გურჯაანში მასობრივი დაკითხვა გადაიდო
კონტროლის პალატის პოლიტიკური პარტიების ფინანსური მონიტორინგის სამსახურს „ქართული ოცნების“ მხარდამჭერები გურჯაანში 13 მარტს უნდა დაეკითხა, მაგრამ დაკითხვა ჯერ არ შედგა. „ქართული ოცნების“ მხარდამჭერებმა კონტროლის პალატისგან დაკითხვამდე საქმის მასალების გაცნობა მოითხოვეს.
„კონტროლის პალატის პოლიტიკური პარტიების ფინანსური მონიტორინგის სამსახურის უფროსს ქალბატონ ნათია მოგელაძეს. თქვენი მოადგილის, გიორგი ამირანაშვილის დაუთარიღებელი და დაუნომრავი უწყებით, 2012 წლის11 მარტს ჩემთვის ცნობილი გახდა, რომ თქვენს სამსახურში მიმდინარეობს პოლიტიკური სუბიექტების უკანონო დაფინანსების ფაქტზე ადმინისტრაციული წარმოება და რომ 2012 წლის 13 მარტს, 12:00 საათზე, მე უნდა გამოვცხადდე უწყებაში მითითებულ მისამართზე. თუმცა, არ არის ნათელი, რომელი ქმედების გამო და რომელი კანონის რომელი ნორმის დარღვევისთვის ვარ ადმინისტრაციულ პასუხისგებაში მიცემული პირი და რა არის ჩემი გადაუდებელი გამოძახების მიზეზი. მიუხედავად ამისა, მზად ვარ გამოვცხადდე და მოგაწოდოთ ჩემთვის ცნობილი ნებისმიერი ინფორმაცია. ამისთვის კი საჭიროა, ასკ-ის მე-10, 252.1-ე და 260.5-ე მუხლების მოთხოვნების თანახმად, წინასწარ მაცნობოთ თუ რა ადმინისტრაციული სამართალდაღვევისთვის (გადაცდომისთვის) შეიძლება ვიყო პასუხისგებაში მიცემული და გადმომცეთ ჩემი ადმინისტრაციულ პასუხისგებაში მიცემის დამადასტურებელი სამართალდარღვევის ოქმი თანდართული საქმის მასალებით. წინააღმდეგ შემთხვევაში, მე ვერ შევძლებ სრულფასოვნად ვისარგებლო ჩემი კანონიერი უფლებებით. კერძოდ: ვიცოდე, რაში მედავება ადმინისტრაციული ორგანო; გავეცნო სამართალდარღვევის ოქმს და თანდართული საქმის მასალებს; მოვამზადო ჩემი ახსნა-განმარტება; წარმოვადგინო ჩემი მტკიცებულებები; მოვამზადო და განვაცხადო ჩემი შუამდგომლობები; ვისარგებლო ადვოკატის იურიდიული დახმარებით“, - აღნიშნულია განცხადებაში, რომელიც „ქართული ოცნების“ მხარდამჭერების სახელით, კოალიციის წარმომადგენელმა გურჯაანის გამგეობის შენობაში, კულტურის განყოფილების უფროსის სამუშაო ოთახში გამაგრებულ კონტროლის პალატის წარმომადგენელს გადასცა.
კულტურის განყოფილების ოფისს დაცვის პოლიცია იცავდა. ოფისის შესასვლელში 7 პოლიციელი იდგა, ერთი ამდენი - მისაღებში.
„უწყება 11 მარტს მომივიდა და დამიბარეს 13 მარტს, გამგეობის შენობაში. უნდა მიმეცა ახსნა-განმარტება ფინანსურ დარღვევებთან დაკავშირებით. ჩვენ ფულთან არ გვაქვს შეხება. ჩვენ გაზეთების დარიგების მეტი ნამდვილად არაფერი გაგვიკეთებია და ესეც თუ დანაშაულია, ნამდვილად არ ვიცი“, - განუცხადა კახეთის საინფორმაციო ცენტრს „ქართული ოცნების“ ერთ-ერთმა მხარდამჭერმა ნათია ბიწკინაშვილმა.
