აღმოსავლეთის პარტნიორობის სამოქალაქო საზოგადოების ფორუმის საქართველოს ეროვნული პლატფორმის მიმართვა ევროკავშირის კომისარს
ევროკავშირის კომისარს გაფართოების საკითხებში ბატონ შტეფან ფულეს
Cc: დანიის პრემიერ-მინისტრ ქ-ნ ჰელე თორნინგ- შმიდტს
Cc: დანიის ევროპის საკითხთა მინისტრ ბ-ნ ნიკოლაი ვამენს
ბატონო კომისარო, ჩვენ ვაფასებთ ევროკავშირის მონდომებასა და განხორციელებულ ძალისხმევას საქართველოში მოახლოებული არჩევნების დემოკრატიულად ჩასატარებლად და ვითვალისწინებთ ევროკავშირის საგარეო საქმეთა საბჭოს 2012 წლის 27 თებერვლის დასკვნას, რომელიც ხაზს უსვამს 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნებისა და 2013 წლის საპრეზიდენტო არჩევნების საერთაშორისოდ აღიარებულ დემოკრატიულ სტანდარტებთან თანხვედრის უდიდეს მნიშვნელობას და „საქართველოში წინასაარჩევნო პერიოდში მიმდინარე მოვლენებს ყურადღებით დაკვირვების“ პირობას დებს.
გვსურს, გაგიზიაროთ ჩვენი შეშფოთება საარჩევნო კანონმდებლობაში განხორციელებულ ცვლილებებთან დაკავშირებით, განსაკუთრებით კი - „მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ“ საქართველოს ორგანულ კანონში პარლამენტის მიერ 2011 წლის დეკემბერში მიღებული ცვილებების თაობაზე.
2012 წლის თებერვალში, ფართო კონსესუსის საფუძველზე, 200-ზე მეტმა სამოქალაქო საზოგადოების აქტივისტმა, არასამთავრობო და მედია-ორგანიზაციების წარმომადგენელმა, და ასევე 1500-მა მოქალაქემ ხელი მოაწერა პეტიციას, რომელიც საარჩევნო კანონმდებლობაში ახალი ცვლილებების განხორციელებას ითხოვს, ვინაიდან ბოლოდროინდელი რეგულაციები აუარესებს საარჩევნო გარემოს, ზღუდავს სამოქალაქო აქტივობას, საკუთრების უფლებას, გამოხატვისა და პოლიტიკური აქტივობის თავისუფლებას, და ამომრჩეველთა წინააღმდეგ მძიმე და გაუმართლებელი პასუხისმგებლობის დაკისრების საშუალებას იძლევა, რაც, თავის მხრივ, იწვევს ე.წ. „მსუსხავ ეფექტს“ სიტყვის თავისუფლებისა და სამოქალაქო ჩართულობის თვალსაზრისით. აღნიშნულ მოსაზრებას ეხმიანება მშვიდობიანი შეკრების და გაერთიანების თავისუფლების საკითხებში გაეროს სპეციალური მომხსენებელის განცხადება (2012 წლის 13 თებერვალი) და, სხვა საკითხებთან ერთად, ხაზს უსვამს, რომ ახალი საარჩევნო კანონმდებლობა „არათანაბარ პოლიტიკურ სამოქმედო ველს“ ქმნის.
სამოქალაქო აქტორებისა და მედიის წარმომადგენელთა ინიციატივით დაიწყო კამპანია სახელწოდებით „ეს შენ გეხება“, რომელიც მთელი ქვეყნის მასშტაბით ხორციელდება. კამპანია მიზნად ისახავს ფართო საზოგადოებამდე ხმის მიწვდენასა და მათი მხარდაჭერის მობილიზებას ისეთი თავისუფალი და სამართლიანი საარჩევნო გარემოს ჩამოყალიბებისათვუს, რომელიც შეესაბამება საქართველოს მიერ აღებულ საერთაშორისო  ვალდებულებებს, მათ შორის, საქართველო-ევროკავშირის სამოქმედო გეგმისა (ENP AP) და „აღმოსავლეთ პარტნიორობის“ ფარგლებში.
მოახლოებული არჩევნების ფონზე, დემოკრატიული განვითარების ზემოაღნიშნული რისკების თავიდან ასაცილებლად და ამავდროულად, პოლიტიკური პარტიების დაფინანსების ანგარიშვალდებული და გამჭვირვალე სისტემის უზრუნველსაყოფად, 2012 წლის 17 თებერვალს პარლამენტს წარედგინა სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების მიერ მომზადებული საკანონმდებლო წინადადება - კანონპროექტების პაკეტი. 2012 წლის 2 მარტს კანონპროექტის პაკეტს გაეცნენ უცხოელი დიპლომატები,  საერთაშორისო ორგანიზაციების, ხელისუფლების, საპარლამენტო და არა-საპარლამენტო პარტიების, აგრეთვე არასამთავრობო და მედია-ორგანიზაციების წარმომადგენლები.
ცოტა ხნის წინ საქართველოს პარლამენტი ჩაერთო სამოქალაქო საზოგადოებასთან კონსულტაციებში და საკანონმდებლო ინიციატივის ცალკეული დებულებებისა და კანონში შესაბამისი ცვლილებების განხორციელების საკითხის განხილვის პირობა დადო. კონსულტაციების მიმდინარე პროცესის გათვალისწინებით, ევროკავშირს მოვუწოდებთ, საქართველოს მთავრობასთან ოფიციალური კომუნიკაციის პროცესში განსაკუთრებული ყურადღება დაუთმოს ახალ კანონმდებლობას, მათ შორის 2011 წლის დეკემბერში მიღებულ საკანონმდებლო ცვილელებთან დაკავშირებით შემუშავებულ შესაბამისი რეკომენდაციებს.
