ახალი საარჩევნო კანონმდებლობა ქმნის არადემოკრატიულ საარჩევნო გარემოს, არის არაკონსტიტუციური და ზღუდავს ადამიანის ფუნდამენტურ უფლებებსა და თავისუფლებებს! ის ეხება თითოეულ ადამიანსა და ორგანიზაციას და უნდა შეიცვალოს.
კერძოდ, ის:
ზღუდავს გამოხატვის, საკუთრების და პოლიტიკური საქმიანობის თავისუფლებას;
მძიმე და გაუმართლებელ სანქციებს უწესებს თითოეულ ამომრჩეველს;
ულიმიტო და არაკონსტიტუციურ უფლებამოსილებებს ანიჭებს პარტიების დაფინანსების მთავარ მაკონტროლებელს  -კონტროლის პალატას;
უფრო მეტად არათანასწორ საარჩევნო გარემოს ქმნის პოლიტიკური პარტიებისთვის.
იურიდიულ პირებზე დაწესებული შეზღუდვები
„მუხლი 261
1. ამ თავით პარტიისთვის დადგენილი შეზღუდვები ასევე ვრცელდება:
ა) იურიდიულ პირზე, თუ ის პირდაპირ ან არაპირდაპირ არის დაკავშირებული პარტიასთან, სხვაგვარად იმყოფება პარტიის კონტროლის ქვეშ ან აქვს განცხადებული პოლიტიკური მიზნები და ამოცანები;
ბ) იურიდიულ პირზე, რომელიც წარმომადგენლის ან სხვა პირის მეშვეობით მოუწოდებს ამომრჩეველს რომელიმე პოლიტიკური ძალის მხარდაჭერისკენ ან მხარდაჭერისგან თავის შეკავებისკენ;
როგორ იზღუდება გამოხატვის  და საკუთრების თავისუფლება?
პოლიტიკური სიმპატიის/ანტიპატიის გამოხატვამ შესაძლოა შენ შეგიზღუდოს შემოსავლის წყარო
მაგალითი 1: თუ შენ მუშაობ არასამთავრობო ორგანიზაციაში და შენი ორგანიზაციის წარმომადგენელი დააფიქსირებს პოზიციას, რომ მას არ მოსწონს რომელიმე პოლიტიკური ფიგურა/ძალა და მიაჩნია, რომ ის ქვეყნისთვის სიკეთის მომტანი არ არის, შენს ორგანიზაციაზე შეიძლება გავრცელდეს პოლიტიკური პარტიებისთვის დაწესებული შეზღუდვები და  ორგანიზაციას შეიძლება შეუწყდეს დაფინანსება დონორისგან, რადგანაც კანონი პარტიებს გრანტის მიღებას უკრძალავს.
მაგალითი 2: შენ ხარ ფარმაცევტული კომპანიის მფლობელი  და საჯაროდ განაცხადე, რომ მხარს უჭერ ამა თუ იმ პარტიას. ასეთი მოწოდება საკმარისია იმისთვის, რომ კომპანიას აეკრძალოს კრედიტების აღება,  60 ათასი ლარის ზემოთ შემოსავლის მიღება და ა. შ.
შეზღუდვები ფიზიკურ პირებზე
სისხლის სამართლის კოდექსი
„მუხლი 1641. ამომრჩევლის მოსყიდვა
პოლიტიკური მიზნით, პირდაპირ ან არაპირდაპირ ფულის, ფასიანი ქაღალდის (მათ შორის, ფინანსური ინსტრუმენტის), სხვა ქონების, ქონებრივი უფლების, მომსახურების ან სხვა რაიმე უპირატესობის შეთავაზება, დაპირება, გადაცემა ან გაწევა, ან წინასწარი შეცნობით ასეთის მოთხოვნა ან მიღება, ანდა კანონით დადგენილი შეზღუდვებისთვის თავის არიდების მიზნით მოჩვენებითი, თვალთმაქცური ან სხვა გარიგების დადება −
ისჯება თავისუფლების აღკვეთით ვადით სამ წლამდე ან ჯარიმით.
პოლიტიკური პარტიის ან პოლიტიკურად აქტიური პირისგან დახმარების მიღების ან თუნდაც თხოვნის გამო, შესაძლოა, 3 წლით თავისუფლება აღგეკვეთოს.
მაგალითი 1: შენი მეგობრის დედასთან მივიდა მმართველი პარტიის წარმომადგენელი და ქირურგიული ოპერაციის ღირებულების დასაფარავად შესთავაზა თხოვნის წერილის დაწერა მერიის სოციალური სამსახურისა და მმართველი პარტიის სახელზე. ასეთი განცხადების დაწერა, შესაძლოა, გახდეს  შენი მეგობრის დედის 3 წლამდე თავისუფლების აღკვეთის საფუძველი.
