„ბათუმში აზიზიეს მეჩეთის მშენებლობას უფრო პოლიტიკური დანიშნულება აქვს“
ბათუმში მდებარე მეჩეთის მუფტის, ჯემალ პაქსაძის განცხადებით, აჭარაში აზიზიეს მეჩეთის მშენებლობას „უფრო პოლიტიკური დანიშნულება აქვს“. როგორც სასულიერო პირმა „პალიტრა ტვ“-ს განუცხადა, მათი სურვილია, მეჩეთი ქართული არქიტექტურითა და ორნამენტებით აშენდეს.
„მრევლის მიზანია, ქალაქ ბათუმში მეჩეთი იყოს. ამას ქართველი მუსულმანები ორი ქვეყნის კულტურის სამინისტროების მოლაპარაკებების დაწყებამდეც ითხოვდნენ, მაგრამ აზიზიეს მეჩეთი უფრო პოლიტიკური დანიშნულებისაა. გვინდა მეჩეთი ქართული ორნამენტებითა და არქიტექტურით აშენდეს. წინამძღვარიც უნდა იყოს ქართველი. ქადაგება და წირვა-ლოცვა კი ქართულ ენაზე უნდა ჩატარდეს“, - აღნიშნა ჯემალ პაქსაძემ.
მუფტის განმარტებით, მათი კიდევ ერთი მოთხოვნაა, აზიზიეს სახელობის მეჩეთი ახლად დაარსებულ, სრულიად საქართველოს მუსლიმანთა სამმართველოს დაექვემდებაროს.
საქართველოს ხელისუფლება ოშკისა და იშხნის მონასტრების რესტავრაციის სანაცვლოდ აჭარაში აზიზიეს მშენებლობასთან დაკავშირებით თურქეთის წინადადებას დათანხმდა. ამის შესახებ „ინტერპრესნიუსს“ საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის მინისტრმა, ნიკა რურუამ განუცხადა.
მისივე განმარტებით, მხარეებს შორის შეთანხმება მისი თურქეთში ვიზიტის ფარგლებში შედგა.
„იმისთვის, რომ ოშკი და იშხანი დანგრევას გადავარჩინოთ, თურქეთის მხარესთან შეთანხმება აუცილებელია, რადგან მიუხედავად იმისა, რომ ძეგლი ქართულია, ამჟამად სწორედ თურქეთში მდებარეობს. ოშკის რესტავრაცია არასდროს განხორციელებულა და ამიტომაც ის კიდევ ერთ დიდთოვლობას ვეღარ გაუძლებს. ქართული მონასტრების რესტავრაციის სანაცვლოდ, თურქული მხარე აჭარაში, ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის მიერ გამოყოფილ ნებისმიერ ადგილზე აზიზიეს მეჩეთის მშენებლობას ითხოვს, რომელსაც თავადვე დააფინანსებს და ახმედიეს რესტავრაციაში ჩართვის სურვილს გამოთქვამს. ესაა აუცილებელი პირობა, რომ ოშკი და იშხანი გადავარჩინოთ. ამაზე მე დავთანხმდი. უახლოეს მომავალში მემორანდუმს მოვაწერთ ხელს და რესტავრაციაც დაიწყება", - აღნიშნა რურუამ.

“Building Aziz Mosque in Batumi Has More of a Political Context”
According to the Mufti of the mosque situated in Batumi Jemal Paskadze, building Aziz mosque in Batumi “is more of a political matter.” As he stated to Palitra.tv, he would like the most to be built with Georgian architecture and ornaments.
“The goal of the congregation is to have a mosque in Batumi. Georgian Muslims have been requesting this before the start of negotiations between the Culture Ministries of these two countries. However, Aziz Mosque has more of a political context. We want to build the mosque with Georgian ornaments and architecture. The mullah should be Georgian. The preaching and liturgy should take place in Georgian language,” – Jemal Paskadze noted.
According to the mufti, their one more request is to subordinate the Aziz Mosque to the newly established Agency of Muslims of Georgia.
Georgian government gave consent to Turkey’s request to build Aziz Church in exchange for the restoration of Oshki and Ishkhani Monasteries. Nika Rurua, the Minister of Culture and Monument Preservation of Georgia stated the following to interpressnews.
According to his explanation, the parties made this agreement when he visited Turkey.
“In order to save Oshki and Ishkhani from destruction, it is essential to make an agreement with Turkey. Though the monument is Georgian, it is situated in Turkey. Oshki monument has never been restored and that is why it will not stand one more snow season. In exchange for the restoration of Georgian monasteries, Turkish side is requesting to build Azizi mosque on any place allocated by the government of Autonomous Republic of Adjara which will be financed by them and Akhmedie will be included in this. This was the essential condition to save Oshki and Ishkhani. I agreed on this. Soon we will sign the memorandum and the restoration will start,” – Rurua noted.
Nika Rurua made an official visit to Turkey several days ago. Abdul Aziz was the sultan of empire of Osmalia in the 19th century.