„ტელეიმედის“ შემდეგ, „გლობალ TV“-იდან გათიშვას „რუსთავი 2“-იც ითხოვს
საკაბელო ტელევიზია „გლობალ TV“-ის აბონენტებისთვის ტელეკომპანია „რუსთავი 2“-ის მაუწყებლობა 27 მარტიდან შეწყდება. ამის შესახებ „ინტერპრესნიუსს“ „გლობალ TV“-ის განვითარებისა და მარკეტინგის დირექტორმა, ზურაბ ბაზლიძემ განუცხადა.
მისივე თქმით, ტელეკომპანია „იმედის“ შემდეგ, „გლობალ TV“-მ სამაუწყებლო კომპანია „რუსთავი 2“-ისგან მიიღო წერილი, რომელიც 27 მარტიდან „გლობალ TV“-ის მეშვეობით მაუწყებლობის შეწყვეტას ითხოვს.
ზურაბ ბაზლიძის განცხადებით, საკუთარ წერილში „რუსთავი- 2“-მა გათიშვის მოთხოვნის მიზეზად საკაბელო ტელევიზია „კავკაზუს TV“-სთან თანამშრომლობა დაასახელა, ტელეკომპანია „იმედმა“ კი - „ბლექსი სატისთან“ თანამშრომლობა, რომელიც ამ ეტაპზე არ მაუწყებლობს.
ბაზლაძის თქმით, ნაციონალური არხების მხრიდან ეს ტენდენცია მას შემდეგ დაიწყო, რაც 9 მარტს „გლობალ TV“-მ კომუნიკაციების მარეგულირებელ ეროვნულ კომისიას აცნობა, რომ ტელეკომპანია „მე-9 არხთან“ მაუწყებლობის შესახებ ხელშეკრულება გაფორმდა.
ზურაბ ბაზლიძეს მიაჩნია, რომ ტელეკომპანიების ეს ნაბიჯი მომხმარებლების უფლებებს არღვევს. მისივე ინფორმაციით, მიუხედავად ამისა, „გლობალ TV“-ში აბონენტთა გადინება ამ დროისთვის არ ფიქსირდება. აბონენტების შენარჩუნების მიზნით, კომპანია ახალი სატარიფო პაკეტებისა და მომხმარებლებისთვის სხვა ტელეკომპანიების შეთავაზებას გეგმავს.
საკაბელო ტელევიზია „გლობალ TV“-ის აბონენტებისთვის ტელეკომპანია „იმედის“ ტრანსლირება 15 მარტიდან შეწყვეტილია.

TV-Company Rustavi 2 will cease broadcasting for the subscribers of the Cable television Global TV on March 27. Zurab Bazlidze, development and marketing director of the Global TV Zurab Bazlidze told Interpresnews about it.
He added that after TV Company Imedi the Rustavi 2 also sent letter to the Global TV and requested to cease their broadcasting from March 27.
Zurab Bazlidze said that in their petition Rustavi 2 clarified their request by their cooperation with cable television Caucasus TV; TV-Company Imedi clarified their request by their cooperation with BlackSea Sati which does not broadcast at the moment.
According to Bazaladze, the national TV-Channels started this trend after Global TV notified the Georgian National Communications Commission about their cooperation agreement signed with the Channel 9 on March 9.
Zurab Bazlidze believes the TV-Companies breached the subscribers’ rights with their decision. According to him, although subscribers have not quit the Global TV so far, the Company intends to offer new tariff packet and alternative TV-Companies to its subscribers.