08:46, Monday, 20.05.2013
საარჩევნო კანონმდებლობასა და კოდექსში შესატან ცვლილებათა წინადადებებზე „ინტერპრესნიუსი“ კოალიცია „არჩევნის თავისუფლებისათვის“ წარმომადგენელს ექსპერტს საარჩევნო საკითხებში, ირაკლი მელაშვილს ესაუბრა.
- ბატონო ირაკლი, დააკმაყოფილებს თუ არა პარლამენტი თქვენს მოთხოვნას საარჩევნო კანონმდებლობაში ცვლილებების შეტანასთან დაკავშირებით? თუ კი, ეს უფრო რისი შედეგი იქნება - თქვენი აქტიურობის, თუ ვაშინგტონისა და ბრიუსელის მხრიდან ხელისუფლებაზე ზეწოლის?
- საერთოდ, ქართველებს სულ გვინდა, რომ საქართველოში ყველაფერი სხვისი ხელით გაკეთდეს, მაგრამ ეს ასე არ იქნება. ვაშინგტონი და ბრიუსელი და ვერც ერთი სხვა პოლიტიკური ცენტრი ჩვენს მაგივრად კანონპროექტებს ვერ დაწერს, ჩვენს მაგივრად ვერ გამოიკვლევს იმას, თუ რა შედეგები შეიძლება მოიტანოს ცუდად დაწერილმა კანონებმა. ანუ, ეს ქართული ორგანზაციების გასაკეთებელი საქმეა. ამავე დროს, ჩვენ აქტიურად ვმუშაობთ საერთაშორისო ორგანზიაცებთან. გვქონდა შეხვედრები საელჩოებთან, სხვადასხვა საერთაშორისო ორგანიზაციებთან, ჩვენ მათ ვაწვდით უამრავ მასალას, რათა მხარდაჭერილ იქნას იმ ცვლილებათა პაკეტი, რომელიც ჩვენ პარლამენტში შეგვაქვს. ამიტომ, თუკი ცვლილებები განხორციელდა, ეს იქნება ორმხრივი მუშაობის შედეგი. ერთი მხრივ, ვგულისხმობ საერთაშორისო საზოგადოებისა და მეორე მხრივ, ჩვენი სამოქალაქო სექტორის აქტიურობას. საერთაშორისო საზოგადოებამ და ხელისუფლებამაც უნდა დაინახოს, რომ არჩევნების ნორმალურ გარემოში ჩატარება ქართული საზოგადოების მოთხოვნაა. თუ შედეგს მივაღწევთ, ეს საერთო ძალისხმევის შედეგი იქნება.
- რამდენად ხართ მზად, ხელისუფლებას „მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების“ შესახებ კანონში და სხვა საარჩევნო კანონმდებლობაში თქვენი წინადადებები შესთავაზოთ?
- კანონში „პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ“ შესატანი ცვლილებების პროექტი პარლამენტის კანცელარიას უკვე ჩავაბარეთ. სხვა კანონპროექტებზე მეც და ჩემი კოლეგებიც ვმუშაობთ. რაც შეეხება კანონებში შესატან ცვლილებათა მომზადების დონეს, გარწმუნებთ, რომ ეს არის საკმაოდ მაღალი ხარისხის დოკუმენტები, რომლის შემუშავებაში ძალიან ბევრი ექსპერტი იყო ჩართული. სხვათა შორის, ვითვალისწინებდით როგორც ქართველი, ისე უცხოელი ექსპერტების მოსაზრებებს ისეთ საკითხებში, როგორიცაა პარტიების დაფინანსება, თუ როგორი რეგულაციებია საფრანგეთში, გერმანიაში, დანიასა და სხვა ქვეყნებში. ამიტომ, ვფიქრობთ, რომ ჩვენი კანონპროექტი საკმაოდ მაღალ დონეზეა მომზადებული. ასევე ვფიქრობთ, რომ იმავე საარჩევნო კოდექსში შესატანი ცვლილებები, რომელთა შემუშავების სურვილი გვაქვს, ასევე საკმაოდ მაღალ დონეზე იქნება შესრულებული და იმ ძირითადი პრობლემების აღმოფხვრაზე იქნება ორიენტირებული, რაც არსებულ კანონმდებლობას ახლა აქვს.
