2011 - მშვიდობიანი აქციებისა და დემონსტრაციების დარბევის წელიწადი
ადამიანის უფლებათა ცენტრის  ანგარიში -  „საქართველოში მშვიდობიანი შეკრების თავისუფლების მონიტორინგი - კანონმდებლობა და პრაქტიკული გამოყენება“ აერთიანებს 2011 წლის იანვრიდან - ივნისამდე საქართველოს 5 რეგიონში მომხდარი  საპროტესო აქციებისა თუ დემონსტრაციების მონიტორინგის შედეგებს.
ანგარიშში  მიმოხილულია ის დარღვევები, აქციის მონაწილეებისა თუ ძალოვანი უწყებების მხრიდან, რომლებიც სხვადასხვა დემონსტრაციის მიმდინარეობისას დაფიქსირდა. გარდა ამისა, დოკუმენტში დეტალურადაა გაანალიზებული საერთაშორისო და ადგილობრივი კანონმდებლობა შეკრებისა და მანიფესტაციის შესახებ. მონიტორინგის შედეგების პრეზენტაცია  3 თებერვალს შედგა.
ანგარიში მოიცავს 2011 წლის 1 იანვრიდან 30 ივნისამდე თბილისში, გორში, გურჯაანში, ბათუმსა და ზუგდიდში ჩატარებული 75 დემონსტრაციის მონიტორინგის შედეგებს. პუბლიკაციაში განსაკუთრებული ადგილი ეთმობა რამდენიმე საპროტესტო აქციას, რომელთა მიმდინარეობის პროცესში  გარკვეული დარღვევევბი ძალოვანი უწყებების მხრიდან დაფიქსირდა. ასეთი აქციებია: ვეტერანთა აქცია (2011 წლის 4 იანვარი)  და „სახალხო კრების“ მაისი აქციები. მათ შორის, კვლევის ავტორებმა ცალკე შეისწავლეს 26 მაისის მოვლენები.
სამართალდამცველთა ჩარევა აქციის მიმდინარეობის პროცესში
2011 წლის იანვრიდან-ივნისამდე ჩატარებული იმ 75 აქციიდან, რომელსაც ადამიანის უფლებათა ცენტრი დააკვირდა 50-ზე იმყოფებოდა სხვადასხვა პოლიციური შენაერთი - უსაფრთხოების პოლიცია, პატრულის ეკიპაჟი,  შედარებით იშვიათ შემთხვევაში  კი - სპეცრაზმიც. ანგარიშის მიხედვით, ცხრა აქციაზე ძალოვანი უწყების მხრიდან ძალის გამოყენება დაფიქსირდა, მათ შორის ორ შემთხვევაში ძალოვანმა უწყებებმა პირდაპირ დაშალეს აქცია ( იგულისხმება 3 იავნრის ვეტერანთა შიმშილობის აქცია და 26 მაისის, „სახალხო კრების“  აქცია.)
მონიტორინგის შედეგად გამოიკვეთა, რომ ხშირია აქციებზე სამოქალაქო ფორმაში ჩაცმული პოლიციელების დასწრებაც. იყო შემთვევებიც, როცა ისინი პირდაპირ ჩაერივნენ აქციის მიმდინარეობაში.
„სამოქალაქო ფორმაში ჩაცმული პოლიციელების იდენტიფიკაცია შეუძლებელია სრული დარწმუნებით, მაგრამ ჩვენი დამკვირვებლების თქმით, მონიტორინგის გარკვეული პრაქტიკის შემდეგ, მათი იდენტიფიცირება და საპროტესტო აქციის მონაწილეებისგან გამორჩევა სულ უფრო მარტივი ხდება. ხშირ შემთხვევაში ისინი დგანან ფორმიან პოლიციელებთან ერთად და  მათთან აქვთ კონტაქტი. ისინი არ უერთდებიან შეკრებას და სავარაუდოდ,  მათი მთავარი ფუნქცია აქციის მონაწილეებისგან სხვადასხვა სახის ინფორმაციის მიღება და საგანგებო სიტუციის დროს პოლიციისთვის დახმარების გაწევაა“, - ვკითხულობთ ანგარიშში.
