კონტროლის პალატა მოქალაქეებს „ქართული ოცნების“ გაზეთების დარიგებისათვის დევნის
კონტროლის პალატის უწყება ფოთში 20-ზე მეტმა ადამიანმა მიიღო. მათ შორის, არიან რესპუბლიკური პარტიის წარმომადგენლები და „ქართული ოცნების“ გაზეთების დარიგებაში მონაწილე აქტივისტები. ამ ფაქტთან დაკავშირებით 13 მარტს ფოთელმა „რესპუბლიკელებმა“  ბრიფინგი გამართეს.
პარტიის ადგილობრივი ორგანიზაციის თამჯდომარემ გაიოზ ქინქლაძემ   კონტროლის პალატის მიერ დაბარებულ მოქალაქეებს საპასუხო განცხადების ფორმა გააცნო. სადაც ნათქვამია: „მზად ვარ გამოვცხადდე და მოგაწოდოთ ჩემთვის ცნობილი ნებისმიერი ინფორმაცია. ამისათვის კი საჭიროა წინასწარ მაცნობოთ თუ რა ადმინისტრაციული სამართალდარღვევისათვის შეიძლება ვიყო პასუხისგებაში მიცემული და გადმომცეთ ჩემი ადმინისტრაციულ პასუხისგებაში მიცემის დამადასტურებელი სამართალდარღვევის ოქმი თანდართული საქმის მასალებით. წინააღმდეგ შემთხვევაში, ვერ შევძლებ სრულფასოვნად ვისარგებლო ჩემი კანონიერი უფლებებით“.
როგორც რესპუბლიკური პარტიის წევრებმა აღნიშნეს, საქართველოს კონტროლის პალატის პოლიტიკური პარტიების ფინანსური მონიტორინგის სამსახურის უფროსის, ნათია მოგელაძის სახელზე დაწერილი განცხადება თბილისში, კონტროლის პალატაში უკვე შეიტანეს.
გაიოზ ქინქლაძის განცხადებით, ხელისუფლება საზოგადოების დაშინებას ცდილობს: „ეს არის დაშინება იმ ადამიანებისა და მათი ოჯახის წევრებისა, რომლებიც ჩართული არიან პოლიტიკურ საქმიანობაში, ან აპირებენ ჩართვას. ძირითადად, ეს უწყებები მიუვიდა იმ ადამიანებს, რომლებიც არიგებდნენ გაზეთებს და აგროვებდნენ ხელმოწერებს ივანიშვილისა და მისი მეუღლის მოქალაქეობის აღდგენაზე. უწყება ამავდროულად მიუვიდათ ისეთ ადამიანებს რომლებიც არ არიან ამ პროცესებში ჩართულნი. მაგალითად, ჩემი ოჯახის წევრებს. ეს არის დაშინება ქართული საზოგადოების. საინტერესოა ის ფაქტიც, უწყებაში აღნიშნული არაა კონკრეტული ფაქტი ან კანონის მუხლი, რომლის საფუძველზეც მათ განმარტებებს სთხოვენ. უწყებას არ აწერია კონტროლის პალატის მისამართი, ხოლო თავად უწყება არ არის დაბეჭდილი კონტროლის პალატის ბლანკზე, არ არის მითითებული რეგისტრაციის ნომერი და რეგისტრაციაში გატარების თარიღი“.
„გაზეთების დარიგებაა, თუ ხელმოწერების შეგროვება, ეს არის ნორმალური პოლიტიკური პროცესის შემადგენელი ნაწილი. ხელისუფლება როცა ამას ებრძვის, ის ებრძვის საზოგადოების განვითარების დემოკრატიულ საფუძვლებს. ამ ხელისუფლების დემოკრატიულობაზე საუბარი საერთოდ ზედმეტია, მაგრამ ამ დღეებში მათ მიერ განხორციელებული ქმედება უკვე იღებს შეურაცხმყოფელ სახეს. მათი მოქმედებები გამოიწვევს საზოგადოების არა დაშინებას, არამედ კიდევ უფრო შეკვრას და იმ აზრის განმტკიცებას, რომ ამ ხელისუფლების პირობებში საქართველოს არ გააჩნია არანაირი მომავალი და აქ ცხოვრება შეუძლებელია“, - განაცხადა „რესპუბლიკელმა“ გია გოგინავამ.