- შეიძლება ვივარაუდოთ, რომ საარჩევნო კანონმდებლობაში განსახორციელებელი ცვლილებები კოსმეტიკური ხასიათის არ იქნება?
- კოსმეტიკური ცვლილებების შეტანას ნამდვილად არ ვაპირებთ და ასეთი წინადადებები პარლამენტში არც წარგვიდგენია, წარდგენილ წინადადებებში მხარდაჭერა ნამდვილად გვაქვს. ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ სამოქალაქო საზოგადოების უდიდესი ნაწილი, როგორც თბილისის, ისე რეგიონების დამოუკიდებელი მედიის ფაქტობრივად მთელი შემადგენლობა ჩვენს პეტიციასა და მოთხოვნებს შეუერთდა. ასეთ ვითარებაში კოსმეტიკური ხასიათის ცვლილებებზე საუბარი წარმოუდგენელია.
- ექსპერტთა ნაწილი მიიჩნევს, რომ პარტიების დაფინანსების გამჭვირვალეობის უზრუნველყოფისთვის, საკმარისია პარტიების ფინანსებთან დაკავშირებით პოლიტიკური პარტიებისთვის ანგარიშგების სწორი და ყველასათვის ერთიანი ფორმის შემუშავება, თქვენც ასე ფიქრობთ? თუ კი, როგორი უნდა იყოს ეს ფორმა?
- ჯერ უნდა ვთქვათ, რომ პარტიების ფინანსებთან დაკავშირებით რამდენიმე საკითხია გასარკვევი. ჯერ ერთი, ძალიან მკაფიოდ არის განსასაზღვრი წრე, თუ ვის შეუძლია პარტიების დაფინანსება. მეორე საკითხია, თუ რა ოდენობის შეიძლება იყოს შემოწირულობები, მესამე საკითხია, რამდენად გამჭვირვალე იქნება პროცედურები და მეოთხეა, ვინ და როგორ აწესებს ამ კანომდებლობის დარღვევაზე პარტიებისთვის სანქციებს. რა თქმა უნდა, ამის შემდეგ ერთ-ერთი მთავარი საკითხი იქნება ანგარიშგების ფორმები. თუმცა, ეს უფრო ტექნიკური საკითხია, ვიდრე - პოლიტიკური და სამართლებრივი. ახლა ჩვენ ძირითადი აქცენტი გადატანილი გვაქვს იმაზე, რომ სწორი პროცედურები ჩამოყალიბდეს, სწორად განისაზღვროს იმ ადამინთა წრე, ვისაც აქვს უფლება პარტიებს საჭირი თანხები გადასცენ და მოიხსნას ის ზედმეტი სანქციები, რომელიც მოქალაქეს, ან იურიდიულ პირს შეიძლება დაუწესდეს პოლიტიკური პარტიების დაფინანსებისას.
- ექსპერტთა და ოპოზიციურ პარტიათა უმრავლესობა მიიჩნევს, რომ 2011 წლის დეკემბერში მიღებული საკანონმდებლო ცვლილებები ზღუდავს სამოქალაქო აქტივობას, საკუთრების უფლებას, გამოხატვისა და პოლიტიკური საქმიანობის თავისუფლებას, მძიმე და გაუმართლებელ პასუხიმგებლობას აკისრებს ამომრჩეველს და განუსაზღვრელ და არაკონსტიტუციურ უფლებამოსილებას ანიჭებს პარტიების დაფინანსების მთავარ მაკონტროლებელს - საქართველოს კონტროლის პალატას. გარდა ამისა, კანონით დაწესებული შეზღუდვები პრობლემებს უქმნის პარტიების საქმიანობას. თუ გაქვთ შემუშავებული კანონმდებლობაში შესატანი სერიოზული ცვლილებების წინადადებები, როგორია მათი არსი?
