გაეროს სპეციალური მომხსენებელი კრიტიკულ ანგარიშს აქვეყნებს
საქართველოში ერთკვირიანი ვიზიტით იმყოფებოდა მშვიდობიანი შეკრებისა და გაერთიანების თავისუფლების საკითხებზე გაეროს სპეციალური მომხსენებელი მაინა კიაი. ერთი კვირის განმავლობაში მან შეხვედრები გამართა როგორც ხელისუფლების, ასევე უფლებადამცველ არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და პროფკავშირების წარმომადგენლებთან.
საქართველოში ვიზიტის შედეგად დაწერილი მცირე ტიპის კრიტიკული ანგარიში მან საზოგადოებას 13 თებერვალს წარუდგინა. არათანაბარი პოლიტიკური გარემო, მშვიდობიანი შეკრების შეზღუდვა - ეს იმ საკითხების არასრული ჩამონათვალია, რის გამოსწორებაზე ზრუნვაც მან ხელისუფლებას ურჩია.
კენიელი უფლებადამცველი მაინა კიაი გაეროს სპეციალურ მომხსენებლად 2011 წლის მაისში დაინიშნა. მანდატი, რომელიც მის უფლებამოვალეობებს განსაზღვრავს, პირველ რიგში, გულიხმობს სიტუაციის შესწავლას იმ ქვეყნებში, სადაც ფიქსირდება მშვიდობიანი შეკრების თავისუფლების უფლებების დარღვევა, ამ უფლებების მქონე ადამიანების შევიწროება, ძალადობა, დევნა და დაშინება. მაინა კიაიმ ერთი კვირა მოანდომა საქართველოში მშვიდობიანი შეკრებისა და გაერთიანების თავისუფლების საკითხების გაცნობას. ექვსგვერდიანი მცირე ტიპის წინასწარი ანგარიში კრიტიკულია და ის ხელისუფლებისათვის არაერთ რეკომენდაციას მოიცავს.
პირველი აბზაცების შემდეგ, სადაც მაინა კიაი მადლობას უხდის ხელისუფლების წარმომადგენლებს თანამშრომლობისათვის, შეიძლება ითქვას, გაეროს სპეციალური მომხსენებლის ანგარიში ძირითადად მოიცავს კრიტიკულ შეხედულებებსა და მოსაზრებებს საქართველოში არსებული მშვიდობიანი შეკრებისა და გაერთიანების თავისუფლების საკითხების გარშემო. არათანაბარი პოლიტიკური გარემო, მშვიდობიანი შეკრების შეზღუდვა, პროფესიულ გაერთიანებებში არსებული პრობლემები, შრომის კოდექსი,  2011 წლის 26 მაისის მოვლენები - ეს იმ საკითხების ჩამონათვალია, რომლებიც მაინა კიაის ანგარიშში მოხვდა.
გაეროს სპეციალური მომხსენებლის ანგარიშის ერთ-ერთი პირველი თემა  გასული წლის ბოლოს მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ კანონში შეტანილი ცვლილებებია: „ეს ცვლილებები ორაზროვანი, ბუნდოვანი ენით გადმოიცა, რაც უნდობლობის ატმოსფეროს ქმნის და საგრძნობლად არღვევს ადამიანთა უფლებების საერთაშორისო კანონებს“, - აცხადებს მაინა კიაი.
„არასამთავრობო ორგანიზაციებსა თუ იურიდიულ პირებს უნდა ჰქონდეთ უფლება მხარი დაუჭირონ ნებისმიერ პოლიტიკურ პირსა თუ კანდიდატს. ალბათ, გამოჩნდება, რომ ცოტა ხნის წინ განხორციელებული ცვლილებები მოტივირებულია იმ განზრახვით, რომ ხელისუფლებამ გააკონტროლოს კონკრეტული პიროვნების პოლიტიკური ქმედებები. ეს ცვლილება არ გულისხმობს ობიექტური  და მყარი მიზნებისათვის განხორციელებულ ცვლილებებს”, - ამბობს მაინა კიაი.
