რუსთავის ქალთა კოლონიაში პატიმარი შიმშილობას აგრძელებს
რუსთავის ქალთა კოლონიაში პატიმარი თამარ ტალიკაძე კვლავ აგრძელებს შიმშილობას. იგი საქმის ხელახალ გამოძიებას მოითხოვს. რამდენიმე დღის წინ მას ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტი, ეკა ქობესაშვილი შეხვდა და მისი მოთხოვნები, ასევე საქმის გარემოებები მოისმინა.
თამარ ტალიკაძე ხელვაჩაურის რაიონული სასამართლოს გადაწყვეტილებით 2008 წლის 16 აპრილს ცნობილ იქნა დამნაშავედ საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 260-ე მუხლის მე-3 ნაწილის „ა“ ქვეპუნქტითა და (ნარკოტიკული საშუალების უკანონო შეძენა, შენახვა, გადაზიდვა, განსაკუთრებით დიდი ოდენობით) და 262-ე მუხლის მე-4 ნაწილის „ა“ ქვეპუნქტით გათვალისწინებულ დანაშაულთა ჩადენისათვის (საქართველოში ნარკოტიკული საშუალების უკანონოდ შემოტანა, განსაკუთრებით დიდი ოდენობით). სასჯელის შეკრებითობის პრინციპით, საბოლოო სასჯელად განესაზღვრა 30 (ოცდაათი) წლით თავისუფლების აღკვეთა.
თამალ ტალიკაძე წარდგენილ ბრალდებაში თავს დამნაშავედ არ ცნობს. როგორც თვითონ აცხადებს, 2007 წელს თურქეთიდან არასრულწლოვან ქალიშვილთან ერთად საზღვარი გადმოკვეთა. იგი ქ. სტამბულში, აქსარაის მეტროსთან შეხვდა ვინმე „ეკას,“ რომელიც მუშაობდა ერთ-ერთ ფირმაში ავტოსადგურში ბილეთების გამყიდველად. მან „ეკას“ უთხრა, რომ მიდიოდა საქართველოში, რის შემდეგაც კიდევ ნახა ავტობუსში, რითაც იმგზავრეს ერთად თურქეთის საზღვრამდე.
თამარ ტალიკაძის თქმით, როცა ის თავის ნაცნობებს ესაუბრებოდა, „ეკამ“ დაუძახა მის შვილს და მისცა ვარდისფერი ხელჩანთა. იგივეს ადასტურებს მისი შვილი მარიამ ტალიკაძე, რომლის ჩვენების თანახმად, როდესაც ქ. სტამბულიდან ბრუნდებოდნენ საქართველოში, ავტობუსში მათთან ერთად მგზავრობდა ქალბატონი, რომლის სახელი არ იცის. თურქეთის მხარეს, საქართველოს საზღვარზე გადმოსვლამდე, იმ ქალბატონმა, რომელიც მათთან ერთად მგზავრობდა, მას გამოატანა პატარა ხელჩანთა და უთხრა, რომ ელოდებოდა მეგობრებს და როცა თვითონ გადმოვიდოდა, ჩანთას ჩამოართმევდა. როდესაც დედასთან ერთად გადმოვიდა საქართველოს საზღვარზე, დააკავეს და ჩაუტარეს ჩხრეკა, რა დროსაც მის ხელთ არსებული ხელჩანთიდან ამოიღეს ორი ცალი სუნამოს კოლოფი, რომლებშიც აღმოჩნდა 698.57 გრამი ჰეროინი. მან განაცხადა, რომ ჩანთა სხვა ქალბატონს ეკუთვნოდა და აღწერა ამ ქალბატონის გარეგნობა.
