სტუდენტები „სტუდენტურ ბლოგზე“ წერის გამო სცემეს
თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სტუდენტისა და ბლოგერის, თორნიკე უსტარაშვილის მეგობრები აცხადებენ, რომ ისინი „სტუდენტურ ბლოგზე“ გამოქვეყნებული თვითმმართველობის მამხილებელი ინფორმაციის გამო სცემეს.
სტუდენტური ბლოგის დამფუძნებელმა თორნიკე უსტარიშვილმა ნეტგაზეთთან საუბარში განაცხადა, რომ მისი ორი მეგობარი - ზვიად მამფორია და გიორგი კოპალეიშვილი – თსუ-ს სტუდენტური თვითმმართველობის წევრებმა 14 მარტს სცემეს.
„ჭავჭავაძის გამზირზე, უნივერსიტეტის მეორე კორპუსთან მოვდიოდი ჩემს მეგობრებთან ერთად. უცბად დაახლოებით რვა კაცი გარს შემოგვეხვია და გვერდზე გავიდეთო. ძალის გამოყენებით ჩემი ორი მეგობარი გაიყვანეს მესამე კორპუსისკენ, მე მანამდე პატრულის გამოძახება მოვასწარი. სანამ მოვიდა ეკიპაჟი, აღმოჩნდა, რომ ჩემი ორი მეგობარი სცემს, ერთ-ერთს თავი აქვს გატეხილი. თავბრუსხვევები აქვს, როგორც ჩანს, ტვინის შერყევა აქვს მიღებული. მათგან ორის ამოცნობა შეგვიძლია, ერთ-ერთი იყო ბექა ახლოური - სტუდენტური თვითმმართველობის ვიცე-პრეზიდენტი. მეორე იყი დათო ხეჩიკაშვილი, ასევე თვითმმართველობიდან. მათი მხრიდან იყო მუქარები - „თუ კიდევ გააგრძელებთ წერას ბლოგზე“ და ა.შ. ამ წუთებში პატრული და სასწრაფო დახმარების მანქანაა უნივერსიტეტთან და ოქმებს ადგენენ“, - ამბობს უსტარაშვილი.
უსტარაშვილის ნაცემმა მეგობარმა, ზვიად მამფორიამ კი „ნეტგაზეთს“ განუცხადა, რომ თვითმმართველობის წევრებმა ის და გიორგი კოპალეიშვილი თსუ-ს მესამე კორპუსის ნულოვან სართულზე სცემეს და სიტყვიერი შეურაცხყოფაც მიაყენეს. უნივერსიტეტის დაცვა კი მხოლოდ საპატრულო პოლიციის მოსვლის შემდეგ გამოჩნდა.
თსუ-ს დაცვის სამსახურის წევრებმა, კითხვაზე, რატომ ვერ შენიშნეს სტუდენტების ცემის ფაქტი უნივერსიტეტში, „ნეტგაზეთს“ განუცხადეს, რომ „დაცვის სამსახური მოწოდების სიმაღლეზე იყო“ და თუ რა მოხდა, სამართალდამცავები გაარკვევენ.
თორნიკე უსტარაშვილი და მისი მეგობრები უკვე დაკითხეს სამართალდამცავებმა. ზვიად მამფორია კი სასწრაფო დახმარების სამსახურის ექიმებმა გასინჯეს.
სამართალდამცავებს ჯერჯერობით არ დაუკითხავთ თვითმმართველობის ის წარმომადგენლები, ვისაც სტუდენტები ცემაში სდებენ ბრალს.
„სტუდენტურმა ბლოგმა“ არაერთხელ გამოაქვეყნა თსუ-ს თვითმმართველობის წევრების „ფეისბუქზე“ მიმოწერის ამსახველი ე.წ. სქრინშოთები, რომლის მიხედვითაც, აღნიშნული სტუდენტები ერთმანეთს არიგებდნენ, თუ როგორ მიეღოთ პრივილეგირებული სამუშაო ადგილები სტუდენტთა დასაქმების პროგრამაში და  როგორ ეწარმოებინათ ანტიოპოზიციური ინტერნეტკამპანია.
