წელი 2011: ფრონტალური შეტევა ქართულ მედიაზე
ეს შეტევა ქართულ მედიაზე, როგორც ფაქტებიდან შეიძლება ვივარაუდოთ, ხელისუფლებამ 2011 წელს ოთხი მიმართულებით გაშალა.
პირველი გვიან გაზაფხულზე, 26 მაისს განახორციელა, როცა საქართველოს მოსახლეობის ოპოზიციურად განწყობილი ერთი ნაწილის საპროტესტო აქციის გაშუქებაზე მომუშავე ჟურნალისტები სამართალდამცველები სცემეს, შეურაცხჰყვეს, დააკავეს, აპარატურა ჩამოართვეს და მოპოვებული მასალა გაუნადგურეს.
სულ ახლახანს, შსს-ს მოუწია აღიარება, რომ 26 მაისს, ჟურნალისტებთან ურთიერთობაში უფლებამოსილებას გადააჭარბა და ამის კომპენსირებას არა მხოლოდ ბოდიშის მოხდით, შესაბამისი ფინანსური დანახარჯებითაც მოახდენს. იქამდე კი, 2011 წლის 26 მაისი, როგორც მედიის წინააღმდეგ განხორციელებული ძალადობის თარიღი, მოხვდა ისეთი ორგანიზაციების ანგარიშებში, როგორებიც არიან „რეპორტიორები საზღვრებს გარეშე“ და Human Rights Watch.
მეორე შეტევა ცხელი ზაფხულის პერიოდში განხორციელა, როცა ოთხი ცნობილი ფოტორეპორტიორი – ზურაბ ქურციკიძე, გია აბდალაძე, ირაკლი გეენიძე და მისი მეუღლე ნათია გედენიძე, ჯაშუშობის ბრალდებით დააკავა. აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ ეს საქმე თავის ანგარიშებში ასახეს „რეპორტიორები საზღვრებს გარეშე“ და ჟურნალისტთა საერთაშორისო ფედერაციამ.
შეტევა ფოტორეპორტიორების დაკავებას იმიტომ შეიძლება ეწოდოს, რომ, მიუხედავად ხელისუფლების მტკიცებისა, ეს ადამიანები სახელმწიფო საიდუმლოებას უცხო ქვეყანას, ძირითადად – რუსეთს, გადასცემდნენო, საზოგადოებსითვის ბოლომდე გაურკვეველი დარჩა, რატომ არქმევდა სახელმწიფო მანქანა ჯაშუშობას, მაგალითად, ფოტოჟურნალისტების მიერ მისაღები ჰონორარის საბანკო ანგარიშზე ჩარიცხვის შესახებ საუბარს, რომლის ფარული ჩანაწერიც ერთ–ერთ მთავარ მტკიცებულებად იყო წარმოდგენილი.
ეს და სხვა მსგავსი ხასიათის მტკიცებულებები, პლუს აღიარებითი ჩვენებები, რომელიც დაკავებულებმა, ბოლოს და ბოლოს, მისცეს, სრულიად საკმარისი აღმოჩნდა სასამართლოსთვის, რომ... „ჯაშუშები“ პირობითი სასჯელის სანაცვლოდ გაეთავისუფლებინა. მედიის ექსპერტები, ამ საქმის თვალ–ყურის მადევნებელი საზოგადოება აცხადებდა, რომ, მედიის ერთიანობა, აქტიურობა და საქმეში საერთაშორისო საზოგადოების ჩართვა რომ არა, ფოტორეპორტიორები სასჯელსაც გისოსებს მიღმა მოიხდიდნენ.
საქართველოს უშიშროების საბჭოს მდივანმა გიგა ბოკერიამ, საზოგადოების ვარაუდს, რომ ქართველი ფოტორეპორტიორების დაკავება 26 მაისს რუსთაველზე განხორციელებული დარბევის კადრების გავრცელებას უკავშირდებოდა, „ყველაზე გაუგებარი ღრმა შეთქმულების თეორია“ უწოდა (12 ივლისი, პირველი არხი, გადაცემა „დიალოგი“). მისთვის, ასევე, გაუგებარი აღმოჩნდა „ის შეთქმულების ფორმები“, რომელიც ფოტორეპორტიორების დაკავებას პრესის თავისუფლების შეზღუდვასა და მედიის წინააღმდეგ მიმართულ კამპანიასთან აიგივებდა.
