მანდატურები - კრიმინალთან მებრძოლები თუ ფსიქოლოგიური ტერორის ინსტრუმენტები
ბოლო დროს საქართველოს განათლების სისტემაში ადამიანის უფლებების დაცვის მხრივ სიტუაცია ერთობ დამძიმდა. განსაკუთრებით მძიმე ფონია მანდატურების გამო, რომლებსაც თითქოს სკოლებში ანტიკრიმინალური პროგრამის ფარგლებში უნდა ემოქმედათ, სინამდვილეში კი შექმნეს ბევრი პრობლემა, რომლებიც ადამიანის უფლებათა სერიოზულ დარღვევად უნდა ჩაითვალოს. რეალურად საქმე გვაქვს არა ანტიკრიმინალურ სტრუქტურასთან, არამედ სულ სხვა დანიშნულების შენაერთთან, რომელთა გამოც საქართველოს სკოლების დიდ უმეტესობაში სასწავლო პროცესი პერმანენტული სტრესის პირობებში მიმდინარეობს.
მანდატურის სამსახური შეიქმნა  საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის ბრძანებით „საჯარო სამართლის იურიდიული პირის საგანმანათლებლო დაწესებულების მანდატურის სამსახურის დებულების დამტკიცების შესახებ“ (N 74/ნ 2010 წლის 20 აგვისტო  ქ. თბილისი). სამინისტროს მაღალჩინოსნების თქმით, მანდატურის სამსახური ჩაფიქრებული იყო, როგორც არასრულწლოვანთა დანაშაულის საწინააღმდეგო სამსახური.
მანდატურების პილოტირება დაახლოებით 2010 წლის მარტიდან დაიწყო. საზოგადოება მძაფრი პროტესტით შეხვდა ამ მოვლენას, ხოლო 2010 წლის შემოდგომაზე სასწავლო წლის დასაწყისში უკვე ყველა სკოლაში იყო მანდატური. არ აღმოჩნდა საქართველოში არც ერთი სკოლა, რომელსაც მანდატური არ სჭირდებოდა.
მანდატურები მოსწავლეებთან ურთიერთობისას
გაკვეთილებზე მოსწავლეთა დასწრებას მთლიანად მანდატურები აკონტროლებენ. განსაკუთრებით მწვავედ რეაგირებენ დილით მოსწავლის დაგვიანებაზე. დაგვიანებულებს სერიოზული ფსიქოლოგიური სტრესის გადატანა უხდებათ.
ახალგაზრდებში მასობრივი სახე აქვს იდეოლოგიის პროპაგანდას, რომელიც მიზნად ისახავს მთავრობის კურსის ბრმა და გაუაზრებელ მორჩილებას. ხშირია კონკურსები: „რატომ მიყვარს ჩემი პოლიცია“ და ა.შ. გამარჯვებულები ჯილდოვდებიან ძვირფასი საჩუქრებით. შემდეგ მათთან მუშაობენ, რომ ისინი ამ ეტაპზე შსს-ს ინფორმატორებად იქცნენ, სამომავლოდ კი - თანამშრომლებად. მანდატურების ერთ-ერთი მოვალეობა ამ ახალგაზრდებთან მუშაობაა.
მანდატურები არ ერიდებიან ისეთ ღონისძიებებსაც კი,რომელიც წესრიგდება საქ.სს საპროცესო კოდექსით. აქედან განსაკუთრებით აღსანიშნავია ჩხრეკა. ბევრ სკოლაში უკვე ჩვეულებრივ ამბად იქცა მოსწავლის ჩანთის და ჯიბეების გაჩხრეკა ყოველგვარი საპროცესო ნორმის დაცვის გარეშე. არ ყოფილა შემთხვევა, მანდატურს საყვედური მიეღოს, ან, მითუმეტეს, დასჯილიყოს უკანონო ჩხრეკის გამო.
მანდატურებს აცვიათ მუნდირები, რომლებიც ძალიან ჰგავს პოლიციის მუნდირებს. ეს ფაქტორი მოსწავლეებში ასოციაციურად იწვევს მანდატურების აღქმას სადამსჯელო სტრუქტურის ნაწილად. ეს კი ფსიქოლოგიურად მათზე დამთრგუნველად მოქმედებს.
