დღეიდან ძველი სალარო აპარატების გამოყენება იკრძალება
შემოსავლების სამსახურის ინფორმაციით, ახალი GPRS სისტემის საკონტროლო-სალარო აპარატის გამოუყენებლობის შემთხვევაში მეწარმეებს 500-ლარიანი ჯარიმა დაეკისრებათ.
ამასთან, როგორც შემოსავლების სამსახურის დეპარტამენტის უფროსმა ვასილ გედევანიშვილმა განაცხადა, იმ მეწარმეებმა, რომლებმაც სალარო აპარატის შეძენაზე განაცხადი 31 იანვრამდე ჩააბარეს და შესაბამისი ქვითარი აქვთ, ახალი აპარატის მიღებამდე ძველი მოდელის აპარატით სარგებლობა შეეძლებათ.
„უკვე 90 000-მდე სალარო აპარატია დარეგისტრირებული, ამდენად იმ მეწარმეთა რაოდნეობა, რომლებსაც ახალი სალარო აპარატი არ აუღიათ, ძალიან მცირეა, ამიტომ დარეგისტრირების ვადა არ გადაიწევს. აღსანიშნავია ისიც, რომ საგადასახადო კოდექსში შეტანილი ცვლილებების შედეგად მიკრობიზნესის სტატუსის მქონე გადამხდელები სალარო აპარატის შეძენის ვალდებულებიდან გათავისუფლდნენ. ასეთი სტატუსი გადასახადის 18 599 გადამხდელს აქვს მინიჭებული. მცირე ბიზნესის სტატუსის მქონე გადამხდელებს კი GPRS სალარო აპარატები უფასოდ ურიგდებათ“, - განმარტა გედევანიშვილმა.
შეგახსენებთ, რომ ახალი მოდელის საკონტროლო სალარო აპარატების დარიგება გასული წლის აგვისტოდან დაიწყო.
ცნობისთვის, GPRS სისტემის საკონტროლო-სალარო აპარატის ღირებულება 290 ლარია. აპარატის შეძენა ნებისმიერ გადამხდელს ბანკის განვადებით  შეუძლია. განვადება უპროცენტოა და თანხის გადახდა  12 თვეზე ნაწილდება.

Old Cash Registers Shall Not Be Used from Today
According to the Revenue Service Office, if entrepreneurs do not use the new GPRS system control-cash registers, they will be fined with 500 GEL.
Head of the Revenue Service Office Vasil Gedevanishvili added that the entrepreneurs, who have already filed applications for the purchase of new cash-registers before January 31 and hold corresponding receipt, will be able to use the old apparatus before the procurement of the new ones.
“About 90 000 cash registers have been registered already; so the number of the entrepreneurs who have not purchased the new register is too small. So, the deadline for the registration will not be postponed. It is noteworthy that as a result of the amendments to the Tax Code, tax-payers with the status of micro-business shall be free from the responsibility to purchase the cash register. 18 599 tax-payers have similar status. The tax-payers holding the status of small-business will receive the GPRS system apparatus for free,” said Gedevanishvili.
The new control cash-registers have been distributed since August of 2011.
The price of a cash-register is 290 GEL. Tax-payers can buy the new cash-register by percentage-free 12-month bank installment.