10:47, Wednesday, 22.05.2013
ქუთაისის მეტალურგიულ ქარხანა „ჰერკულესში“, რომლის მუშებიც გასული წლის სექტემბერში შრომითი პირობების გაუმჯობესების მოთხოვნით გაიფიცნენ, პროკურატურის თანამშრომლები პერიოდულად შედიან და მუშების დაკითხვას აწარმოებენ. ეს ინფორმაცია „ნეტგაზეთს“ საქართველოს მეტალურგთა პროფკავშირის თავმჯდომარემ, თამაზ დოლაბერიძემ მიაწოდა.
„კითხვები, ძირითადად, ასეთია: რა შეიცვალა გაფიცვის შემდეგ, კმაყოფილნი არიან თუ არა მუშები სამუშაო პირობებით, აგრძელებენ თუ არა პროფკავშირის წევრობას და ა.შ. მოკლედ, ერთგვარი კონტროლი აქვთ დაწესებული“, - აცხადებს დოლაბერიძე.
„იანვრის თვეში პროკურატორის თანამშრომლები საწარმოში 5 დღის განმავლობაში კითხავდნენ მათ, კერძოდ კი, ეკითხებოდნენ: მონაწილეობდნენ თუ არა ისინი გაფიცვაში, თანამშრომლობენ თუ არა დღეს პროფკავშირებთან და ა.შ.“ - ამბობს მალხაზ გოგიავა, რომელიც ქუთაისის მეტალურგიული ქარხნიდან სექტემბრის გაფიცვების შემდეგ დაითხოვეს.
„ქარხანაში მიმდინარეობდა გამოძიება და შესაძლოა, ამის ფარგლებში მართლაც იყო შესული პროკურატურა და აწარმოებდა დაკითხვებს. სხვა შემთხვევაში, გაუგებარია, რა უნდა პროკურატურას ქარხანაში?! პროკურატურა არ ერევა მსგავს ფაქტებში“, - აცხადებს იუსტიციის სამინისტროს საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის უფროსი ხათუნა იოსავა „ნეტგაზეთთან“ საუბარში.
ინფორმაციის გადამოწმებისა და ქარხნის მუშებთან გასაუბრების მიზნით „ნეტგაზეთი“ შეეცადა „ჰერკულესში“ შესვლას, თუმცა ქარხნის ერთ-ერთმა დირექტორმა რომან ლებანიძემ ქარხნის მფლობელის, კომპანია „ევრაზიანსთილსის“ ოფისში გადაგვამისამართა.
„სამთავრობო არხები - „პირველი არხი“, „იმედი“, „რუსთავი“, ან ნებისმიერი სხვაც კი, არავინ შემოდის ჩვენს ტერიტორიაზე, თუ არ თანხმდება ეს შემოსვლა და შემოსვლის მისია დამფუძნებლებთან, სათაო ოფისში“, - გვითხრა ლებანიძემ.
ქარხნის ტერიტორიაზე შესვლის ნებართვის მისაღებად „ნეტგაზეთი“ შპს „ევრაზიანსთილსის“ მენეჯერს, ირა გელაშვილს დაუკავშირდა, თუმცა - უშედეგოდ.
„ნეტგაზეთი“ ქუთაისის მეტალურგიული ქარხნის ერთ-ერთ მუშას ესაუბრა, რომელმაც ვინაობის გამხელა არ ისურვა. იგი ამბობს, რომ სექტემბრის გაფიცვების შემდეგ დირექციამ საწარმოში ყველა დააბრუნა, იმ სამი მუშის გარდა, რომლებიც პროფკავშირის წევრები და გაფიცვების დროს ყველაზე აქტიურები იყვნენ: „ჩვენ კი დაგვაწერინეს ხელწერილი, რომ პროფკავშირებთან აღარ ვითანამშრომლებდით და შიდა საქმეებში არავის ჩავრევდით“.