აღსანიშნავია, რომ მოსწავლეებს შორის არ მიმდინარეობს მუშაობა კრიმინალის უარყოფითი მხარეების შესახებ, რითაც მოხდება ახალგაზრდობის სამართლებრივი ცნობიერების დონის ამაღლება, არც საუბრები ან სხვა ტიპის ღონისძიებები. ეს თემები ჩანაცვლებულია პოლიციის წარმატებებზე საუბრებით და პოლიციის პროპაგანდით.
მანდატურების დამოკიდებულება მასწავლებლებისადმი
ხშირად მანდატურები იყენებენ სხვადასხვა ტიპის სადამსჯელო ღონისძიებებს, სამსახურიდან გაგდების ჩათვლით, იმ მასწავლებლების წინააღმდეგ, რომლებიც თანამშრომლობენ ოპოზიციურ პარტიებთან ან მთავრობის მიმართ კრიტიკულად განწყობილ პროფკავშირებსა თუ სხვა არასამთავრობო ორგანიზაციებთან. ამ პედაგოგებს სამსახურიდან ფორმალურად სხვა საფუძვლით ათავისუფლებენ. რეალური მიზეზი კი მათი პოლიტიკური დევნაა. შრომის კოდექსიც საქართველოში ისეა შედგენილი, რომ მსგავს შემთხვევებში, ვერ ხერხდება სამსახურიდან დათხოვნის რეალური მიზეზის დადგენა.
ნათლად არ არის ჩამოყალიბებული მანდატურის ფუნქციები და მათი უფლებამოსილების ფარგლები. ხშირია მანდატურების მხრიდან უფლებამოსილების გადამეტების შემთხვევები. თუმცა, განათლების სამინისტრო ან მით უფრო შსს ყველანაირად უჭერს მხარს მანდატურს, მაშინაც კი, როცა არღვევენ მათი უფლებამოსილების ფარგლებს. აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ არ არის დამუშავებული პროცედურა, რითაც შესაძლებელი იქნებოდა მანდატურის მიერ დაწერილი აქტის სადმე გასაჩივრება. პირადად მე არ მქონია არც ერთი შემთხვევა, როცა მანდატურის მიერ დაწერილი აქტი რომელიმე მასწავლებელს სასამართლოში გაესაჩივრებინოს. რატომღაც მანდატურის მიერ შედგენილი აქტი ითვლება უპირობო ჭეშმარიტებად. ხშირია შემთხვევა, როცა მასწავლებელს აიძულებენ, დაწეროს ახსნა-განმარტება მოსწავლის, თავისი კოლეგის ან საკუთარი თავის წინააღმდეგაც კი. ამის შემდეგ აღნიშნული ახსნა-განმარტება თითქოსდა ერთვის მანდატურის მიერ შედგენილ აქტს ან საფუძვლადაც კი ედება. სინამდვილეში ხდება პირიქით - ეს აქტები, როგორც წესი, პროვოცირებულია მანდატურების მიერ.
სკოლებში დაყენებულია სათვალთვალო კამერები და მანდატურები თვალყურს ადევნებენ, ფაქტობრივად, ყველა კვადრატულ სანტიმეტრს. ხშირია შემთხვევა, როცა მასწავლებელი ელაპარაკება კოლეგას და შემდეგ მათ მანდატური ეკითხება, თუ რაზე საუბრობდნენ ისინი.
უფროსკლასელთა მშობელთა კრებებს, როგორც წესი, მანდატურებიც ესწრებიან. რა მიზანი აქვს მათ დასწრებას, გაუგებარია. ასევე გაუგებარია მანდატურების დასწრება პედსაბჭოებზე. მანდატურები სისტემატურად ამოწმებენ საკლასო ჟურნალებს – აინტერესებთ, რამდენად სწორად არის აღრიცხული გაკვეთილებზე მყოფი მოსწავლეთა რაოდენობა.