ანგარიშში მოთხრობილია ისეთი ფაქტების შესახებაც, როცა სამოქალაქო ფორმიანმა პირებმა აქციის მონაწილეები დააკავეს. ასეთი რამ 5 ივნისს კინოთეატრ „რუსთაველთან“ ფილმ „აგვისტოს ხუთი დღის“ პრემიერაზე დაფიქსირდა. რამდენიმე აქტივისტმა გადაწყვიტა, კინოთეატრის მიმდებარე ტერიტორიაზე მინი-აქციის ჩატარება ქვეყანაში თავისუფლებისა და დემოკრატიის ნაკლებობის გასაპროტესტებლად. სპეციალურად ამ პრემიერაზე დასასწრებად თბილისში ჰოლივუდის რამდენიმე ვარსკვლავი ჩამოვიდა. როგორც ანგარიშშია აღნიშნული, ადამიანის უფლებათა ცენტრის მონიტორებმა დაინახეს, როგორ მიათრევდა აქციის მონაწილე ორ ქალბატონს სამოქალაქო ფორმებში ჩაცმული ათამდე მამაკაცი პატრულის მანქანისკენ.
„მამაკაცების ეს ჯგუფი შემდეგ კინოთეატრისკენ დაიძრა. თავიდან ჩვენ ვიფიქრეთ, რომ ისინიც დემონსტრანტები იყვნენ, რადგან ხელში დაკეცილი საპროტესტო პლაკატები ეკავათ, მაგრამ მოგვიანებით გავაცნობიერეთ, რომ ისინიც ძალოვანი უწყების წარმომადგენლები იყვნენ, რადგან მიუახლოვდნენ თბილისის პოლიციის უფროსს ბატონ გეგეჭკორს, რომელსაც აგრეთვე  სამოქალაქო ფორმა ეცვა, ხელი ჩამოართვეს მას და პლაკატები გადასცეს“, - ვკითხულობთ ანგარიშში.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის ნაგარიშში აღნიშნულია, რომ ამ აქციის მონაწილეების დასაკავებლად, არანაირი სამართლებრივი საფუძველი არ არსებობდა. თუმცა, მიუხედავად ამისა, სამართალდამვცელებმა აქციის ოთხი მონაწილე დააკავეს, მათგან ერთს ათი დღით თავისუფლების აღკვეთა, დანარჩენებს კი ოთხასლარიანი ჯარიმა დაეკისრა.
ადამინის უფლებათა ცენტრის ანგარიშში მოთხრობილია იმგვარი ფაქტების შესახებაც, როცა აქციის მიმდინარეობის პროცესში დემონსტრანტებს სამართალდამცავებმა კუთვნილი ნივთები ჩამოართვეს და გაუნადგურეს. ანგარიშის მიხედვით,  ამგვარი ფაქტი 17 მაისს, პარლამენტის წინ,  იურისტების მხარდამჭერი შიმშილობის აქციის დროს მოხდა. შიმშილობის გაგრძელება მომდევნო 5 დღის განავლობაში იყო დაგეგმილი, დემონსტრანტებს თან ჰქონდათ ბალიშები, საბნები, მინერალური წყალი და სიგარეტის კოლოფები. შეკრების დაწყებიდან საათნახევარში პოლიციელების დიდი ჯგუფი მიუახლოვდა დემონსტრანტებს და წაიღო მათი კუთვნილი ნივთები - სიგარეტის კოლოფები, წყალი, რეპროდუქტორი. თუმცა, დემონსტრანტები სამართალდამცავებს არ შეწინააღმდეგებიან.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის ანგარიშში აღნიშნულია იმ ფაქტების შესახებაც, როცა დემონსტრანტები აშკარად ცდილობდნენ სამართალდამცავების პროვოცირებას. თუმცა, მათ სიმშვიდე შეინარჩუნეს და პროვოკაციას არ წამოეგნენ. როგორც ანგარიშიდან ვიგებთ, ასეთი ფაქტი 2011 წლის 18 აპრილს „სილქნეტის“ წინ, გამართულ საპროტესტო აქციაზე დაფიქსირდა. აქციის ორგანიზატორი იყო ცნობილი ჟურნალისტი შალვა რამიშვილი.
„აქციიდან ნახევარ საათში რამიშვილმა გადაკვეთა ქუჩა და მიუახლოვდა პოლიციელებს, რომლებიც აქციას შორიდან აკვირდებოდნენ. რამიშვილი სამართალდამცველების პროვოცირებას ცდილობა - „მე თქვენ შესამოწმებლად მოვედი“, „თქვენ შორის რომელია ზაზა ბეგაშვილის ძმა?!“  პოლიცია დემონსტრანტის რეპლიკებს მშვიდად შეხვდა და არ ჩარეულა აქციის მიმდინარეობაში. შედეგად, რამიშვილი რამდენიმე წუთში  გაეცალა სამართალდამცველებს და დაუბრუნდა აქციის მიმდინარეობის ადგილს. უნდა აღინიშნოს, რომ რამიშვილს არ დაურღვევია კანონი, მან გამოიყენა კანონმდებლობით მინიჭებული უფლება - მიახლოებოდა პოლიციის თანამშრომელს არაძალადობრივი გზით“, - აღნიშნულია ანგარიშში.
