შალვა თადუმაძე: „ივანიშვილის რეზიდენციის დაცვის უფროსი პოლიტპატიმარია“
ბიძინა ივანიშვილის ბაკურიანის რეზიდენციის დაცვის უფროსი რევაზ მუმლაძე დააკავეს. მას წინასწარი პატიმრობა უკვე შეეფარდა და ამჟამად თბილისის #8 დაწესებულებაში იმყოფება. ადვოკატი შალვა თადუმაძე, რომელიც მუმლაძის ინტერესებს იცავს, გაზეთ „რეზონანსთან“ საუბრისას აცხადებს, რომ მისი დაცვის ქვეშ მყოფი თავს დამნაშავედ არ ცნობს და და საქმის გარემოებიდან გამომდინარე, იგი პოლიტპატიმარია. ამის შესახებ წერს გაზეთი „რეზონანსი“ სტატიაში სათაურით „ადვოკატი ამტკიცებს, რომ ივანიშვილის რეზიდენციის დაცვის უფროსი პოლიტპატიმარია“.
„რევაზ მუმლაძე ბორჯომში 14 თებერვალს ღამის საათებში დააკავეს. დაკავება მოხდა შემოსავლების საგამოძიებო სამსახურის სამცხე-ჯავახეთის სამმართველოს მიერ. მას ბრალი წაუყენეს სისხლის სამართლის კოდექსის 186-ე და 201-ე მუხლების გათვალისწინებით. 186-ე მუხლი ითვალისწინებს თავისუფლების აღკვეთას 5 წლამდე, 210-ე მუხლი ითვალისწინებს რამდენიმე სასჯელს - მათ შორის ჯარიმასა და თავისუფლების აღკვეთას 4 წლამდე ვადით. ამ ბრალდებაში იგი თავს დამნაშავედ არ ცნობს. სისხლის სამართლის საქმიდან და მისი პიროვნებიდან გამომდინარე, პოლიტიკური პატიმარია. აღმკვეთი ბრალდების ფაქტობრივ გარემოებაში არ იკვეთება, რომ რევაზ მუმლაძემ ჩაიდინა დანაშაული - უბრალოდ, მისი დაპატიმრება განპირობებულია იმით, რომ ბიძინა ივანიშვილის ბაკურიანის რეზიდენციის დაცვის უფროსია“, - აცხადებს გამოცემის კორესპონდენტთან საუბრისას შალვა თადუმაძე.
„2010 წელს მოხდა მიწის ნაკვეთის შესყიდვა, რომელიც მდებარეობს ბაკურიანში. არანაირი კითხვები ამ ნაკვეთის შესყიდვასთან დაკავშირებით არავის აწუხებდა. შემდეგ მოხდა ის, რომ გამყიდველმა აღიარა აღნიშნული დოკუმენტების გაყალბება, რის გამოც მას ბრალად წაუყენეს დოკუმენტების გაყალბება. არსებობს სასამართლოს გადაწყვეტილება - ძალაში შესული, რომელშიც დაფიქსირებულია, რომ გამყიდველმა გააყალბა აღნიშნული საბუთები და რომ რევაზ მუმლაძემ არ იცოდა და არც შეიძლება სცოდნოდა ამის შესახებ. შესაბამისად, იგი ჩაითვალა კეთილსინდისიერ შემძენად და შესყიდვასთან დაკავშირებით არანაირი პრობლემა აღარ არსებობდა. ივანიშვილის პოლიტიკური განცხადების შემდეგ, ფაქტზე დაიწყო გამოძიება, რის შემდეგაც თითქოსდა გამოძიებამ დაადგინა, რომ რევაზ მუმლაძემ იცოდა, რომ აღნიშნული მიწის ნაკვეთის საბუთები გაყალბებული იყო, მიუხედავად იმისა, რომ არსებობდა სასამართლო გადაწყვეტილება“, - განმარტავს ადვოკატი.