სკოლაში თავისუფალი გაზეთის მიტანა ან რაიმე პოლიტიკური ან პროფკავშირული შინაარსის ტექსტის გაცნობა კოლეგებისთვის პრაქტიკულად გამორიცხულია, გარდა მმართველი პარტიის ტექსტებისა და ყვითელი პროფკავშირების ბუკლეტებისა. ყოველივე ზემოთქმულიდან გამომდინარე, გვაქვს საფუძველი ვთქვათ, რომ საქართველოს სკოლებში სასწავლო პროცესი მიმდინარეობს მუდმივი სტრესის პირობებში, რასაც არაფერი აქვს საერთო ანტიკრიმინალურ ღონისძიებებთან.
მანდატურების მიერ შედგენილი აქტების საფუძველზე მრავალი მასწავლებელი გათავისუფლდა. 2005 წელს პარლამენტმა მიიღო შრომის კოდექსი, რომელიც უპირობოდ იცავს დამსაქმებლის ინტერესებს. კოდექსი არ არის სრულყოფილად დამუშავებული. დამსაქმებელს უფლება ეძლევა, ყოველგვარი ახსნა-განმარტების გარეშე დაითხოვოს სამსახურიდან დასაქმებული. არავითარი მნიშვნელობა არა აქვს შრომის ხელშეკრულების პირობებს. სასამართლოში სარჩელის შეტანა (თუ ადამიანს უნდა სამსახურში აღდგენა) ღირს 100 ლარი (მხოლოდ სარჩელის ბაჟი), ხოლო სასამართლოები ერთადერთ პირობას ითვალისწინებენ - არის თუ არა გადახდილი ის თანხა, ერთი თვის ხელფასის ოდენობით, რომელიც ადმინისტრაციის ინიციატივით  შრომის ხელშეკრულების მოშლის დროს ეძლევა სამსახურიდან განთავისუფლებულ პირს კანონის თანახმად. სხვა საკითხები თითქმის არ მიიღება მხედველობაში, მათ შორის - ხელშეკრულების ვადის გასვლაც. სამსახურდაკარგულ ადამიანებს  შორის ძალიან ცოტაა ისეთი, ვინც შემდეგ მიმართავს სასამართლოს. ხოლო მათ შორის, ვინც სასამართლოს მიმართა, 10% ზე   ნაკლებია სამსახურში აღდგენილი სასამართლოს მიერ. აღდგენილთა დაახლოებით მესამედი კი, სასამართლოს მიერ მათთვის სასარგებლოდ გამოტანილი გადაწყვეტილების მიუხედავად, ვერ ახერხებს სამსახურში აღდგენას ან ამა თუ იმ იძულებითი მიზეზით, თავად ამბობს უარს გადაწყვეტილების აღსრულებაზე.
ამ ფონზე ძალიან ადვილია პოლიტიკური, რასობრივი ან სხვა ნიშნით ადამიანის დისკრიმინაცია. ხოლო პროფკავშირების გარანტიები მთლიანად ამოღებულია კანონმდებლობიდან. ამ ვითარებაში, მანდატურებს, ფაქტობრივად, უპირობოდ შეუძლიათ, მოსთხოვონ დირექტორს პედაგოგის გათავისუფლება სამსახურიდან, ყოველგვარი მოტივის გარეშე. ეს ასეც ხდება.
მანდატურები ხშირად უშლიან ხელს სასწავლო პროცესს. გავრცელებულია პრაქტიკა, როცა ხმაურის შემთხვევაში გაკვეთილზე შედის მანდატური და დირექტორი. მხედველობაში არ მიიღება ის ფაქტი, ატარებს თუ არა პედაგოგი ინტერაქტიურ გაკვეთილს, ან ხმაური გამოწვეული არის თუ არა გაკვეთილის სპეციფიკით. თუმცა, მასწავლებელს აქვს უფლება, ააგოს გაკვეთილი თავისი შეხედულებისამებრ, პედაგოგიური მეცნიერების პრინციპების გათვალისწინებით.
