საქართველოს პრეზიდენტის Facebook-ის პირად გვერდზე ჰაკერული შეტევა განხორციელდა
კერძოდ, 24 თებერვალს  საღამოს საათებში პრეზიდენტის გვერდზე დიდი რაოდენობით შეტყობინებების მისვლა დაიწყო. მიხეილ სააკაშვილის Facebook-ის პირად გვერდზე წუთში რამდენიმე ათეულ შეტყობინება მიდიოდა. მეორდებოდა ერთი და იმავე შინაარსის რამდენიმე შეტყობინება. კერძოდ, მესიჯებში ნათქვამი იყო, რომ „მიხეილ სააკაშვილი ეროვნებით სომეხია, მისი მეუღლე თანამშრომლობს ამერიკულ სპეცსამსახურებთან, ქართველი ხალხი ძალიან კარგია და უკეთესი პრეზიდენტი უნდა ჰყავდეს“.
თავდაპირველად შეტევა, დაახლოებით, 1,5 საათს გრძელდებოდა; ნახევარსაათიანი ინტერვალის შემდეგ კი, ნახევარი საათის განმავლობაში ისევ გაგრძელდა. ყველა შეტყობინება შედგენილი იყო რუსულ ენაზე და მოგვიანებით ყველა მათგანი გაქრა. ამ დროისთვის პრეზიდენტის პირად გვერდზე შეტევა შეწყვეტილია.
კიბერშეტევის ფაქტი „ინტერპრესნიუსს“ პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უფროსის მოადგილემ, ირმა ნადირაშვილმაც დაუდასტურა. მისი ინფორმაციით, საინფორმაციო ტექნოლოგიების სამსახურის განმარტებით, ეს იყო კომპიუტერული პროგრამით გამოგზავნილი შეტყობინებები.
ამასთან, აღნიშნულ შეტევას წინ უძღოდა 23 თებერვალს რუსეთის ფედერაციის პრეზიდენტის, დიმიტრი მედვედევის Facebook-ის პირად გვერდზე ქართველი ბლოგერების აქტიურობა, რის შემდეგაც ისინი დაბლოკეს.
ეს არ არის ქართულ ოფიციალურ ვებგვერდებზე, მათ შორის პრეზიდენტის ვებგვერდზე კიბერშეტევის პირველი შემთხვევა. განსაკუთრებულად ინტენსიური შეტევა ქართულ ვებ-გვერდებზე 2008 წელს, რუსეთ-საქართველოს ომის დაწყების წინ განხორციელდა.

Hacker Attack on Facebook Profile of the Georgian President
Namely, in the evening of February 24, a lot of messages were sent to the president’s profile. Several thousand messages were sent per minute. One and the same texts were used in messages which stated: “Mikheil Saakashvili is Armenian, his wife cooperates with US Special Forces; Georgian people are good people and deserve best president.”
Initially, the attack lasted about one and half hour with 30 minutes intervals and then continued during another half an hour. All messages were written in Russian language and later all of them disappeared. At the moment, the attack on the president’s page is stopped.
Deputy Head of the President’s Administration Irma Nadirashvili confirmed the information about cyber-attack. She said the department of information technologies clarified the messages were sent by computer program.
On February 23, Georgian bloggers were active on Dimitry Medvedev’s Facebook page after what they were blocked.
It is not first attack on Georgian official websites, including President’s website. The attack was particularly intensive on Georgian websites in 2008 before Russian-Georgian war.