თამარ ტალიკაძე აცხადებს, რომ საზღვრის გადმოკვეთის შემდეგ როცა დააკავეს, „ეკამ“ მას ტელეფონზე დაურეკა და იგი მას სოდ-ის თანამშრომლების ნებართვით ელაპარაკა. სოდ-ის თანაშრომლების მითითებით, თამარმა მათ უთხრა: „ყველაფერი კარგად იქნება“. „ეკამ“ კი უთხრა, რომ საზღვარზე მალე გადმოვიდოდა. ისინი ფანჯარასთან დადგნენ და უთვალთვალებდნენ. თამარ ტალიკაძემ ითხოვა ქოლგებთან მიეყვანათ, რადგანაც იქ შეხვედრაზე იყვნენ შეთანხმებულნი. თუმცა, თამარ ტალიკაძის თქმით, სოდ-ის თანამშრომლებმა ეს არ გაითვალისწინეს.
თამარ ტალიკაძე აცხადებს, რომ სოდ-ის თანამშრომლებმა არ მიმართეს ყველა ზომას, მოეძებნათ და დაეკავებინათ პიროვნება, რომელმაც მის შვილს გადასცა გზავნილი. იგი ითხოვს საქმის ხელახლა გამოძიებას.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტი ეკა ქობესაშვილი აცხადებს, რომ არასრულწლოვან მარიამ ტალიკაძის დაკითხვა, რომელიც დაკითხვის მომენტში 12 წლის იყო, მოხდა იმჟამად მოქმედი საპროცესო ნორმების დარღვევით. კერძოდ, სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის იმჟამინდელი 306-ე მუხლის თანახმად, არასრულწლოვანი მოწმის დაკითხვა შესაძლებელი იყო მხოლოდ მისი პედაგოგის ან კანონიერი წარმომადგენლის თანდასწრებით. მარიამ ტალიკაძე, რომელიც თბილისში სწავლობდა, დაიკითხა ხელვაჩაურის რაიონში მოქმედი სკოლის პედაგოგის თანდასწრებით, რომელიც არ წარმოადგენდა მის პედაგოგს.
ეკა ქობესაშვილის განცხადებით, თამარ ტალიკაძის ბრალის დასამტკიცებლად საკმარისი არ არის საქმეში წარმოდგენილი ძირითადი მტკიცებულებები - სოდ-ის თანამშრომლების ჩვენებები, რომლებმაც მარიამ ტალიკაძის ჩხრეკა განახორციელეს და ხელჩანთიდან ამოღებული ნარკოტიკული საშუალება. აღნიშნული მტკიცებულებები არ ადასტურებს, რომ თამარ ტალიკაძე აცნობიერებდა მისი შვილის ხელჩანთით ნარკოტიკების გადმოტანის ფაქტს. საქმეში არ არსებობს უტყუარი მტკიცებულება, რომელიც დაადასტურებდა ამ ფაქტს.
სსსკ-ის 259-ე მუხლის თანახმად, სასამართლოს განაჩენი დასაბუთებულია, თუ ის ემყარება სასამართლო განხილვის დროს გამოკვლეულ, ეჭვის გამომრიცხავ მტკიცებულებათა ერთობლიობას. ეკა ქობესაშვილის განცხადებით, აღნიშნული მტკიცებულებები არ წარმოადგენენ უტყუარ მტკიცებულებებს და წარმოქმნილი ეჭვი მოსამართლემ არ განმარტა ბრალდებულის სასარგებლოდ.
სსსკ-ის მე-18 მუხლი ნათლად განმარტავს, რომ საქმის გარემოებათა გამოკვლევა უნდა იყოს ყოველმხრივი, ობიექტური და სრული. ერთნაირი გულმოდგინებით უნდა გაირკვეს ბრალდებულის როგორც მამხილებელი, ისე გამამართლებელი გარემოებანი. ეკა ქობესაშვილის განცხადებით, ამ შემთხვევაში წინასწარი გამოძიებამ სრულყოფილად არ გადაამოწმა დაკავებულების მიცემული განმარტებები და არ განახორციელა მოქმედებები ხელჩანთის ნამდვილი მეპატრონის ვინაობის დასადგენად. ადამიანის უფლებათა ცენტრი უახლოეს მომავალში მიმართავს გენერალურ პროკურატურას საქმის ხელახალი გამოძიების მოთხოვნით.