საპარლამენტო, საპრეზიდენტო ან მუნიციპალური არჩევნები, როგორც წესი, ტარდება სკოლების შენობებში.  უკანასკნელი 5 წელია, მასწავლებლები აქტიურად და თითქმის უსასყიდლოდ მუშაობენ სახელისუფლო გუნდის სასარგებლოდ. ხშირად თავისი მოსწავლეების მშობლებს სთხოვენ დახმარებას საარჩევნო საქმიანობაში, ან პირდაპირ მშობელთა კრებასაც კი ატარებენ სახელისუფლებო გუნდის მხარდასაჭერად. მანდატურების ფუნქცია მომავალ არჩევნებში, როგორც უკვე იკვეთება, არის მასწავლებელთა და მოსწავლეთა რაც შეიძლება დიდი რაოდენობის  საარჩევნო პროცესში ჩართვა სახელისუფლო გუნდის მხარეს.
მანდატურების დამოკიდებულება პრესასა და არასამთავრობო სექტორთან
მანდატურების სკოლებში მუშაობა აღინიშნა პრესისთვის სკოლების სრულად დახურვით. მართალია, სკოლის დირექტორებს და მასწავლებლებს ფორმალურად (მინისტრის ზეპირი ბრძანებით) მანამდეც ჰქონდათ აკრძალული პრესისათვის ნებისმიერი ინტერვიუს ან ინფორმაციის მიწოდება, მაგრამ სკოლებში არსებული მდგომარეობა პრესამდე მაინც აღწევდა. მანდატურებმა კი პრესას სრულად მოუსპეს სკოლებში შესვლის და იქიდან ინფორმაციის გამოტანის საშუალება. დღეისათვის სკოლებში მედიისა და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლების შესვლა სრულიად შეუძლებელია - მანდატურები კატეგორიულად ეწინააღმდეგებიან სკოლის ტერიტორიაზე მოსწავლისა და მასწავლებლის ნებისმიერ კონტაქტს პრესისა და არასამთავრობო სექტორის წარმომადგენლებთან.
იმ მასწავლებლების მიმართ, რომლებიც თანამშრომლობენ ოპოზიციურ პარტიებთან ან მთავრობის მიმართ კრიტიკულად განწყობილ პროფკავშირებსა თუ სხვა არასამთავრობო ორგანიზაციებთან, მანდატურები ხშირად იყენებენ სხვადასხვა ტიპის სადამსჯელო ღონისძიებებს, სამსახურიდან გაგდების ჩათვლით. მათ სამსახურიდან ფორმალურად სხვა საფუძვლით ათავისუფლებენ.
სკოლებში დემოკრატიული სტრუქტურები (ძირითადად - პროფკავშირი) ფაქტობრივად, აიკრძალა. პროფკავშირების საწევროების გადმორიცხვა შეწყდა მინისტრის ბრძანების საფუძველზე. თუმცა, იმავე მინისტრის ბრძანებით, მასწავლებლები იძულებით გახდნენ მობილური კავშირგაბმულობის კომპანია „ჯეოსელის“ აბონენტები და მათ ხელფასიდან იძულებით უქვითავენ სააბონენტო გადასახადს, თვეში 3 ლარს. ეს შემთხვევა სამინისტროსა და კერძო კომპანიას შორის კორუფციულ გარიგებად უნდა მივიჩნიოთ. აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ სკოლების ბუღალტრები პროფკავშირის საწევროს გადარიცხვაზე უარს აცხადებენ სამსახურის დაკარგვის შიშით. დემოკრატული სტრუქტურები ჩანაცვლდა ძალოვანი სტრუქტურით  (ანუ - მანდატურებით).
მანდატურების ჩართულობა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს საკადრო პოლიტიკაში
მანდატურებს სულ რამდენიმე თვის დაწყებული ჰქონდათ მუშაობა, როცა სკოლის დირექტორებად მანდატურების დანიშვნა სამინისტრომ უკვე დაიწყო. ეს პროცესი დღესაც გრძელდება.
ჩვენთვის გაუგებარია,რატომ ნიშნავს დირექტორებად სამინისტრო ადამიანებს, ვისაც არც პედაგოგიკა უსწავლიათ, არც სკოლის საქმისწარმოება იციან, არც ხელმძღვანელად მუშაობის გამოცდილება აქვთ და არც განსაკუთრებული მენეჯერული თვისებები უჩვენებიათ თავიანთი შრომითი ბიოგრაფიის განმავლობაში.
