არასამთავრობო და მედიაორგანიზაციების პეტიციაზე 170-ზე მეტი ხელმოწერა დაფიქსირდა
16 თებერვალს სასტუმრო „ქორთიარდ მარიოტში“ არასამთავრობო და მედიაორგანიზაციებმა პეტიციაზე - „ეს შენ გეხება“ 170-ზე მეტი ხელმოწერა დატოვეს. ამის შესახებ კოალიაცია „არჩევანის თავისუფლებისთვის“ წევრმა, მაგდა პოპიაშვილმა „ინტერპერსნიუსს“ განუცხადა. მისივე ინფორმაციით, ამის შემდეგ პეტიციაზე ელექტრონული ხელმოწერები გაგრძელდება.
პეტიციაზე ხელმომწერი ორანიზაციების წარმომადგენლები მიიჩნევენ, რომ 2011 წლის ბოლო დღეებში მიღებული საარჩევნო კანონმდებლობა საფრთხეს უქმნის როგორც თითოეულ მოქალაქეს, ისე ზოგადად სამოქალაქო საზოგადოებას, მათ შორის - მედიას და აუარესებს საარჩევნო გარემოს ქვეყანაში.
„ამიტომ ჰქვია ამ კამპანიას „ეს შენ გეხება“. ჩვენ გვინდა, მოხდეს ფართო საზოგადოების ინფორმირება იმ საფრთხეების შესახებ, რომელსაც კანონი „მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ“ შეიცავს. ასევე, გვსურს, მთელი საზოგადოება იდგეს იმ საკანონმდებლო ინიციატივის უკან, რომელსაც ჩვენ ხვალ პარლამენტში პეტიციასთან ერთად შევიტანთ", - განუცხადა „ინტერპრესნიუსს“ ჟურნალ „ლიბერალის“ მთავარმა რედაქტორმა, შორენა შავერდაშვილმა.
მისივე თქმით, უახლოეს დღეებში ამოქმედდება კამპანიის - „ეს შენ გეხება" ვებგვერდი და სპეციალური გვერდი სოციალურ ქსელ facebook-ზე, საიდანაც საზოგადოება კამპანიის ფარგლებში დაგეგმილი ღონისძიებების შესახებ ინფორმაციას რეგულარულად მიიღებს.
პეტიციაში, რომელსაც არასამთავრობო და მედიაორგანიზაციებმა ხელი მოაწერეს, ნათქვამია: „არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და მედიის წარმომადგენლები, ვაცნობიერებთ რა სამართლიანი და თავისუფალი არჩევნების მნიშვნელობას, კატეგორიულად მიუღებლად მივიჩნევთ ამ საკითხთან დაკავშირებით 2011 წლის დეკემბერში მიღებულ საკანონმდებლო ცვლილებებს, რომლებიც: ზღუდავს სამოქალაქო აქტივობას, საკუთრების უფლებას, გამოხატვისა და პოლიტიკური საქმიანობის თავისუფლებას, აფერხებს ქვეყნის დემოკრატიულ განვითარებას; მძიმე და გაუმართლებელ პასუხისმგებლობას აკისრებს ამომრჩეველს; განუსაზღვრელ და არაკონსტიტუციურ უფლებამოსილებებს ანიჭებს პარტიების დაფინანსების მთავარ მაკონტროლებელს - საქართველოს კონტროლის პალატას; სერიოზულ საფრთხეებს უქმნის როგორც თითოეულ მოქალაქეს, ისე სამოქალაქო საზოგადოებას, მათ შორის, მედიას; აუარესებს საარჩევნო გარემოს ქვეყანაში.
ზემოთთქმულიდან გამომდინარე, მოვითხოვთ საარჩევნო კანონმდებლობაში ცვლილებების შეტანას“.
არასამთავრობო და მედიაორგანიზაციები ხელმოწერილ პეტიციას და საკანონმდებლო ცვლილებათა პაკეტს პარლამენტში ხვალ შეიტანენ , - ამის შესახებ „ინტერპრესნიუსს“ ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის (საია) აღმასრულებელმა დირექტორმა, ეკა ფოფხაძემ განუცხადა.
მისივე თქმით, საია პროტესტს „მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ“ კანონში ცვლილებების დამტკიცების დღიდან გამოთქვამს.
