საქართველოს ტრანსფორმაცია
ჩემს ბოლოდროინდელ პოსტში, რომელიც საქართველოს ანტიკორუფციული რეფორმის შესახებ მსოფლიო ბანკის ანგარიშს ეხებოდა, დავუპირისპირდი ბანკის ზოგიერთ ვარდისფერ დასკვნას. ანგარიში იმით იწყებოდა, რომ მიხეილ სააკაშვილმა 2003 წლის „ვარდების რევოლუციის“ შემდეგ საჯარო სამსახურების უზნეობას   უაიეტ ერპისეული ომი გამოუცხადა და   ისინი „კორუფციისგან გაათავისუფლა“.
გარდა ამისა, ანგარიში, რომელიც ზედმეტად დაეყრდნო სამთავრობო ჩინოვნიკების ინტერვიუებს იმაშიც დავადანაშაულე, რომ სათანადო ყურადღება არ დაუთმო უბრალო მოქალაქეებს. როგორ ხედავენ ქართველები მთავრობის ანტი-კორუფციულ ძალისხმევას? ვიკითხე მაშინ მე.
თბილისმა ამ კითხვაზე საზოგადოებრივი აზრის გამოკითხვის რამდენიმე შთამბეჭდავი მონაცემით ირეაგირა. ეს მონაცემები ზურგს უმაგრებს  მსოფლიო ბანკის მიერ შექმნილ სურათს – საქართველო სამაგალითო რეფორმატორად გარდაიქმნა,  არადა 1990-იანებში   და 2000-იანებში აქ  ველური გარემო იყო –  ადგილს უნივერსიტეტში ათობით ათასი დოლარი მოჰქონდა, ხოლო საგზაო პოლიცილიები მძღოლებსა და ფეხით მოსიარულეებს ფულს სძალავდნენ.
რამდენიმე დეტალი:
• ნდობა პოლიციისადმი აქ ევროპული ქვეყნების ამჟამინდელ მაჩვენებლებს უახლოვდება. ასეთია ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკის 2010 წლის კვლევის  დასკვნა. ეს კვლევა  ე.წ. „გარდამავლობის რეგიონებს“, ცენტრალურ ევროპას, ევრაზიასა და თურქეთს ეხება. არადა, მანამდე, სანამ სააკაშვილი 2004 წელს გაწმენდდა პოლიციის კადრებს და, როგორც საყოველთაოდაა ცნობილი, ერთ ღამეში 1,600 პოლიციელს დაითხოვდა, საქართველოში პოლიციის ყველაზე ძალიან ეშინოდათ.
• ამავე ბანკის კვლევის თანახმად, ქართველებს ყველაზე ნაკლებად მიაჩნიათ, რომ საჯარო დაწესებულებებში ქრთამს იღებენ; ძალიან ცოტას მიაჩნია, რომ არაოფიციალური გადახდები საჯარო სამსახურებში აუცილებელია. (ამ ბოლო ინდიკატორით საქართველო დასავლეთ ევროპის ბევრ ქვეყანას ედრება). უფრო მეტიც, 2009 წელს 6 პროცენტზე ნაკლებმა ქართველმა გადიახადა ქრთამი, რაც მას ისეთი ქვეყნების რიგში აყენებს, როგორიცაა ავსტრალია, კანადა და დანია – ასეთია ორგანიზაცია Transparency International-ის 2010 წლის კორუფციის გლობალური ბარომეტრის მონაცემები. მეზობელი აზერბაიჯანი იმ ქვეყნების რანგშია, სადაც ეს მაჩვენებელი 30-49.9 პროცენტს უდრის.
• და ბოლოს, ქართველთა 78 პროცენტის აზრით, კორუფცია  2006 – 2010 წწ. შემცირდა, რაც ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების „გარდამავლობის“ კვლევაში  ყველაზე მაღალი პროცენტული მაჩვენებელია.
რთულია ამ დასკვნებთან, მსოფლიო ბანკის მიერ ციტირებულ დამატებით  ამბებთან და სამეცნიერო  მონაცემებთან კამათი.  იქით იყოს მსოფლიო ბანკის ჰიპერბოლები და საქართველოს პროგრესი მართლაც აღსანიშნავია, მით უფრო თუ გავითვალისწინებთ, როგორი დისფუნქციური იყო მთავრობა 2003 წლამდე, როდესაც ქართველებს ელექტროენერგია დღეში სულ რამდენიმე საათით მიეწოდებოდათ, რადგან ქვეყნის ლიდერები მას თურქეთსა და სომხეთში ყიდდნენ. მაგრამ ასე ხდება რეგიონში, რომელიც დღემდე იცილებს კომუნიზმის ათწელეულობით ბატონობის ლაქას – იმ პერიოდის ლაქებს, რომელშიც, ვაცლავ ჰაველის ერთი მრჩევლის თქმით „მუშაობდა“ კორუფცია და არა კანონის უზენაესობა. მსოფლიო ბანკი, ალბათ, მართალია, როდესაც ამბობს, რომ საქართველომ გააქარწყლა მითი, რომლის თანახმადაც „კორუფცია კულტურის“ თვისებაა, მაგრამ მექრთამეობა და  უზნეობა კულტურაში იდგამს ფესვებს. სხვა შემთხვევაში, საქართველო ასეთ გამონაკლისად ვერ გადაიქცეოდა.
