„თავისუფალი დემოკრატები“ ოზურგეთში ისტორიული მემკვიდრეობის უგულვებელყოფაზე საუბრობენ
„თავისუფალი დემოკრატების“ ოზურგეთის რაიონული ორგანიზაცია ადგილობრივ ხელისუფლებას ისტორიული მემკვიდრეობის უგულვებელყოფაში ადანაშაულებს.
როგორც ორგანიზაციის ხელმძღვანელმა, თემურ სალუქვაძემ, 2 მარტს ოზურგეთში გამართულ პრესკონფერენიაზე განაცხადა, ქალაქის ცენტრალურ ტერიტორიაზე, იუსტიციის სახლის მშენებლობისას, აღმოჩენილ იქნა ძველი ისტორიული ნანგრევების ნაშთები, რასაც ადგილობრივი ხელისუფლების მხრიდან არანაირი რეაგირება არ მოჰყოლია.
მისივე თქმით, მათ მოსახლეობას დაუმალეს ეს მნიშვნელოვანი მოვლენა და ძველ ისტორიულ მემკვიდრეობას ბულდოზერებით მიწა მიაყარეს. როგორც სალუქვაძემ აღნიშნა, ისტორიული წყაროების მიხედვით, ამ ადგილზე უნდა ყოფილიყო გურიელის ციხე-სიმაგრე, ასევე, ორი აბანო, ერთი გურიელის სასახლესთან მდებარე და მეორე - წინარე ანტიკური ხანის მომდევნო პერიოდით დათარიღებული.
„ჩვენი წარმომადგენლები ადგილზე იყვნენ მისული და ძველი ისტორიული ნაშთების არსებობა ფოტომასალებით დააფიქსირეს. ამ ფაქტით კიდევ ერთხელ დამტკიცდა ჩვენს მიერ მრავალჯერ გაჟღერებული აზრი იმის შესახებ, რომ აღნიშნული მშენებლობის ადგილი თავიდანვე არასწორად შეირჩა. ეს არის კიდევ ერთი დამატებითი არგუმენტი, რომ ზოგადად სამშენებლო ობიექტების ადგილის შერჩევა არ ხდება სწორად, ქალაქის განვითარების შესაბამისად და კომპეტენტური გეოლოგების დასკვნების საფუძველზე. ამ ხელისუფლებას სურს, წარსულის მოსპობით მომავალი ააშენოს, რაც არაკანონზომიერია და ბუნებაში არ ხდება“, - განაცხადა „თავისუფალი დემოკრატების“ ოზურგეთის ორგანიზაციის თავმჯდომარემ.
„თავისუფალი დემოკრატები“ ადგილობრივი მხარეთმცოდნეობის მუზეუმის სპეციალისტებს მოუწოდებენ, აქტიურად ჩაერთონ ამ საკითხის შესწავლაში, მოძიებასა და საზოგადოებისთვის ინფორმაციის მიწოდებაში.
ასევე მიმართავენ ადგილობრივ ხელისუფლებას, სასწრაფოდ საქმის კურსში ჩააყენონ ყველა შესაბამისი უწყება, რათა მოახდინონ რეაგირება: „ჩვენ ჯერ არ ვიცით, რა ისტორიულ ღირებულებასთან გვაქვს საქმე. შესაძლოა, ეს იყოს უნიკალური ისტორიული მემკვიდრეობა, ამიტომაც მოვითხოვთ, რომ აღნიშნული მოვლენა შესაბამისი სამსახურებისა და პროფესიონალების მიერ იქნას შესწავლილი“.

Free Democrats about Disparage of Historical Inheritance in Ozurgeti
Ozurgeti district office of Free Democrats blames the local authority in disparage of historical heritage.
On March 2, the head of the organization Temur Salukvadze said at the press-conference in Ozurgeti that remnant of ancient historical buildings were discovered during the construction of the Justice House in the center of town; though the local authority did not respond to it.
Salukvadze said the local authority hid the information from the population and covered the ancient historical heritage with sand. He added that according to historical sources, Gurieli Fortress was located in the area, two bathe-houses – one was functioning in the Gurieli Palace and the second was dated by antic epoch.
“Our representatives arrived at the place and took photos of the historical remnants. This fact repeatedly proved our allegation that the construction place was wrongly selected. In general, the selection of construction place does not meet the requirements of the town development standards and conclusions of professional geologists. This government wants to build future at the expense of past that is irregular and unnatural process,” the chair of the Ozurgeti district office of the Free Democrats said.
The Free Democrats call on the specialists of the Region Museum to actively interfere in the process and to inform the society about the fact.
The political parties also called upon the local authority to inform all relevant institutions about it. “We do not know the historical value of the discovered remnants. It might be unique historical heritage. So we request corresponding institutions and professionals to study the issue.”