„ქართული ოცნება“: „იძულებული ვართ, ამ ეტაპზე შევასრულოთ კონტროლის პალატის უკანონო მოთხოვნა“
კონტროლის პალატამ მილიარდერი ოპოზიციონერის ბიძინა ივანიშვილის საზოგადოებრივი მოძრაობა „ქართული ოცნება“ დაახლოებულ კომპანიასთან მოჩვენებითი და თვალთმაქცური გარიგების გზით 1.1 მილიონი ლარის მიღებაში დაადანაშაულა, რაც თითქოსდა კანონის მიერ დადგენილი შეზღუდვების თავიდან აცილებას ისახავდა მიზნად.
კონტროლის პალატის პარტიათა ფინანსური მონიტორინგის სამსახურმა განაცხადა 26 იანვარს, რომ მოძრაობა „ქართულ ოცნებაზე“ ვრცელდება მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ საქართველოს კანონი, რომელშიც ახალი რეგულაციები დეკემბრის ბოლოს შევიდა. მართალია „ქართული ოცნება“ პოლიტიკური პარტია არ არის, მაგრამ კანონში ნათქვამია, რომ პოლიტიკური გაერთიანებების დაფინანსებისთვის დაწესებული შეზღუდვები ასევე უნდა ვრცელდებოდეს იმ ორგანიზაციებსა და ჯგუფებზე, რომლებიც პოლიტიკურ პარტიებთან ასოცირდებიან ან რომელთაც „გაცხადებული პოლიტიკური და საარჩევნო მიზნები“ გააჩნიათ. ეს სადავო ახალი ცვლილებები პოლიტიკურ პარტიებს და მათთან ასოცირებულ ჯგუფებს იურიდიული პირებისგან, მათ შორის ბიზნეს ორგანიზაციებიდან დაფინანსების მიღებას უკრძალავს.
კონტროლის პალატამ განაცხადა, რომ იგი „ქართულ ოცნებას“ მიიჩნევს ორგანიზაციად, რომელსაც „გაცხადებული პოლიტიკური და საარჩევნო მიზნები“ გააჩნია და ამიტომ მასზე ახალი რეგულაციები ვრცელდება.
კონტროლის პალატამ ასევე განაცხადა, რომ 26 დეკემბერს „ქართულმა ოცნებამ“ გააფორმა ხელშეკრულება შპს „ელიტა ბურჯთან“ მომსახურების შესყიდვაზე და 29 დეკემბერს ამ ხელშეკრულების საფუძველზე „ელიტა ბურჯს“ საბანკო ანგარიშზე 2 მილიონი ლარი ჩაურიცხა.
ელიტაბურჯის მფლობელი ოფშორული კომპანია Ringold Finance Limited–ია, რომელიც ბრიტანეთის ვირჯინიის კუნძულებზეა დარეგისტრირებული. „ელიტა ბურჯი“ ქართუ ჯგუფთან ასოცირებული სამშენებლო კომპანიაა.
კონტროლის პალატამ განაცხადა, რომ 17 იანვარს „ქართული ოცნებისგან“ მიღებული 2 მილიონი ლარიდან „ელიტა ბურჯმა“ 100 000 ლარი საზოგადოებრივი მოძრაობის ანგარიშზე დააბრუნა. 20 იანვარს კი 1 მილიონი ლარი გადაურიცხა უკან „ქართულ ოცნებას“.
„ქართული ოცნებისთვის“ 25 იანვარს გაგზავნილ  წერილში პარტიათა ფინანსური მონიტორინგის სამსახურის უფროსმა ნათია მოგელაძემ განაცხადა, რომ სახეზეა „თვალთმაქცური“ გარიგებების ნიშნები და ზემოაღნიშნული ქმედებები განხორციელდა „მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიაენებების შესახებ კანონის რეგულაციების გვერდის ასავლელად“, რაც მიზნად ისახავს იურიდიული პირისგან მიღებული კანონით აკრძალული შემოწირულობისათვის კანონიერი სახის მიცემას.
მოგელაძე ასევე წერს, რომ შესაძლოა განხორციელდეს უკანონოდ მიღებული დაფინანსების ჩამორთმევა და სახელმწიფო ბიუჯეტში გადარიცხვა. თუმცა, იგი ასევე წერს, რომ სანქციების გამოყენების თავიდან ასაცილებლად „ქართულ ოცნებას“ შეუძლია 1.1 მილიონი ლარი ისევ „ელიტა ბურჯს“ გადაურიცხოს.
