„სააკაშვილისთვის მძიმე იყო ჩინოვნიკების სახლების ფოტოების აფრიალება“
28 თებერვალს საქართველოს პრეზიდენტის პარლამენტში გამოსვლის შეფასება Presage.tv-მ „რესპუბლიკური პარტიის“ წევრ დავით ზურაბიშვილსა და ექსპერტ ხათუნა ლაგაზიძეს სთხოვა.
დავით ზურაბიშვილის თქმით, ეს იყო პარლამენტში პრეზიდენტის არა გამოსვლა, არამედ - დარბაზიდან გასვლა, გავარდნა და შემდეგ მისი მობრუნება, რაც ალბათ, ვიღაცის რჩევით მოხდა.
„ამ ადამიანმა ძალიან თვალნათლივ დაანახა ყველას, რომ იგი უკვე გუშინდელი დღე და წარსულია. მართალია, ძალიან ცდილობდა, ეთქვა, რომ მე არსად არ წავალ, მე დავრჩები, ჩემი გუნდი იქნება, მაგრამ მთელი მისი პათოსი, მისი რეაქცია იმ კრიტიკაზე, როდესაც ის რეაგირებდა კორუფციის თუ სხვა ფაქტებზე, თვალნათლივ მიუთითებდა, რომ იგი პოლიტიკური ნდობის რესურსით სრულიად ამოწურული ადამიანია. ვფიქრობ, მისი პარლამენტში მისვლა კარგი ნიშანია იმისა, რომ მან სრულიად ამოწურა შესაძლებლობები და წარმავალი ფიგურაა. ის გრძნობს მოახლოებულ სუნთქვას, რაც ბიძინა ივანიშვილის კოალიციის სახით მოდის,“ - აცხადებს დავით ზურაბიშვილი.
რაც შეეხება ოპოზიციის გამოსვლას, დავით ზურაბიშვილის აზრით, პრეზიდენტს „ქრისტიან-დემოკრატებისგან“ შეურაცხყოფა არ მიუღია და სიამტკბილობით რეაგირებდა მათ კრიტიკაზე. ცაგარეიშვილის გამოსვლაზე კი აშკარად მოეშალა ნერვები, რადგან სააკაშვილისთვის მძიმე იყო ჩინოვნიკების სახლების ფოტოების აფრიალება.
„მისთვის მძიმე იყო, როცა ჩინოვნიკების ქონების სურათები ანახეს და შემდეგ უკვე ნერვებაშლილს ჯონდი ბაღათურიას გამოსვლაზე კიდევ უფრო აეშალა ნერვები, წამოხტა და გაიქცა. მერე მოაბრუნეს, ეტყობა, დაამშვიდეს. ოპოზიციის გამოსვლა სააკაშვილმა მტკივნეულად განიცადა. პრაქტიკულად, სისულელეები უპასუხა, რომ მერაბიშვილი გაღლეტილია, ადეიშვილს სახლი არ აქვს და დაიწყო ასეთი სისულელეების ლაპარაკი“, - აღნიშნა დავით ზურაბიშვილმა მიხეილ სააკაშვილის პარლამენტში მისვლის შეფასებისას.
პრეზიდენტის პარლამენტში ვიზიტის შემდეგ ექსპერტ ხათუნა ლაგაზიძეს შთაბეჭდილება დარჩა, რომ გუშინ ღიად გამოცხადდა ნაციონალების მზადყოფნა ხელისუფლებაში ბოლომდე დასარჩენად. ექსპერტის აზრით, სწორედ ეს იყო არსებითი მესიჯი, რაც სააკაშვილმა დასავლელ პარტნიორებსაც გაუგზავნა.
„ამისთვის მზადყოფნა პრეზიდენტს არც დაუმალავს, როდესაც განაცხადა, რომ ყველაფერს გააკეთებს, რომ ნაციონალური მოძრაობა დარჩეს ხელისუფლებაში. ამის პარალელურად, ძალიან მნიშვნელოვანია ის, რომ ამით სააკაშვილმა გამოწვევა გაუგზავნა არა მხოლოდ ქართველ ამომრჩეველს, არამედ დასავლელ პარტნიორებსაც. სულ რამდენიმე დღის წინ აშშ-ის თავდაცვის სამინისტროს წარმომადგენლის ძალიან მკვეთრი განცხადება მოვისმინეთ, როდესაც მან საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს ფართო შემადგენლობასთან შეხვედრისას პირდაპირ განაცხადა ორი რამ: ერთი, რომ ნატოსა და ევროკავშირში საქართველოს გაწევრიანების უმთავრესი პირობაა არჩევნების სამართლიანად, დემოკრატიულად ჩატარება, რომ ქართველ ხალხს უნდა მიეცეს თავისი ნების ობიექტურად გამოვლენის საშუალება. მეორეც, მან პირდაპირ დაუკავშირა ნატოსა და ევროკავშირში გაწევრიანება 2012-13 წლებში საქართველოში არჩევნების დემოკრატიულად ჩატარებას“.
