მღვდელმონაზონ იონას გათავისუფლება ისეთივე იდუმალებით არის მოცული, როგორც მისი გატაცება
11 თებერვალს შსს-ს ანალიტიკური დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა, შოთა უტიაშვილმა სპეციალურ ბრიფინგზე აფხაზეთში გატაცებული მღვდელ-მონაზონის გათავისუფლების შესახებ განაცხადა: „მამა იონას გასათავისუფლებლად ინტენსიურად ვმუშაობდით. მოხარული ვარ, გაცნობოთ, რომ სამუშაოებმა შედეგი გამოიღო. მამა იონა ტყვეობიდან დახსნილია და გადმოყვანილია ქართული მხარის მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე“.
მისივე თქმით, მღვდელმონაზონი აფხაზეთიდან 10 თებერვალს ზუგდიდში გადმოიყვანეს, ახლა კი ის თბილისში იმყოფება. უტიაშვილმა მადლობა გადაუხადა სამინისტროს ყველა თანამშრომელს, რომელიც მღვდელმონაზვნის გათავისუფლების საქმეში იყო ჩართული.
საინფორმაციო სააგენტო „პირველის“ ცნობით, ქართველი მღვდელმონაზონი იონა (მამუკა მაისურაძე) აფხაზეთში 25 დღის განმავლობაში ჰყავდათ დაკავებული და მის გამოსასყიდად 100 000 დოლარს ითხოვდნენ. შსს-ს ცნობით, ამ საკითხთან დაკავშირებით, ქართულ მხარეს გამტაცებლებთან მოლაპარაკება არ გაუმართავს და მამა იონა შსს-ს წარმომადგენლებმა განხორციელებული სპეცოპერაციის შედეგად გაათავისუფლეს.
საქართველოს პრეზიდენტი მიხეილ სააკაშვილი ტყვეობიდან გათავისუფლებულ მღვდელ-მონაზონ იონას (მაისურაძე) შეხვდა. პრეზიდენტმა მამა იონას გათავისუფლება მიულოცა და აღნიშნა, რომ „მას ქვეყნისთვის მნიშვნელოვანი და კარგი საქმე აქვს წამოწყებული“.
„თქვენზე ძალიან ვინერვიულეთ. ეს გატაცების არც პირველი შემთხვევაა და სამწუხაროდ, შეიძლება, არც ბოლო აღმოჩნდეს, ვიდრე იქ ჩვენი მტრის ხელშეწყობით ბანდიტური უკანონობა გრძელდება. ყველაზე მთავარი დღეს ისაა, რომ თქვენ აქ ხართ. ამაზე ფიქრი ერთი წუთითაც არ შეგვიწყვეტია. მეორე მხრივ, არანაკლებ მნიშვნელოვანია ის, რომ არათუ გამოსასყიდი არავის გადაუხდია, არამედ მათ საკადრისი პასუხიც მიიღეს (თუმცა ყველა დეტალზე ახლა ვერ ვისაუბრებთ). ვფიქრობ, თუ ყველამ არა, ამ ხალხის ერთმა ნაწილმა მაინც გაიგო და დანარჩენებსაც მოუყვებიან, რომ ჩვენი მოქალაქეების თავისუფლების, სიცოცხლისა და უსაფრთხოების ხელყოფას ჩვენი მხრიდან პასუხი ყოველთვის მოჰყვება. შესაძლოა, დიდი და მდიდარი ქვეყანა არ ვართ, მაგრამ ჩვენთვის მთავარი სიმდიდრე ჩვენი მოქალაქეები არიან. ჩვენს მოქალაქეებს კი კბილებით დავიცავთ და ამისთვის ყველა საშუალებას გამოვიყენებთ. მართლაც, დიდი უბედურებაა, რომ იქ უკანონობა ხდება, მაგრამ დიდი ბედნიერებაა, რომ თქვენ ამ უბედურებას თავი დააღწიეთ“, - განაცხადა სააკაშვილმა.
ქართველმა ბერმა პრეზიდენტს და შსს-ის წარმომადგენლებს გათავისუფლებისთვის მადლობა გადაუხადა და ქვეყნის პირველ პირს დაწვრილებით უამბო იმის შესახებ, რაც ტყვეობის დროს გადახდა თავს. როგორც მან საუბრისას აღნიშნა, დატყვევებისა და პატიმრობის დროს მიყენებული შეურაცხყოფის მიზეზი, მხოლოდ მისი ქართული წარმომავლობა იყო.