თამარ ტალიკაძემ პროტესტის უკიდურეს ფორმას 2010 წელსაც მიმართა. იგი უზენაესი სასამართლოს გადაწყვეტილებას აპროტესტებდა. უზენაესმა სასამართლომ უარი თქვა საკასაციო საჩივრის მიღებაზე და ძალაში დატოვა სააპელაციო სასამართლოს გადაწყვეტილება.

Woman Still on Hunger Strike in Rustavi Women’s Colony
Prisoner Tamar Talikadze from Rustavi Women’s Colony is still on a hunger strike. She is requesting re-investigation of her case. Lawyer of Human Rights Center Eka Kobeashvili met her several days ago and heard her requests and the case details.
Tamar Talikadze was found guilty on April 16th of 2008 by the decision of Khelvachauri regional court in the offences envisaged by paragraph A of part 3 of article 260 of Criminal Code (Illicit Preparation, Production, Purchase, Keeping of drugs, in especially large quantities) and paragraph A of part 4 of article 262 (Illegal Import to or Export from, or International Transit Shipment Across Georgia, of Narcotics, Analogy or Precursor, in especially large quantity). 30-years imprisonment sentence was passed as a result.
Tamar Talikadze does not find herself guilty in the imposed charge. According to her, she crossed the Turkish border in 2007 when she was coming back with her juvenile daughter. She had met someone named “Eka” in Istanbul near the Aksarai Metro station who worked as a ticket-seller in some company. She told “Eka” that she was going to Georgia. Another time she met her was in the bus on the way back. The bus took them back till the Turkish border.
According to Tamar Talikadze, when she talked with her friends, “Eka” called her daughter and gave her a pink bag. Her daughter Mariam Talikadze confirms the story. According to her testimony, when they were coming back to Georgia there was a lady in the bus whose name she does not remember. Before crossing the border, the lady who travelled with them gave her a little bag and told her that she was waiting for her friends and she would take the bag back after crossing the border. When she crossed the border with her mother, she was detained and searched. Two perfume boxes were taken out of the bag where there was 698.57 grams of heroin. She stated that the bag belongs to another lady and described her.
Tamar Talikadze states that when she was detained after crossing the border, “Eka” called her phone and talked with her by permission of employees of Constitutional Security Department. By instruction of these policemen Tamar told them: “everything is going well.” “Eka” said that she was going to cross the border soon. So, they stood next to the window and starting to watch. Tamar Talikadze asked to bring them to the area where umbrellas stood as they had agreed to meet there. The policemen did not consider her request.
Tamar Talikadze states that the policemen did not apply every measure to find and detain person who gave handbag to her daughter. She requests re-investigation of her case.
Lawyer of Human Rights Center Eka Kobesashvili states that the interrogation of juvenile Mariam Talikadze who was 12-years-old at the time of interrogation occurred by violating of existent procedural provisions. Particularly, according to article 306 of the existent Criminal Procedural Code of Georgia it is possible to interrogate a juvenile only with the attendance of her teacher or legal representative. Mariam Talikadze who studied in Tbilisi was interrogated with the attendance of the teacher from Khelvachauri region who was not her teacher.
Eka Kobesashvili states that the evidences presented in the case namely the testimonies of the policemen who searched Tamar Talikadze and the drugs withdrawn from the bad are not sufficient to prove her guilt. These evidences do not prove that Tamar Talikadze realized the fact of shipment of drugs through the bag of her child. There is no evidence in the case which would prove this fact.
According to article 259 of Criminal Procedural Code of Georgia, the court verdict is grounded if it relies on the aggregate of evidences examined at the trial and excluding any doubt. According to Eka Kobesashvili, these evidences raise doubts and the doubt was not resolved in favor of the defendant.
Article 18 of Criminal Procedural Code of Georgia explains that examining the case details must be comprehensive, objective and complete. According to Eka Kobesasvhili, in this case the preliminary investigation did not double-check the explanations of the detainees comprehensively and did not take measures to establish the real owner of the bag. Human Rights Center will address the Office of Prosecutor with the request to re-investigate this case in the nearest future.
Tamar Talikadze addressed the extreme form of protest in 2010 as well. She was protesting against the decision of Supreme Court of Georgia. Supreme Court refused to take her cassation complaint at that time and upheld the decision of Appellate Court.