- რა თქმა უნდა, შემუშავებული გვაქვს. ყველა ამ საკითხთან დაკავშირებით ჯერ მოხდა პრობლემების შესწავლა, ანუ რა პრობლემებს ქმნის არსებული კანონმდებლობა. შემდეგ დაიწყო იმ ფორმულირებების შემუშავება, რომელიც გამოასწორებდა ამ ხარვეზებს. თითოეულ ამ საკითხთან დაკავშირებით დამუშავებულია ძალიან კონკრეტული წინადადებები და ჩვენ იმედი გვაქვს, რომ პარლამენტი ამ წინადადებებს გაითვალისწინებს. რაც შეეხება იმას, თუ როგორია მათი კონკრეტიკა, ჩვენ ჩვენს მიერ ინიციირებულ თითოეულ წინადადებაზე კონკრეტულად შეგვიძლია საუბარი.
პირველ რიგში, ეს ეხება 26-ე მუხლის პრიმა მუხლს. ხელისუფლება საუბრობს, რომ ცდილობს ქართულ პარტიებში არალეგალური და შავი ფული შეზღუდოს. ეს იდეა, არა მარტო მისაღები, არამედ სწორედ ისაა, რასაც, სხვათა შორის, არასამთავრობო სექტორი და ოპოზიცია ითხოვდა. მაგრამ, თუ მიღებულ კანონს კარგად დავუკვირდებით, აღმოვაჩენთ, რომ ამ იდეის რეალიზაციასთან, ანუ პარტიების დაფინანსებასთან დაკავშირებით კანონის მუხლებს საერთო არაფერი აქვთ. როდესაც კანონმდებელი გვეუბნება, რომ იურიდიული პირი, რომლის წარმომადგენელი ამომრჩეველს რომელიმე პარტიის მხარაჭერისაგან თავის შეკავებას მოუწოდებს, ასეთი დაწესებულება შეიძლება მოხვდეს პარტიებზე დაწესებული შეზღუდვების ქვეშ, ისმის კითხვა - რა შუაშია "მოწოდება" და რა შუაშია "ფინანსირება"? თუ ჩვენ პოლიტიკური პარტიების საქმიანობაში იურიდიული პირების ფინანსურ მონაწილეობას ვზღუდავთ, ეს ერთია, მაგრამ ამ მუხლში დაფინანსებაზე საერთოდ არაფერი წერია და საუბარია მხოლოდ პოლიტიკური სიმპათიის ანაც ანტიპატიის გამოვლენაზე. ასეთ კანონში ასეთი მუხლები არ უნდა არსებობდეს და უნდა იყოს ამოღებული. ნებისმიერი შეზღუდვა, რომელიც შეიძლება დაუკავშირდეს პირებს, რომლებიც კარგ ან უარყოფით დამოკიდებულებას გამოთქვამენ ამა თუ იმ პარტიის მიმართ, ჩვენთვის მიუღებელია. შეზღუდვა შეიძლება უკავშირდებოდეს პირებს, რომლებიც ამა თუ იმ პარტიებს აფინანსებებენ. ანუ ფულს ხარჯავენ პარტიების საქმიანობისთვის. ნებისმიერი შეზღუდვა უნდა უკავშირდებოდეს მხოლოდ ხარჯებს და არა პოლიტიკური ნების გამოხატვას. პრინციპული სხვაობაა იმაში, რაც ახლა წერია კანონში და რასაც ახლა ჩვენ ვთავაზობთ.
რაც შეეხება პოლიტიკური პარტიების დაფინანსებას. გვესმის, რომ უნდა დაწესდეს შეზღუდვები იმაზე, რომ ერთი და იმავე ფიზიკურმა პირმა არ მოახდინოს პარტიების დაფინანსება, მაგრამ ეს უნდა იყოს ნორმალურად ჩამოყალიბებული და არ უნდა ჰქონდეს კონტროლის პალატას ან ნებისმიერ სხვა ორგანოს იმის უფლება, რომ მას ამ ფაქტის ძალიან ფართო ინტერპრეტაციის საშუალება ჰქონდეს.
- კონკრეტულად რას გულისხმობთ?
