პოლიციელ გიორგი სიბაშვილს სხვა სკანდალური ფაქტებიც უკავშირდება
„ყველა ლამაზი ქალი ჩემია“ - ეს სტატუსი შსს კახეთის სამხარეო მთავარი სამმართველოს ინსპექტორ - გამომძიებელმა გიორგი სიბაშვილმა სოციალურ ქსელ „ოდნოკლასნიკებში“ 31 იანვარს მომხდარ ინციდენტამდე დაწერა.
როგორც ცნობილია, 31 იანვარს შს გურჯაანის სამმართველომ გაზეთ „კახეთის ხმის“ ყოფილი ჟურნალისტი, 20 წლის სოფიკო ნიკოლაშვილი დააკავა. პროკურატურამ დაკავებულს ბრალი 23 წლის გიორგი სიბაშვილის განზრახ მკვლელობის მცდელობასა და იარაღის უკანონოდ ტარებაში წაუყენა.
სოფიკო ნიკოლაშვილი გამოძიებისთვის მიცემულ ჩვენებაში აღნიშნავს, რომ გიორგი სიბაშვილის მოკვლა მას შურისძიების გამო უნდოდა. ბრალდებულის თქმით, 31 იანვარს მომხდარ ინციდენტამდე სამი თვით ადრე გიორგი სიბაშვილმა მას შეურაცხყოფა მიაყენა. ცნობილია ისიც, რომ სოფიკო ნიკოლაშვილის ადვოკატები ბრალდებულის პირველ ჩვენებას უკანონოს უწოდებენ. მათი განცხადებით, გამომძიებელმა სოფიკო ნიკოლაშვილი ისე დაკითხა, რომ ბრალდებულის მოთხოვნის მიუხედავად, დაკითხვის პროცესს ადვოკატი არ ესწრებოდა.
ეს არ არის პირველი სკანდალური ფაქტი, რომელიც გიორგი სიბაშვილს უკავშირდება. კახეთის საინფორმაციო ცენტრის არქივში მოიძებნა ინფორმაცია 2009 წელს მომხდარი ინციდენტის შესახებ. შსს-ს კახეთის სამხარეო მთავარი სამმართველოს თანამშრომელმა გიორგი სიბაშვილმა, 2009 წლის ზაფხულში, გურჯაანის ე.წ. პარკის რესტორანში მომხდარი ჩხუბის დროს მიმტან ქალბატონს თავი გაუტეხა. „ინციდენტის თვითმხილველებმა კახეთის საინფორმაციო ცენტრს  აცნობეს, რომ ნასვამ მდგომარეობაში მყოფ სამართალდამცავსა და მის მეგობრებს შორის ჩხუბი მოხდა. პოლიციის თანამშრომელი რესტორანში მყოფებს ცეცხლსასროლი იარაღით ემუქრებოდა. თვითმხილველების თქმით, ფიზიკური შეხლა-შემოხლის დროს, მან რესტორნის ერთ-ერთ თანამშრომელ ქალბატონს თავი გაუტეხა. დაზარალებული პირველადი სამედიცინო დახმარების გასაწევად რაიონულ საავადმყოფოში გადაიყვანეს. მომხდართან დაკავშირებით სისხლის სამართლის საქმე სხეულის დაზიანების მუხლით აღიძრა, თუმცა პროკურატურას არავინ დაუკავებია. გურჯაანის რაიონული პროკურორი გელა ლაზაშვილი აცხადებდა, რომ სხეულის დაზიანებაში ეჭვმიტანილი იყო მოქალაქე და არა პოლიციის თანამშრომელი“, - იუწყებოდა კახეთის საინფორმაციო ცენტრი.
6 თებერვალს, კახეთის საინფორმაციო ცენტრმა სოფიკო ნიკოლაშვილის საქმეზე ჩატარებული ჟურნალისტური მოკვლევის პირველი ნაწილი გამოაქვეყნა. მასალის გამოქვეყნების შემდეგ კახეთის საინფორმაციო ცენტრს მიაწოდეს ინფორმაცია, რომ დაახლოებით 2 წლის წინ, გიორგი სიბაშვილს გურჯაანის რაიონის ერთ-ერთ სოფელში მცხოვრები გოგონას მშობლები უჩიოდნენ, თუმცა ფაქტზე გამოძიება არც დაუწყიათ, საქმე ისე ჩაფარცხეს. რესპონდენტების ცნობით, მალევე, ნერვიულობის ნიადაგზე გოგონას მამა გარდაიცვალა. კახეთის საინფორმაციო ცენტრთან კონტაქტზე არც გოგონა და არც მისი ოჯახის წევრები არ გამოვიდნენ. კახეთის საინფორმაციო ცენტრმა ეს ინფორმაცია გოგონას თანასოფლელებთან გადაამოწმა. მათ აღნიშნეს, რომ ასეთი ფაქტი ნამდვილად მოხდა, თუმცა საუბარი არ სურთ.