საქართველოს გაერთიანებული პროფკავშირების თავმჯდომარის მოადგილის, გოჩა ალექსანდრიას თქმით, გაფიცვის დროს გაწევრიანებული 140 კაციდან, დღემდე არც ერთს არ მიუმართავს პროფკავშირისთვის ორგანიზაციის წევრობის დატოვების მოთხოვნით. „შესაბამისად, ისინი რჩებიან ჩვენი ორგანიზაციის წევრებად. ის ხელწერილი, რაც მუშებს დააწერინეს, უბრალოდ, იურიდიული ნონსენსია“, - ამბობს გოჩა ალექსანდრია.
„მუშები მალავენ პროფკავშირის წევრობას, რადგან ეს საფრთხეს უქმნის მათ სამუშაო ადგილს“, - აცხადებს მეტალურგთა პროფკავშირის თავმჯდომარე.
„ჰერკულესის“ ერთ-ერთი დირექტორი რომან ლებანიძე “ნეტგაზეთთან” საუბარში აცხადებს, რომ მათ საწარმოში პროფკავშირების საქმიანობის აუცილებლობა არ არის: „პროფკავშირული საქმიანობა საერთოდ არ იყო საჭირო ჩვენს საწარმოში, რადგან პოლიტიკურად ანგაჟირებული საწარმო გახდა. არ ითხოვდა, არანაირი აუცილებლობით არ იყო ნაკარნახევი ის, რაც ჩვენს საწარმოში მოხდა“.
ქუთაისის მეტალურგიული ქარხანა “ჰერკულესის” თანამშრომლებმა შრომითი პირობების გაუმჯობესება ჯერ კიდევ გასული წლის ზაფხულში მოითხოვეს და ამ მიზნით ქარხანაში პროფკავშირი დააარსეს, რის შემდეგაც ქარხნიდან რამდენიმე მუშა დაითხოვეს.
გათავისუფლებული მეტალურგებისა და შრომითი პირობების გაუმჯობესების მოთხოვნით გასული წლის 13 სექტემბერს “ჰერკულესის” თანამშრომლები გაიფიცნენ. 15 სექტემბერს, საღამოს საათებში, გაფიცულების აქცია პოლიციამ დაშალა და მათი ნაწილი დააკავა, თუმცა რამდენიმე საათში, მას შემდეგ, რაც დაკავებულებს ხელწერილები დააწერინეს, პოლიციამ ისინი გაათავისუფლა. 18 სექტემბერს პოლიციამ „ჰერკულესის“ თანამშრომელთა გაფიცვის მონაწილე სამი მეტალურგი: ირაკლი იობიძე, ემილო გუმბერიძე, მალხაზ გოგიავა დააკავა,  სამართალდამცავების კანონიერი მოთხოვნისადმი დაუმორჩიელბლობის ბრალდებით. დაკავებულებს 10-10– დღიანი პატიმრობა შეეფარდათ.
მალხაზ გოგიავა, ემელიანე გუმბერიძე და ირაკლი იობიძე საწარმოში დღემდე არ აღუდგენიათ. „ჩვენ რამდენჯერმე მივედით ქარხანაში და შევხვდით საწარმოს დირექტორს. მან გვითხრა, რომ შინაგანაწესი დავარღვიეთ და ამიტომ ვართ დათხოვილები სამსახურიდან, თუმცა ჩვენ ასეთი ბრძანება ხელთ ჯერ არ გვაქვს. ასევე, გვითხრეს რომ თუ პროფკავშირის წევრობას დავთმობდით, მაშინ აღგვადგენდნენ საწარმოში“, - აცხადებს ემელიანე გუმბერიძე „ნეტგაზეთთან“ საუბარში.
„საწარმოდან გათავისუფლების ოფიციალური ბრძანება არც მე მიმიღია. ნოემბერსა თუ დეკემბერში ვიყავით მისულები ქარხანაში, სადაც რომან ლებანიძემ გვითხრა, დაწერეთ განცხადებები აღდგენის თაობაზეო. ჩვენც დავწერეთ, თუმცა ამას არანაირი რეაგირება არ მოჰყოლია“, - ამბობს მალხაზ გოგიავა.