- შემიძლია, ასეთი მაგალითი მოგიყვანოთ. ფიზიკურ პირს შეუძლია რამდენიმე პარტია ჯამურად 60 ათასი ლარით დააფინანსოს. ერთი ფიზიკური პირიდან პარტიას მხოლოდ 60 ათასი ლარის მიღება შეუძლია. წარმოვიდგინოთ სიტუაცია, როცა ერთმა ფიზიკურმა პირმა სამ პარტიას გადაურიცხა 40-40 ათასი ლარი. სამივე პარტიას აქვს ამ თანხების ჩვეულებრივად მიღების უფლება, მათთვის კანონი დარღვეული არ არის, ვინაიდან შემოწირულობის ზედა ჭერი დაცულია. მაგრამ, მეორე და მესამე პარტიამ არ იცის, რომ იმავე პირს თანხები სხვა პარტიებისთვის აქვს გადარიცხული. გამოდის, რომ ვინც პირველმა მიიღო შემოწირულობა, მისთვის ეს კანონიერი შემოწირულობაა, მაგრამ მეორე და მესამე პარტიებისთვის ეს შემოწირულობა უკანონოა. რა ხდება ასეთ შემთხვევაში? კანონით, პარტიამ სამ დღეში უკან უნდა დააბრუნოს თანხა. მაგრამ, თუ ეს არ გააკეთა, ის პარტია ათმაგი ოდენობით ჯარიმდება. მაგრამ, როგორ შეიძლება პარტია დავაჯარიმოთ იმაზე, რაც მას არ შეიძლება სცოდნოდა?
ჩვენი წინადადება ასეთია - შემოწირულობებთან დაკავშირებით მთელი ინფორმაცია თავს უნდა იყრიდეს კონტროლის პალატაში. აქედან გამომდინარე, ვიდრე კონტროლის პალატა რომელიმე პარტიას რაიმე სანქციას დაუწესებს, კანონით უნდა იყოს ვალდებული, აცნობოს პარტიას დარღვევის თაობაზე. მხოლოდ იმ შემთხვევაში შეიძლება იყოს სანქციებზე საუბარი, თუკი პარტია არ დაემორჩილება კანონიერ მოთხოვნას და არ გაასაჩივრებს კონტროლის პალატის ამ გადაწყვეტილებას. თუ მთელმა ინფორმაციამ თავი მოიყარა კონტროლის პალატაში, მაშინ, სანამ კონტროლის პალატა ვინმეს რაიმე საქციას დაუწესებს, არა აქვს მნიშვნელობა ეს ფიზიკური პირი იქნება თუ იურიდიული, ის ჯერ ვალდებული უნდა იყოს, დარღვევის შესახებ აცნობოს მათ და თუ მათ 5 დღის მანძილზე სასამართლოს არ მიმართეს, მხოლოდ ამის შემდეგ ექნება მათთვის სანქციების დაწესების უფლება.
- არაერთმა პოლიტიკურმა სუბიექტმა და ექსპერტმა გააპროტესტა ამა თუ იმ პოლიტიკური სუბიექტის, იურიდიული და ფიზიკური პირისთვის კონტროლის პალატის ფინანსური მონიტორინგის სამსახურის უფროსის მიერ ყადაღის ერთპიროვნულად დაწესების უფლების დაკანონება. ამ საკითხში თქვენი წინადადებები როგორია?