კახეთის საინფორმაციო ცენტრი გიორგი სიბაშვილსაც დაუკავშირდა, თუმცა მან ამ საკითხებზე კომენტარი არ გააკეთა.
23 წლის გიორგი სიბაშვილი სოფიკო ნიკოლაშვილის საქმეში დაზარალებულად არის ცნობილი. ის ამ დრომდე აგრძელებს მუშაობას შსს კახეთის სამხარეო მთავარი სამმართველოს ინსპექტორ-გამომძიებლის თანამდებობაზე.
ადვოკატი სიბაშვილების თანამდებობიდან გათავისუფლებას ითხოვს
სოფო ნიკოლაშვილის ადვოკატი მამუკა ნოზაძე გიორგი და გოჩა სიბაშვილების თანამდებობიდან გათავისუფლებას ითხოვს. შესაბამისი მოთხოვნით მან საქართველოს მთავარ პროკურატურას მიმართა.
„განცხადება მთავარ პროკურატურაში გუშინ შევიტანე. მოვითხოვ, რომ საქმეში დაზარალებულად ცნობილი გიორგი სიბაშვილი, რომელიც ამ დრომდე შსს კახეთის სამხარეო მთავარი სამმართველოს ინსპექტორ-გამომძიებელია, თანამდებობიდან გაათავისუფლონ გამოძიების დასრულებამდე. ასევე, მის წინააღმდეგ აღიძრას სისხლის სამართლის საქმე დანაშაულის პროვოცირებისა და გაუპატიურების მუხლით. ამასთან, ვითხოვ, გამოძიების დასრულებამდე უფლებამოსილება შეუწყდეს გიორგი სიბაშვილის მამას, გოჩა სიბაშვილს, რომელიც გურჯაანის პოლიციის უფროსის მოადგილეა. სოფიკო ნიკოლაშვილის საქმეს ამ დრომდე გურჯაანის პოლიცია იძიებს. ასევე, ვითხოვ, რომ საქმე აცილებულ იქნეს კახეთიდან და დაიწყოს გამოძიება გამომძიებლის, მარინა ფოცხვერაშვილის და გურჯაანის პოლიციის უფროსის მოადგილის ილია ოთარაშვილის მიმართ, რადგან მათ დაარღვიეს სოფიკო ნიკოლაშვილის დაცვის უფლება“, - განუცხადა მამუკა ნოზაძემ კახეთის საინფორმაციო ცენტრს.
ადვოკატი საქართველოს პროკურატურის მიერ გავრცელებულ განცხადებასაც გამოეხმაურა. პროკურატურამ გუშინ გაავრცელა ინფორმაცია, რომ სოფიკო ნიკოლაშვილის საქმეს გრიფი „საიდუმლო“ არ ადევს.
„მას შემდეგ, რაც თქვენ ინფორმაცია გაავრცელეთ, რომ სოფიკო ნიკოლაშვილის საქმეს გრიფი „საიდუმლო“ დაადეს, ერთი ამბავი ატყდა და პროკურატურამ უკან დაიხია. პროკურატურა უსაფუძვლოდ აპელირებს, თითქოს ბრალდებულის პირად ცხოვრებას უფრთხილდება. მათ თვითონ გადასცეს პირველად ტელეკომპანიებს „რუსთავი 2“-ს და „იმედს“ სოფიკო ნიკოლაშვილის ჩვენება, რომელიც გამომძიებელმა სოფიკოსგან კანონდარღვევით მიიღო, რადგან სოფიკოს მოთხოვნის მიუხედავად, დაკითხვის პროცესს ადვოკატი არ ესწრებოდა. სოფიკო გაუპატიურების ფაქტს თვითონ ახმაურებს და პროკურატურას ვინ ჰკითხავს? მე არ მექნებოდა არავითარი უფლება მესაუბრა ამის შესახებ, სოფიკოს ამ ფაქტის გახმაურების ნებართვა რომ არ მოეცა. როგორც კი მას საშუალება მიეცემა, ის თვითონაც იტყვის ამის შესახებ“, - აღნიშნა მამუკა ნოზაძემ.
მისივე თქმით, საქართველოს მთავარ პროკურატურას იგივე მოთხოვნებით, წერილობითი განცხადებით, თავად ბრალდებულმაც მიმართა.