მშვიდობიანი შეკრების თავისუფლება - ეს არის რიგით მეორე საკითხი მაინა კიაის ანგარიშში. ერთ-ერთ განსაკუთრებულ საკითხად ამ მიმართულებით გაეროს სპეციალური მომხსენებელი მშვიდობიანი შეკრების დროს სხვადასხვა ადმინისტრაციულ შენობებთან 20 მეტრიანი რადიუსის შემოღებას ასახელებს: „გვახსოვდეს, ვარდების რევოლუციის დროს მსგავსი შეზღუდვა არ არსებობდა. ვშიშობ, რომ აღნიშნული შეზღუდვები შემოღებულ იქნა იმისათვის, რომ ხელი შეეშალოს მოქალაქეებს მშვიდობიანი პროტესტის გზით გამოხატონ საკუთარი მოსაზრებები. უფრო მეტიც, მე შეშფოთებული ვარ იმ ფაქტით, რომ 15-წუთიანი გაფრთხილების წესი, შეკრების ძალისმიერი დაშლის შემთხვევაში, მნიშვნელოვნად განსხვავდება საერთაშორისო სტანდარტებისგან. დროის ასეთი მოკლე პერიოდი შესაძლებელია, რომ  სამართალდამცავი ორგანოების მხრიდან ძალადობის საფუძველი გახდეს“, - აცხადებს გაეროს სპეციალური მომხსენებელი.
გაფრთხილებიდან სწორედ 15 წუთის შემდეგ დაიწყეს სამართალდამცავებმა 2011 წლის 26 მაისს პარლამენტის წინ შეკრებილი „სახალხო კრების“ მიერ ორგანიზებული აქციის მონაწილეების დაშლა. სწორედ 26 მაისის მოვლენებია შემდეგი თავი მაინა კიაის ანგარიშში. მე მოვისმინე აქციის მონაწილეების, არასამთავრობო სექტორის, შინაგან საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენლების აბსოლუტურად განსხვავებული ჩვენებები. სწორედ ამიტომ მიმაჩნია, რომ აუცილებელია ჩატარდეს ახალი, დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე გამოძიება, აცხადებს მაინა კიაი: „მთავრობის ერთმა მაღალჩინოსანმა თქვა, 26 მაისის მოვლენები საშიშროებას წარმოადგენდა მთელი ქვეყნისთვისო. მიუხედავად ამისა, მე მინდა ვთქვა, რომ ყველაფერი მიუთითებდა იმაზე, რომ ხელისუფლების რეაქცია აშკარად არაპროპორციული იყო“, - მიაჩნია მაინა კიაის.
კიდევ ერთი თემა, რომელზეც გაეროს სპეციალური მომხსენებელი ყურადღებას ამახვილებს, ის რთული პირობებია, რომელშიც პროფესიულ გაერთიანებებს უწევთ მუშაობა. მისი განცხადებით, მან მოისმინა ამბები იმ მოქალაქეების შესახებ, რომლებიც პოლიტიკური შეხედულებების გამო სამსახურიდან გაათავისუფლეს. ის აქვე საქართველოში არსებულ შრომის კოდექსზეც მიუთითებს, რომელიც, მისი თქმით, საშუალებას იძლევა დამსაქმებელმა მარტივად, ყოველგვარი განმარტების გარეშე დაითხოვოს სამსახურიდან თანამშრომელი.
მშვიდობიანი შეკრებისა და გაერთიანების თავისუფლების საკითხებზე გაეროს სპეციალური წარმომადგენლის ვიზიტს საქართველოში განსაკუთრებულ მნიშვნელობას ანიჭებს სახალხო დამცველი გიორგი ტუღუში. 2012 წელი საარჩევნო წელია. სწორედ ამიტომ მაინა კიაის ვიზიტი დროულია საქართველოსთვის. „ვფიქრობ, რომ მისი რეკომენდაციები ნამდვილად წაადგება სიტუაციის გამოსწორებას ამ კუთხით. დიდი ნაწილი იმ პრობლემებისა, რომლებიც ასახულია მის წინასწარ დოკუმენტში, ასევე ასახულია სახალხო დამცველის ანგარიშშიც. მე გამოვყოფდი 26 მაისის მოვლენებს, ასევე კანონმდებლობას, რომელიც არეგულირებს შეკრებებისა და მანიფესტაციების თავისუფლებას“, - ამბობს გიორგი ტუღუში.