სკოლა #207 - დირექტორ ზურაბ ჩხაიძეს დააწერინეს განცხადება სამსახურიდან გათავისუფლების თაობაზე. მის ადგილას კი დანიშნეს მანდატური. ამ მანდატურმა სამსახურიდან მაშინვე გაანთავისუფლა ფილოლოგი, პროფესორი ლალი დათაშვილი, სახელმძღვანელოს ავტორი.
#159 სკოლაში მაია თევზაძის მაგივრად დანიშნეს მანდატური
#182-ე სკოლის დირექტორს, არჩილ ჩხაიძეს, ასევე დააწერინეს განცხადება და დანიშნეს მანდატური.
#157-ე სკოლაში დირექტორად ყოფილი მანდატური შორენა ბუნტურია;
#43-ე სკოლა შიც დირექტორად მანდატური დანიშნეს.
138-ე და 164-ე სკოლები შეერთდა და დირექტორად დანიშნეს ყოფილი მანდატური მაია კახნიაშვილი, რომელიც 3 თვის მოსული იყო 164-ე სკოლაში. მან მაშინვე გაანთავისუფლა სერთიფიცირებული მასწავლებელი ციალა ცხოვრებაძე და კიდევ 2 პედაგოგი. ამჟამად ამ სკოლაში ძალიან  მძიმე სიტუაციაა და მოითხოვეს მე-4 მანდატურიც.
დახურულია ინფორმაცია ##124, 152, 130, 148, 149, 107, 173, და გაერთიანებულ #11 და #13 სკოლებზე .
მანდატურები ინიშნებიან სხვა,მეტად საპასუხისმგებლო პოსტებზეც (,ყოფილი მანდატური, ასმათ მიქაძე დაინიშნა მთაწმინდის რესურს-ცენტრის ხელმძღვანელად).
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მონაწილეობა მანდატურების საქმიანობაში
დებულების მიხედვით, მანდატურის სამსახური არსებობს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსთან. შინაგან საქმეთა სამინისტრო, როგორც მანდატურის სამსახურის ერთ-ერთი ზემდგომი ორგანო, დებულებით არ არის გათვალისწინებული, მაგრამ რეალურად საქართველოს შსს აკონტროლებს მანდატურის სამსახურს (ანტიკრიმინალური სტრუქტურა განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროში ვერ იარსებებს, თუ ის მოწყვეტილი იქნება შსს-ს, ანუ ერთიან ანტიკრიმინალურ სივრცესა და ღონისძიებებს ).
მანდატურების კანდიდატურები მთლიანად შეარჩია შინაგან საქმეთა სამინისტრომ. შერჩევას მეტი დრო (ჩვენი ინფორმაციით,დაახლოებით ერთი წელი) დასჭირდა, ვიდრე მათ მომზადებას.
მანდატურების მომზადება მოხდა შინაგან საქმეთა სამინისტროს მუშაკების მიერ 3 თვის განმავლობაში. რაიმე ცოდნა, თუნდაც პედაგოგიური ფსიქოლოგიისა, მათ არა აქვთ. სერიოზულ მომზადებას 3 თვეზე გაცილებით მეტი დრო სჭირდება.
ჩვენი ინფორმაციით, მანდატურების დიდი უმეტესობა რეგულარულად დადიან კურსებზე საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მუშაკებთან. ამ შეხვედრების დროს, ისინი გარკვეულ ინსტრუქციებსაც იღებენ.
მანდატურები დიდ ინფორმაციას იღებენ მოსწავლეებისა და მშობლების შესახებ. მათთვის ხელმისაწვდომია პირადი ხასიათის თუ ოფიციალური ინფორმაცია. ჩვენი ინფორმაციით, შსს-ში ამ ინფორმაციას სათანადოდ ამუშავებენ.
დასკვნები და რეკომენდაციები:
ყოველივე ზემოაღნიშნულიდან შეგვიძლია, დავასკვნათ, რომ:
ჯერ ერთი, მართალია, სტატისტიკის მიხედვით, ახალგაზრდებში ერთ ხანს დანაშაულის ზრდის ტენდენცია აღინიშნა, მაგრამ ეს განათლების რეფორმის ხარვეზებით იყო გამოწვეული.შესაბამისად, გამოსავალი იმ ხარვეზების აღმოფხვრაში იყო. ამ ტიპის სამსახურის შესაქმნელად კი არავითარი აუცილებლობა არ არსებობდა.
