სკოლის დარაჯი „ქართული ოცნების“ კითხვის გამო დაითხოვეს
ზური თავართქილაძე ფოთის #7 საჯარო სკოლის დარაჯი ამბობს, რომ გაზეთ „ქართული ოცნების“ კითხვის გამო სამსახურიდან დაითხოვეს. „აი, ასე დავისაჯე გაზეთის კითხვისთვის“, - აცხადებს ზური თავართქილაძე.
სკოლის დარაჯი მომხდარს ასე იხსენებს: „დილით, სკოლაში რომ მივდიოდი, კართან დამხვდა გაზეთი ჩამოდებული. ვიფიქრე, სკოლაში წამეღო და იქ წამეკითხა. იქ როგორ გაიგეს, ან ვინ მნახა, არ ვიცი. რამდენიმე ხანში მანდატურების უფროსი მოვიდა და ახსნა-განმარტება დამაწერინეს, რომ მე თითქოს პროპაგანდას და აგიტაციას ვეწეოდი. როგორც მითხრეს, განათლების სამინისტროს გენერალურ ინსპექციაში დაურეკავთ ამის შესახებ. დირექტორს უთხრეს, რომ გავეთავისუფლებინე სამსახურიდან. დირექტორთან არავითარი პრეტენზია არ მაქვს, მას სხვა გზა არ ჰქონდა“.
ფოთის #7 საჯარო სკოლის დირექტორი ჭაბუკი ქოიავა "ნეტგაზეთთან" საუბარში ამბობს, რომ  მართლაც ჰქონდა ადგილი მანდატურებსა და თავართქილაძეს შორის გაზეთთან დაკავშირებულ ინციდენტს: „მე არ ვიყავი სკოლაში იმ პერიოდში, ეს მოხდა დღის მეორე ნახევარში, მაგრამ, რომ მივედი სკოლაში, დამხვდა მანდატურის სამსახური, რაღაც გაზეთი ეჭირათ და თავისთავად მათ დაწერეს ოქმი. მგონი, პოლიტიკური გაზეთის შემოტანა უწერია ოქმში, თვითონ ოქმი მე არ მინახავს. მე არ მინახავს, რომ ის ავრცელებდა გაზეთს და არც ამის ინფორმაცია მაქვს, რომ ავრცელებდა“.
ქოიავას თქმით, სამსახურის დატოვების გადაწყვეტილება თავად ზური თავართქილაძემ მიიღო, რადგან მას ადრეც ჰქონდა ადმინისტრაციისგან შენიშვნა მიღებული.
„ერთი სამჯერ არ დაგვხვდა სამსახურში და ამის გამო შენიშვნა ჰქონდა მიღებული. შენიშვნა მისცეს, გაზეთი უნახეს და კიდევ შემდგომშიც რომ არ ჰქონოდა პრობლემები, გამომდინარე აქედან, ალბათ, თვითონაც ისურვა, რომ წასულიყო და, შესაბამისად, პირადი განცხადების საფუძველზე გათავისუფლდა," - აცხადებს სკოლის დირექტორი.
„რომ ვიჩივლო, სად ვიჩივლო?! ამ ქვეყანაში სასამართლო პროცესს დარაჯის განთავისუფლებაზე კი არა, ვერაფერზე ვერ მოიგებ. ჩვენ რომ დემოკრატიულ ქვეყანაში ვცხოვრობდეთ, მესმის, მაგრამ ამ ქვეყანაში სამართალს ვერ ვიპოვი“, - ამბოს ზური თავართქილაძე.
იგი ფოთის #7 საჯარო სკოლაში 20 წლის მანძილზე სხვადასხვა პოზიციაზე მუშაობდა: იყო სამნეო ნაწილის გამგე და ხელოვნების მასწავლებელიც.
„2010 წელს ადგილობრივ არჩევნებში კენჭს ვიყრიდი „ეროვნული საბჭოდან“, მაშინ ხელოვნებას ვასწავლიდი, ამის მერე კი დარაჯამდე ჩამომაქვეითეს, ახლა კი საერთოდ გამათავისუფლეს“, - ამბობს თავართქილაძე.

Inga Gvasalia, netgazeti
Watchman of the Poti Public School # 7 Zuri Tavartkiladze said he was sacked for the reading of the Georgian Dream’s newspaper. “I was punished for reading a newspaper,” Zuri Tavartkiladze stated.
The former watchman recalled the fact: “In the morning, on my way to the school, I found the newspaper stuck in the door. I decided to take the newspaper to school and read it there. I do not know how the school administration learned about it, or who saw me. Short time later, the chief school resource officer came and demanded me to write explanation letter; they compelled me to write that I was propagandizing the newspaper in the school. I was told they called the General Inspection of the Education Ministry to inform about it. The Ministry instructed the director to fire me. I have no complaints about the director. He had to obey the order.”
Director of the Poti public school # 7 Chabuki Koiava told the Netgazeti that the incident really happened between the resource officers and Tavartkiladze regarding the newspaper. “I was not at school at that moment. It occurred in the second half of the day but when I arrived there, the Resource Officers were holding the newspaper and had written the protocol. They wrote the watchman had brought a political newspaper to school; I have not seen the protocol myself.  I have not seen the watchman distributing the newspaper and have not heard about it either.”
Koiava said Zuri Tavartkiladze personally decided to quit the school because he had already received a remark from the administration before.
“He missed his working day several times and he was rebuked for it. He was rebuked for having the newspaper in school and in order to avoid future problems, he decided to quit job. So, Tavartkiladze was dismissed based on his personal application,” the school director said.
“Where can I sue them?! Nobody can win a trial in this country, particularly if the watchman sues the employer. If we had lived in a democratic country, I would have appealed to the court. But, here it is useless,” Zuri Tavartkiladze said.
Zuri Tavartkiladze had worked on various positions at the Public School # 7 for 20 years. He was premise manager and art teacher too.
“I was candidate of the National Council for the local elections in 2010. I was teaching art them; afterwards, they demoted me to the position of the watchman; but now they finally sacked me,” Tavartkiladze said.