„შემოსავლების სამსახურის მიერ გავრცელებული ინფორმაცია, თითქოს მას ედავებიან, რომ ხელშეკრულებაში ნაკლები თანხა მიუთითა, გულისხმობს გადასახადების გადახდისგან თავის არიდებას. არადა, მიწის სამართლებრივი რეჟიმი აბსოლუტურად ათავისუფლებს როგორც გამყიდველს, ისე მყიდველს ყოველგვარი გადასახადის გადახდისგან. ასე რომ, შემოსავლების სამსახურის ინფორმაცია სიმართლეს არ შეესაბამება და კიდევ ერთხელ მიუთითებს, რომ ბრალდების ნაწილში საგამოძიებო ორგანოები ჩამოყალიბებული არ არიან და არც არანაირი ფაქტობრივი გარემოება არსებობს, რომ მუმლაძემ ეს ჩაიდინა. უბრალოდ, არსებობს პოლიტიკური ინტერესი“, - დასძენს შალვა თადუმაძე.
„მუმლაძეს ორთვიანი პატიმრობა შეეფარდა. ამჟამად იმყოფება თბილისი #8 დაწესებულებაში. გადაწყვეტილება გასაჩივრებულია და რამდენიმე დღეში სააპელაციო სასამართლოდან იქნება პასუხი“, - აცხადებს რესპონდენტი და „რეზონანსის“ შეკითხვას - „ხომ არ ყოფილა მუმლაძის მიმართ ზეწოლის ფაქტები და როგორია მისი ჯანმრთელობის მდგომარეობა?“ - პასუხობს: „ზეწოლას ადგილი არ ჰქონია. თავს მხნედ გრძნობს. თავს დამნაშავედ არ ცნობს და აპირებს დაიცვას თავისი სიმართლე კანონით გათვალისწინებული ნებისმიერი საშუალებით“.

Shalva Tadumadze: “Head of Security Guard of Ivanishvili’s Residence Is Political Prisoner”
Head of Security Guard of Bidzina Ivanishvili’s residence in Bakuriani Revaz Mumladze was arrested. The court has already imposed pretrial detention on him and he is in Tbilisi Prison # 8. Mumladze’s lawyer Shalva Tadumadze told the newspaper Resonance that his client does not plead guilty and due to several circumstances he is a political prisoner. The newspaper “Resonance” published an article with the headline: “The Lawyer Claims the Chief Security Guard of Ivanishvili’s Residence is Political Prisoner.”
“Revaz Mumladze was arrested in Borjomi at night on February 14. He was detained by the Samtskhe-Javakheti regional unit of the Investigation Service of Revenue Department. He was charged under Article 186 and 201 of the Criminal Code of Georgia. The former envisages imprisonment up to five years and the latter several punishments including fine and imprisonment up to 4 years. Mumladze does not plead guilty. The accusation and his personality convince us that he is a political prisoner. The factual circumstances of the preventive accusation do not prove that Mumladze really committed a crime – simply, he was imprisoned because he is chief security guard of Bidzina Ivanishvili’s Bakuriani residence,” Shalva Tadumadze told the journalist.
“In 2010 a plot was purchased in Bakuriani. Nobody had questions about this procurement so far. But later, the seller admitted that he had fabricated documents and he was charged for it. There is a court verdict, executed, which states that the seller fabricated the documents and Revaz Mumladze did not know about it and could not know it either. Consequently, he was honest purchaser of the plot and there were no more problems with regard to the procurement. After Ivanishvili’s political statement, the law enforcement bodies started investigation and it concluded that Revaz Mumladze knew about fabrication of the documents regardless the fact that the Court had passed different judgment,” the lawyer said.
“The information spread by the Revenue Service, as if he is charged for indicating less sum in the purchase agreement in order to avoid tax payment. However, the law about the land discharges both purchaser and seller from tax payment. So, the information spread by the Revenue Service is not true and it demonstrates that the investigative bodies cannot work properly and there are no circumstances which could prove the crime committed by Mumladze. Simply, it was politically motivated revenge,” Shalva Tadumadze.
“Mumladze is sentenced to two-month pretrial detention. Currently, he is in Tbilisi Prison #8. We have appealed the verdict and we will receive a reply from the Appeal Court in several days,” the lawyer said and answered next question of the Resonance: “Was Mumladze intimidated and what are?” “He was not subjected to oppression. He feels well. He does not plead guilty and intends to protect his truth by lawful methods.”