უკვე საქმის დასრულებისთვის, ქართველი ჟურნალისტების თავს დატრიალებული ამბავი ნამდვილად ჰგავდა „ყველაზე გაუგებარ ღრმა შეთქმულების თეორიას“, მაგრამ არა ქართველი ფოტორეპორტიორებისა – საკუთარი სამშობლოს წინააღმდეგ. ასეა თუ ისე, ამ საქმისგან საზოგადოებამ, ჟურნალისტებმა სამი მნიშვნელოვანი დასკვნა გააკეთეს: პირველი – ის, რომ ხელისუფლებას შეუძლია, ნებისმიერი ჟურნალისტი დააკავოს და მათი დისკრედიტაციისთვის საერთაშორისო მედიასაშუალებებთან კავშირები გამოიყენოს; მეორე – ის, რომ, მიუხედავად ყველაფრისა, მედია არ არის ადვილად ხელწამოსაკრავი ინსტიტუტი, განსაკუთრებით ისეთ ქვეყანაში, რომელიც დემოკრატიულობისა და სამოქალაქო განვითარებისადმი სწრაფვის პრეტენზიას აცხადებს; მესამე – ის, რომ ქართული მედია ორ პოლუსადაა დაყოფილი და, ნებისმიერ სხვა შემთხვევაში, როცა საერთაშორისო საზოგადოების ჩარევა ასეთი დოზისა აღარ იქნება, ვერანაირ გამარჯვებას ვეღარ მიაღწევს.
ამაზე ერთგვანი მინიშნება, თავის კომენტარებში, ზაფხულის იმ ცხელ დღეებში საქართველოში სტუმრად მყოფმა „ეხო მასკვის“ მთავარმა რედაქტორმა, ალექსანდრე ვენედიქტოვმა გააკეთა. „შესაძლოა, ისინი მართლაც არიან ჯაშუშები, თუმცა, იქიდან გამომდინარე, რაც ოფიციოზმა წარმოადგინა, ძალიან ბევრი რამ გაუგებარია. ვფიქრობ, ჩვენი კოლეგები შსს–ს განცხადებების ტრანსლირების ნაცვლად, კითხვებს უნდა სხვამდნენ, ეს არის ჩვენი სამსახური“, – თქვა მან.
მესამე შეტევა ზამთრის დასაწყისში, ბეჭდურ მედიაზე განხორციელდა, როცა თბლისის ხელისუფლებამ საგაზეთო ჯიხურები, მცირე და საშუალო ბიზნესზე ზრუნვის მოტივით აიღო და ბეჭდური მედიის ბედის გადაწყვეტა მოგებაზე ორიენტირებული ბიზნესმენების არჩევანს მიანდო. ჟურნალ–გაზეთების გაყიდვა საქართველოში მომგებიანი ბიზნესი არ არის. შესაბამისად, როცა გეუბნებიან, რომ უკვე ტენდერში გამარჯვებულ და ჯიხურის ჩადგმის უფლების მომპოვებელ ადამიანზეა დამოკიდებული, საკუთარ ობიექტში ჟურნალებსა და გაზეთებს გაყიდის, თუ ძეხვს, დანამდვილებით, იცი, ახალ ჯიხურებში რასაც გამოკიდებენ.
ეს რომ ძეხვისა და, მაგალითად, თეთრეულის „ჭიდილი“ ყოფილიყო, სალაპარაკოც არაფერი იქნებოდა, მაგრამ საუბარია ადამიანის ერთ–ერთი ფუნდამენტური უფლებაზე – ინფორმაციის ხელმისაწვდომობაზე, რომელიც სახელმწიფომ უნდა დაიცვას. ფუნდამენტურ უფლებათა რიგს კი, რომელსაც ადამიანისთვის სისხლ–ხორცეულად მნიშვნელოვანი ფაქტორების ერთობლიობა ქმნის, იცავს როგორც საერთაშორისო კანონდებლობა, ისე – ქვეყნების კონსტიტუციები. მათ შორის საქართველოსიც, რომელიც, ასევე, აღიარებს ადამიანის უფლებათა საყოველთაო დეკლარაციასა და ადამიანის ძირითადი უფლებების მაღიარებელ სხვა საერთაშორისო დოკუმენტებს. თუმცა, როგორც ჩანს, მხოლოდ სიმბოლურად.
მეოთხე შეტევა, რომელიც, ერთი შეხედვით, ირიბად უკავშირდება ხელისუფლებას, წლის მიწურულს ტელეკომპანია „მაესტროს“ წინააღმდეგ განხორციელდა. „მაესტროს“ დამფუძნებლებსა და მისი მმართველი ორგანიზაციის დამფუძნებელს შორის წარმოქმნილი დავა, რომელიც, ძალიან რბილად რომ ვთქვათ, გასცდა დავის ჩარჩოებს, ხელისუფლებას დაუკავშირდა. ტელეკომპანიის ეზოსა და ჭიშკარს გარეთ მდგარი პოლიციელები, დგომის გარდა, არც არაფერს აკეთებდნენ; შემდეგ კი, შს სამინისტრომ, ფაქტობრივად, უკან წაიღო საკუთარი განცხადება, რომლითაც „მაესტროში“ ღობის „დალაშქვრის“ შემდეგ გამაგრებულ ეროსი კიწმარიშვილს ტელეკომპანიის დაუყოვნებლივ დატოვებისკენ მოუწოდებდა.
