შემთხვევისთვის ტერორისტული აქტის კვალიფიკაციის მინიჭება მარტივდება
შემთხვევისთვის ტერორისტულ აქტის კვალიფიკაციის მინიჭება უფრო მარტივდება. ამასთან დაკავშირებით ცვლილება „სისხლის სამართლის კოდექსში“ შედის. კანონის მოქმედი რედაქციით, აფეთქება, ცეცხლის წაკიდება, იარაღის გამოყენება ან სხვა ქმედება ტერორისტულ აქტად მიიჩნევა იმ შემთხვევაში, თუ იქმნება ადამიანის სიცოცხლის მოსპობის, მნიშვნელოვანი ქონებრივი ზიანის ან სხვა მძიმე შედეგის განხორციელების საშიშროება და ასევე - ხდება საზოგადოებრივი უსაფრთხოების, სახელმწიფოს სტრატეგიული, პოლიტიკური ან ეკონომიკური ინტერესის ხელყოფა.
ახალი კანონპროექტით კი, ტერორისტულ აქტად შეფასებისთვის, საზოგადოებრივი უსაფრთხოების, სახელმწიფოს სტრატეგიული, პოლიტიკური ან ეკონომიკური ინტერესის ხელყოფის დადასტურება აღარ იქნება აუცილებელი.
კერძოდ, ტერორისტული აქტი იქნება აფეთქება, ცეცხლის წაკიდება, იარაღის გამოყენება ან სხვა ქმედება, რაც ქმნის ადამიანის სიცოცხლის მოსპობის, მნიშვნელოვანი ქონებრივი ზიანის ან სხვა მძიმე შედეგის განხორციელების საშიშროებას. ეს ქმედებები ჩადენილი უნდა იყოს მოსახლეობის დაშინების ან ხელისუფლების ორგანოზე, ან უცხო ქვეყნის ხელისუფლების ორგანოზე ან საერთაშორისო ორგანიზაციაზე ზემოქმედების მიზნით.

An Incident To Be Qualified as Terrorist Act Easily
The procedures to qualify an incident as a terrorist act will become simpler. Relevant changes will be introduced to the Criminal Code of Georgia. According to the current edition, explosion, arson, application of arms or any other action giving rise to threat of a person’s death, substantial property damage or any other grave consequence and undermines public security, strategic, political or economic interests of the state is terrorist act.
According to the draft-law, an incident shall be qualified as a terrorist act without undermining public security, strategic, political or economic interests of the state.
Particularly, a terrorist act will be explosion, arson, application of arms or any other action giving rise to threat of a person’s death, substantial property damage or any other grave consequence. These acts can aim intimidation of a governmental agency, or an agency of foreign government or international organization.