ხათუნა ლაგაზიძის თქმით, აშშ-ის თავდაცვის სამინისტროს წარმომადგენლის მიერ ითქვა ერთი ძალიან საინტერესო ფრაზა, რომ, ძალიან მნიშვნელოვანია სხვადასხვა სახის სამხედრო მისიებში მონაწილეობა, სამხედრო აღმშენებლობა, მაგრამ გაცილებით მნიშვნელოვანია, არმიამ დემოკრატიულ საზოგადოებაში თავისი როლი და ადგილი იცოდეს. კერძოდ, აშშ-ის თავდაცვის სამინისტროს წარმომადგენლის თეზა ასეთია, რომ არმია უნდა იყოს აპოლიტიკური და ეს, არა თეორიულად, არამედ საკუთარ თავზე უნდა იგრძნოს თითოეულმა მოქალაქემ, ჯარი (ზოგადად შეიარაღებული ძალები) არ უნდა ჩაერიოს არჩევნების პროცესში რომელიმე პოლიტიკური მხარის სასარგებლოდ.
„ამ ფონზე, როდესაც ნაციონალური მოძრაობა, მისი ლიდერის სახით, აცხადებს სრულ მზადყოფნას იმისთვის, რომ სრული რესურსით ჩაებას ხელისუფლებაში დასარჩენად, მაძლევს საფუძველს, ვიფიქრო, რომ ეს არის გამოწვევა არა მხოლოდ საკუთარი ამომრჩევლის, არამედ დასავლელი პარტნიორების მიმართაც, რაც სერიოზული საფრთხის წინაშე დააყენებს ქვეყანას. სხვათაშორის, 2003 წელსაც კი, არჩევნების წინა პერიოდში, მსგავსი სიმკვეთრის განცხადება აშშ-ს საქართველოს მისამართით არ გაუკეთებია“, - აღნიშნა ხათუნა ლაგაძიზემ.

“It Was Difficult for Saakashvili to See Photos of Governmental Officials’ Houses”
On February 28, the Presage.tv asked the member of the Republic Party Davit Zurabishvili and expert Khatuna Lagazidze to evaluate the Georgian President’s speech in the parliament.
Davit Zurabishvili said in fact the President did not make speech in the Parliament; he left, rushed out of the session hall and then returned back, supposedly based on somebody’s suggestion.
“This person showed everybody that he is our past. Although he tried to say that he is not going to quit, that he would remain in the authority as well as his team; but all his pathos and reaction on critical statements of the oppositionist MPs about corruption, proved that he has finished all resources of political trust. I think, his speech was a good indicator of his exhausted possibilities. He feels that Bidzina Ivanishvili is coming with his coalition to replace him,” Davit Zurabishvili said.
As for the statements of the oppositionist MPs, Davit Zurabishvili thinks the President did not feel insulted at the Christian-Democrat’s critic and he had moderate reaction about their statements. However, he lost temper at Tsagareishvili’s speech because it was difficult for Saakashvili to see the photos of his officials’ houses.
“It was difficult for him to see the photos of his governmental officials and then the statement of the oppositionist MP Jondy Bagaturia finally finished him. He jumped up and rushed out of the parliament hall but then he returned back, supposedly somebody calmed him down outside the hall. The statements of the oppositionist MPs were painful for the president. In fact, the president’s replies to critical statements were stupid: Merabsihvili is scanty; Adeishvili is a homeless, and other stupid things,” Davit Zurabishvili said about Mikheil Saakashvili’s speech in the parliament.
Expert Khatuna Lagazidze has impression that yesterday the ruling party openly demonstrated their readiness to remain in the authority. The expert thinks, it was the president’s message to western partners.
“The President did not hide his readiness to maintain the authority when stating that he would do his best to assist the National Movement to stay in the government. In parallel to it, it is very important issue that target of his statement was not only Georgian voters but western partners too. Several days ago, the official of the US Defense Ministry made a very sharp statement during his meeting with the Defense Ministry of Georgia: first of all, the main requirement for Georgia’s integration into the NATO and EU, is fair, democratic elections in Georgia where Georgian people will have chance to independently vote for their candidate. And then she associated Georgia’s integration into the NATO and EU with democratic elections in 2012 and 2013.”
Khatuna Lagazidze said the US Defense Ministry official made a very interesting statement that although participation in various military missions and military development are very important, it is much more significant for the army to know its role and place in the democratic society. Namely, her thesis was the following that the Army must be apolitical and every citizen should feel it; the military units (Armed Forces in general) must not interfere in the election process in favor of any political parties.
“When the National Movement and its leader states that they are ready to use all resources to keep the authority, I have enough grounds to doubt that it is a challenge not only for their voters but for western partners that creates serious threats for the country. By the way, even before the elections in 2003, the US state officials never made such strict statements with regard to Georgia,” Khatuna Lagazidze said.