ეს თამამი ნაბიჯები დემოკრატიზაციის ხარჯზე გადაიდგა. „ვაშინგტონ პოსტში“, წერილში, რომელიც გასულ თვეში გამოქვეყნდა, ქართველი მილიარდერი და ახალი ოპოზიციური ლიდერი ბიძინა ივანიშვილი აკრიტიკებდა პრეზიდენტ სააკაშვილის „მართვის სუპერ-ცენტრალიზებულ, თითქმის ნეობოლშევიკურ სტილს… რომელიც არა მხოლოდ ხელს უშლის ქვეყნის წინსვლას, არამედ საფრთხეს უქმნის მისსავე მიღწევებს“.  Transparency International-ი უფრო ლაკონური იყო გასულ ოქტომბერს: „აღმსარულებელი ხელისუფლება არ კონტროლდება“. ეს კი ძირითადად იმიტომ ხდება, რომ პრეზიდენტის პარტია, გაერთიანებული ნაციონალური მოძრაობა აკონტროლებს პარლამენტის თითქმის 80 პროცენტს და სამთავრობო ინსტიტუტების უმრავლესობას. შედეგად კი Transparency-ს თქმით, ზარალდება ყველაფერი, დაწყებული სასამართლო სისტემითა და მედიით, და სამოქალაქო საზოგადოებით დამთავრებული.
სააკაშვილის გუნდი, აუცილებლად გიპასუხებდათ, რომ კორუფციის აღმოფხვრა ავალდებულებდა მათ სწრაფ, გადამწყვეტ ქმედებებში და რომ შედეგები მრავლისმეტყველია. წლევანდელი საპარლამენტო და 2013 წლის საპრეზიდენტო არჩევნები ცხადყოფს, სურთ თუ არა ქართველებს ისეთი ხელისუფლება, რომელიც თანაბარწილად უერთგულებს დემოკრატიულ იდეალებსაც.

Georgia’s Transformation
In my recent post about The World Bank’s new report on corruption reform in Georgia I challenged some of the bank’s rosy conclusions, starting with the notion that “public services are corruption free” today thanks to Mikheil Saakashvili’s Wyatt Earp-style war on public misconduct since winning the presidency in a landslide after the 2003 Rose Revolution. I also faulted the report, which relies heavily on interviews with government officials, for not paying sufficient attention to the citizenry. How do Georgians see the government’s anti-corruption efforts? I asked.
Tbilisi responded with some impressive public opinion survey data. They support The World Bank portrait of a Georgia transformed from the wild days of the late 1990s and early noughts, when a university spot fetched tens of thousands of dollars and traffic officers were known for shaking down motorists and pedestrians alike, into a model reformer.
Some highlights:
• Trust in police – much feared in Georgia before Saakashvili purged the force in 2004, famously firing 16,000 traffic officers overnight – nears west European levels today, according to the European Bank for Reconstruction and Development’s (EBRD) 2010 Life in Transition survey of Central Europe, Eurasia and Turkey, the so-called “transition region.”
• Of the nations the EBRD surveyed, Georgians are the least inclined to believe that bribes are paid in public administration; very few, both relative to the sample and in general, feel unofficial payments for public services are necessary. (On the latter indicator, Georgia is comparable with many west European countries). Moreover, fewer than 6 percent of Georgians reported paying a bribe in 2009, putting them in a club with the Australians, Canadians and Danes, according to Transparency International’s Global Corruption Barometer 2010. Neighboring Azerbaijan is in the 30-49.9 percent club.
• Finally, 78 percent of Georgians believe corruption fell between 2006 and 2010, the highest percentage in the EBRD’s Transition survey.
It’s hard to argue with these findings and the complementary anecdotal and scientific data cited by The World Bank. Hyperbole in The World Bank report aside, Georgia’s progress is remarkable given the depths of government dysfunction before 2003, when Georgians enjoyed only a few hours of power a day because leaders were selling the nation’s electricity to Turkey and Armenia. But it’s especially so in a region still scrubbing the stain from decades of communism – a period when corruption, not rule of law, “worked,” as a former adviser to Vaclav Havel once put it to me. The World Bank might be right that Georgia dispels the myth that “corruption is culture,” but graft and misconduct do become culturally entrenched. Otherwise, Georgia wouldn’t be so exceptional.
These bold strides came at a cost to democratization. In a Washington Post Op-Ed last month, Georgian billionaire and emerging opposition leader Bidzina Ivanishvili criticized President Saakashvili’s ” super-centralized, almost neo-Bolshevik style of governance … which not only impedes the nation’s progress, but also jeopardizes its own achievements.” Transparency International was more succinct in October: … “executive power is going unchecked.” That’s mostly because the president’s United National Movement party controls 80 percent of the parliament and most government institutions. Everything from the judiciary to the media and civil society suffer as a result, Transparency says. Team Saakashvili would surely respond that its commitment to rout corruption required swift, decisive action, and that the record speaks for itself. This year’s parliamentary elections and the 2013 presidential polls will say a lot about whether Georgians want a leadership equally committed to democratic ideals.