„ღმერთმა დალოცვილი გამყოფოთ თქვენ და ყველა ის ადამიანი, რომელიც უშუალოდ მონაწილეობდა და ხელმძღვანელობდა ამ ღონისძიებას. ეს დღეები მთელი ცხოვრების განმავლობაში მემახსოვრება. მემახსოვრება ის, რომ ჩემს გვერდით ჩემი პრეზიდენტი და ჩემი სახელმწიფო იდგა. ამის შეგრძნება მხოლოდ მაშინ გიჩნდება, როდესაც ასეთ განსაცდელში ხარ, როდესაც შენზე ფიქრობენ, ზრუნავენ და გეხმარებიან. როცა მსგავს მდგომარეობაში იმყოფები, დატყვევებული ხარ, შეურაცხყოფას გაყენებენ და ამ დროს ვიღაც შენს დასახსნელად მოდის, ეს ენით აღუწერელი ბედნიერებაა. ჯერაც არ გამოვსულვარ ამ მდგომარეობიდან - ყველაფერი დილით მოხდა... მსგავსი შინაგანი სიხარული მაშინ დამეუფლა, როდესაც კონსტიტუციური უსაფრთხოების დეპარტამენტის ბიჭები დამხვდნენ და ტყიდან გამომიყვანეს. ბატონო პრეზიდენტო, მინდა, ვთქვა, რომ ჩვენი ქვეყანა არის შემდგარი სახელმწიფო. ეს თქვენს მოქმედებაში ჩანს. მადლობა ღმერთს, რომ თქვენისთანა ადამიანი გვყავს“, - აღნიშნა მღვდელმონაზონმა.
კონფლიქტოლოგ პაატა ზაქარეიშვილის განცხადებით, მღვდელმონაზონ იონას გათავისუფლებასთან დაკავშირებით ურთიერთგამომრიცხავი ინფორმაციები ვრცელდება. შესაბამისად, ზაქარეიშვილს უჭირს იმის შეფასება, თუ რა მოხდა სინამდვილეში.
„მე ვესაუბრე აფხაზებს და მათი ინფორმაციით, მღვდელმონაზონი იონა აფხაზებს არ ჰყოლიათ დაკავებული, არადა მამა იონა აცხადებს, რომ სწორედ აფხაზებს ჰყავდათ. უცნაურია, რომ ეს ოპერაცია ისე ჩატარდა, რომ აფხაზეთში ვერავინ გაიგო, რა მოხდა. ოპოზიციაც კი ჩუმადაა. შეიძლება, ისინი თვალთმაქცობენ და იტყუებიან, ვინაიდან ქართულმა სპეცსამსახურებმა ყველაფერი მართლაც მაღალპროფესიონალურად გააკეთეს და ამის აღიარება არ სურთ. ყოველ შემთხვევაში მათი ვერსიაა, რომ მამა იონა სინამდვილეში სადღაც იმალებოდა და ეს დადგმული სპექტაკლია, ან ის რუს სპეცსამსახურებს ჰყავდა დაკავებული და ქართველებმა მათთან საერთო ენის გამონახვა შეძლეს“, - განაცხადა ზაქარეიშვილმა.
მღვდელმონაზონის სამადლობელ სიტყვებს თუ გავაანალიზებთ, სადაც იგი ამბობს, რომ „კუდის ბიჭებმა ტყიდან გამოიყვანეს“, შეგვიძლია ვიფიქროთ, რომ სპეცოპერაცია რომელიღაც ტყეში ჩატარდა.  კერძოდ, აფხაზეთის რომელ რაიონში და რომელ ტყეში იყვნენ დაბანაკებული გამტაცებლები, ამის შესახებ ჯერჯერობით, ვარაუდების გამოთქმაც ჭირს.
ოკუპირებული აფხაზეთის დე ფაქტო შსს-ს გალის რაიონული განყოფილების ხელმძღვანელის ლაურენს კოღონიას განცხადებით, „ქართველი მღვდელმონაზონი იონა (მამუკა მაისურაძე) აფხაზეთის ტერიტორიაზე არ ყოფილა“.