უნივერსიტეტში მომხდარ ინციდენტს სოციალურ ქსელში უკვე გამოეხმაურა თსუ-ს რექტორი ალექსანდრე კვიტაშვილი: „დაცვის უფროსმა უკვე გამოიძახა პატრული. ყველა ვიდეომასალას პატრულს გადავცემთ და სრულად დავეხმარებით გამოძიებას. იმედია, დაზარალებულები, წინა შემთხვევისგან განსხვავებით, მისცემენ ჩვენებას პატრულს“. რექტორმა კომენტარი ნეტგაზეთთანაც  გააკეთა.
„უნივერსიტეტის მესამე კორპუსის ეზოში მოხდა ძალიან არასასიამოვნო ინციდენტი, რის შედეგადაც ორი სტუდენტი დაზარალდა. მათგან ერთი ძალიან ნაცემია, საჭირო გახდა სასწრაფოს გამოძახება. უნივერსიტეტის დაცვის მიერ გამოძახებული იყო ასევე პატრული. ამჟამად, პატრულის გარდა, უნივერსიტეტში მოსულია გამომძიებელიც. იღებენ ჩვენებებს. ჩვენ, უნივერსიტეტი, როგორც შეგვიძლია, მაქსიმალურად დავეხმარებით გამოძიებას. მსგავსი ძალადობის ფაქტი უნივერსიტეტში არ უნდა ხდებოდეს. ეს უნდა აღიკვეთოს მაქსიმალური სიმკაცრით. პირადად მე ვთხოვ სამართალდამცველებს, რომ ბოლომდე გამოიძიონ ეს ფაქტი“, - აცხადებს კვიტაშვილი.

Students Beaten for Writing in Student Blog
Friends of Tornike Ustarashvili, student and blogger of Tbilisi State University state that they were beaten for publishing accusatory information on “student blog.”
Founder of student blog Tornike Ustarishvili stated with Netgazeti that his two friends Zviad Mamporia and Giorgi Kopaleishvili were beaten by the members of student self-government on March 14th.
“I was walking on Chavchavadze Avenue near the second building of university with two of my friends. Suddenly about eight people surrounded us and asked us to follow them. They forcefully took two of my friends to the third building. I managed to call patrol police. Before the police arrived, it turned out that they beat two of my friends. One of them suffered with head injury. It seems like he suffered concussion of brain. I managed to recognize two of them. One of them was Beka Akhlouri – vice-president of student self-government. Another one was Dato Khechikashvili, also from self-government. They threatened us – “if you continue to write on the blog” and so on. Right now there are patrol police and ambulance cars near the university and they are composing protocols,” – Ustarashvili stated.
Zviad Mamporia, Ustarashvili’s beaten friend stated to Netgazeti that he and Giorgi Kopaleishvili were beaten and verbally abused by the members of self-government on the first floor of the third building of state university. He stated that university security came only after the arrival of patrol police.
On the question to why the security did not notice the fact of beating of students in the university, the security stated to Netgazeti, that “security service was doing its best” and the law-enforcement will find out what happened in reality.
Law-enforcement already interrogated Tornike Ustarashvili and his friends. Zviad Mamporia was already examined by the ambulance brigade.
Law enforcement has not yet interrogated the representatives of the self-government who are accused of beating the students.
““Student blog” numerous times published the so-called screen shots picturing the chats of members of self-government according to which they were deciding how to receive privileged work in the student employment program and how to conduct anti-opposition student internet campaign.
Rector of state university Aleksandre Kvitashvili already responded to the incident in the social network: “Head of security already called patrol police. We will transfer all video material to patrol and will thoroughly help investigation. Hopefully, the sufferers unlike the previous incident will give testimony to the patrol police.” Rector made comment for Netgazeti as well.
“In the yard of the third building of university very unpleasant incident took place as a result of which two students were injured. One of them is very beaten. The ambulance was called. Security service also called patrol police. Except for the police, the investigator came to the university as well. They are obtaining testimonies. We, as a university will maximally try to help investigation. Such fact must not occur in the university. It must be maximally avoided. I personally ask the law-enforcement to thoroughly investigate this fact,” – Kvitasvhili states.