- სისხლის სამართლის კოდექსის 354-ე პრიმა მუხლში წერია - ბავშვების გამტაცებლის, ოკუპირებულ ტერიტორიაზე ქართველთა ქონების შემძენის, რეკეტიორის ქონებაზე ყადაღის დასადებად პროკურორი ვალდებულია, სასამართლოს მიმართოს. ფორმალურად დაცულია შეჯიბრობითობის პრინციპი და ვინც არ უნდა იყოს ბრალდებული, მას სასამართლოში თავის დაცვისა და თავისი არგუმენტების წარდგენის საშუალება აქვს. ჩვენმა კანონმდებლობამ არჩევნებში მონაწილე პოლიტიკური პარტიები ადამიანის გამტაცებელზე და რეკეტიორზე უფრო საშიშ ერთეულად მიიჩნია და ყოველგვარი სასამართლოს გარეშე მიანიჭა ერთ ადამიანს მათ ქონებაზე ყადაღის დაწესების უფლება. საუბარია კონტროლის პალატის ფინანსური მონიტორინგის ხელმძღვანელზე. აქამდე, არა მარტო ჩვენს, არამედ მსოფლიოს სხვა ქვეყნების კანონმდებლობაში ყადაღა იდებოდა მხოლოდ ქონების იმ ნაწილზე, რომელიც შესაძლოა, სადაო ყოფილიყო ამა თუ იმ ფიზიკური და იურიდიული პირის მიმართ. ჩვენში მოქმედი კანონით, კონტროლის პალატის ერთ პირს აქვს მთელ ქონებაზე ყადაღის დადების უფლება. თუ საუბარი შეიძლება იყოს 1000-ლარიან გადაცდომაზე, ყადაღა შეიძლება დაედოს პარტიის მილიონიან ქონებასაც, რაც იმას ნიშნავს, რომ ვინც არ უნდა იყოს ის, პოლიტიკური პარტია თუ იურიდიული პირი, პრაქტიკულად არსებობა უნდა შეწყვიტოს. ამიტომ, ჩვენ შემოგვაქვს მკაფიო ცნება იმის შესახებ, რომ ყადაღა შეიძლება დაედოს მხოლოდ და მხოლოდ სადაო ქონებას. აქაც უნდა მუშაობდეს ის პრინციპი, რომელზეც ზემოთ მოგახსენეთ, საუბარია კონტროლის პალატის მიერ ამ ტიპის დარღვევებზე პარტიების, იურიდიული და ფიზიკური პირებისთვის ინფორმაციის მიწოდებაზე.
- ინტერვიუს დაწყებამდე თქვენ მაჟორიტარულ არჩევნებში მონაწილე პირთათვის ფინანსების ხარჯვის ზღვრის დაწესებაზეც საუბრობდით...
- პარლამეტმა გაუგონარი სისულელე ჩაიდინა, როცა პოლიტიკურ სუბიექებს არჩევნებში დახარჯვისთვის წლის განმავლობაში ზედა ზღვრად მთლიანი შიდა პროდუქტის 0,2 %-ის ოდენობა დაუწესა. იგივე ზედა ზღვარი აქვს დაწესებული მაჟორიტარულ არჩევნებში დამოუკიდებელ კანდიდატად მონაწილე პირს. ყაზბეგის საარჩევნო ოლქში მაჟორიტარულ არჩევნებში მონაწილე პირს უფლება აქვს, ზუსტად იმდენი თანხა დახარჯოს, რაც - ერთ პარტიას მთელ საქართველოს ტერიტორიაზე. გარდა იმისა, რომ ეს აბსურდია, ეს არათანაბარ მდგომარეობაში აყენებს იმ პირს, ვისაც პარტია იმავე რაიონში თავის კანდიდატად დაასახელებს. ამიტომ, დეპუტატობის მაჟორიტარი კანდიდატებისთვის ხელისუფლებას ფინანსების ხარჯვის ზედა ზღვრის დაწესებას ვთავაზობთ.
თუკი პარტიას მთელ საქართველოში მთლიანი შიდა პროდუქტის 0,2%-ს დახარჯვა შეუძლია, იმის გათვალისწინებით, რომ საქართველოში 3 მილიონ 600 ათასი ამომრჩეველია, თანხა უნდა გაიყოს 3 მილიონ 600 ათასზე და შემდეგ ეს თანხა უნდა იქნას გადამრავლებული ამა თუ იმ ოლქში ამომრჩეველთა რაოდენობაზე. ამის ჯამი მოგვცემს ზუსტად იმის ზღავრს, რომლის დახარჯვაც დეპუტატობის მაჟორიტარულ კანდიდატს შეეძლება.
