11:08, Tuesday, 21.05.2013
5 მარტს პრეზიდენტის ვიზიტის გამო ახმეტის მუნიციპალიტეტის საჯარო სკოლებში  ბოლო გაკვეთილები მოიხსნა, ქალაქის სკოლებში კი 12:00 საათის შემდეგ სასწავლო პროცესი ჩაიშალა. ახლადგახსნილი სამედიცინო ცენტრის მიმდებარე ტერიტორიაზე ხალხმრავლობა რომ ყოფილიყო, „ნაციონალური მოძრაობის“ აქტივისტები მოსწავლეებს მანქანების საბარგულებითაც გადაჰყავდათ.
პრეზიდენტის დასახვედრად მასწავლებლებთან ერთად მოსწავლეები მოიყვანეს ქალაქის ყველა სკოლიდან, სოფლების ქვემო ალვანის, ზემო ალვანის, ოჟიოს და ქისტაურის საჯარო სკოლებიდან.
მასწავლებლებისა და მოსწავლეების მობილიზაციის პროცესს ახმეტის საგანმანათლებლო რესურს - ცენტრის უფროსი ბელა მარუქაშვილი ხელმძღვანელობდა. ამავე დროს, ის ახმეტის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს წევრია „ნაციონალური მოძრაობის“ სიით. საკრებულოს მიერ დაფუძნებულ სამსახურში მუშაობს ბელა მარუქაშვილის მამა ომარ მარუქაშვილი. იგი ახმეტის საინფორმაციო ცენტრს ხელმძღვანელობს.

Children in Trunks to Meet President
On March 5, last lessons were canceled in public schools of Akhmeta district villages because of the president’s visit. The schooling process was stopped at 12:00 pm in the town public schools for the same reason. The activists of the National Movement brought pupils by lorry trunks to collect a lot of people in front of the recently opened medical center to meet the president.
They brought teachers together with their pupils from all public schools in the town and public schools in the villages of Kvemo Alvani, Zemo Alvani, Ojio and Kistauri.
The head of Akhmeta district education resource center Bela Marukashvili supervised the mobilization process of teachers and pupils. She is also a member of the Akhmeta municipal board from the National Movement. Her father Omar Marukashvili is head of the Information Center of Akhmeta, which was founded by the municipal board.