„ვუერთდებით ამ ფართო კამპანიასაც „ეს შენ გეხება“, რადგან მივიჩნევთ, რომ რაც მეტი ადამიანი და ორგანიზაცია დააფიქსირებს პოზიციას, შედეგიც უფრო მნიშვნელოვანი იქნება. ხვალ პარლამენტში შევა საკანონმდებლო ინიციატივა, რომელშიც ჩამოყალიბებულია, რის შეცვლას ვთვლით საჭიროდ და როგორი სახე უნდა მიიღოს კანონმა. ჩვენ ამ ინიციატივის განხილვის პროცესშიც აქტიურად ჩავერთვებით“, - აღნიშნა ეკა ფოფხაძემ.
„საერთაშორისო გამჭვირვალობა-საქართველოს“ აღმასრულებელი დირექტორი ეკა გიგაური კი იმ მიზეზებს ასახელებს, რის გამოც კანონს საგანგაშოდ მიიჩნევენ.
„ის ზღუდავს გამოხატვის თავისუფლებას, საკუთრების უფლებას, არის არაკონსტიტუციური, განუსაზღვრელად დიდ უფლებამოსილებას ანიჭებს კონტროლის პალატას და საერთო ჯამში ქმნის არადემოკრატიულ საარჩევნო გარემოს“, - განმარტა ეკა გიგაურმა.
„სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოების“ ხელმძღვანელი ნინო ლომჯარია კი მიიჩნევს, რომ კანონი არა მხოლოდ სამოქალაქო საზოგადოებას, არამედ მედიას და ბიზნესსაც შეეხება.
„ამიტომ გადავწყვიტეთ, რომ კამპანიამ მიიღოს ფართომასშტაბიანი ხასიათი და საზოგადოებას ავუხსნათ, რა საფრთხეებს შეიცავს ეს კანონი“, - აღნიშნა ნინო ლომჯარიამ.

Over 170 Signatures on NGO and Media Organizations’ Petition
Over 170 signatures were gathered for the petition of NGOs and media organizations, member of the coalition for Freedom of Choice, Magda Popiashvili told InterPressNews. As she informs, gathering electronic signatures still continues.
Representatives signing the petition consider that the law poses a threat to each citizens, media and civil society and deteriorates the electoral environment in the country.
“That’s the reason the campaign is called “This concerns you”. We want to inform the wider society about the threats the law on Political Unions of Citizens contains, we also want the whole society to be behind the legislative initiative that will be introduced to parliament by us along with the petition tomorrow”, editor-in-chief of “Liberali” Shorena Shaverdeashvili told InterPressNews.
She says that the web page of the campaign will be activated in coming days and a page in Facebook, where the public will be regularly informed about planned events.
Petition signed by NGOs and media organizations states: “Realizing the significance of fair and free election, we, representatives of NGO and media sector of Georgia find categorically inadmissible the legislative changes adopted in December of 2011 which: Restrict the civil activism, property rights, freedom of expression and political activity and hinder the democratic development; Impose severe and unfair responsibility on the voters; Grant indefinite and unconstitutional authorities to the main controller of the financing of political parties – Control Chamber of Georgia; Create serious threats for every citizen as well as the civil society including media; Worsen election environment. Considering the abovementioned, we request to adopt changes in the election legislation.”
“NGOs and media organizations will submit the signed petition and the package of draft laws to the Parliament tomorrow,” – the executive director of Georgian Young Lawyers Association (GYLA) Eka Popkhadze stated to interpressnews.
According to her, GYLA has been expressing protest against the Law on Political Unions of Citizens starting from the day of its adoption.
“We are joining this wide campaign “This Concerns You,” because we think that more people and organizations express their position, more significant the outcome will be. The legislative initiative will be submitted to the Parliament tomorrow which will state what kind of changes we consider necessary. We will actively be involved in the discussion process of this initiative,” – Eka Popkhadze noted.
The head of Transparency International Georgia Eka Gigauri names the reasons for the alarm.
“It restricts freedom of expression, property rights, is unconstitutional, grants the Control Chamber with indefinite authorities and in sum creates non-democratic electoral environment,” Eka Gigauri explained.
The head of International Society for Fair Elections and Democracy Nino Lomjaria thinks that this law will regard not only civil society, but media and businesses as well.
“This is why we decided to give large-scale nature to this campaign and explain the public what threats it poses,” – Nino Lomjaria stated.