- საარჩევნო სიებთან დაკავშირებით „სამართლიანი არჩევნების“ აღმასრულებელმა დირექტორმა ნინო ლომჯარიამ საკმაოდ შემაშფოთებელი სტატისტიკა წარმოადგინა. საარჩევნო სიების დაზუსტებასთან დაკავშირებით თუ გაქვთ შემუშავებული წინადადებები, რომელთა წარდგენასაც პარლამენტისთვის აპირებთ?
- „სამართლიანმა არჩევნებმა“ ძალიან კარგი მასალები წარმოადგინა. გამოდის, რომ ამომრჩეველთა მხოლოდ 58%-ის იდენტიფიცირება შეიძლება საცხოვრებელი ადგილის მიხედვით. სულ ტყუილა ამტკიცებს ცესკ-ო, რომ მას კარგი სიები აქვს. მაგრამ, საქმე ისაა, რომ ეს არ გახლავთ საარჩევნო კომისიის ბრალი. საქართველომ მილიონობით უცხოური დახმარება დახარჯა, რომ ქვეყანაში სამოქალაქო რეესტრი შექმნილიყო. ეს არის უთანამედროვესი ტექნიკით აღჭურვილი დაწესებულება, მაგრამ ჩვენ მაინც არ ვიცით, რამდენია ქვეყანაში მოსახლეობა და რამდენი ამომრჩეველი გვყავს. ჩვენ რომ ამომრჩეველთა ზუსტი სია არა გვაქვს, ეს სახელმწიფო დანაშაულია. ამის გამოსწორების ერთადერთი საშუალება ბიომეტრიაა. ბიომენტრია იძლევა ადამიანის იდენტიფიცირების საშუალებას და სიებში გაორებას გამორიცხავს.
- მოესწრება კი ბიომეტრიული პასპორტების შემოღება?
- საქართველოში ბიომეტრიის მოსწრებას სამი თვე სჭირდება, მაგრამ ამას პოლიტიკური ნება სჭირდება, რომელიც ხელისუფლებას არ გააჩნია. ამიტომ, გამოსავალია, დაიწყოს დიდი კამპანია. თითოეული მოქალაქე უნდა მივიდეს საარჩევნო უბანში დაარეგესტრიროს თავისი თავი და ოჯახის წევრები. ჩვენ კოლეგებთან გვექნება კონსულტაციები, თუ რამდენად შესაძლებელია ამგვარი კამპანიის დაწყება და შემდეგ წარმართვა.
ამგვარი კამპანიის განხორციელების შემთხვევაში ძალიან დიდია იმის ალბათობა, რომ არჩევნებზე გაუმჯობესებული საარჩევნო სიები მივიღოთ. ამას სჭირდება ორგანიზება, რესურსები, რისი შესაძლებლობა არასამთავრობო ორაგიზაციებს არა აქვთ. კარგი იქნება, თუ მთელი საზოგადოება დაფიქსირდება და რეალობას საღად შეაფასებს. ეს ხელისუფლება საარჩევნო სიებს არასოდეს არ გამოასწორებს, ვინაიდან ასეთ პირობებში არჩევნებს ვერ მოიგებს. თუ საზოგადოებას ქვეყანაში ცვლილებები სურს, საარჩევნო სიების მოწესრიგებისთვის გარკვეული პასუხისმგებლობა უნდა აიღოს და ამ საქმეში თავისი წვლილი უნდა შეიტანოს.

Irakli Melashvili: Lack of Correct Voters’ List Is State Mistake
Interpresnews interviewed representative of the Coalition for Freedom of Choice and expert in the election issues Irakli Melashvili regarding the drafted amendments to the election law and code.
-Mr. Irakli, if the parliament accepts your proposal about introduction of amendments in the election law, what will be real motive for their decision – your activity or oppression on the government from Washington and Brussels?
-Generally, Georgian people always expect others to do our job but it will not happen in this particular case. Neither Washington nor Brussels nor other political center will draft laws for us; nobody will explore possible results of badly drafted laws. So, Georgian organizations are entitled to do it. Simultaneously, we actively cooperate with international organizations. We met representatives of embassies, missions of various international organizations. We provide them with a lot of information in order to obtain their support for the initiated draft-law. So, if amendments are introduced, it will be result of two-sided effort - I mean activities of the international community and Georgian civil society. International community and the government shall see that Georgian society requests normal environment for the elections. If we achieve the result, it will be a result of joint effort.
