ქვეყნის მთავრობას არჩევნების მოგებაში.
გაურკვეველია, შეუძლია თუ არა აშშ-ს არჩევნების სამართლიანობის დონეზე ზეგავლენის მოხდენა ქვეყნებში, სადაც ფესვგადმულია ნახევრადდემოკრატიული ან ნახევრადავტორიტარული რეჟიმები და თანაც აშკარაა, რომ პრობლემისადმი ამჟამინდელი მიდგომა საკმარისი აღარაა.
ქვეყნების უკეთესი არჩევნებისკენ მისამართად აუცილებელი მეთოდები ახლა უკვე მხოლოდ საარჩევნო სიების დახვეწითა და სხვა მოწინავე ტექოლოგიური ტაქტიკით ვეღარ შემოიფარგლება. შედგებისათვის ახლა უკვე კონკრეტული  პოლიტიკური ზეწოლაა საჭირო. უნდა მოინდომონ და საქვეყნოდ მოუწოდონ უცხოელ ლიდერებს სამართლიანი არჩევნების ჩატარებისკენ; უფრო ხშირად უნდა ჩაერიონ პროცესებში, თუ მთავრობა წინა საარჩევნო პერიოდში ზეწოლას ახდენს. ასეთი პოლიტიკის გატარება მოკავშირე ქვეყნებში ძალიან რთულია.
მაგალითად, ნაკლებად სავარაუდოა, რომ აშშ-ს მთავრობა (ვაშინგტონში ან თბილისში) სამართლიანი არჩევნების ჩატარებას დაუკავშირებს თავის დახმარებას საქართველოსადმი - ქვეყნისადმი, რომელსაც 1.000 სამხედრო ჰყავს გაგზავნილი ავღანეთში. ისიც ნაკლებად სავარაუდოა, რომ ამერიკის მოკავშირეების ლიდერებს საქვეყნოდ დატუქსავენ თუნდაც იმისთვის, რომ ოპოზიციის აქტივისტებს აპატიმრებენ, ან ოპოზიციის მხარდამჭერებს ემუქრებიან. მაგრამ თუ აშშ ამ ზომების გატარებას არ მოინდომებს, მისი შესაძლებელობები ქვეყანაში უკეთესი არჩევნების ჩატარებასთან დაკავშირებით ძალზედ შეზღუდული იქნება.

New Approaches for Election Fairness
The U.S. Embassy in Georgia recently called on that country to conduct the parliamentary elections scheduled for October of this year in the “fairest possible campaign environment.” The U.S. also restated its commitment to help Georgia in that endeavor.  There is nothing particularly unusual about this statement which could have been made in reference to elections in numerous countries with varying degrees of democracy and freedom.  The question which this raises is whether or not he U.S. knows how, or has the tools, to make elections fairer in Georgia or other similar countries.
It is also possible that the U.S. does not really want good elections in Georgia, but simply issued that statement because that is the kind of thing which is expected of the U.S.  This, however, is unlikely in regards to Georgia where fair elections and stronger democracy are essential pre-requisites for the U.S. to achieve its interests.  The American goals of bringing Georgia into NATO, and solidifying Georgia’s role as a stable U.S. ally in a tumultuous region would be much easier to achieve if Georgia could demonstrate, particularly to Europe, that it is moving towards democracy.
The U.S. and their European and other democratic allies have two primary approaches to improving elections in countries that like Georgia are neither democratic nor totalitarian and are not enemies of the west.  The first approach is to monitor the election.  The tools and institutions used for monitoring elections are professional and sophisticated able to not only determine the extent to which an election was free and fair, but to identify the strengths and weaknesses of a particular election.  However, these organizations are empowered to monitor elections, not to intervene in them or improve them.  Thus, in many cases the primary achievement of international monitoring groups, or domestic monitoring groups supported by western donors is to identify whether an election was good or not.  In many cases they are largely reaffirming impressions which were widespread before the election, or documenting how an election which was expected to be bad was, in fact, bad.
The second approach is to provide technical support to the country conducting the election.  The U.S. government’s statement about Georgia, for example, was followed by a commitment to spend $1 million to improve the voter lists in the Georgian capital of Tbilisi.  Similar projects in various countries focus on technical issues such as providing ink to mark voters, purchasing transparent ballot boxes or supporting endless discussions about revising the election law.  The problems with these approaches are that they offer answers to problems that are often not very salient or propose technical solutions to problems that are, in most cases, largely political.
The major obstacles to fair elections in countries like Georgia, for example, are not poor voter lists, or lack of quality election equipment, although these are often problems in some countries, but the reality that governments are not prepared to conduct elections in a way that makes it possible that they might lose.  Accordingly, technical solutions can only have a limited impact on election fairness in these countries, but they remain appealing because they are easy to fund and implement and rarely create problems with the government of the country having the elections.
It is not clear that the U.S. is able to influence the degree of election fairness in entrenched semi-democratic or semi-authoritarian regimes, but it is clear that the current approaches are no longer sufficient.  The tools which are necessary to push countries to better elections are no longer simply help with election lists and other straightforwardly technical tactics, but include things like concrete political pressure linked to consequences, a willingness to publicly urge foreign leaders to conduct fair elections, and intervene more frequently when government abuses occur in the pre-election period.  The politics of doing these things in countries that are allies is very complicated.  It is unlikely, for example, that the U.S. government in Washington or Tbilisi is going to link assistance to Georgia, a country that has more than 1,000 troops in Afghanistan, to fair elections, or that leaders of American allies will be publicly chastised for things like arresting opposition activists or threatening opposition supporters, but unless the U.S. is willing to do these things, its ability to push countries to better elections will be severely limited.