მაგალითი 2: შენს სამეზობლოს ესტუმრა შენი ოლქის მაჟორიტარი დეპუტატი და დაგირიგათ საჩუქრები. ამის გამო შესაძლოა 3 წლით აღგეკვეთოს თავისუფლება.
რა საფრთხეს უქმნის კანონი პარტიებსა და საარჩევნო სუბიექტებს
„მუხლი 27
7. თუ შემომწირველი ფიზიკური პირები შემოსავალს მთლიანად ან ნაწილობრივ იღებენ ერთი წყაროდან (ფიზიკური ან იურიდიული პირებისგან ან მათთან დაკავშირებული პირებისგან), მაშინ მათ მიერ ერთი საარჩევნო სუბიექტის სასარგებლოდ წლის განმავლობაში განხორციელებულ შემოწირულებათა საერთო ოდენობა არ უნდა აღემატებოდეს 500 000 ლარს, ამასთანავე, თითოეულის მიერ განხორციელებული შემოწირულების საერთო ოდენობა არ უნდა აღემატებოდეს 60 000 ლარს“.
პარტიისთვის შეუძლებელია იმის გაკონტროლება, მის მიერ მობილიზებული სახსრები დაკავშირებულია შემომწირველთა შემოსავლის ერთ წყაროსთან თუ არა. განსაკუთრებით კი, თუ ამ მუხლს განვიხილავთ 271 მუხლის მე-2 პუნქტთან  ერთად, რომელიც პარტიას ავალდებულებს, შემოწირულობის მის ანგარიშზე ჩარიცხვიდან სამი დღის განმავლობაში დაადგინოს შემოწირულობის კანონიერება.
ამ ფორმულირებით გამოდის, რომ, როცა პარტია მიიღებს შემოწირულობას, მან სამ დღეში უნდა გაარკვიოს:
ა) სად მუშაობს შემომწირველი;
ბ)  ვინ და რამდენი არიან შემომწირველის თანამშრომლები;
გ) წლის განმავლობაში რომელიმე მათგანს ხომ არ გადმოურიცხავს მათთვის თანხა;
დ) ამ თანხების ჯამი ხომ არ აღემატება 500 000 ლარს.
მუხლი 342
1. პარტიის მიერ საქართველოს კანონმდებლობით აკრძალული ფინანსური ან მატერიალური შემოწირულების მიღება ან დამალვა - გამოიწვევს აკრძალული შემოწირულების სახელმწიფო ბიუჯეტში ჩარიცხვას და პარტიის დაჯარიმებას მიღებული ფინანსური ან მატერიალური შემოწირულების ათმაგი ოდენობით.
თუ ფიზიკური პირი რამდენიმე პარტიას გადაურიცხავს 40 000-40 000 ლარს, კანონიერი იქნება მხოლოდ პირველი პარტიისთვის გადარიცხული შემოწირულობა, დანარჩენი იქნება უკანონო. ბუნებრივია, რომ პარტიებს ვერანაირად ვერ ექნებათ ინფორმაცია, რომ მათმა შემომწირველმა სხვა პარტიასაც გაუწია ფინანსური დახმარება. ამიტომ შემოწირულობის მიმღები თითოეული პარტია, გარდა იმ პარტიისა, რომელმაც ამ პირისგან პირველმა მიიღო შემოწირულობა,  უნდა დაჯარიმდეს 400 000 ლარით.
გარდა ამისა, თუკი აღნიშნული ქმედება განმეორდა, საარჩევნო სუბიექტი შეიძლება მოიხსნას არჩევნებიდან:
7. ამ მუხლით გათვალისწინებული ნორმის არაერთგზის დარღვევის ან საქართველოს კონტროლის პალატის კანონიერი მოთხოვნის განზრახ შეუსრულებლობის შემთხვევაში, ან თუ სამართალდარღვევამ მნიშვნელოვანი ზიანი გამოიწვია, საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომისია უფლებამოსილია საქართველოს კონტროლის პალატის წარდგინების საფუძველზე საარჩევნო სუბიექტს შეუჩეროს საარჩევნო რეგისტრაცია, თუ დარღვევა გულისხმობს არჩევნებამდე 1 წლის განმავლობაში ჩადენილ ქმედებას.