-Are you ready to offer your proposals about the Law on Political Unions of Citizens and other election laws to the government?
-We have already handed draft-amendments to the Law about Political Unions at the chancellery of the parliament. My colleagues and I work on other draft-laws too. As for the level of drafted amendments, I want to assure you that it is high-level documents who were worked out by many experts. Besides that, when drafting the documents, we studied the opinions of Georgian and foreign experts about funding of political parties and relevant regulations in France, German, Denmark and other countries. So, I think our draft-law meets all standards. We also think the amendments drafted for the Election Code will be designed at high level as well and will be oriented at the eradication of existing shortcomings in the acting law.
-Can we suppose that the proposed amendments to the Election Code will not have only make-up effect?
-We really do not intend to introduce superficial amendments to the law and our proposals to the parliament do not have similar purposes either. It is important that large part of the civil society, almost every media organization in Tbilisi and in the regions of Georgia joined our petition and requests. So, we cannot speak about superficial changes at all.
-Part of experts believes that correct and common form of accountancy from political parties will be enough to ensure transparent funding of political parties. Do you agree with their allegation? If you do, what kind of form shall accountancy procedures have?
-First of all, we should underscore that several issues shall be clarified with regard to party funding. We should clarify the circle of entities, who can fund the parties. Another issue is the permitted amount of donations. The form of accountancy is next issue. However, it is rather technical issue than political and legal. We mostly focus on establishing correct procedures and to estimate concrete circle of people, who can transfer funds to political parties and be free from extra sanctions which might be imposed on a citizen or legal entity if the latter funds a political party.
-Majority of experts and opposition political parties believe, the amendments passed in December of 2011 restricted civic activities, right to property, freedom of expression and political activities, imposes grave and unjustified responsibility on the voter and grants unlimited and unconstitutional power to the main controller of the political parties’ funding – State Audit Company. Besides that, the restrictions hinder the activities of political parties. Have you worked out serious draft-amendments to be introduced to the law and what is their purpose?
-Of course, we have worked out all amendments. Initially we studied the problems with regard of all issues. Then we started working on formulations which could improve the shortcomings. Very concrete proposals were created for each issue and we hope the parliament will consider our proposals. As for the concrete essence of the drafted amendments, we can speak about each of our proposals in details.
First of all, we worked on the Article 26' of the law. The government alleges that they want to restrict transfer of illegal and black money in Georgian parties. This idea is completely acceptable for us; moreover, it was request of non-governmental organizations and opposition parties. However, if we review the adopted law in careful, we will find out that the new articles have nothing to do with the realization of this idea or funding of the parties. When a law-maker states that a legal entity, whose representative suggests a voter to refrain from voting any political party, the legal entity might share the sanctions envisaged for political parties. So we wonder what the connection between “suggestion” and “funding is.” It is clear if we restrict financial participation of legal entities in the election campaign of political parties, but this particular article does not mention the funding at all and it regulates demonstration of only sympathy or antipathy against political parties. Similar articles must not exist in this law. Any restriction, which can be imposed on a person, who has positive or negative opinion about any political party, is unacceptable for us. The restrictions must be imposed only for those people, who fund parties or spend money on the party activities. All restrictions must deal with the expenditures and not the expression of political will. There is a principle difference between the provision in the law and our proposal.
As for funding of political parties, we know that restrictions must be worked out in order to prevent one and the same physical person to fund the parties but it should be normally clarified and the State Audit Company or any other entity must not have chance to largely interpret the fact.
-What exactly do you mean?
