Amnesty International კონტროლის პალატის ქმედებების შესახებ
16 მარტს საერთაშორისო ორგანიზაციამ, Amnesty International-მა განაცხადა, რომ საქართველოს ხელისუფლების მიერ ოპოზიციური აქტივისტების და მხარდამჭერების „ფართომასშტაბიანი დაბარება“, რათა მათ „პასუხი გასცენ თავიანთი პოლიტიკური შეხედულებების და საქმიანობების შესახებ კითხვებს, დაშინების ეფექტს ქმნის და თავისუფალი გამოხატვისა და შეკრების უფლებათა დარღვევის რისკს ქმნის“.
კონტროლის პალატამ მიმდინარე კვირას, რეგიონებში ივანიშვილის კოალიციის ათობით, ზოგიერთი მონაცემებით ასზე მეტი, აქტივისტი და მხარდამჭერი დაიბარა, როგორცთავად აცხადებს, ოპოზიციური პარტიების ფინანსების მონიტორინგის მიზნით.
Amnesty International შეშფოთებულია იმის გამო, რომ მიმდინარე კვირის განმავლობაში საქართველოს მასშტაბით ოპოზიციური პარტიების წევრების და მხარდამჭერების ფართომასშტაბიან დაკითხვას თან ახლდა ცნობები იმის შესახებ რომ ეს ხდებოდა სამართლებრივი გარანტიების დარღვევით და ოპოზიციის მხარდამჭერთა დაშინებით“, – აღნიშნავს ადამიანის უფლებათა დამცველი ჯგუფი განცხადებაში.
Amnesty International-ის განცხადებით, მან მიიღო ცნობები, რომ დაკითხვა ხშირად „აგრესიული ფორმით მიმდინარეობდა, პოლიციის უამრავი წარმომადგენლის თანდასწრებით, რომლის დროსაც ხდებოდა ადამიანების არასასურველი ჩხრეკა და მათი პირადი პოლიტიკური შეხედულებების და საქმიანობების შესახებ კითხვების დასმა და ხშირად ეს ხდებოდა ადვოკატის ყოლის უფლების არ ქონის ფონზე“.
„მხოლოდ ოპოზიციური პარტიების წევრების და სავარაუდო მხარდამჭერების შერჩევითი შემოწმება, ის ფორმა, რითაც ბევრი შემოწმება განხორციელდა, დასმული კითხვების შინაარსი და იმ პირთა დიდი რაოდენობა, რომლებიც დასაკითხად დაიბარეს, გვაძლევს საბაბს ვივარაუდოთ, რომ ეს ოპერაცია პოლიტიკურად მოტივირებულია და ოპოზიციური პარტიების ამჟამინდელი და პოტენციური მხარდამჭერების დაშინებას ისახავს მიზნად“, – განაცხადა Amnesty International–მა.
ადამიანის უფლებათა დამცველმა ორგანიზაციამ მოუწოდა საქართველოს ხელისუფლებას „უზრუნველყოს, რომ ინდივიდუალური პირების დაკითხვის კუთხით კონტროლის პალატის უფლებამოსილებები მხოლოდ კანონის მიზნებისთვის და მის ფარგლებში გამოიყენებოდეს“.

Amnesty on 'Chilling Effect' of State Audit Agency's Probe
Amnesty International said on March 16, that “the widespread summoning” of opposition activists and supporters by the authorities “to answer questions relating to their political inclinations and activities creates a chilling effect and risks violating the rights to freedom of expression and association.”
The state audit agency, Chamber of Control, which is also in charge of monitoring political finances, summoned this week reportedly over hundred activists and supporters of Bidzina Ivanishvili’s opposition coalition in regions as part of, what the Chamber of Control said was, ongoing monitoring of the opposition group’s finances.“
Amnesty International is concerned that the widespread questioning of opposition party members and supporters throughout Georgia over the course of this week has been accompanied by reports of the violation of legal safeguards and the intimidation of opposition sympathizers,” the rights group said in a statement.
Amnesty International said that it had received reports that questionings were often carried out in “an aggressive manner, under heavy police presence, with people subjected to invasive searches and questioned about their personal political beliefs and activities, often while being denied their right to legal representation.”
“The questioning of opposition supporters and other non affiliated persons has been accompanied by numerous reports of the denial of legal representation to which they are legally entitled. The selective examination of only opposition party members and presumed supporters, the manner in which many examinations took place, the nature of many of the questions asked and the sheer number of those called in for questioning suggests that the operation is politically motivated and aimed at intimidating current and potential opposition party sympathizers,” Amnesty International said.
The rights group has called on the Georgian authorities “to ensure that the powers conferred on the Chamber of Control to question individuals are used only for the purposes and within the limits of law.”