დიმიტრი გაბუნია: „მაკა ასათიანის ქონება „მაესტროს“ გამო დააყადაღეს“
ადვოკატი დიმიტრი გაბუნია უზენაესი სასამართლოს გადაწყვეტილებას, მაკა ასათიანის ოჯახისთვის, საქართველოში „მერსედესის“ წარმომადგენლობის 20 პროცენტიანი წილის ჩამორთმევის შესახებ, ტელეკომპანია „მაესტროზე“ ზეწოლად აფასებს. ამ საკითხზე გაბუნიამ, რომელიც მაკა ასათიანისა და ტელეკომპანია „მაესტროს“ ინტერესებს იცავს, 6 მარტს პრესკონფერენცია გამართა.
„ჩვენ გვაქვს საფუძვლიანი ეჭვი, რომ ეს ყველაფერი „მაესტროს“ გამო ხდება. რადგან მაკა ასათიანი „მაესტროს“ აფინანსებს, ცდილობენ საკუთრების უფლება ყველა იმ ბიზნესზე შეუზღუდონ, რაც მაკას საქართველოში აქვს და ამით „მაესტროს“ დაფინანსება აუკრძალონ. ამას ხელისუფლება სხვადასხვა პიროვნების ხელით აკეთებს. თუმცა, უნდა აღვნიშნო, რომ თუკი შეეცდებიან მაკას საქართველოში ყველაფერი წაართვან, მაინც გაასმაგებული დაფინანსება წამოვა „მაესტროს“ მიმართ“, - განაცხადა გაბუნიამ Media.Ge-სთან საუბრისას.
მისი თქმით, საქართველოში მაკა ასათიანის მთელი ქონება, რომლის ღირებულებაც „მილიონობით დოლარია“, დაყადაღებულია. თუმცა ყადაღა არ ეხება ტელეკომპანია „მაესტროს“. მაკა ასათიანი ტელეკომპანიის 25 პროცენტს ფლობს. გაბუნიას თქმით, „ხელისუფლება „მაესტროში“ მაკას წილზე გასვლას ცდილობს“.
ამჟამად მაკა ასათიანი ტელეკომპანია „მაესტროს“ სრულად აფინანსებს: იხდის ჟურნალისტების ხელფასებს, შეიძინა ტელეკომპანიის ახალი ოფისი და მის ტექნიკურ აღჭურვას მთლიანად უზრუნველყოფს.
ასათიანის ქონების საქმეზე გადაწყვეტილება საქართველოს უზენაესმა სასამართლომ 2012 წლის 22 თებერვალს გამოიტანა. სასამართლოს განჩინებით მაკა ასათიანს, მის დასა და დედას, სალომე ასათიანსა და ლუიზა თავართქილაძეს მათი კუთვნილი წილებიდან შპს „აკაში“ (მერსედესის წარმომადგენლობა საქართველოში) 20 პროცენტი ჩამოართვეს და დავით ძოწენიძეს გადასცეს. ძოწენიძე შპს „აკას“ ყოფილი პარტნიორია და ის საკუთარი წილის დაბრუნებას 2007 წლიდან ითხოვდა.
მაკა ასათიანის ადვოკატი, დიმიტრი გაბუნია გეგმავს პროკურატურას მიმართოს, რათა საქმე დავით ძოწენიძის წინააღმდეგ, სხვისი ფულის მითვისების ფაქტზე აღძრას. საქმის გამოძიებას გაბუნია სახალხო დამცველსაც სთხოვს.

Dimitri Gabunia – Lien has been Imposed on Maka Asatiani’s Property because of Maestro
Dimitri Gabunia Maka Asatiani’s lawyer, assesses the Supreme Court decision to seize the 20% share of Mecedes Georgia from Maka Asatiani’s family as an oppression of Maestro TV.  Gabunia held a press-conference on the given issue on March 6.
“We have ground to suspect that all this is happening because of Maestro as Maka Asatiani is funding Maestro.  They are trying to limit property rights for all businesses that Maka Asatiani has in Georgia, in order to prohibit her to fund Maestro.  Government does this by means of different persons.  I must stress that even if they try to take away everything from Maka Asatiani in Georgia, still a hundred times higher funding will come to Maestro,” Gabunia told Media.ge.
According to him, Maka Asatiani’s whole property in Georgia, which is worth “millions of dollars”, is under lien, although the lien does not concern Maestro.  Maka Asatiani owns 25% of Maestro TV.  According to Gabunia “government is trying to reach Maka’s share in Maestro.”
Maka Asatiani fully funds Maestro TV at the given moment:  she is paying journalists’ salaries; she has purchased a new office for the broadcaster and has funded full technical equipment of the channel.
Supreme Court of Georgia made a verdict on putting a lien on Asatiani’s property on February 22 2012.  By the verdict Maka Asatiani’s, her sister’s and her mother’s (Salome Asatiani and Luiza Tavartkiladze) 20% shares of AKA LLC (Mercedes Georgia) has been seized and given in ownership to David Dzotsenidze.  Dzotsenidze is a former partner of AKA LLC and has been trying to return his share since 2007.
Maka Asatiani’s lawyer Dimitri Gabunia plans to appeal to the Prosecutor’s Office for launching a criminal case against David Dzotsenidze for misappropriating money.  Gabunia also requests the Public Defender to launch an investigation of the given case.