„ქართული ოცნება“, სავარაუდოდ, საპასუხო განცხადებას დღესვე მოგვიანებით გააკეთებს. იმავდროულად, ზაქარია ქუცნაშვილმა, ბიძინა ივანიშვილის ერთ–ერთმა იურიდიულმა მრჩეველმა, განაცხადა, რომ კონტროლის პალატა უკანონოდ ერევა კერძო კომპანიის ფინანსურ საქმიანობაში.
ახალი სადავო რეგულაციები, რომელიც დაფინანსების წესებსა და მონიტორინგის მექანიზმებს ამკაცრებს, უფლებადამცველი ორგანიზაციების კრიტიკის სამიზნე რჩება. მათი განცხადებით, ახალი რეგულაციები ბუნდოვანია და ხელისუფლებას ოპონენტების წინააღმდეგ მისი ბოროტად გამოყენების შესაძლებლობას აძლევს. ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია ამ საკანონმდებლო ცვლილებების წინააღმდეგ სარჩელს ამზადებს საკონსტიტუციო სასამართლოში შესატანად.
ოპონენტები ხშირად აცხადებენ, რომ ცვლილებები ხელისუფლებამ უშუალოდ მილიარდელი პოლიტიკოსის ბიძინა ივანიშვილის წინააღმდეგ მიიღო.
ამ ბრალდებების საპასუხოდ, ეროვნული უშიშროების საბჭოს მდივანმა, გიგა ბოკერიამ ჟურნალ „ტაბულასთვის“ მიცემულ ინტერვიუში განაცხადა, რომ პარტიების შესახებ კანონში ცვლილებები მიზნად ისახავდა ხვრელების ამოვსებას იმისათვის, რომ „დიდ ფინანსებს არ ჰქონდეს დისპროპორციულად დიდი გავლენა დემოკრატიულ პროცესზე და გადაწყვეტილების მიღების პროცესზე“.
„თუ საუბარია იმაზე, რომ ეს დაემთხვა იმას, რომ კონკრეტული პერსონა გამოჩნდა, ეს ასეც არის ხოლმე ხშირად, კი. კონკრეტული პოლიტიკური განვითარებები ახდენს დემონსტრირებას  აშკარა ხვრელების ან კანონმდებლობაში არსებული ხვრელების ბოროტად გამოყენების მცდელობისა“, – განაცხადა ბოკერიამ.
„ჩვენი ეროვნული ამოცანაა, რომ სისტემა იყოს დაცული ბოროტად გამოყენებისგან დიდი კაპიტალის მიერ და ამ პროცესში კიდევ ერთი ნაბიჯი გადაიდგა და ამ ნაბიჯთან მიმართებაში ერთ–ერთი ფაქტორი იყო ის, რაც ჩვენ ყველამ დავინახეთ: გამოჩნდა ისეთი ადამიანი ვინც თქვა, რომ ‘აქ არის რაღაც ხვრელები და მე ამ ხვრელების გამოყენებით ამ რეგულაციებს გვერდს ავუვლი“. ეს არის და ეს. ეს არავითარ შემთხვევაში არც გულისხმობდა და არც შეიძლება გულისხმობდეს კონკურენციის რაიმე სახით შეზღუდვას“, – განაცხადა მან.
ბიძინა ივანიშვილის საზოგადოებრივი მოძრაობა „ქართული ოცნება“ აცხადებს, რომ ამ ეტაპზე „იძულებულია“ შეასრულოს კონტროლის პალატის „უკანონო" მოთხოვნა 1 100 000 ლარზე უარის თქმასთან დაკავშირებით.
„კონტროლის პალატას აქვს უკანონო მცდელობა ხელყოს საზოგადოებრივი მოძრაობის საკუთრება“, – აღნიშნავს „ქართული ოცნება“ 26 იანვარს გავრცელებულ განცხადებაში, „კერძოდ, კონტროლის პალატა მოითხოვს, რომ საზოგადოებრივმა მოძრაობამ ნებაყოფილობით უარი თქვას მის საკუთრებაში არსებულ 1 100 000 ლარზე, წინააღმდეგ შემთხვევაში იმუქრება ამ თანხის კონფისკაციით და მისი ათმაგი ოდენობით დაჯარიმებით“.
„იმისათვის, რომ თავიდან ავიცილოთ ჩვენი საკუთრების უკანონო ჩამორთმევა და, ასევე, არაგონივრულად და არათანაზომიერად მკაცრი ფინანსური სანქციები, ჩვენ იძულებულნი ვართ, ამ ეტაპზე შევასრულოთ კონტროლის პალატის უკანონო მოთხოვნა. თუმცა, უახლოეს დღეებში ვაპირებთ მივმართოთ ჩვენთვის კანონით მინიჭებულ სამართლებრივ ზომებს, რათა აღვკვეთოთ კონტროლის პალატის ჩვეულებად ქცეული თვითნებური და უკანონო მოქმედებები ჩვენს წინააღმდეგ“, – ნათქვამია განცხადებაში.

