ოდესაში დაკავებული გემის ეკიპაჟის ქართველი წევრები გაათავისუფლეს
თითქმის ერთი თვის წინ ოდესაში დაკავებული გემის ეკიპაჟის ქართველი წევრები გათავისუფლებულნი არიან. ქართველი მეზღვაურების გათავისუფლება უკრაინაში საქართველოს საელჩოსა და საქართველოს ეკონომიკის სამინისტროს ჩარევის შედეგად მოხერხდა.
ეკონომიკის მინისტრის მოადგილე გიორგი კარბელაშვილი ამ დრომდე უკრაინაში იმყოფება. მისი განცხადებით, არაოფიციალური ინფორმაციით, გემზე დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალება ინახებოდა, რაც გემის დაკავების მიზეზი გახდა
„გვაქვს ეჭვები, რომ ის მაფია, რომელიც საზღვაო ადმინისტრაციაში 1995 წლიდან მოყოლებული მუშაობდა, დღესაც გრძელდება. აუცილებლად პასუხი უნდა ვაგებინოთ იმ ხალხს, რომელიც ქართველ მეზღვაურებს გონებას ასე ურევს. ჩვენ გვაქვს არაოფიციალური ინფორმაცია, რომ გემზე დიდი ოდენობის ნარკოტიკული საშუალება იყო და ეს ჩვენმა ბიჭებმა იცოდნენ. ეს ძალიან ცუდი ფაქტია, თუმცა დარწმუნებული ვარ, ქართველები არ იყვნენ ამაში გარეულნი და ისინი უბრალოდ აიძულეს“, - აცხადებს გიორგი კარბელაშვილი.
ოდესაში გენერალური კონსულის, თემურ ნიშნიანიძის თქმით კი, რეიდზე ყოფნისას გემი მწყობრიდან გამოვიდა – გაეთიშა გათბობისა და წყლის სისტემა, რის გამოც მეზღვაურებს ყოფნა გაუსაძლის პირობებში უწევდათ.
„გემი ოდესაში რეიდზე 18 იანვრიდან იდგა. 24 დღის განმავლობაში მეზღვაურებს, რომელთა შორისაც შვიდი ქართველი იყო, ძალიან მძიმე, გაუსაძლის პირობებში უწევდათ ყოფნა“, - აცხადებს ოდესაში საქართველოს გენერალური კონსული.
ქართველი მეზღვაურის თქმით, ისინი ჯერ რამდენიმე დღე კაიუტაში იყვნენ ჩაკეტილნი, შემდეგ კი ფიზიკურ შრომას აიძულებდნენ.
„გაუსაძლის პირობებში ვიმყოფებოდით. ადამიანისთვის საჭირო საარსებო წყარო არ გვქონდა. ვიყავით უშუქოდ, უწყლოდ, უსაკვებოდ და -16 გრადუს ყინვაში გათბობის გარეშე. ამის გამო მე რეანიმაციაში მოვხვდი, საიდანაც რამდენიმე დღის წინ გამომწერეს“, - განმარტავს გემზე მყოფი მეზღვაური, რეზო ჩხაიძე.
ტყვეობიდან გათავისუფლებული ქართველი მეზღვაურები ამ დროისთვის კიევის ერთ-ერთ სასტუმროში იმყოფებიან. ისინი სამშობლოში რამდენიმე დღეში დაბრუნდებიან.
სტამბულიდან წამოსული, პანამას დროშის ქვეშ მცურავი გემი ოდესაში 18 იანვარს დააკავეს. არსებული ინფორმაციით, მიზეზი გემის თურქი მეპატრონის ნარკოტიკებით ვაჭრობას უკავშირდება.

Georgian Members of Ship Crew Detained in Odessa Are Released
About a month ago a ship was arrested in Odessa. Georgian members of the crew are already free. Georgian citizens were released with joint effort of the Georgian Embassy in Ukraine and Economic Ministry of Georgia.
Deputy economic minister Giorgi Karbelashvili is still in Ukraine. He said according to unofficial information, there was large amount of narcotic substances on the board and it became motive of the ship’s detention.
“We doubt the mafia, which has been acting in the naval administration since 1995, is still active. Those people, who mislead Georgian sailors, shall be punished by all means. We have unofficial information that there was large amount of narcotic substances on the board and our boys also knew it. It is very unpleasant fact but I am sure Georgian sailors were not guilty in it; they were compelled to work on this ship,” said Giorgi Karbelashvili.
Georgian Consul General in Odessa Temur Nishnianidze said the ship went wrong during the raid – the heating and water system turned off and sailors had to live in unbearable conditions.
“Ship was arrested in Odessa on January 18. The sailors, including seven Georgian men, lived in unbearable conditions during 24 days,” Georgia’s Consul General said.
Georgian sailors said they were locked in the cabin several days; then they were compelled to work hard.
“We were in unbearable conditions. We did not have anything - neither electricity, nor water nor food – and we lived without heating in the -16 frost. As a result, I was placed in intensive therapy which I left several days ago,” said sailor Rezo Chkhaidze.
At the moment, the released Georgian sailors are in a hospital in Kiev. They will return home in several days.
The ship sailing under the Panama Flag was arrested on January 18 in Odessa. Reportedly, the ship was arrested because of drug-dealing of the ship’s Turkish owner.