ანგარიშში ცალკე თავადაა განხილული 2011 წლის 3 იანვრის ვეტერანთა აქცია გმირთა მოედანზე და აღნიშნულია, რომ აქციის დაშლა არალეგიტიმური იყო, ხოლო დაშლისთვის გამოყენებული ძალა - არაპროპორციული. აქციის მონაცილეები ხსოვნის მემორიალთან მართავდნენ აქციას და მოითხოვდნენ ვეტერანთა სოციალური მდგომარეობის გაუმჯობესებას. „პოლიცია მიუახლოვდა დემონსტრანტებს და მოსთხოვა ტერიტორიის დატოვება. უარის მიღების შემდეგ, პოლიციამ მათი დაკავება დაიწყო. დაკავების პროცესში კი ეუბნებოდნენ, რომ „დემონსტრაციებით ვერავის შეაშინებდნენ“.  დემონსტრანტები სამოქალაქო ფორმაში ჩაცმულმა პოლიციელებმა დააკავეს“, - აღნიშნულია ანგარიშში.
რაც შეეხება 26 მაისს „სახალხო კრების“ აქციის დარბევას, ანგარიშში დეტალურადაა განხილული აქციის მიმდინარეობის პროცესი და ის დარღვევები, რომლებიც სამართალდამცველების მხრიდან აქციის დარბევის დროს დაფიქსირდა. ადამიანის უფლებათა ცენტრი გამოყოფს რამდენიმე ძირითად დარღვევას: სპეცრაზმის მიერ მიმდებარე ტერიტორიების ბლოკირებას, სამართალდამცავების არაპროპორციული რაოდენობას და აგრეთვე, გამოყენებული ძალის არაპროპორციულობას.
როგორც ანგარიშშია აღნიშნული, პოლიციის ინტერვენცია წინასწარი შეტყობინების ფორმალური ვადის ამოწურვიდან 10-15 წუთის შემდეგ დაიწყო,აქედან გამომდინარე შეიძლება მსჯელობა იმაზე, რომ დემონსტრანტებისთვის მიცემული დრო არ იყო საკმარისი. როცა სპეცრაზმმა აქციის მიმდინარეობის ადგილი ყველა მხრიდან ჩაკეტა, დემონსტრანტებისთვის შეუძლებელი გახდა აქციის დისლოკაციის ადგილის დატოვება. თუმცა, უნდა აღინიშნოს, ისიც, რომ სპეცრაზმსს მიმდებარე ტერიტორიის ბლოკირება, დაუყოვნებლივ არ მოუხდენია, ანუ მათი გამოჩენიდან რამდენიმე წუთის განმავლობაში, დემონსტრანტებს ტერიტორიის დატოვების საშუალება ჰქონდათ. ადამიანის უფლებათ ცენრის მონიტორინგის შედეგად გამოიკვეთა, რომ სპეცრაზმის რაოდენობა მკვეთრად აღემატებოდა დემონსტრანტთა რიცხვს.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის  მონიტორინგის მიხედვით, დარბევა 00:15 საათზე დაწიყო. დემონსტრანტებს დაუშინეს გაზის ყუმბარები და წყლის ჭავლი, ისმოდა სირენის განუწყვეტელი ხმა, დემონსტრანტების პატარა, იზოლირებულმა ჯგუფმა სცადა წინააღმდეგობის გაწევა, მაგრამ მათი მცდელობები მალე აღიკვეთა. საერთო ჯამში, წინააღმდეგობა დემონსტრანტთა მხრიდან მასობრივი ხასიათის არ ყოფილა.
