სოფიკო ნიკოლაშვილმა ადვოკატი მამუკა ნოზაძე აიცილა
კახეთის საინფორმაციო ცენტრის ექსკლუზიური ინფორმაციით, განზრახ მკვლელობის მცდელობის და იარაღის უკანონოდ ტარების ბრალდებით დაკავებულმა ჟურნალისტმა სოფიკო ნიკოლაშვილმა, მის ერთ-ერთ ადვოკატს, მამუკა ნოზაძეს აცილება მისცა და საქმეს ჩამოაშორა.
როგორც კახეთის საინფორმაციო ცენტრს ბრალდებულის მეორე ადვოკატმა მაგული ღვალაძემ განუცხადა, სოფიკო ნიკოლაშვილმა წარდგენილ ბრალდებაში თავი დამნაშავედ სცნო.
„სოფიკო ნიკოლაშვილს ვიცავ დღემდე. ვერ გეტყვით მამუკა ნოზაძეს აცილება რატომ მისცა. ეს მისი გადასაწყვეტია. მასთან რამდენჯერმე გასაუბრების დროს მე დავრწმუნდი, რომ ამ დანაშაულს პოლიტიკასთან კავშირი არ აქვს. სოფიკო ნიკოლაშვილი აღიარებს ჩადენილ დანაშაულს“, - განაცხადა მაგული ღვალაძემ.
კახეთის საინფორმაციო ცენტრი მამუკა ნოზაძესთან დაკავშირებას არაერთხელ შეეცადა, თუმცა მან სატელეფონო ზარებს არ უპასუხა. სატელეფონო ზარები ასევე უპასუხოდ დატოვა სოფიკო ნიკოლაშვილს მამამ დავით ნიკოლაშვილმა.
შეგახსენებთ, რომ გაზეთ „კახეთის ხმის“ ყოფილი ჟურნალისტი, 20 წლის სოფიკო ნიკოლაშვილი შს გურჯაანის სამმართველომ 31 იანვარს დააკავა. პროკურატურამ დაკავებულს ბრალი 23 წლის გიორგი სიბაშვილის განზრახ მკვლელობის მცდელობასა და იარაღის უკანონოდ ტარებაში წაუყენა. სასამართლომ აღკვეთის ღონისძიების სახით სოფიკო ნიკოლაშვილს პატიმრობა შეუფარდა. ის რუსთავის კოლონიაშია მოთავსებული.
სოფიკო ნიკოლაშვილი „ქართული ოცნების“ მხარდამჭერის დავით ნიკოლაშვილის შვილია, გიორგი სიბაშვილი კი შსს კახეთის სამხარეო მთავარი სამმართველოს ინსპექტორ - გამომძიებელია. მისი მამა გოჩა სიბაშვილი გურჯაანის პოლიციის უფროსის მოადგილეა, ბიძა გიორგი სიბაშვილი კი კახეთის გუბერნატორის პირველი მოადგილეა.
გამოძიებისთვის, ადვოკატის გარეშე მიცემულ პირველ ჩვენებაში სოფიკო ნიკოლაშვილი აღნიშნავს, რომ მას გიორგი სიბაშვილი უყვარდა. მისივე თქმით, 2011 წლის 2 ნოემბერს, სიბაშვილმა ძალის გამოყენებით მასთან გაუკუღმართებული სექსუალური კავშირი დაამყარა. სოფიკო ჩვენებაში ამბობს, რომ მომხდარის შემდეგ, შურისძიების მიზნით, სიბაშვილის მოკვლა გადაწყვიტა, 31 იანვარს, მამას, დავით ნიკოლაშვილს, სეიფიდან იარაღი მოპარა და სიბაშვილის მოკვლა სცადა.
თავის მხრივ, დაზარალებულად ცნობილი პოლიციელი ჩვენებაში აღნიშნავს, რომ სოფიკო ნიკოლაშვილთან ინტიმური ურთიერთობა არ ჰქონია, სოფიკო მას ცოლად შერთვას სთხოვდა, რაზედაც უარი უთხრა. სიბაშვილი ირწმუნება, რომ მკვლელობის მცდელობის დროს სოფიკო ნიკოლაშვილს იარაღი წაართვა, რის შემდეგაც ის პოლიციაში წაიყვანა.
საქმეს გურჯაანის პოლიცია იძიებდა. მას შემდეგ, რაც სოფიკო ნიკოლაშვილის ადვოკატმა მამუკა ნოზაძემ მთავარ პროკურატურას განცხადებით რამდენჯერმე მიმართა და დარღვევებზე რეაგირება მოითხოვა, საქმე გამოსაძიებლად კახეთის საოლქო პროკურატურას გადაეცა. მამუკა ნოზაძის მოთხოვნით, პროკურატურამ სოფიკო ნიკოლაშვილი 24 თებერვალს განმეორებით დაკითხა. ადვოკატის თქმით, სოფიკო ნიკოლაშვილმა აღნიშნა, რომ გიორგი სიბაშვილმა ის გააუპატიურა, რა დროსაც ფოტოები გადაუღო, შემდეგ მას აშანტაჟებდა, სექსუალური ურთიერთობის გაგრძელებას და მამამისის, დავით ნიკოლაშვილის საქმიანობის შესახებ ინფორმაციის მიწოდებას სთხოვდა; სახლიდან იარაღი გაატანინა, გაისროლა და შემდეგ დააკავა. ამასთან, ადვოკატი ნოზაძე ითხოვდა, გამოძიების დასრულებამდე თანამდებობრივი უფლებამოსილება შეჩერებოდათ მამა - შვილს, გიორგი და გოჩა სიბაშვილებს.