ამასთან, ქართულმა სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებმა საქართველოს მთავრობასა და ეუთოს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებათა დაცვის ოფისს (OSCE/ODIHR) მიმართეს თხოვნით, მხარი დაუჭირონ დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებათა დაცვის ოფისის გრძელვადიანი სადამკვირვებლო მისიის წარგზავნას საქართველოში, რაც მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს ქვეყანაში ჭეშმარიტად დემოკრატიული წინასაარჩევნო გარემოს შექმნას. 2012 წლის 28 თებერვალს პრეზიდენტმა მიხეილ სააკაშვილმა სიტყვით გამოსვლისას პარლამენტის წინაშე, კიდევ ერთხელ დაადასტურა საქართველოს მზადყოფნა 2012 წელს გამჭვირვალე და დემოკრატიული არჩევნების ჩატარების შესახებ და მონიტორინგის პროცესში მაქსიმალურად ჩართვის მიზნით ადგილობრივი და საერთაშორისო დამკვირვებლები  მოიწვია. აქედან გამომდინარე, მოგმართავთ თხოვნით, მხარი დაუჭიროთ სამოქალაქო საზოგადოების აქტორთა ინიციატივას და საქართველოს მთავრობას მოუწოდოთ, ეუთოს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებათა დაცვის ოფისს (OSCE/ODIHR) შესაბამისი მოსაწვევით მიმართოს.
კიდევ ერთხელ მადლობას გიხდით საქართველოში თავისუფალი და სამართლიანი არჩევნების უზრუნვესაყოფად თქვენს მიერ გაწეული ძალისხმევისთვის და იმედს გამოვთქვამთ, რომ აღნიშნული საკითხი ევროკავშირი-საქართველოს ურთიერთობის დღის წესრიგში პრიორიტეტულ თემად დარჩება.
აღმოსავლეთ პარტნიორობის სამოქალაქო საზოგადოების ფორუმის საქართველოს ეროვნული პლატფორმა (მხარს უჭერს ეროვნული პლატფორმის წევრი 51 ორგანიზაცია):

08:50, Thursday, 20.06.2013
Eastern Partnership Civil Society Forum Georgian National Platform Appeals to the European Commissioner for Enlargement and Neighborhood Policy Stefan Fule, Prime Minister Helle Thorning-Schmidt, Denmark and Minister for European Affairs, Nicolai Wammen, Denmark
Dear Commissioner Füle,
We appreciate the willingness and remarkable efforts undertaken by the European Union aimed at supporting Georgia to hold democratic elections in pending period. We take a notice of the EU Foreign Affairs Council recent conclusions (February 27, 2012) which underline the “utmost importance of ensuring that the Parliamentary elections in 2012 and the Presidential elections in 2013 meet internationally recognized democratic standards” and pledge to “closely monitor developments in Georgia leading up to the elections.”
We would like to share with You our concerns regarding the amendments of the election legislation, particularly to the Organic  Law of Georgia on "Political Unions of Citizens"  approved by the Parliament of Georgia in December, 2011. In broad consensus, more than 200 Georgian civil society activists, non-governmental organizations and media representatives as well as 1500 individuals signed a Petition in February 2012  demanding anew amendments to  the election legislation inasmuch as current regulations deteriorate the election enviornment,  limit civic activity, property rights, freedom of expression and political acivity, while can impose severe and unjustified responsibilities on voters, resulting in a chilling effect on freedom of speech and civic engagement. The statement of UN Special Rapporteur on the rights to freedom of peaceful assembly and of association (February 13, 2012) echoes these concerns emphasizing, inter alia, that the new election legislation creates „unequal political playing field”.
The campaign under the title „This Affects You Too“ has been initiated countrywide by civil actors and media with the aim to reach out wider public and mobilize support for free and fair election environment in compliance with Georgia’s international committments, including those under the EU-Georgia ENP Action Plan and Eastern Partnership framework.
In order to avoid the abovementioned  risks for democratic development in light of pending elections and meanwhile, ensure accountable and transparent party finance system,  the legislative  proposal - a package of draft laws prepared by  civil society organisations has been  submitted to the Parliament on  February 17, 2012.  The proposal has been presented to foreign diplomats and representatives of international organizations, government officials, parliamentary and non-parliamentary political parties, as well as NGO and media representatives on March 2, 2012.
The Parliament of Georgia has recently stepped in consultations with the civil society pledging to consider some provisions of the legislative proposal and subsequent amendemnets to the Law. As the process is ongoing, we call upon the EU to render special attention to the new legislation, including the assessment and provision of relevant recommendations over the amendments of December 2011, in its official communication with the Government of Georgia.
Furthermore, the Georgian civil society organizations address the Government of Georgia and the OSCE/ODIHR with a request to support the invitation of the ODIHR long term election observation mission to Georgia that could largely contribute to genuinely democratic pre-election environment.  We take a notice of the President Saakashvili’s recent address to the Parliament of Georgia (February 28, 2012) reiterating Georgia’s commitment to hold free, trasparent and democratic  elections in 2012 and inviting the „local and international observers to maximally engage in monitoring process.“ Hence, we appeal to You to support the initiative of civil society actors and encourage the Government of Georgia to issue the respective invitation to the OSCE/ODIHR.
We would like to once again thank you for Your efforts to support the free and fair elections in Georgia and express our hope  that the issue remains a  priority on EU-Georgia communication agenda.