ამ შემთხვევაში კანონმდებლის მხრიდან გარკვეულ თვალთმაქცობასთან გვაქვს საქმე. პარტიებს საარჩევნო რეგისტრაცია გააჩნიათ არჩევენებამდე არაუმეტეს ბოლო ორმოცდაათი დღის  განმავლობაში. რეგისტრაციის შეჩერების შემთხვევაში, თუკი პარტია გაასაჩივრებს ამ გადაწყვეტილებას, მას, ფაქტობრივად, გარდაუვლად მოუწევს სასამართლოს ყველა ინსტანციის გავლა. სასამართლო პროცედურების კანონით დადგენილი ვადებიდან გამომდინარე, პარტიამ შეიძლება აღიდგინოს რეგისტრაცია, მაგრამ არჩევნები უკვე დასრულებული იქნება.
ყადაღა
საქართველოს კონტროლის პალატა ყადაღას ადებს პარტიის, ფიზიკური ან/და იურიდიული პირის ქონებას (მათ შორის, საბანკო ანგარიშებს), რომელიც შეიძლება სამართალდარღვევის თაობაზე მიღებულ დადგენილებასთან ერთად გასაჩივრდეს სასამართლოში. გასაჩივრება არ აჩერებს ყადაღის მოქმედებას“.
პოლიტიკური პარტიისთვის მხარდაჭერის მოწოდება შესაძლოა გახდეს საფუძველი კონტროლის პალატის მიერ შენი ან შენი კომპანიის ქონების დაყადაღებისა.
მაგალითი 1: თუ შენ ხარ ბიზნესმენი და მხარს უჭერ რომელიმე პარტიას, კონტროლის პალატამ შესაძლოა ჩაგთვალოს პარტიასთან დაკავშირებულად და სასამართლოში მიმართვის გარეშე დაგიყადაღოს ქონება.
მაგალითი 2: თუ შენ არ მოგწონს რომელიმე პოლიტიკური ძალა და სხვასაც მოუწოდებ, რომ არ უნდა დაუშვათ ამ ძალის ხელისუფლებაში მოსვლა, კონტროლის პალატას შეუძლია თქვენი ქონების დაყადაღება.
კონტროლის პალატა ერთპიროვნულად ადებს ყადაღას პარტიის, ფიზიკური თუ იურიდიული პირის ქონებას. ამ კანონის მიღებამდე ყადაღის დადების შესაძლებლობა და პროცედურები განსაზღვრული იყო საქართველოს ”საგადასახადო კოდექსით”,  საქართველოს ”სამოქალაქო საპროცესო კოდექსითა” და  საქართველოს კანონის ”სააღ­სრუ­ლე­ბო წარმოებათა შესახებ” .
ვნახოთ, რას ამბობს საქართველოს ”სამოქალაქო საპროცესო კოდექსი”:
სამოქალაქო კოდექსი მუხლი 3564.
„თუ არსებობს მონაცემები, რომ რეკეტული დაჯგუფების, რეკეტირის, თანამდებობის პირის, ქურდული სამყაროს წევრის, ადამიანით მოვაჭრის, ნარკოტიკული საშუალების გავრცელების ხელშემწყობის, საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 194-ე მუხლის მე-3 ნაწილის „გ“ ქვეპუნქტით მსჯავრდებული პირის, მათი ოჯახის წევრის, ახლო ნათესავის ან რეკეტირთან, თანამდებობის პირთან, ქურდული სამყაროს წევრთან, ადამიანით მოვაჭრესთან, ნარკოტიკული საშუალების გავრცელების ხელშემწყობთან ან საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 194-ე მუხლის მე-3 ნაწილის „გ“ ქვეპუნქტით მსჯავრდებულ პირთან დაკავშირებული პირის მფლობელობაში არსებულ ქონებას გადამალავენ ან დახარჯავენ ანდა სხვაგვარად გაასხვისებენ, პროკურორი ვალდებულია, განცხადებით მიმართოს სასამართლოს ქონებაზე, მათ შორის, საბანკო ანგარიშებზე, ყადაღის დადების  თაობაზე“.
მუხლი 35610. იგივე რეგულაციას აწესებს  „ოკუპირებულ ტერიტორიებზე აკრძალული ეკონომიკური საქმიანობის განხორციელებისათვის“
გამოდის, რომ  რეკეტული დაჯგუფების წევრზე, რეკეტირზე, ქურდული სამყაროს წევრზე, ადამიანით მოვაჭრეზე, ნარკოტიკული საშუალების გავრცელების ხელშემწყობზე, ოკუპანტზე,  ქართველმა  კანონმდებლებმა  ყადაღის დადების უფლება მიანიჭა სასამართლოს, რითაც ამ პირებს დაუტოვა შესაძლებლობა, რომ ფორმალურად მაინც დაიცვან საკუთარი ინტერესები. „მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ“ კანონის თანახმად კი პარტიას ან პირს, რომელიც კანონის დარღვევით აფინანსებს პარტიას, რეკეტიორზე, ადამიანით მოვაჭრეზე, ნარკოტიკული საშუალების გავრცელების ხელშემწყობზე და ოკუპანტზე მძიმე პირობას უყენებს.
„მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ“ კანონმა კიდევ ერთი სიურპრიზი შემოგვთავაზა. აქამდე საქართველოს კანონმდებლობით ყადაღა  შეიძლება დადებოდა პირის ქონების ან ანგარიშის იმ ნაწილს, რომლის ანაზღაურების (გადახდის) ვალდებულება ჰქონდა პირს. ყადაღის ახსნა კი ავტომატურად ხდებოდა პირის მიერ მასზე დაკისრებული ფინანსური ან სხვა სახის ვალდებულების დაფარვის შემდეგ. ”მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ” კანონით კი, მაგალითად 1000 ლარიანი დარღვევის შემთხვევაში, კონტროლის პალატას აქვს უფლება, ყადაღა დაადოს ფიზიკური თუ იურიდიული პირის, ან პოლიტიკური პარტიის მთელ ქონებას და ანგარიშებს. კანონი არ განსაზღვრავს, თუ  რა ვადით აქვს კონტროლის პალატას ყადაღის დადების უფლება! მეტიც, კანონი არაფერს ამბობს, თუ რა პირობა უნდა შეასრულოს პირმა, ან პოლიტიკურმა პარტიამ, რათა ფინანსური მონიტორინგის სამსახურის უფროსმა მას ყადაღა მოუხსნას. ფაქტობრივად, ერთ ჩინოვნიკს მიენიჭა უფლება, ერთპიროვნულად და უვადოდ განსაზღვროს ადამიანებისა და იურიდიული პირების ცხოვრებისა და საქმიანობის  უმნიშვნელოვანესი სფეროს - ფინანსების ბედი.
მიგვაჩნია, რომ კანონის არსებული ჩანაწერების უმთავრესი მიზანი არა მისი აღსრულება, რაც კიდევ უფრო გამოააშკარავებს მის აბსურდულობას, არამედ ასეთი ბუნდოვანი ფორმულირებებითა და ფართო ინტერპრეტაციის შესაძლებლობით საზოგადოების დაშინებაა. კერძოდ, კანონის სულისკვეთებაა: კარგად დაფიქრდი, სანამ რამეს იტყვი ან მოიმოქმედებ, პრობლემა არ შეგექმნას და არ დაგიჭირონ!

New electoral legislation creates non-democratic electoral environment, is unconstitutional and restricts fundamental human rights and freedoms! It concerns every individual and organization and it must be changed.
Particularly, it:
Restricts freedom of expression, property rights and political activity;
Imposes severe and unfair responsibility on the voters;
Grants indefinite and unconstitutional authorities to the main controller of the financing of political parties – Control Chamber of Georgia;
Creates more unequal electoral environment for political parties.
Restrictions Imposed on Legal Entities
“Article 26¹
Restrictions determined by this article also apply to:
Legal entity which is directly or indirectly connected to the political party, is under the control of a political party or has declared political goals and objectives;
Legal entity which calls on the voter to support or restrain from supporting a political party through a representative or some other individual;
Restriction of Freedom of Expression and Property Rights
Expressing Political Sympathy/Antipathy May Limit Your Income Source
Example 1: If you work for an NGO and the representative of your organization expresses his/her position that he/she does not like some political figure/group and thinks that they cannot bring good for the state, the restrictions set for the political party may apply to your organization and funding from the donors might be ceased since the law prohibits the political parties to receive grants.
Example 2: You are an owner of a pharmaceutical company and you publicly state that you support certain political party. This statement gives sufficient grounds to restrict this company to receive credits or income above 60 thousand GEL and etc…
Restrictions Imposed on Physical Persons
Criminal Code
“Article 164¹. Bribing Voter
Offering, promising, transferring or rendering money, securities (including financial instrument), other property, property rights, services and other privileges or requesting or receiving them with preliminary understanding or signing deceitful or hypocritical or other agreement with political aims in order to bypass the restrictions set by law is punished by a maximum of three years imprisonment or a fine.
You might be imprisoned for three years for receiving help from the political party or politically active individual or even for asking for it.
Example 1: Representative of ruling party visited your friend’s mother and suggested to write a letter of request to cover the costs of her surgery to the Social Service of City Hall and the ruling party. Writing such a request may become grounds for the arrest of your friend’s mother for up until three years.
Example 2: Majority deputy of your region visited your neighborhood and gave out presents. You might get arrested for three years because of this.