რისი თქმა უნდათ ყველაფერი ამით ქართული მედიისთვის, ალბათ, ადვილად შეგვიძლია ვივარაუდოთ. ოფიციალურ დასკვნას კი, საქართველოში მედიის მდგომარეობის შესახებ Freedom House აქვეყნებს. ორგანიზაციის წლევანდელი ანგარიშის მიხედვით, მიუხედავად რეგიონში ერთ–ერთი ყველაზე დახვეწილი მედია კანონმდებლობის ქონისა, საქართველო, მედიის თავისუფლების თვალსაზრისით, ისევ ნაწილობრივ თავისუფალი ქვეყნების რიგშია.

2011: Frontal Attack at Georgian Media
he facts allow us to allege that the government launched the attack on media in four directions in 2011.
First attack occurred in spring, on May 26 when the riot police beat up, insulted, detained, seized equipment and destroyed professional footage of journalists, when they were covering protest rallies of one of the opposition wings of Georgian population.
Just recently the MIA had to admit that on May 26 its officers used excessive force against journalists and will have to compensate their damage not just by apologizing, but also by paying certain financial reimbursement.  Before that, May 26 2011 was described as the day of use of force against media in reports by famous international organizations like the Reporters without Borders and the Human Rights Watch.
The second attack occurred in the hot summer, when four well-known photo-reporters – Zurab Kurtsikidze, Gia Abdaladze, Irakli Gedenidze and his spouse Natia Gedenidze were detained for spying in favor of another country.  It is noteworthy that the case was reflected in the relative reports of the Reporters without Borders and International Federation of Journalists.
We can use the term “attack” with regard to the detention of photo-reporters because despite the allegations of authorities that these people shared State secrets with the corresponding institutions in another country – Russia. Big part of the society still cannot understand why the authority described the transfer of the honorarium of photo-reporters for their photos to the bank account as espionage; the law enforcement bodies published a secret audio-recording where the photo-reporters spoke about the bank transfers and it was used as evidence against them.
This and some other “evidences”, together with the testimonies which the detainees finally gave to law enforcement bodies, were enough for the Court to release the “spies” under a conditional sentence.  Media experts and the society, who carefully observed the process, claimed that the photo-reporters would have stayed behind bars unless media organizations unified and protested their detention actively and unless international community got particularly interested in the issue.
When commenting on the general assumption about the links between the detention of the photo-reporters and spread of photos taken during the dispersal of May 26th demonstration the secretary of the Georgian National Security Council Giga Bokeria said it was the “most obscure and deep conspiracy theory” (July 12, First Channel, Program Dialogue).  He also could not understand “the forms of conspiracy” which equalized the detention of photo-reporters with the restriction of media freedom and campaign against media.
By the end of the investigation process, the story of Georgian journalists really resembled “the most obscure and deep conspiracy theory” but it did not involve Georgian photo-reporters against their homeland at all.  All in all, the society and journalists made three main conclusions from this particular case:  first –the government can arrest any journalist and use their cooperation with international media outlets for discrediting them; second – despite similar oppression, media is not a weak institution particularly in a county which claims to be on its road towards democracy and civil development and the third –Georgian media has two poles and unless international community interferes in our problems no victory will be achieved.
Editor-in-Chief of the Ekho Moskvi (Echo of Moscow) Alexander Venediktov hinted on this situation during his summer visit to Georgia. “Maybe, they indeed are spies, but based on the evidence provided by the authorities many circumstances remain unclear; I think our colleagues should rather ask questions instead live broadcasting of MIA statements,” he said.
The third attack started early in winter on the printed media when the Tbilisi City Hall removed newspaper kiosks with the purpose to take care of small and medium business and allowed profit-oriented businessmen to decide the fate of the printed media. Press distribution is not a profitable business in Georgia so when they tell you the tender winning companies must decide to sell newspapers or sausages in their booths; it is clear what they will choose.
If it was competition between sausages and bed-sheets, it would have been clear from the very beginning, but here we dealt with one of the fundamental human rights – information availability, which must be protected by the State. Fundamental rights, union of the most significant human rights, are protected by international law and Constitutions of various countries, including the Constitution of Georgia, which is part of the Universal Declaration on Human Rights and other international human rights treaties; though, apparently it is symbolic decision of the state.
The fourth attack occurred this year against the TV-Company Maestro, which is indirectly related with the government at first sight. The disagreement between the Maestro founders and its management organization’s founder exceeded its frames and turned up linked with the government. First of all, policemen standing outside the TV-Company’s office did not do anything but patrolling on the place; and afterwards, the MIA in fact withdrew its initial statement where the Ministry called on Erosi Kitsmarishvili [founder of the management company] to immediately leave the TV-Company office after he climbed over the fence and occupied the building.
It is not hard to guess what the authority wanted to tell Georgian media with all abovementioned facts. The Freedom House released its official conclusion on the media situation in Georgia.  According to their report, despite having one of the best media law in the region, Georgia still remains on the list of partly free countries concerning media freedom.