აუდიტორები პოლიტიკურად აქტიურ პირებს გაურბიან
ბუღალტრებსა და აუდოტორებს მიმდინარე წლის თებერვლიდან, კომერციული ბანკების მსგავსად, დაეკისრათ ვალდებულება, გამოარკვიონ, მათი კლიენტი მიეკუთვნება თუ არა პოლიტიკურად აქტიური პირის კატეგორიას. დადებითი პასუხის შემთხვევაში კი, ისინი ვალდებულნი არიან, ინფორმაცია საქართველოს ფინანსური მონიტორინგის სამსახურს მიაწოდონ.
აღნიშნული ვალდებულება აუდიტორებსა და ბუღალტრებს საქართველოს ეროვნული ბანკის ფინანსური მონიტორინგის სამსახურის უფროსის №12 ბრძანების საფუძველზე დაეკისრათ, რომელიც მიხეილ როინიშვილმა 2012 წლის 31 იანავრს გამოსცა. მიხეილ როინიშვილის მიერ გამოცემულ ბრძანებაში პოლიტიკურად აქტიურ პირებთან დაკავშირებით ცალკე არის გამოყოფილი მე-6 მუხლი. ამ მუხლის შესაბამისად, ბუღალტერი ან/და აუდიტორი ვალდებულია, გამოარკვიოს, მიეკუთვნება თუ არა კლიენტი ან მისი ბენეფიციარი მესაკუთრე პოლიტიკურად აქტიური პირის კატეგორიას.
„ემ ენ აუდიტი“ ბაზარზე ორი წელია, საქმიანობს. მისი ხელმძღვანელი, იური პაპასქუა „ნეტგაზეთთან“ საუბარში ამბობს: „ჩვენ პოლიტიკურად აქტიური პირები არ გვყავს და არც გვეყოლება, მაგრამ თუკი საჭიროა თანამშრომლობა ფინანსური მონიტორინგის სამსახურთან, ვითანამშრომლებთ. ჩემთვის არც ის საკანონმდებლო ცვლილებები იყო მისაღები, რომელიც ეხებოდა ბანკების ანგარიშების მონიტორინგს. ასეთი ტიპის ცვლილებები მისაღები არ არის, მაგრამ როცა არის ასეთი ნორმატიული აქტი, ჩვენ უნდა დავემორჩილოთ და შევასრულოთ“.
იური პაპასქუა ამბობს, რომ მის კომპანიას არ ეყოლება პოლიტიკურად აქტიური კლიენტი და, შესაბამისად, ამ ნორმატივის შესრულება არ მოუწევს: „არ მოგვიწევს ამის შესრულება. მე თვითონ არ ვარ პოლიტიკურად აქტიური“.
ფინანსური მონიტორინგის სამსახურის უფროსის ბრძანების თანახმად, თუ კლიენტი ან/და მისი ბენეფიციარი მესაკუთრე წარმოადგენს პოლიტიკურად აქტიურ პირს, აუდიტორი და ბუღალტერი ვალდებულნი არიან, ხელმძღვანელობისგან ასეთ პირთან საქმიანი ურთიერთობის დამყარების ნებართვა აიღონ, ასევე, მიიღონ გონივრული ზომები ასეთი პირის ფულადი სახსრების, ქონების წარმომავლობის დასადგენად და განახორციელონ ასეთ პირთან თავიანთი საქმიანი ურთიერთობების გაძლიერებული მონიტორინგი.
თუკი კლიენტი (მისი ბენეფიციარი მესაკუთრე) საბუღალტრო ან/და აუდიტორული საქმიანობის განმახორციელებელ პირთან საქმიანი ურთიერთობების დამყარების შემდეგ გახდა პოლიტიკურად აქტიური პირი, ბუღალტერი ან/და აუდიტორი ვალდებულია, ასეთი ინფორმაციის ხელმისაწვდომობისთანავე, ქონების წარმომავლობის დასადგენად, განახორციელონ ასეთ პირთან თავიანთი საქმიანი ურთიერთობების გაძლიერებული მონიტორინგი.
ახალი რეგულაცია ასევე ადგენს, რომ ბუღალტერს ან/და აუდიტორს უნდა ჰქონდეს განსაზღვრული სათანადო პროცედურები, რომლის საფუძველზეც ის პოლიტიკურად აქტიური პირების დადგენისა და გადამოწმების მიზნით უზრუნველყოფს შესაბამისი ინფორმაციის მოძიებას კლიენტისგან, ასევე, საჯარო წყაროებიდან ან შესაბამის მონაცემთა ელექტრონული ბაზებიდან.