-For example, a physical person can fund several political parties with total 60 000 GEL all together. A political party can accept only 60 000 GEL from one physical person. Let us imagine a situation when a physical person transferred 40 000 GEL to each of three political parties. All parties had right to accept this amount of money and they do not breach the law because the upper limit of accepting the donation is not breached. However, the second and third parties do not know that the same person has transferred money to other parties too. So, the first beneficiary did not breach the law but all others have violated the law. What will happen in this particular case? According to the law, the political party shall return the money back to the donator within three days time. But if it does not recover the money, the party will have to pay ten times more fine. But, how can we fine a political party for the violation when they could not have information about breaching the law?
Our proposal is – entire information about donations must be accumulated in the data base of the State Audit Company. Thus, before the Company imposes any sanctions on the parties, it should notify the party about possible violation. So, the sanctions can be imposed on the political party only after the latter does not obey the warning and appeal against the decision of the State Audit Company. If the entire information is accumulated in the State Audit Company, the latter will be authorized to inform both physical and legal entities about violation and unless they appeal to the court within five days, the Audit Company will have right to impose sanctions on the violator.
-Several political parties and experts protested ultimate power of the head of the Chamber of Control’s unit for monitoring of political funding. What are your proposals with regard to this issue?
-Article 354' of the Criminal Code of Georgia states – a prosecutor shall appeal to the court to sequester the property of a children’s kidnapper, purchaser of the Georgian citizens’ properties in the occupied territories and racketeer. The principle of competitiveness is formally preserved and whoever the accused is, she/he should have right to protect his/her position and provide arguments at the court. Our law-makers declared the political parties participating in the elections to be more dangerous units than kidnapper and racketeer and entitled one person to sequester their properties without court judgment. I mean the head of the Chamber of Control’s unit for monitoring of political funding. Before that, only disputed part of the property could be sequestered not only by our law but by the laws of other countries. According to the national law, one person from the Chamber of Control can sequester the entire property of an accused. Even though only 1 000 GEL is disputable, the entire property of the political party, which can value several millions, might be sequestered. Thus, the political party or the legal entity will have to stop functioning. So, we want to introduce a clear provision which will sequester only disputable part of the property. The abovementioned principle of informing the possible violator about the upcoming sanctions - must work in this particular case too.
-Before our interview you spoke about estimation of limit of financial expenditures for the persons participating in majoritarian elections …
-The parliament made unprecedented nonsense when fixed 0.2% of the Gross Domestic Product as maximum limit for political entities to spend during elections. The same limit works for a person participating in the majoritarian ballot. For example, a single mandate candidate in Kazbegi district can spend as much money as one political party in the entire territory of Georgia. It is both absurd and creates unequal conditions for the person who is a candidate of a particular party in the district. So, we offer the government to fix maximum limit for single mandate candidates too.
If a political party can spend 0.2% of the GDP during the elections, the sum shall be divided in 3, 600 000 – population of Georgia – and the received sum shall be multiplied by the number of population in the particular district. And it will estimate exact limit for the fund that can be spent by the single mandate candidate.
-Director of the ISFED Nino Lomjaria presented very alarming statists with regard to the Voters’ List. Have you drafted concrete proposals about Voters’ List?
-ISFED presented very good materials. According to them, only 58% of voters can be identified according to their place of residence. The CEC is not right when alleging that they have perfect lists. The point is that it is not fault of the Central Election Commission. Georgia spends millions of foreign aids on the creation of Civil Registration Agency in the country. It is an institution equipped with modern equipment but despite that we do not know exact number of Georgian population as well as the exact number of voters in the country. Lack of correct voters’ list is state crime. The only source to improve the mistake is biometry. It ensures correct identification of a person and excludes duplication of people in the lists.
-Will they manage to distribute biometric passports before the elections?
-It will take three months in Georgia but additionally the process needs political will of the government which does not exist. So, a large campaign shall start to motivate every citizen of Georgia to go to the precinct and register his/her name and family members in it. We will have consultations with our colleagues, how to launch similar campaign.
If the campaign is launched, we will have more chances to receive improved election lists during the next elections. The campaign requires organization and resources which non-governmental organizations cannot afford alone. It will be nice if entire society will take part in the process and evaluate the reality properly. This government will never correct the election lists because with it they will not be able to win elections. If the society wants real changes in the country, everybody shall take responsibility to improve the election lists.