პროფკავშირებში აცხადებენ, რომ მეტალურგებს გათავისუფლების შესახებ ბრძანებებს შეგნებულად არ აძლევენ. „ეს იმიტომ ხდება, რომ მუშებს არ ჰქონდეთ საშუალება სასამართლოში სარჩელის შეტანის“, – აცხადებს თამაზ დოლაბერიძე.
შრომის კოდექსის 49-ე მუხლის მიხედვით, გაფიცვა არ არის შრომითი ურთიერთობის შეწყვეტის საფუძველი.
ქარხნის ადმინისტრაციაში აცხადებენ, რომ მეტალურგების შრომითი პირობები გაუმჯობესებულია, თუმცა ამას პროფკავშირებისა და მუშების გაფიცვის შედეგად არ თვლიან. „ნებისმიერ საწარმოში რაღაცა არის, რაღაცა უნდა გაკეთდეს დღეს, რაღაცა - ხვალ, რაღაცა - ზეგ. თუ ის დღეს არ იყო, არ შეიძლება ეს ვიღაცას ძალით და ყიჟინით გააკეთებინო. ეს პროგრამაში ისედაც იდო, რაც პერმანენტულად განვითარდა, გაკეთდა და დღეს თქვენ უნდა კითხოთ იმათ, ვისაც პრეტენზია ჰქონდა, რომ რაღაც ჩვენ არ მოგვწონს, ან არ გვაჭმევენ, ან არ გვახურავენ... ვისაც მუშაობა უნდა, მობრუნებულია, ყველა მუშაობს ჩვენს ქარხანაში“, - ამბობს რომან ლებანიძე.
„იმ პრობლემებიდან, რაც მაშინ დღის წესრიგში იდგა, ნაწილი მოგვარდა, მუშებს ტრანსპორტი ემსახურება, გაიხსნა სასადილო, რომელიც ისევ დაიხურა, რადგან საკვების მაღალი ფასის გამო იქ ქართული კონტიგენტი ვერ შედიოდა“, - ამბობს მალხაზ გოგიავა.
გაფიცვების შემდეგ ქარხნის ადმინისტრაციამ საწარმოში ექიმის კაბინეტი გახსნა; დღის წესრიგიდან ასევე მოიხსნა უსაფრთხოების დაცვის მიზნით საჭირო ტანსაცმლის საკითხიც. ამის მიუხედევად, მუშების თქმით, პრობლემად კვლავ რჩება  არასაკმარისი საშხაპე და კვამლის გამწოვების სიმცირე.
დღეისათვის ქარხანაში  540 ქართველი და ინდოელი მუშაა დასაქმებული. „ჰერკულესი“ ქართულ-ინდური კომპანია შპს „ევრაზიანსთილის“ საკუთრებაა.

Control on Metallurgists from Kutaisi
Officers of the prosecutor’s office periodically enter the Kutaisi Metallurgic Factory “Herkulesi” and interrogate workers who went on strike in September of 2011 and requested improved working conditions. Chairman of the Trade Union of Georgian Metallurgists Tamaz Dolaberidze told the Netgazeti.
“The most questions are: what has changed after the strike? Are the workers content about the working conditions? Do they still continue membership of the Trade Union, etc. They somehow control them all the time,” Dolaberidze said.
“In January, the representatives of the Prosecutor’s Office were interrogating them during five days. They inquired whether they had participated in the strike; and whether they still cooperate with the Trade Union, etc,” Malkhaz Gogiava said; he was sacked from the factory after the September strikes.
“The investigation was going on in the factory. Maybe, the prosecutor’s office entered the factory for the same reason and questioned the workers. Otherwise, it is completely unclear why they should have entered the factory?! The prosecutor’s office never interferes in similar cases,” Khatuna Iosava, head of public relation department at the Ministry of Justice, told the Netgazeti.
