ჯვრის მონასტრის თაობაზე მოლაპარაკებებს იერუსალიმის პატრიარქიც უარყოფს
„ეს არის კონფლიქტის გაღვივების პოლიტიკა“, - ასე შეაფასა იერუსალიმის პატრიარქმა, თეოფილე III-მ ქართული მხარის მიერ ჯვრის მონასტერთან დაკავშირებით გაკეთებული განცხადება ინტერნეტ პორტალ „იზრუსთან“ საუბრისას.
ექსკლუზიურ ინტერვიუში იერუსალიმის პატრიარქი აღნიშნავს, რომ მისთვის ქართული მხარის პოზიცია მაშინ გახდა ცნობილი, რაც ამის შესახებ პრეზიდენტმა მიხეილ სააკაშვილმა გორში განცხადება გააკეთა.
„მე წარმოდგენა არ მაქვს, რაზე საუბრობენ სააკაშვილი, კალანდაძე და რურუა“, - განაცხადა პატრიარქმა. მისივე თქმით, ისრაელის ხელისუფლებას, რომელსაც საპატრიარქოსთან ძალიან კარგი დამოკიდებულება აქვს, მიწის სხვისთვის გადაცემა საპატრიარქოსთან შეთანხმების გარეშე არასოდეს განუხორციელებია, ასე არც ჯვრის მონასტერთან დაკავშირებით მოიქცეოდა, რადგან, პატრიარქის თქმით, „ხელისუფლებაც გაკვირვებული იყო ამ განცხადებებით“.
ინტერვიუში თეოფილე III ასევე აღნიშნავს, რომ საქართველოს პატრიარქის ვიზიტისას ისრაელში, რომელიც ისრაელის მხარის მიწვევით იმყოფებოდა, სიტყვაც კი არ ყოფილა ნახსენები ჯვრის მონასტრის გადაცემასთან დაკავშირებით. მისივე თქმით, მონასტრის შესახებ საუბარი არ ყოფილა არც საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრთან, გრიგოლ ვაშაძესთან შეხვედრის დროს.
საპირისპირო ინფორმაციას ავრცელებს საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტრო, “საგარეო საქმეთა მინისტრის, გრიგოლ ვაშაძის ისრაელში ვიზიტისას ჯვრის მონასტრის გადმოცემის საკითხი ოფიციალურად დაისვა” –განაცხადა საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილემ ნინო კალანდაძემ 5 მარტს გამართულ ყოველკვირეულ ბრიფინგზე.
მინისტრის მოადგილემ მაშინ გაუგებრობად შეაფასა მედიაში გავრცელებული ინფორმაცია იმასთან დაკავშირებით, რომ ჯვრის მონასტერის გადმოცემაზე ისრაელის საგარეო საქმეთა უწყება ინფორმაციას არ ფლობდა.
იმის შესახებ, რომ იერუსალიმის მონასტრის დაბრუნებაზე სპეციალური ჯგუფი მუშაობს, მიხეილ სააკაშვილმა 25 თებერვალს გორში, თავდაცვის ეროვნულ აკადემიაში სიტყვით გამოსვლისას განაცხადა.
მოლაპარაკებები დაადასტურა კულტურისა და ძეგლთა დაცვის მინისტრმა ნიკა რურუამაც, თუმცა განაცხადა, რომ რეზულტატის უსაფრთხოების მიზნით ჯგუფის წევრების ვინაობა გასაიდუმლოებული დარჩებოდა.
მოლაპარაკებების შესახებ საქმის კურსში არ ყოფილა საქართველოს კათოლიკოს–პატრიარქი ილია მეორეც, იერუსალიმში ვიზიტის შემდეგ მისმა მდივანმა მიქაელ ბოტკოველმა ნეტგაზეთთან საუბრისას აღნიშნა, რომ ვიზიტის ფარგლებში ჯვრის მონასტერთან დაკავშირებით არ უსაუბრიათ.

11:32, Wednesday, 22.05.2013
“It is conflict escalation policy,” Patriarch Theophilos III of Jerusalem evaluated the statement of the Georgian party during his interview with the online edition “Izru.”
The Jerusalem Patriarch said he learned about the position of the Georgian government after the President of Georgia Mikheil Saakashvili made statement in Gori.
“I have no idea what Saakashvili, Kalandadze and Rurua are speaking about,” the Patriarch said and added that the Israeli government, who has close relation with the Patriarchate, has never assigned the land to any other party without having agreed the issue with the Patriarchate. He added that the Israeli government would have never made similar decision with regard to Jvari Monastery either “our government was also surprised with this statement.”
Theophilos III also noted that during Georgian Patriarch’s visit in Israel, who was invited by the Israeli party, nobody mentioned anything about purchase of Jvari Monastery. He added that nobody spoke about the issue during Georgian Foreign Minister Grigol Vashadze’s visit in Israel.
The Foreign Ministry of Georgia spread opposite information “The issue of transfer of Jvari Monastery was officially discussed during Grigol Vashadze’s visit in Israel,” deputy minister Nino Kalandadze stated at the weekly briefing on March 5.
The deputy ministry said the information spread by Georgian media [the Israeli Foreign Ministry did not have information about the transfer of Jvari Monastery] was misunderstanding.
On February 25, President Mikheil Saakashvili said a special group is working on the return of the Jerusalem Monastery during his speech in the Defense National Academy in Gori.
The Georgian Minister of Culture and Monument Protection Nika Rurua also confirmed the information though he said the names of group members cannot be published due to safety of negotiations’ results.
Patriarch of Georgia Ilia II did not have information about the negotiations either. After his visit in Jerusalem, his secretary Mikael Botkoveli told Netgazeti that nobody spoke about Jvari Monastery during the visit.