კონტროლის პალატაში მისვლას არ გეგმავენ თამაზ სოსელია და მისი მეუღლე. იგი არც ერთი პარტიის წარმომადგენელი არაა. სოსელია დაკითხვაზე დაბარებას ადამიანის უფლებების შელახვად მიიჩნევს: „ალბათ, ნებისმიერ მოქალაქეს, რომელიც „ქართული ოცნების“ გაზეთს კითხულოობს, დასაკითხად დაიბარებენ. ჩემთვის ისიც გაუგებარია, რომ კონტროლის პალატა რატომ ზის და მერიის ადმინისტრაციაში და იქ რატომ იბარებს ადამიანებს?! არ მივსულვარ და არც ვაპირებ მისვლას, რადგან მე გასარკვევი არაფერი მაქვს. შემიძლია, პირდაპირ ვაღიარო, რომ ინიციატივა გამოვიჩინე და დავარიგე 8000 გაზეთი. მე ივანიშვილის ხედვას ვეთანხმები და ვალდებულად ჩავთვალე თავი, რომ დამერიგებინა მისი გაზეთი“.
დაკითხულების თქმით, მუქარასთან და ფსიქოლოგიურ ზეწოლასთან ერთად, ჩხრეკის მსგავს ფაქტებს აქვს ადგილი. ხოლო კითხვები, რომელსაც მათ კონტროლის პალატის სახელით უსვამენ, ძირითადად, ივანიშვილის მოქალაქეობას და ფინანსებს შეეხება.
ფოთის მერიის ადმინისტრაციულ შენობაში დაკითხული ერთ-ერთი მოქალაქე თამარ ჟვანია აღნიშნავს, რომ დაკითხვა საათნახევარი მიმდინარეობდა, მანამდე კი მკაცრი შემოწმება გაიარეს: „არა ვარ რესპუბლიკური პარტიის წევრი. ვარ  ჩვეულებრივი მოქალაქე, მაგრამ მეც მომივიდა უწყება. დაკითხვაზე მკითხეს, რატომ მივედი ამ პარტიაში და რატომ დავარიგე გაზეთები. მე ჩემი აზრი დავაფიქსირე და ვუამბე, როგორ ვარიგებდით გაზეთებს და როგორ ვაგროვებდით ხელმოწერებს. მკითხეს - ზეწოლას ხომ არ ქონდა ჩვენი მხრიდან ადგილი მოქალაქეებზე? ვუპასუხე, რომ არანაირი ზეწოლა არ ყოფილა და თუ ადამიანებს არ სურდათ ხელმოწერა, ჩვენ მათ არაფერს ვაიძულებდით. ძირითადად გვეკითხებოდნენ, რამდენი ხმა მოვაგროვეთ და რამდენი გადაგვიხადეს ამისთვის. ასევე გვკითხეს - რატომ მოვხვდით „იმ პარტიაში, რომელსაც აფინანსებს რუსეთი“. მე, ნამდვილად არ ვიცი ვისგან და საიდან შემოდის ფინანსები. მე ჩემი დავალება შევასრულე და ავიღე ანაზღაურებაც. ეს იყო ჩემი ოჯახისთვის საარსებო თანხა. არსად არ ვმუშაობ. არავის არა აქვს უფლება, ჩემზე ზეწოლა მოახდინოს. დაკითხვაზე სანამ შევიდოდი,  ყველაფერი შეგვიმოწმეს - პირადი ნივთებიც შეამოწმეს, საყურეც კი ჩამომხსნეს. ყველანაირი მეტალი ჩამოგვართვეს. ფეხზეც კი გაგვახდევინეს და ფეხსაცმელი დაათვალიერეს. ძალიან მძიმე პირობებში გაგვატარეს“.