„პირველ რიგში, საქართველოს შსს-ს ჩვენს ტერიტორიაზე არანაირი ღონისძიების ჩატარება არ შეუძლია. მეორეც, მონაზვნის აფხაზეთის ტერიტორიაზე ყოფნის შესახებ ინფორმაცია არ დასტურდება. დარწმუნებული ვარ, იგი საქართველოს ტერიტორიაზე ჰყავდათ და თუ ამ ქვეყნის შსს-მ მისი გათავისუფლება შეძლო, ეს მათი უფლებაა, დეზინფორმაცია კი იმის შესახებ, რომ მონაზონი აფხაზეთში იმყოფებოდა, მიზანმიმართულად ვრცელდება“, - განაცხადა კოღონიამ.

Hieromonk Iona’s Release as Mysterious as His Detention
On February 11th the head of analytical department of Ministry of Internal Affairs (MIA) Shota Utiashvili held a special briefing on the release of the hieromonk kidnapped in Abkhazia: “We are working intensively to release father Iona. I am glad to let you know that our works are productive. Father Iona is released and transferred to the territory controlled by Georgian side.”
According to him, hieromonk was transferred from Abkhazia to Zugdidi on February 10th and now he is in Tbilisi. Utiashvili thanked all officials of the Ministry who were involved in the release of the hieromonk.
According to the information agency Pirveli, Georgian hieromonk Ioana (Mamuka Maisuradze) was detained in Abkhazia for 25 days and 100 000 dollars was requested as a ransom for his release. According to MIA, Georgian side did not negotiate with the kidnappers and the representatives of MIA released Iona as a result of a special operation.
President of Georgia Mikheil Saakashvili met the hieromonk Iona Maisuradze. The President congratulated him with the release and noted that “he has started significant good works for Georgia.”
“We were very worried about you. This is not the first case of kidnapping and unfortunately it might not be the last until the bandit illegality continues there. The main thing today is that you are here. We have not stopped thinking about you for a minute. On the other hand, not only we did not pay ransom, they received the adequate answer (however, I cannot talk about the details). Not everybody but part of these people realized and they will tell others that we will always react when the freedom, lives and security of our citizens are endangered. We might not be big and rich country but our citizens are our main treasure. We will protect them with our teeth and will use every mean for this. This illegality is a big tragedy but there is a big joy that you are free,” – Saakashvili stated.
Georgian hieromonk thanked the President and the representatives of MIA and talked about the details of his detention. As he noted the reason of his arrest and abuse was his Georgian nationality.
“God bless everybody who directly participated and headed this development. I will remember these days for my whole life. I will remember that my country and the President stand with me. One understands this when found in turmoil like that, when you are captured, abused and suddenly someone comes to save you. This joy cannot be explained with words. I am still under shock – everything happened in the morning… I felt that when the guys of Constitutional Security Department met me and took me out of the forest. Mr. President, I would like to tell you that our country is an established state. Your actions testify that. Thanks God that we have someone like you,” – hieromonk noted.
According to conflict scientist Paata Zakareishvili, there is a contradictory information regarding the release of hieromonk Iona. Therefore, Zakareishvili finds it hard to assess what happened in reality.
“I talked to Abkhazians and according to them, hieromonk Iona was not detained by Abkhazians. However, father Iona states that it was so. It is weird that this special operation was conducted so that nobody in Abkhazia understood what was going on. Opposition is silent as well. They might be playing the hypocrite and do not want to admit that the Georgian special services really performed everything. However, their story is that in reality father Iona was hiding somewhere and this is a staged performance or that he was detained by Russian special services and Georgians negotiated with them,” – Zakareishvili stated.
If we analyze the words of hieromonk Iona when he says “Constitutional Security Department guys took me out of the forest,” we can think that the special operation took place in some forest. Particularly, that the kidnappers were located in some region or forest of Abkhazia. However, so far it is hard to express any assumptions.
According to the head of Gali regional department of de facto Ministry of Internal Affairs (MIA) of Abkhazia, “Georgian hieromonk Iona (Mamuka Maisuradze) has never been to Abkhazian territory.”
“In the first place, Georgian MIA cannot conduct any operation in our territory. Secondly, information on the presence of hieromonk in Abkhazian territory is not confirmed. I am sure that he was in the territory of Georgia and if the MIA of this country managed to release him, this is their right. However, information that the hieromonk was in the territory of Abkhazia is a deliberate misinformation,” – Koghinia stated.