როგორც გაეროს სპეციალური წარმომადგენელი განმარტავს, საქართველოში ერთკვირიან ვიზიტს ის ვრცელ ანგარიშს მიუძღვნის და ივნისში საქართველოს ხელისუფლებას გამოუგზავნის. მისი თქმით, ანგარიშში მოცემული იქნება როგორც სიტუაციის სრული ანალიზი, ასევე რეკომენდაციები ხელისუფლებისათვის.

Nino Tarkhnishvili, Radio Liberty
UN Special Rapporteur on the rights to freedom of peaceful assembly and association Maina Kiai visited Georgia for a week. He held meeting with the representatives of both government as well as human rights NGOs and Trade Unions.
After the visit he presented smaller size critical report on February 13th. Unequal political environment, restriction of right of peaceful assembly – this is the incomplete list of the issues the improvement of which he recommended to the government.
Human rights defender Maina Kiai was appointed to the post of UN Special Rapporteur in May of 2011. The mandate which determines his rights and responsibilities in the first place envisages studying situation in the countries where the violation of freedom of peaceful assembly and oppression, violence, persecution and intimidation are observed against the people who apply this right. Maina Kiai took a week to study the issues of peaceful assembly in Georgia. Six-page smaller type preliminary report is critical and it includes numerous recommendations to the government.
After the first several paragraphs where Maina Kiai thanks government representatives for cooperation, UN Special Rapporteur mostly presents critical opinions regarding the issues of peaceful assembly and association. Unequal political environment, restriction of peaceful assembly, problems in the Trade Unions, Labor Code, and events of May 26th of 2011 – this is the list of issues included in Maina Kiai’s report.
One of the first topics discussed in the report is the changes made in the Law on Political Unions of Citizens at the end of last year: “I have observed that these amendments, which at times use ambiguous language, are fuelling an overall climate of distrust, and appear to largely violate international human rights law,” – Maina Kiai states.
“NGOs and any legal entity and person must have the right to support any candidate, or political persuasion of their choice. It would appear that these recent amendments have been motivated by a desire to control the political activities of a specific individual, rather than for objective and sustainable reasons,” – Maina Kiai states.
Freedom of peaceful assembly – this is number second issue in the report of Maina Kiai. Restriction to have at least 20 meters from the entrances of administrative buildings during the assembly is noted to be one of the problematic provisions: “We must remember that the Rose Revolution did not respect the requirement to have at least 20 metres from the entrance of public buildings to assemble. I am concerned that these restrictions may have been put in place to prevent citizens from expressing their views through peaceful protest. Moreover, I am also concerned by the fact that the 15 minutes warning rule for forcibly dispersing assemblies falls reasonably short of international standards. Such a short limited period of time can invite unnecessary violence from law enforcement officials,” – UN Special Rapporteur states.
Law enforcement took exactly 15 minutes to start dispersing participants of Public Assembly action on May 26th of 2011. Events of May 26th are described in the next chapter of Maina Kiai’s report. I heard testimonies of action participants, NGO sector and representatives of Ministry of Internal Affairs of Georgia which are absolutely contradictory. That is why I think that it is essential to conduct new, independent and transparent investigation, Maina Kiai states. “A senior government official indicated that the events of 26 May last year constituted the “greatest threat to the life of our nation”. However, all elements suggest that the reaction of the Government was clearly disproportional,” – Maina Kiai notes.
One more topic emphasized by UN Special Rapporteur is the hard conditions in which the Trade Unions operate. According to him, he heard the stories of citizens who were dismissed from job for their political affiliations. He also notes on the Labor Code of Georgia which according to him enables employer to dismiss employee without any explanations.
Ombudsman Giorgi Tughushi underlines the significance of visit of UN Special Rapporteur on the rights to freedom of peaceful assembly and association. He thinks that his visit was timely because 2012 is the year of elections. “I think his recommendations will help to improve the situation. Big part of the problems reflected in the preliminary document is also reflected in the report of Ombudsman. I would like to emphasize on the events of May 26th as well as the legislation which regulates the freedom of assemblies and manifestations,” – Giorgi Tughushi notes.
As UN Special Rapporteur explains he will dedicate a comprehensive report to his one-week visit in Georgia and will send it to Georgian government in June. According to him the report will present the comprehensive analysis of the situation also the recommendations to the government.