აუდიტორული კომპანია „ფინანსური გადაწყვეტილების ჯგუფის“ ადგილობრივ ბაზარზე 2002 წლიდან საქმიანობს. კომპანიის  დირექტორი  დავით ლომსაძე „ნეტგაზეთთან“ საუბარში ამბობს, რომ პოლიტიკურად აქტიური პირების ფინანასური დოკუმენტაცია გამჭვირვალე უნდა იყოს: „აუდიტორთან პირველადი საბუთების წარდგენაზე პასუხისმგებელია პოლიტიკური პარტია, მისი ხელმძღვანელი. აუდიტორი არის პასუხისმგებელი იქიდან დასკვნების გამოტანაზე. პოლიტიკურმა პარტიამ თვითონ უნდა გახადოს გამჭვირვალე აუდიტორის დასკვნა, მისი მოსაზრება. აუდიტორმა, თავის მხრივ, არაფერი უნდა დამალოს, ხოლო პოლიტიკურად აქტიურმა სუბიექტმა უნდა აღიაროს აუდიტორის დასკვნა“.
„ფინანსური გადაწყვეტილების ჯგუფის“ ხელმძღვანელი ფინანსური მონიტორინგის სამსახურის დებულებას ეთანხმება. თუმცა, პოლიტიკურად აქტიური პირებისათვის მომსახურების გაწევის საკითხს სიფრთხილით უყურებს: „ორჯერ ვთქვი უარი პოლიტიკური პარტიისათვის აუდიტის გაკეთებაზე. სურვილი არ მქონდა. მე იმიტომ კი არ გავაკეთე, რომ შემეშინდა, ან ამ პროცედურის განხორციელებას ვერ შევძლებდი. შეიძლება, შემდეგ დამოკიდებული ვყოფილიყავი ამ კლიენტზე. შეიძლება ეთხოვათ, რომ რაღაც ინფორმაცია არ მეთქვა და, შესაბამისად, დამოკიდებულება წარმოიშვებოდა“.
მისი თქმით, პოლიტიკურად აქტიური პირის ფინანასური ანგარიშები გამჭვირვალე უნდა იყოს.
„საინტერესოა, ვინ აფინანსებს ამ პირს, ან ის ვის აფინანსებს, ეს ინფორმაცია ღია უნდა იყოს. რაც შეეხება მეწარმე სუბიექტს, ამ შემთხვევაში აუდიტის დასკვნის განსაჯაროება არ არის საჭირო“, – ამბობს დავით ლომსაძე.

Auditors Escaping Politically Active Individuals
Like commercial banks accountants and auditors will become obliged to ascertain whether or not their client belongs to the category of politically active individual starting from February of 2012. In case of positive response they will be obliged to pass the information to Financial Monitoring Service of Control Chamber of Georgia.
This obligation will be imposed on auditors and accountants according to #12 order of the head of Financial Monitoring Service of National Bank issued by Mikheil Roinishvili on January 31st of 2012. The article 6 of the order regards the theme of politically active individuals. According to this article, accountants/auditors become obliged to ascertain whether or not their client or beneficiary owner belongs to the category of politically active individual.
MN Audit has been operating for two years now. The head of the company Iuri Papaskua notes with Netgazeti: “We do not have politically active individuals and will not have them in future. But if it is necessary to cooperate with Financial Monitoring Service, we will do so. The legislative amendments which envisaged monitoring of accounts in the banks were not acceptable for us either. These kinds of changes are not acceptable. But when there is such a normative act we have to obey and fulfill it.”
Iuri Papaskua states that his company will not have politically active client and accordingly, he will not have to fulfill this normative: “We will not have to fulfill it. I myself am not politically active.”
According to the order of the head of Financial Monitoring Service, if the client/his beneficiary owner represents politically active individual, auditor and accountant are obliged to receive permission from the leadership to establish business relations with this person also take reasonable measures to ascertain the origins of his/her financial assets/property and conduct intensive monitoring of business relations with such person.
If the client (or his beneficiary owner) becomes politically active individual after establishing business relations with accountant/auditor, the accountant/auditor becomes obliged right when this information is accessible to conduct intensive monitoring of the business relations with this person.
New regulation also establishes that accountant/auditor will have to determine the relevant procedures based on which he/she will ensure to find the relevant information from the client, also from the public sources or relevant databases in order to ascertain the politically active individuals and double-check the information.
Audit Company Group of Financial Decision has been operating in the local market since 2002. The director of the company Davit Lomsadze stated with Netgazeti that the financial documentation of politically active individuals must be transparent: “The political party is responsible for presenting initial documentations to the auditor. Auditor is responsible to make relevant conclusions. Political party must make the conclusion of auditor transparent. The auditor must not hide anything and politically active individual must acknowledge and auditor’s conclusion.”
The head of Group of Financial Decision agrees with the regulation of Financial Monitoring Service. However, he is careful to the issue of rendering service to politically active individuals: “Twice I refused to do audit for political party. I did not have a desire to do so. It is not that I was scared or unable to do this procedure. It is just that I might have become dependent on the client in future. They might have requested not to say some information and I might have become dependent on them.”
According to him, the financial reports of politically active individuals must be transparent.
“It is interesting who finances this individual or who he finances. This information must be open. As for the businessman, in this case the audit conclusion must not be disclosed,” – Davit Lomsadze states.