23 თებერვალს ადვოკატმა მამუკა ნოზაძემ სოფიკო ნიკოლაშვილის საქმესთან დაკავშირებით განცხადებაც გაავრცელა. ობიექტური და მიუკერძოებელი გამოძიების ჩატარების მიზნით, მან ჟურნალისტებს, სახალხო დამცველს, პარლამენტარებსა და საზოგადოებრივ და პოლიტიკურ ორგანიზაციებს საქმის მონიტორინგი და დარღვევებზე რეაგირება სთხოვა.
სოფიკო ნიკოლაშვილის საქმეზე წინასასამართლო სხდომა გურჯაანის რაიონულ სასამართლოში 9 მარტს, 13:00 საათზეა დანიშნული. საქმეს მოსამართლე დავით ნარიმანიშვილი განიხილავს. დანაშაულის დამტკიცების შემთხვევაში სოფიკო ნიკოლაშვილს 7-დან 18 წლამდე თავისუფლების აღკვეთა ემუქრება, თუმცა გავრცელებული ინფორმაციით, მას პატიმრობიდან გაათავისუფლებენ.

According to the exclusive information of the ICK, accused of the attempted premeditated murder and illegal carriage of gun, journalist Sopiko Nikolashvili cast away one of her attorneys Mamuka Nozadze.
Maguli Gvaladze, second lawyer of the accused, told the ICK that Sopiko Nikolashvili pleaded guilty in the accusations.
“I am still her attorney. I cannot explain why she cast Mamuka Nozadze away. It was her decision. My several conversations with the detainee convinced me that the accusation had no political grounds. Sopiko Nikolashvili pleaded guilty in the crime,” Maguli Gvaladze said.
ICK tried to get in touch with Mamuka Nozadze but he did not answer phone calls. The father of the detainee Davit Nikolashvili did not answer the phone calls either.
Gurjaani district MIA office detained former journalist of the newspaper Kakhetis Khma Sopiko Nikolashvili, 20, on January 31, 2012. The prosecutor’s office blamed her in the attempted premeditated murder of Giorgi Sibashvili, 23, and illegal carriage of guns. The court sentenced Sopiko Nikolashvili to imprisonment. She is in Rustavi prison.
Sopiko Nikolashvili is daughter of Davit Nikolashvili, supporter of the Georgian Dream. Giorgi Sibashvili is inspector-investigator at the Kakheti region MIA department. His father Gocha Sibashvili is deputy head of Gurjaani district MIA office and his uncle Giorgi Sibashvili is Kakheti region deputy governor.
In her initial testimony to the investigation, Sopiko Nikolashvili said she loved Giorgi Sibashvili. According to her, on November 2, 2011 Sibashvili raped her. Afterwards, she decided to revenge Sibashvili and kill him. On January 31, 2012 Sopiko Nikolashvili stole a gun from her father’s safe and tried to kill Sibashvili.
On the other hand, the victim of the case materials said in his testimony that he had not had sexual intercourse with Nikolashvili; the latter was asking him to marry her but he refused. Sibashvili claims he seized gun from Sopiko Nikolashvili during the incident and then took her to police station.
Gurjaani district police was investigating the case. After lawyer Mamuka Nozadze petitioned to the Chief Prosecutor’s Office several times and requested to respond to violations in the case, the Kakheti regional prosecutor’s office was put in charge of the investigation. Based on Nozadze’s request, the prosecutor’s office repeatedly interrogated Nikolashvili on February 24. The lawyer said Sopiko Nikolashvili said Giorgi Sibashvili had raped her, took her photos and blackmailed her with publishing the photos unless she continued sexual intercourse with him and informing him about his father’s activities; the lawyer added that Sibashvili had demanded the accused to steal the gun from the house, then he fired it and afterwards he arrested Nikolashvili. Additionally, Nozadze requested to suspend professional activities of Giorgi and Gocha Sibashvilis.
On February 23, the lawyer Mamuka Nozadze spread statement with regard to Nikolashvili’s case. He requested journalists, public defender, MPs and civil and political organizations to monitor the case investigation and respond to all violations.
The preliminary trial on Nikolashvili’s case is cheduled at 1:00 pm on March 9 at the Gurjaani district court. Judge Davit Narimanishvili is engaged on the case. If the charge is proved, Sopiko Nikolashvili faces imprisonment from 7 to 18 years. However, according to the spread information, she will be released.