მეორე, დანაშაულის პრევენციას სრულიად არ ექცევა ყურადღება. მანდატურები სადამსჯელო ძალოვანი აპარატის ნაწილია და არა დანაშაულის პრევენციის სტრუქტურა. განათლების სამინისტრომ ფსიქოლოგების შტატი  გააუქმა. თუმცა, ფსიქოლოგების პროფესიონალური მუშაობა აუცილებელი იყო როგორც კრიმინალური მიდრეკილების მოსწავლეებთან, ასევე - პრობლემურ ბავშვებთან.
მესამე, კრიმინალური ფონის გაჯანსაღება მანდატურების ძირითადი ამოცანა არ არის. მათთვის პირველი რიგის ამოცანაა სკოლებისა და განათლების სისტემის სრული კონტროლი მასწავლებლების და მოსწავლეების დაშინების გზით.
ვფიქრობთ, მიზანშეწონილი იქნება შემდეგი სახის ღონისძიებების გატარება:
მანდატურებს უნდა აეკრძალოთ სასწავლო პროცესში ჩარევა და საკლასო ოთახებში შესვლა, სანამ მათ მასწავლებელი არ გამოუძახებს.
მანდატურებს უნდა აეკრძალოთ ახალგაზრდების ჩხრეკა.
მანდატურებს უნდა აეკრძალოთ მასწავლებლებისგან წერილობითი ახსნა-განმარტების მოთხოვნა. თუ ეს არის ანტიკრიმინალური სტრუქტურა, მაშინ შრომით დისციპლინაში არ უნდა ერეოდეს.
ყველა სკოლამ, სადაც 300 მოსწავლეზე მეტი სწავლობს, უნდა გამოყოს ერთი თანამშრომელი პრესასა და არასამთავრობო სექტორთან ურთიერთობისათვის.
ვფიქრობ, სასურველია, არასამთავრობო ორგანიზაციების მიერ დაისახოს ერთგვარი მოკლევადიანი პროექტი, რათა ამ ეტაპზე სრულყოფილად მოხდეს აღნიშნული პრობლემატიკის შესწავლა. ხოლო სამომავლოდ, ალბათ, ერთობლივი პროგრამით შემუშავდეს ადამიანის უფლებათა დარღვევების საწინააღმდეგო ღონისძიებები.

School Resource Officers – Fighters with Criminals or Tools of Psychological Terror
Recently, general human rights situation in the education system of Georgia has deteriorated. School resource officers have further aggravated the situation, whose responsibility was to work in the framework of anti-criminal program at schools; but in fact they created many problems that can be qualified as serious violations of human rights. In fact, it is not an anti-criminal institution, but a formation with completely different purpose, who create permanent stressful environment in most part of Georgian public schools.
The institution of the School Resource Officers was established based on the decree of the Minister of Education and Science of Georgia “About Approval of Regulations for Resource Officers Service of the Public Law Entity - Educational Institutions” (N74/N August 20, 2010 Tbilisi). The ministry officials said the purpose of the Resource Officers was to prevent crime among juveniles.
Resource officers have been piloted since March 2010. Although the society protested the innovation, resource officers were introduced in every public school when new school year started in the fall of 2010. Apparently, every school throughout Georgia needed their assistance.
Resource Officers In Relation with Pupils
Resource officers control the pupils’ attendance at lessons. They have particularly strict reaction when pupils are late. The late pupils are subjected to serious psychological stress.
Ideology propaganda is actively used among youth, which aims to compel them to blindly obey the governmental policy. The authority often announces competitions: “Why do I love my police”, etc. The winners receive expensive presents. On the next stage, officers work with the winners to turn them into informers and finally those young people will become MIA officers. One of the key purposes of the resource officers is to work with young people.
The resource officers often apply the measures regulated by the Criminal Procedural Code of Georgia. I would like to underscore the search procedure. It is usual procedure in every school to search bags and pockets of pupils in many public schools without any procedural norms. Resource officers have never received rebukes or even punished for illegal search.