„პოლიციის წინსვლის შედეგად, მშვიდობიანმა დემონსტრანტებმა  უკან დაიხიეს პარლამენტის შენობისაკენ, მაგრამ მათ არ მიეცათ გასაქცევი გზა. ისინი ყველა მხრიდან გარშემორტყმულები იყვნენ. პოლიციელები ყველას ცემდნენ, ისროდნენ  რეზინის ტყვიებს ახლო მანძილიდან და ძალას იყენებდნენ ყველა დემონსტრანტის წინააღმდეგ - იმის მიუხედავად, ეწინააღმდეგებოდნენ ისინი სამართალდამცავებს თუ არა. დემონსტრანტების ნაწილი კონოთეატრ „რუსთაველში“ შეცვივდა თავშესაფრის საპოვნელად. სპეცრაზმი მათ დაედევნა და დაუწყო ცემა. ადამიანის უფლებათა ცენტრის მონიტორები დააკვირდნენ სიტუაციას აქციის დაშლის შემდეგაც. სპეცრაზმმა დაკავებული პირები მიწაზე დააწვინეს. მათ ხელ-ფეხი შეუკრეს, სცემდნენ და სიტყვირ შეურაცხყოფას აყენებდნენ“, - აღნიშნულია ანგარიშში.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის ანგარიშის პრეზენტაციაზე, სახალხო დამცველმა გიორგი ტუღუშმა შეკრებისა და მანიფესტაციის კუთით საქართველოში არსებულ პრობლემებზე ისაუბრა: „ჩვენი სახელმწიფო, როგორც საერთაშორისო, ისე შიდა კანონმდებლობის მიხედვით,  შეკრებისა და მანიფესტაციის, აზრის გამოხატვის გარანტს წარმოადგენს. ეს უფლებები უზრუნველყოფილია საქართველოს კონსტიტუციით. შეკრებასა და მანიფესტაციასთან დაკავშირებული საკითხები სახალხო დამცველის განსაკუთრებული ყურადღების ქვეშაა. ამ თემას ყოველთვის ცალკე თავი ეთმობა ხოლმე სახალხო დამცველის ანგარიშში. სამწუხაროდ, ამ მიმართულებით, საქართველში იდეალური მდგომარეობა არა გვქავს. 2011 წელს ამ უფლების შეზღუდვის მხრივ საკმაოდ დატვირთული წელი იყო. არაერთხელ დაირღვა მშვიდობიან დემოსტრანტთა შეკრებისა და მანიფესტაციის უფლება. ეს პრობლემატიკა ადამიანის უფლებათა ცენტრის ანგარიშშიც აისახა. დარწმუნებული ვარ, ჩვენ ერთად, ერთმანეთთან თანამშრომლობით ბევრი რამის გაკეთება შეგვიძლია“.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის ანგარიში - „საქართველოში მშვიდობიანი შეკრების თავისუფლების მონიტორინგი - კანონმდებლობა და პრაქტიკული გამოყენება“

2011 – Year of Dispersal of Peaceful Assemblies and Manifestations
The Report of the Human Rights Center “Monitoring Freedom of Peaceful Assembly in Georgia – Legislation and Practice” covers monitoring of protest assemblies and manifestations from January to June 2011 in five regions of Georgia.
The report covers those violations which were committed by participants or law enforcement officers during various demonstrations. Besides that, the document presents analysis of the international and national law about assembly and manifestation. The monitoring results were presented on February 3.
The report presents the results of monitoring of total 75 assemblies held in Tbilisi, Gori, Gurjaani, Batumi and Zugdidi between January 1 and June 30, 2011. Several protest assemblies occupy particular place in the report, which were carried out through serious violations by law enforcement bodies. They were: Veteran’s Assembly (January 4, 2011) and Assembly of the Public Assembly in May. The authors separately studied the May 26 crackdown.
Policing of Assemblies
The Human Rights Center monitored 75 assemblies from January to June of 2011. In 50 of them, various police units – security police, patrol police in patrol cars, and riot police officers in rare occasions – were present during assemblies. According to the Report, law enforcement officers used force during nine assemblies; in two cases they dispersed the demonstration (Veterans’ hunger-strike demonstration on January 3 and May 26 peaceful demonstration of the Public Assembly).
The monitoring demonstrated that very often police officers observe the assemblies in civil clothes. In particular cases, they directly interfered in the manifestation process.
“There is not a hundred percent certainty when identifying them but according to our monitors it is easier after some practice of monitoring. In many cases they stand by regular police officers and interact with them. “Civilians” usually do not intervene independently and supposedly are present to acquire information or assist during the emergency,” the report reads.
The report also revealed, the “civilians” can also carry out arrests independently in urgent situations or circumstances requiring minimum public attention. This was observed on June 5, the day of the premiere of the Hollywood movie “Five Days of August” in Rustaveli Cinema. In this regard, several activists decided to deliver a message concerning the lack of freedom and democracy in the country to arriving guests. Several Hollywood stars had arrived in Tbilisi to attend the premiere. The report states that HRC monitors witnessed ten policemen in civilian clothing dragging two women across the Rustaveli Avenue,  less than 100 meters from the cinema, and into the police car.
“This group of men then started to walk towards the cinema. First we thought they also were the demonstrators as they were holding folded posters but later realized that these were policemen because they approached the Tbilisi police chief Mr. Gegechkori (also in civilian clothing) shook hands with him and gave the posters”, the report reads.