Ivanishvili's Movement Says Forced to Bow to State Audit's Demand
State audit agency, the body with broad powers to monitor political finances,, accused billionaire opposition politician Bidzina Ivanishvili’s public movement, Georgian Dream of illegally obtaining GEL 1.1 million through striking a sham deal with its affiliated company with a purpose to evade restrictions set by law.
Monitoring service of political party funding at the Chamber of Control, the state audit agency, said on January 26, that Ivanishvili’s movement, Georgian Dream, falls under the regulations of the law on political parties, emended in late December. Although the Georgian Dream is not a political party, the law says that funding restrictions set for political unions should also apply to organizations and groups affiliated with political parties or which have “declared political goals and tasks”. The highly controversial new regulations ban political parties and their affiliated groups to receive funding from legal entities, including from business organizations. The state audit agency said it considers the Georgian Dream as an organization having “declared political goals and tasks”, thus falling under the new regulations.
The agency said that on December 26 the Georgian Dream signed a contract with a private company Elita Burji on purchase of services and on December 29 the Georgian Dreamed transferred GEL 2 million to Elita Burji based on that contract.
Elita Burji is wholly owned by an offshore company Ringold Finance Limited, which is registered in the British Virgin Islands. Elita Burji is a construction firm affiliated with Cartu Group, a holding incorporating firms and organizations owned by Bidzina Ivanishvili.
The state audit agency said, that on January 17 of GEL 2 million it had received from the Georgian Dream, Elita Burji transferred back to the public movement’s account GEL 100,000. Three days later, on January 20, according to the state audit agency, Elita Burji transferred back to the Georgian Dream GEL 1 million.
In a letter sent to the Georgian Dream on January 25, Natia Mogeladze, head of the party funding monitoring service at the Chamber of Control, writes that these transactions contain “signs” of sham deal which aimed at “by-passing rules and restrictions set by the law”; she also writes, that the purpose of the deal was to obtain funding from a legal entity, something that is banned by the law.
Mogeladze also writes, that illegally obtained funding can be confiscated and transferred to the state budget. She, however, also writes, that the Georgian Dream can transfer GEL 1.1 million, which the state audit agency deems to be illegal funding, back to Elita Burji in order not to apply sanctions set by the law.
The Georgian Dream is expected to respond to the state audit agency’s allegation in a written statement later on January 26; meanwhile, Zakaria Kutsnashvili, Ivanishvili’s one of the aides on legal affairs, said that the Control of Chamber was illegally interfering into the private company’s finances.
Controversial new regulations tightened rules for party funding continues to be a source of criticism from the watchdog groups and opposition parties, who say that provisions of the new legislation are vague, potentially giving the authorities possibility to misuse the legislation against opponents. Opponents say that the legislation was specifically designed to target billionaire political Bidzina Ivanishvili.
Addressing these allegations, Secretary of Georgian National Security Council, Giga Bokeria, said in an interview with the Georgian weekly magazine Tabula, that the new legislations aimed at filling loopholes in order to prevent a situation wherein “large finances will have disproportionately huge influence on democratic processes.”
“There are talks that this [legislative amendments on party funding] coincided with emergence of a particular person [on Georgia’s political landscape], yes that’s the case. Concrete political developments can put on surface some obvious loopholes in the legislation,” Bokeria said.
“Our goal is to make the system protected against being misused by huge finances and one more step has been undertaken in this direction [to protect the system by new legislation] and one of the factors [behind] taking this step was what we have all seen: a man has appeared, who said ‘there are loopholes and I will use them to by-pass the regulations’; that’s it. But [these new regulations] in no way mean that competition will be restricted,” he said.
Billionaire opposition politician Bidzina Ivanishvili’s public movement, Georgian Dream, accused the state audit agency of “arbitrary and illegal” targeting of the movement bydemanding to relinquish its GEL 1.1 million.
State audit agency, Chamber of Control, accused Georgian Dream of illegally obtaining GEL 1.1 million through striking a sham deal with its affiliated company with a purpose to evade restrictions set by law. The agency warned the movement to return money back to the private company in order to avoid sanctions set by the law, which may involve confiscation of GEL 1.1 million and fine possibly in ten-fold amount of the sum in question.
The movement said in a statement on January 26, that in order to avoid “illegal confiscation of property and disproportionally strict financial sanctions, we are forced to fulfill the Chamber of Control’s illegal demand.”
The movement, however, said that in next few days it would “resort to legal means” in order to try put an end to the Chamber of Control’s “arbitrary and illegal actions against us, which has already turned into usual practice.”