Resource officers are wearing uniforms, which look like police uniforms. Consequently, the pupils associate them with the part of punishment institution. So, they are under psychological oppression.
It is noteworthy, that nobody works with pupils to explain negative impact of crime to them, that could increase judiciary awareness of young people; nobody has planned discussions or other events for school children. Instead, resource officers often speak about the successful work of police.
Resource Officers in Relation with Teachers
Very often, resource officers use various punishment methods with regard to teachers including expelling teachers, cooperating with opposition parties or with Trade Unions or other NGOs critical about the government. Formally, similar teachers are sacked from schools on different grounds. Real reason is their politically motivated persecution. Even the Labor Code of Georgia deprives us to detect real reason of teachers’ dismissal from schools.
The functions and responsibilities of resource officers are not clearly defined. Very often, they abuse their power. However, the Ministry of Education and particularly the MIA supports them even when resource officers abuse their power. It is noteworthy that the procedures for appealing the resource officer’s protocol are not worked out. I have never heard any teacher lodged suit to the court against the resource officer’s protocol. It is strange, but the protocol is believed to be the only truth. Very often, teachers are compelled to write explanation letter against a pupil, his/her colleague and even about himself/herself. Afterwards, the explanation letter is attached to the resource officer’s protocol.
Watch-cameras are installed in schools and resource officers watch everything. Very often they even ask teachers what they were speaking about at particular time.
The resource officers attend meetings with the parents of elder pupils. The purpose of their presence is unclear. Their presence at the teachers’ sessions is also unclear. Resource officers systematically check class registers – they wonder how correctly the attendance of pupils was recorded by a teacher.
It is impossible to bring independent printed media or any other texts created by political parties or Trade Union; while teachers are welcomed to distribute texts of the ruling party and booklets of the pr-governmental Trade Union.
Bearing the all abovementioned circumstances in mind, we have enough ground to allege that education process in Georgian schools goes under permanent stress and it does not have anything to do with the anti-criminal activities.
Many teachers were sacked based on resource officers’ protocols. In 2005, the parliament passed the Labor Code which unconditionally protects the employer’s interests. The Code is not properly worked out. An employer can sack an employee without any explanation. The conditions envisaged in the labor contract do not have significance. A person shall pay 100 GEL to lodge a suit to the court (appeal tax) and when discussing the suits, the judges pay attention only to one circumstance – if the employer had paid one month salary to the sacked employee as it is envisaged by the Labor Code. As for other issues, the judges never pay attention to other complaints including expired contracts. Very few of the sacked people appeal to the court. And less than 10% of those, who have appealed, are restored in the job. About one/third of the restored people, cannot return to their old jobs despite the court judgment. Sometimes they personally refuse to execute the court verdict.
Thus, it is very easy to discriminate a person on political, racial and other grounds. The law does not recognize the guarantees of the Trade Union at all. In similar situation, the resource officers are free to request the school director to fire a teacher from school without any motives and it often happens.
Resource officers often hinder education process. If children make noise during the lesson, resource officer and director enter class-rooms. Nobody cares if a teacher is conducting inter-active lessons or not. However, every teacher has right to conduct a lesson according to his/her own plan in accordance to pedagogical principles.
As a rule, precincts during parliamentary, presidential and municipal elections are opened in school buildings. For the last five years, teachers actively and mostly without any salaries have worked in favor of the ruling party during the elections. Often, they ask the parents of their pupils to assist them in election procedures or even hold meetings with parents and suggest them to vote for the ruling party. One of the key role of resource officers apparently is to attract particularly large number of teachers and pupils in the election process in favor of the ruling party.
Resource Officers in Relation with Media and NGOs
After the resource officers entered the public schools, the schools got closed for media. Although the school directors and teachers had received oral instructions from the minister not to give interviews to journalists, the media somehow received information about general situation in schools. However, the resource officers completely blocked schools for journalists. Nowadays, representatives of media and non-governmental organizations cannot enter the schools at all – resource officers categorically forbid teachers and pupils to enter school territory together with a journalist or NGO-representative.
The teachers, who cooperate with opposition parties or Trade Unions or non-governmental organizations, which are critical about the government, are punished by resource officers including being sacked. However, the teachers are dismissed from schools based on different official reasons.