The Human Rights Center’s report states there was no legal ground to arrest participants of this assembly. However, despite that the law enforcement officers arrested four participants, one of them was sentenced to ten-day administrative imprisonment and the rest were fined with 400 GEL.
The HRC Report also covers those facts when police officers seized properties from demonstrators and destroyed them. According to the Report, similar incident occurred on May 17, in front of the parliament during the hunger-strike in support of lawyers. Since the hunger strike was intended for 5 days the demonstrators had pillows, blankets, mineral water and packs of cigarettes. One and a half hours after the start of the assembly a large group of policemen advanced towards the demonstration. No resistance was observed from the side of the protesters.
The Report presents cases when demonstrators tried to provoke officers though they showed reasonable patience and restrained from acting. Specifically, on April 18 a prominent Georgian journalist Mr. Shalva Ramishvili coorganized a demonstration in front of a private cable TV company Silknet to protest against the exclusion of the opposition channel Maestro TV from the Silknet’s service package.
“Half an hour into the assembly Mr. Ramishvili crossed the street and approached the policemen observing the assembly from the distance. According to our monitor’s report Mr. Ramishvili was trying to provoke the officers. “I came here to check you out” – Ramishvili was reported saying loudly in a provocative tone. “Which one of you is Zaza Begashvili’s brother?” The police reaction was very calm as the officers did not respond in any way towards Ramishvili’s actions. As a result, Ramishvili returned to the demonstrators after few minutes. It must be noted that Mr. Ramishvili did not violate the law. He used a legal right to approach the officers in a non-violent manner,” the report reads.
A separate chapter is dedicated to the crackdown of the Veterans’ Assembly on January 3, 2011 in the Hero Square. The report states that the dispersal was illegal and the force used during the dispersal was disproportionate. The demonstrators assembled near the Hero Memorial and requested improvement of social conditions of veterans. “Police forces approached and tried to coerce the demonstrators sitting at the monument to leave the area. The detentions started after they refused to leave, answering that they were not intimidating anyone by demonstrating. The law enforcement units present at the venue included pedestrian officers, patrol officers on patrol cars and a large number of officers in civilian clothing,” the report states.
As for the crackdown of the May 26 assembly of the Public Assembly, the Report describes the process of the assembly in details as well as violations by law enforcement officers observed during dispersal. The Human Rights Center underscored several main shortcomings: blockade of surrounding territories by riot police, disproportionate number of law enforcement officers and use of disproportionate force.
The report states that police intervened into the assembly 10-15 minutes after the formal deadline of prior notification expired; thus we can argue that demonstrators did not have reasonable time to leave the area. It became impossible to leave the area when the riot police closed in from all sides. It must be noted that the riot squads did not isolate the assembly immediately after arrival. The monitoring of the Human Rights Center revealed that number of riot police officers was exceeding the number of demonstrators.
According to the HRC monitoring, the dispersal started at 00:15 am. The gas grenade launchers and water cannons were fired first together with the continuous sound of a siren. A small isolated group of armed protesters tried to resist, some even in an organized manner but were quickly overran. Overall, the resistance was not of massive character.
“As the police advanced the peaceful demonstrators abandoned their location in front of the stage and retreated towards the Parliament building but there was no escape, they were already surrounded. The policemen started to beat everybody without any discrimination. Rubber bullets were being fired from close distance and the force was used against all demonstrators regardless whether they resisted the law enforcers or not.  Part of demonstrators ran into the Rustaveli Cinema seeking to escape. The riot police squads followed them there, started to beat and arrest. Human Rights Centre monitors observed the situation after the crackdown was over. Detained persons were thrown down on the road in the rain with their hands and feet tied, they were beaten and verbally assaulted by the policemen,” the report reads.
During the presentation of the HRC Report, the Public Defender of Georgia Giorgi Tugushi spoke about problems in the freedom of assembly and manifestation in Georgia. “Our state, in accordance to both international and national law, is a guarantee of freedom of assembly and manifestation, as well as freedom of expression. These rights are guaranteed by the Constitution of Georgia. The issues related with the assembly and manifestation fall under particular focus of the Public Defender. A separate chapter is always dedicated to annual reports of the Public Defender. Unfortunately, we do not have ideal situation in this field in Georgia. 2011 was quite complicated year in the sense of freedom of assembly. The rights of peaceful demonstrators were breached several times. The problem was revealed in the Report of the Human Rights Center. I am sure, we together can do much good through cooperation.”
The Report of the Human Rights Center “Monitoring Freedom of Peaceful Assembly in Georgia – Legislation and Practice”