Threats for Political Parties and Electoral Contestants
Article 27
7. If the income of physical persons who contribute donations derives from one source (physical or legal entities or persons related to them) in total or in part, then the total number of donations made throughout a year for one electoral contestant must not exceed 500 000 GEL. Besides, total number of the donations made by each must not exceed 60 000 GEL.”
It is impossible for the political party to control whether or not the drawn funds are connected to one source of income. It becomes particularly hard if we examine this article along with paragraph 2 of article 27¹ which obliges political party to ascertain the legality of the donation in three days after receiving it.
According to this formulation, when the political party receives donation, in three days it has to ascertain:
Where the donator works;
How many employees the donator has;
Has any of them transferred money to this party during that year;
Whether the total number of these donations exceeds 500 000 GEL.
Article 34²
If the political party receives or hides the financial or material donations prohibited by law these donations will be transferred to the state budget and the party will be fined by the tenth amount of the received financial or material donation.
If the physical person transfers i.e. 40 000 – 40 000 GEL to several political parties, only the first donation will be legitimate. Obviously, the political parties cannot have information that their donator financially assisted another party. So each party receiving the donation except for the first one in the row will be fined by 400 000 GEL.
Besides, if this action is reiterated the electoral contestant might be eliminated from the elections:
7. If this provision is violated more than once or legal request of Control Chamber of Georgia is violated deliberately or if the violation caused significant damage, Central Commission of Georgia is authorized to cease the electoral registration for the electoral contestant on the basis of the request of Control Chamber if the violation implies an action occurred a year before the elections.
This provision has a hidden message. The electoral registration of political parties lasts no longer than fifty days before the elections. If the registration is stopped and political party appeals against this decision it will have to go through all court instances. Considering the terms established for judicial proceedings, the elections might be over when the party restores its registration.
Sequestration
Control Chamber of Georgia sequestrates property of a political party, physical person or legal entity (including the bank accounts). This decision can be appealed to the court along with the regulation concerning the violation. Appealing does not stop the operation of sequestration.”
Call to support certain political party might become grounds for sequestration of you or your company.
Example 1: If you are a businessman and support certain political party, Control Chamber might consider that you are “connected to the party” and sequestrate your property without applying to the court.
Example 2: If you do not like certain political group and call on others not to vote for them, Control Chamber may sequestrate your property.
Control Chamber sequestrates property of a political party, physical person or legal entity. Before this law was adopted the possibility and procedures of sequestration were envisaged by the Tax Code, Criminal Procedural Code and Georgian Law on Enforcement Proceedings.
Let us see what Criminal Procedural Code of Georgia states:
Article 3564 of Civil Code:
“If there is information that the property under the ownership of the racket, racketeer, member group of thieves-in-law, human trafficker, accomplice in the dissemination of drugs, convict envisaged by the paragraph C of part three of article 194, his/her family member, close relative or person related to the racketeer, government official, member of group of thieves-in-law, human trafficker, accomplice in the dissemination of drugs or convict envisaged by paragraph C of part 3 of article 194 gets hidden, spent or alienated otherwise, the prosecutor is obliged to address the court with a request to sequestrate this property including the bank accounts.”
Article 35610 sets the same regulation for “implementation of prohibited economic activity in the occupied territories.”
Thus, Georgian legislation authorizes court to sequestrate property of member of the racket, human trafficker, accomplice in the dissemination of drugs and an occupant and thus enables these individuals to protect their interests at least formally. However, according to Law on Political Unions of Citizens, the political party or individual who finances party by violating law are imposed harder conditions than the racketeer, human trafficker, accomplice in the dissemination of drugs or an occupant.
Georgian Law on Political Unions of Citizens offers one more novelty. According to Georgian legislation up until now it was possible to sequestrate the part of the property or bank account of an individual the obligation of payment of which rested upon this individual. The cancellation of sequestration occurred automatically after the payment was made or other kind of liability was fulfilled. However, according to Georgian Law on Political Unions of Citizens now the Control Chamber can sequestrate the entire property and bank accounts of physical persons and legal entities. The law does not determine for how long the Control Chamber can sequestrate the property or what kind of condition the individual or political party has to meet in order for the Financial Monitoring Service to cancel the sequestration. Virtually, it is just one government official who is authorized to individually and without setting the term determine the fate of one of the most significant sphere of lives of physical persons and legal entities – finances.
According to our consideration, the utmost goal of existing provisions is not their enforcement which will reveal its absurdity more but intimidation of public with vague formulations and wide interpretation. Particularly, the drive of the law is: think well before you say or act or you might get in trouble and get arrested!