The democratic structures in schools (basically – Trade Unions) are virtually prohibited. Transferring the membership dues of the Trade Unions has been stopped based on the Minister’s order. However, by the order of the same Minister teachers became obliged to become the subscribers of the cell-phone company Geocell and the subscribers’ fee, 3 GEL a month is forcefully deducted from their salary. This can be considered to be a corruptive agreement between the Ministry and private company. It should also be noted that the school accountants refuse to transfer the membership fees of the Trade Union fearing that they will lose jobs. Democratic institutions have been replaced by the law-enforcement structures (in other words school resource officers).
Involvement of School Resource Officers in the Politics of Ministry of Education and Science.
It had been several months the school resource officers started to work when the Ministry started moving them to the post of school principals. This process is ongoing.
It is unknown why the Ministry appoints the school resource officers to the posts of principals when they have not learned how to teach, do not know school work, do not have an experience of working as a director and are not distinguished with outstanding features of a manager.
The director of school #207 Zurab Chkhaidze was made to write a request to leave his job. The school resource officer was appointed on his post instead. He dismissed the philologist professor Lali Datashvili, author of the book right when he was appointed.
School resource officer was appointed to the post of principal also in #159 school and the principal Maia Tevzadze was dismissed.
The principal of #182 school Archil Chkhaidze was also made to write a request to leave his job and the school resource officer was appointed instead.
The former school resource officer Shorena Bunturia is a director in #157 school;
School Resource Officer was appointed to the post of principal in #43 school as well.
Schools #138 and #164 were combined and the former school resource officer Maia Kakhniashvili who had been working in school for 3 months was appointed to the post of principal. She dismissed the certified teacher Tsiala Tskhovrebadze and two more teachers right away. The situation in the school is very hard now and they are requesting to employ fourth school resource officer.
Information regarding schools #124, 152, 130, 148, 149, 107, 173 and united schools #11 and #13 is also closed.
The school resource officers are also appointed to other rather responsible posts (former school resource officer Asmat Mikadze is appointed to the post of the head of Mtatsminda Resource Center).
Involvement of the Ministry of Internal Affairs (MIA) in the work of School Resource Officers
According to the regulation, service of school resource officers works under the aegis of Ministry of Education and Science of Georgia. The regulation does not state that the Ministry of Internal Affairs (MIA) is the superior body of the service of school resource officers, but in reality it is the MIA which controls the service (anti-criminal structure will not exist in the Ministry of Education and Science if it is not connected to the MIA, and is distanced from the anti-criminal environment and relevant measures).
It was the MIA which selected the school resource officers. The selection took approximately one year.
Preparation of school resource officers took three months. They do not have any special knowledge, say a pedagogical psychology. Serious preparation takes a lot more than three months.
According to our information, big majority of school resource officers regularly take courses with the officers of the MIA of Georgia. They receive certain instructions during these meetings.
School resource officers get significant information regarding the students and their parents. The private and official information is accessible to them. According to our information, MIA processes this information.
Solutions and Recommendations:
Based on all above mentioned, we can conclude that:
Though according to the statistics the crime level has increased among the youth, this was caused by the shortcomings of the education reform. Thus, the solution lied in the eradication of these shortcomings. However, there was no necessity to create such a service.
Secondly, the prevention of crime is neglected. The school resource officers are part of law enforcement body, not the structure for crime prevention. The Ministry of Education abolished the staff of psychologists. However, professional work of psychologists was essential both for the students with criminal inclinations as well as problematic children.
Thirdly, improvement of criminal background is not the main objective of school resource officers. Their primary goal is to fully control the schools and education system by intimidating the teachers and students.
We think it would be advisable to take following measures:
Restrict the school resource officers to intrude in the education process and enter the classrooms unless they are called by the teacher
Restrict the school resource officers to search the students.
Restrict the school resource officers to give written explanations. If this is anti-criminal structure, they should not intrude in the labor discipline.
All schools where more than 300 students study should allocate one official for cooperation with the press and NGO sector.
I think it would be desirable to plan a short-term project by the NGO-s, to thoroughly study this problem on this stage. As for the future, with a joint program – measures directed against the human rights violations.