გათიშული ელექტროენერგიის ჩართვის ღირებულება 4-ჯერ გაიზარდა
სემეკ-ის გადაწყვეტილებით, გათიშული ელექტროენერგიის ჩართვის ღირებულება 4-ჯერ გაიზარდა. აქამდე აბონენტს დავალიანების ან სხვა მიზეზის გამო გათიშული ელექტროენერგიის ჩასართავად 50 თეთრის გადახდა უწევდა, ახალი წესით კი, რომელიც უკვე ძალაშია, 2 ლარი უნდა გადაიხადოს.
„აბონენტს, რომელსაც ელექტროენერგიის დავალიანება აქვს დარჩენილი ან არ აქვს დროულად გადახდილი და გათიშული ჰქონდა ელექტროენერგია, ხელახალი ჩართვის საფასური 2 ლარი ერიცხება. კომპანია, როდესაც დროულად ვერ იღებს მოხმარებული ელექტროენერგიის საფასურს, ის გარკვეულწილად ზარალდება, ამიტომაც არის ეს ნორმატიულ აქტში გაწერილი, რომ აბონენტი დროულად მიეჩვიოს მოხმარებული ელექტროენერგიის საფასურის გადახდას“, - განუცხადა კახეთის საინფორმაციო ცენტრს ს/ს „კახეთის ენერგოდისტრიბუციის“ იურისტმა თეა ჩილინდრიშვილმა.

Georgian National Energy and Water Supply Regulatory Commission (GNERC) decided to four times raise the price for the switch on of cut off electricity supply. Before, a subscriber had to pay only 50 tetri to resume his/her cut off electricity supply for various reasons; according to the new regulations they have to pay 2 GEL.
“A subscriber, who has debt on electricity bill or has not timely paid the bill, will have to pay 2 GEL to have his/her electricity supply switched on. The Company, which does not timely receive the price of the spent electricity, is somehow damaged, so it was reflected in the normative act; consequently subscribers will get used to timely pay electricity bills in future,” Thea Chilindrishvili, lawyer of the JSC Kakheti Electricity Distribution Company told the ICK.