„პროკურატურიდან ორშაბათს ველოდებით პასუხს. თუ ჩვენს საფუძვლიან მოთხოვნებზე რეაგირება არ მოხდება, ამ დროისთვის საქმეში არსებულ დარღვევებთან ერთად, ეს კიდევ ერთი არგუმენტი იქნება ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოსთვის, სადაც საქმის გასაჩივრებას ვაპირებთ“, - განაცხადა ადვოკატმა.

Police Officer Giorgi Sibashvili Is Associated with Other Scandals too
“The most beautiful woman is mine,” inspector-investigator of the Kakheti regional department of the MIA Giorgi Sibashvili posted this status on his profile in the social network “Odnoklasniki.ru” before the incident on January 31.
Reportedly, on January 31, Gurjaani office of the MIA arrested Sopiko Nikolashvili, 20, former journalist of the newspaper Kakhetis Khma. The prosecutor’s office charged her for the attempt of premeditated murder of Giorgi Sibashvili, 23, and illegal carriage of guns. Sopiko Nikolashvili said in her testimony that she wanted to kill Giorgi Sibashvili for revenge. The accused said, three months before the January 31 incident Giorgi Sibashvili abused her. Her lawyers allege Sopiko Nikolashvili made her first testimony through breaching the law because the investigator interrogated her without lawyer despite multiple requests of the detainee to invite a lawyer.
It is not first scandalous fact which is connected with Giorgi Sibashvili. The ICK archive stores information about 2009 incident. In summer of 2009 police officer Giorgi Sabashvili broke a head of a waitress in the Gurjaani based restaurant. “The witnesses told the ICK that the drunken police officer and his friends quarreled; the former threatened the people in the restaurant with gun. Witnesses claim Sibashvili broke a head of a waitress during the clash. The injured woman was placed in the district hospital. A criminal case was launched under the charge of a body injury but the prosecutor’s office did not detain anybody. Prosecutor Gela Lazashvili claimed the suspected person was not a police officer,” ICK reported.
On February 6, ICK published first part of journalistic survey on Sopiko Nikolashvili’s case. Afterwards, the ICK was provided with additional information that about 2 years ago, parents of a young girl from Gurjaani district village sued Giorgi Sibashvili but nobody investigated the fact. The respondent told the ICK that soon the girl’s father died because of tragedy. Neither the girl nor her family members contacted the ICK. The Information Center of Kakheti checked the information among their neighbors. They confirmed the information about the incident but nobody spoke about details.
ICK called Giorgi Sibashvili but he did not comment on the issue.
Giorgi Sibashvili is a victim according to the materials of Sopiko Nikolashvili’s case. He still works on the position of an inspector-investigator at the Kakheti regional department of the MIA.
Lawyers Request Resignation of Sibashvilis
Sopo Nikolashvili’s lawyer Mamuka Nozadze requested resignation of Giorgi and Gocha Sibashvilis. He has already petitioned to the Chief Prosecutor’s Office of Georgia.
“I lodged a petition to the Chief Prosecutor’s Office yesterday. We request resignation of Giorgi Sibashvili, who still keeps position of the inspector-investigator at the MIA Kakheti regional department, until the investigation finishes. We also request the Prosecutor’s Office to launch a criminal case against him under the charge of provocation of the crime and rape. Besides that, we request resignation of his father Gocha Sibashvili from the position of deputy chief police officer of Gurjaani district. Sopiko Nikolashvili’s case is still investigated by the Gurjaani district police. We also request to remove the case from the Kakheti based law enforcement bodies and to start investigation against investigator Marina Potskhverashvili and deputy chief police officer Ilia Otarashvili who breached Sopiko Nikolashvili’s right to defense,” Mamuka Nozadze told the ICK.
The lawyer also responded to the statement of the Chief Prosecutor’s Office of Georgia which stated that Sopiko Nikolashvili’s case does not have Top Secret status.
“After you [ICK] spread information that Sopiko Nikolashvili’s case was made Top Secret, a serious noise started and the prosecutor’s office surrendered. They groundlessly claim that they intend to protect private life of the accused. However, they were the first to public Nikolashvili’s testimony by TV-Companies Rustavi 2 and Imedi. Nikolashvili was compelled to make a testimony through violation of the law because despite her request the investigators did not invite a lawyer during the interrogation.  Sopiko decided to make the information about rape public and why does the prosecutor’s office bother about it? I could not speak about this fact unless Sopiko permitted me. As soon as she has opportunity, she will also speak about it,” Mamuka Nozadze said.
The lawyer added that his client has also sent petitions with equal requests to the Chief Prosecutor’s Office of Georgia.
“We expect the Prosecutor’s Office to reply to us on Monday. Unless they respond to our lawful requirements, we will have another argument to appeal to the European Court of Human Rights,” the lawyer said.