Netgazeti tried to enter the Herkulesi factory to check the information and interview workers but one of the directors Roman Lebanidze forwarded us to the owner of the factory Company Eurasian Style to obtain the permission.
“Even pro-governmental TV-Channels “Public Broadcaster,” “Imedi,” Rustavi 2” and any other channels cannot enter our territory unless they agree it in the head office of the founder,” Lebanidze said.
The Netgazeti got in touch with Ira Gelashvili, manager of the Ltd Eurasian Style, to get the permission but could not get the permit.
Netgazeti interviewed one of the workers of the factory, though he did not say his name. He said after the strike in September, the administration recruited all workers back, except those three workers, who were members of the Trade Union and were most active during the strikes. “We were compelled to give receipts that we would never cooperate with the Trade Union and not to involve strangers into factory problems.”
Deputy chair of the Georgian United Trade Union Gocha Aleksandria said that none of 140 people, who participated in the strike, has applied to the Trade Union to cancel their membership in the organization. “So, they still remain members of our organizations. The receipts, which the workers have written, are simple legal nonsense,” Gocha Aleksandria said.
One of the directors of the Herkulesi Roma Lebanidze told Netgazeti that their enterprise does not need assistance of the Trade Union. “We did not need any kind support from the Trade Union because it has turned into politically engaged enterprise. There were no pre-conditions for the last-year events in our factory.”
The workers of the Kutaisi metallurgist factory “Herkulesi” requested improved working conditions first in summer of 2011 and founded Trade Union in the factory; afterwards, several workers were sacked from the factory.
The Herkulesi workers went on strike on September 13 and requested to recruit sacked metallurgists back and to improve working conditions in the enterprise. In the evening of September 15, the police dispersed the assembly of strikers and arrested part of them for several hours. Later, the detainees gave receipts and the police released them. On September 18, the police arrested three strikers Irakli Iobidze, Emilo Gumberidze and Malkhaz Gogiava. They were sentenced to 10-day imprisonment for disobedience to legal requirements of the police officers.
Malkhaz Gogiava, Emeliane Gumberidze and Irakli Iobidze have not been restored to the enterprise yet. “We visited the factory several times and met the director. He said we had breached the rules and it was reason of our dismissal. However, the relevant order was not handed to us yet. We were also told they could restore us to the enterprise if we had quit the membership of the Trade Union,” Emeliane Gumberidze told Netgazeti.
“I have not received official order about my firing. We visited the factory either in November or in December and Roman Lebanidze told us to submit applications to be restored to the factor. We applied to them, but without any results,” Malkhaz Gogiava said.
The representatives of the Trade Union said the orders on their dismissal were not delivered to the metallurgists on purpose. “They want to prevent the workers from appealing to the Court,” Tamaz Dolaberidze said.
In accordance to the Article 49 of the Labor Code of Georgia, a strike shall not become basis to cease the labor contract.
The factory administration claims the working conditions of metallurgists have been improved but it is not result of the strike of Trade Union and workers. “In any enterprise something is done today, and something is done tomorrow. Nobody can be compelled to do/change anything. It was already envisaged in our program and the working conditions were developed permanently. Today, you should ask the former strikers how they feel in the factor… everybody, who wanted to work, has returned to the factory,” Roman Lebanidze said.
“Part of former problems was resolved. They fixed transport for workers, they opened a canteen but closed soon because Georgian personnel could not have dinner there due to high price,” Malkhaz Gogiava said.
After the strike, the factory administration opened a doctor’s office in the enterprise: the problem of safety clothes was also resolved in the factory. However, the number of showers and chimneys is still problem, the workers said.
540 Georgian and Indian workers are employed in the factory by now. The Herkulesi belongs to the Georgian-Indian Company Ltd Eurasian Style.