რატომ ხდება ეს აურზაური ან ვისი მითითებით იბარებენ კონტროლის პალატის წარმომადგენლები მოქალაქეებს? ფოთის მერიის ადმინისტრაციის აპარატის უფროსი მაკა ზარანდია ამ კითხვას არ პასუხობს. არაოფიციალურ საუბარში კი ამბობს: „დავალება მივიღეთ და არ ვიცი, რატომ დაკითხეს. ჩვენ კონტროლის პალატის კომპეტენციებში არ ვერევით“.

Chamber of Control Persecutes People for Distributing Georgian Dream’s Newspapers
More than 20 people received summons of the Chamber of Control in Poti. Among them are members of the Republic Party and activists, who distributed Georgian Dream’s newspapers. On March 13, the members of the Republic Party’s Poti office held briefing regarding the issue.
At the briefing, the chair of the local organization of the Republic Party Gaioz Kinkladze read the reply of the summoned citizens to Chamber of Control. It states: “I am ready to appear at the indicated place and provide you with any information I have. However, beforehand you should inform me which administrative offence I might be accused of and hand the relevant protocol and case materials which will prove my offence. Otherwise, I will not be able to completely enjoy my lawful rights.”
The members of the Republic Party said they have already sent the response letter to Natia Mogeladze, head of the party funding monitoring service at the Chamber of Control.
Gaioz Kinkladze said the Government tries to scare the society. “It is intimidation of people and their family members, who are involved in political activities or intend to participate in it. Mostly, summons were sent to those people, who distributed newspapers and collected signatures for the restoration of Ivanishvili and his wife’s Georgian citizenships. Simultaneously, the summons were sent to the people, who are not involved in this process at all. For example, my family members did. It is intimidation of the Georgian society. It is interesting that the notifications do not mention any article or fact which became basis for summoning those people. The document is not written on the blank of the Chamber of Control; it does not have registration number and date.”
“Distribution of newspapers and collection of signatures is part of normal political process. When the government fights against it, it fights against democratic basis of civic development. So, we cannot speak about democracy of our government at all but their recent activities have already become insulting for the society. They not only intimidate people but tries to convince everybody that Georgia does not have future with this authority and nobody can live in this country,” Gia Goginava from the Republic Party said.
Tamaz Soselia and his wife are not going to appear before the Chamber of Control. He is not member of any political party. Soselia believes his rights were breached when he was summoned to the interrogation. “Maybe, any citizen, who reads Georgian Dream’s newspaper, will be interrogated. I cannot understand why the Chamber of Control is interrogating people in the City Hall. I have not appeared there and am not going to either because I have nothing to declare. I can directly confess that it was my initiative to distribute 8 000 newspapers. I agree with Ivanishvili’s views and considered myself obliged to distribute his newspapers.”
The interrogated people said they were searched together with intimidation and psychological oppression. Most questions were asked about Ivanishvili’s citizenship and funding in the name of the Chamber of Control.
Tamar Zhvania is one of them, who was questioned in the Poti City Hall administration building. She said the interrogation lasted 90 minutes and before that she was strictly searched. “I am not member of the Republic Party. I am ordinary citizen but I also received summon. They asked me why I went to the party office and distributed newspapers. I told them how I distributed newspapers and collected signatures. They asked whether I had compelled citizens to sign the petition for the restoration of Ivanishvili’s citizenship but I replied to them that everybody signed the petitioned based on their own wish. They asked how many signatures we had collected and how much I was paid for it. They also inquired why I joined the party which is funded from Russia. I really do not know the source of their funding. I did my job and received a salary. It was living source for my family. I am unemployed and nobody can intimidate me for having performed this job. Before entering the interrogation room, they checked everything – my belongings, they even made me remove my air-ring. I left all metal things outside the room; they also made me remove shoes and searched them. It was very hard.”
What is the reason of this turmoil and who has ordered the officials of the Chamber of Control to interrogate citizens? Head of Poti City Hall administration Maka Zarandia could not answer this question but in private talks she said: “We were instructed to do it but I do not know reasons. We do not interfere in the competence of the Chamber of Control.”