„მეც 11 მარტს მომივიდა უწყება, ნათელა სოლომნიშვილზე იყო გამოგზავნილი. მე ის უწყება არ მივიღე, რადგან არა ვარ ნათელა სოლომნიშვილი, ვარ ლინა სოლომნიშვილი. გავაბრუნე უკან. მერე ისევ მობრუნდა და მითხრა, დამიწერე, რომ არ იღებო. მეც დავუწერე, რომ არა ვარ ნათელა სოლომნიშვილი და ვარ ლინა სოლომნიშვილი-მეთქი. არ ვიცი, ამ საბუთებს რატომ მიგზავნიან, რა ხდება?! მე საერთოდ გაზეთებს ვარიგებ და აგიტაციას ვეწევი ხალხში. მეტი არაფერი. ფული არც გადამირიცხავს და არც არავის მოუცია. მე ენთუზიაზმით ვმუშაობ“, - აღნიშნა ლინა სოლომნიშვილმა.
13 მარტს, კონტროლის პალატის წარმომადგენლების მიერ რეგიონებში „ქართული ოცნების“ აქტივისტების დაკითხვასთან დაკავშირებით უწყების ხელმძღვანელმა ლევან ბეჟაშვილმა კომენტარი გააკეთა. „ხდება ინფორმაციის შემოწმება და შეგროვება, შემდეგ მათი შედარება იმ დეკლარაციებთან, რომლებიც თავიანთი საქმიანობის გამჭვირვალობის უზრუნველსაყოფად პოლიტიკურ პარტიებს კონტროლის პალატაში აქვთ წარმოდგენილი“, - განაცხადა ბეჟაშვილმა.
სინამდვილეში, საქართველოს სხვა რეგიონებში, მაგალითად, გურიაში, დაკითხვიდან გამოსული ოპოზიციონერები აცხადებენ, რომ კონტროლის პალატის წარმომადგენლები აიძულებდნენ ეთქვათ, რომ „ქართული ოცნებისგან“ თანხები მიიღეს. კონტროლის პალატის წარმომადგენლებს სხვა რეგიონებშიც დაცვის პოლიცია იცავს, გაძლიერებული რეჟიმით.

Mass Interrogation Postponed in Gurjaani
Financial Monitoring Service of political parties of Chamber of Control was supposed to interrogate supporters of Georgian Dream in Gurjaani on March 13th. The interrogation has not taken place yet. Supporters of Georgian Dream requested to see the case materials before the interrogation.
“To the head of Financial Monitoring Service of political parties of Chamber of Control. According to the summon order of the deputy head of your department Giorgi Amiranashvili, on March 11th of 2012 we found out that in your service the fact of illegal financing of political parties is underway and that on March 13th of 2012 at 12:00 pm I have to come to the address of your department. However, it is not clear for which act and by which law and what is the grounds of urgent summon. Nevertheless, I am ready to come and provide any information I have. But in order to do so, according to article 10, 251.1 and 260.5 of Code of Administrative Offences of Georgia you have to notify me preliminarily to what administrative violation I am charged with and transfer the protocol of administrative violation along with the accompanying case materials. Otherwise, I will not be able to thoroughly apply my legal rights. Particularly: to find out that administrative body is disputing; to see the protocol of violation and accompanying documents; so I can prepare and submit the requests and apply legal help,” – the statement reads. The statement was transferred to the representative of Chamber of Control in the office of head of Culture Department of Gurjaani local government of coalition.
The defense police was protecting the office of Culture department. 7 policemen were standing in the entrance of the office and the same amount in the waiting room.
“I received summon order on March 11th to come to the building of local government for March 13th. I was supposed to give explanations regarding the financial violations. We have nothing to do with money. We did nothing but distributing newspapers and if this is a crime I really do not know,” – one of the supporters of Georgian Dream Natia Bitskinashvili stated to Kakheti Information Center.
“I received summon order on March 11th. It was sent to Natela Solomnishvili. I did not accept it because I am not Natela Solomnishvili. I am Lina Solomnishvili. I sent that person back. Then he came back and told me to write down that I was not receiving the order. I wrote down that I am not Natela Solomnishvili and my name is Lina Solomnishvili. I do not know why they are sending me these documents and what is going on?! Generally I distribute newspapers and agitate for support. I never sent money and nobody gave me money. I work on enthusiasm,” – Lina Solomnishvili noted.
On March 13th, head of the Chamber Control of Georgia Levan Bezhashvili made comment regarding the interrogation of Georgian Dream activists in the regions: “We are collecting information. Then we will compare it to the declarations presented by the political parties in Chamber of Control to ensure transparency of their work,” – Bezhashvili noted.
In reality, in the regions of Georgia i.e. in Guria opposition activists stated after the interrogation that representatives of Chamber of Control made them say that they have received money from Georgian Dream. Security police of representative of Chamber of Control have intensified their work in other regions as well.