06:27, Thursday, 23.05.2013
საქართველოს პარლამენტის მიერ მიღებული კანონები არც თუ იშვიათად იწვევს მოქალაქეთა უკმაყოფილებას, მაგრამ „მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ“ კანონმა სამოქალაქო საზოგადოების განსაკუთრებული ვნებათაღელვა გამოიწვია. ამ კანონის წინააღმდეგ საზოგადოებრივი ორგანიზაციების მიერ აგორებულ კამპანიას სახელწოდებით „ეს შენ გეხება“ პირველივე დღეებში რეკორდულად ბევრი - 200-ზე მეტი ორგანიზაცია შეუერთდა. მძაფრი სამოქალაქო პროტესტის მიუხედავად, ხელისუფლებამ კანონი პრაქტიკაში მაინც დანერგა -  კონტროლის პალატაში სპეციალურად შექმნილმა ორგანომ ოპოზიციური პარტიებისა და მათთან რაიმენაირად დაკავშირებული მოქალაქეების დევნა დაიწყო.
ორგანული კანონი „მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ“ საქართველოს საპარლამენტო უმრავლესობამ წინასაახალწლოდ - 2011 წლის 28 დეკემბერს მიიღო. 28-30 დეკემბრის სესიებზე ასევე დამტკიცდა კანონები „პერსონალური მონაცემების დაცვის შესახებ“ და „ოპერატიულ-სამძებრო საქმიანობის შესახებ“, რომლებიც ასევე იწვევს უფლებადამცველი არასამთავრობო ორგანიზაციების შეშფოთებას. რაც ყველაზე მნიშვნელოვანია, ახალი კანონების შესაბამისი ცვლილებები შევიდა სისხლის სამართლის კოდექსში, სადაც გამკაცრდა სასჯელები აღნიშნულ კანონებში ასახული დარღვევებისთვის.
მაგალითად, სისხლის სამართლოს კოდექსში განხორციელებული ერთ-ერთი ცვლილების თანახმად, „პოლიტიკური მიზნით პირდაპირ ან არაპირდაპირ ფულის, ფასიანი ქაღალდის, სხვა ქონების, ქონებრივი უფლების ან მომსახურების, ანდა სხვა რაიმე უპირატესობის შეთავაზება, დაპირება, გადაცემა, გაწევა, ან ასეთის მოთხოვნა ან მიღება, აგრეთვე მოჩვენებითი, თვალთმაქცური ან სხვა გარიგების დადება კანონით დადგენილი შეზღუდვებისთვის თავის არიდების მიზნით - ისჯება თავისუფლების აღკვეთით ვადით სამ წლამდე ანდა ჯარიმით“. ამ დებულებით გათვალისწინებულ უკანონო ქმედებებში ჩართული იურიდიული პირი ისჯება „ლიკვიდაციით“.
კანონი ექსკლუზიურად ოპოზიციისთვის
საზოგადოებისთვის მეტად მნიშვნელოვან კანონპროექტებს საკომიტეტო განხილვებისას ოპოზიცია მძაფრი კრიტიკით შეხვდა. მეორე და მესამე მოსმენით მათ დასამტკიცებლად „ნაციონალური მოძრაობის“ საპარლამენტო უმრავლესობამ წინასაახალწლო დღეები შეარჩია - იმ იმედით, რომ სადღესასწაულო პერიოდში ოპოზიცია პროტესტისთვის ნაკლებად მოიცლიდა. მართლაც, თავდაპირველად  ოპოზიცია და არასამთავრობო სექტორი კანონებს მხოლოდ ერთი-ორი საპროტესტო განცხადებით გამოეხმაურა. თუმცა, მერე და მერე პროტესტის მუხტმა იმატა.
თებერვლიდან არასამთავრობო და მედიაორგანიზაციებმა წამოიწყეს კამპანია „ეს შენ გეხება“. 16 თებერვალს კამპანიაში მონაწილე ორგანიზაციები სასტუმრო „ქორთიარდ მერიოტში“ შეიკრიბნენ და ახალი კანონებისადმი პროტესტი საგანგებო პეტიციაზე  ხელის მოწერით დააფიქსირეს. ხელმოწერილი პეტიცია და კამპანიის ფარგლებში შემუშავებული გადაუდებელი საკანონმდებლო წინადადებები, არსებული რეპრესიული კანონმდებლობის საფუძვლიან ანალიზთან ერთად, ასამდე საერთაშორისო და დიპლომატიურ ორგანიზაციას გაეგზავნა. 17 თებერვალს კი ყველა ეს დოკუმენტი პარლამენტში შეიტანეს. კამპანიის ფარგლებში მომზადდა საინფორმაციო ბუკლეტები და ვიდეორგოლი.
პეტიციაში, რომელსაც დღეისათვის 200-ზე მეტი ორგანიზაცია აწერს ხელს, ნათქვამია: „არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და მედიის წარმომადგენლები, ვაცნობიერებთ რა სამართლიანი და თავისუფალი არჩევნების მნიშვნელობას, კატეგორიულად მიუღებლად მივიჩნევთ ამ საკითხთან დაკავშირებით 2011 წლის დეკემბერში მიღებულ საკანონმდებლო ცვლილებებს, რომლებიც: ზღუდავს სამოქალაქო აქტივობას, საკუთრების უფლებას, გამოხატვისა და პოლიტიკური საქმიანობის თავისუფლებას, აფერხებს ქვეყნის დემოკრატიულ განვითარებას; მძიმე და გაუმართლებელ პასუხისმგებლობას აკისრებს ამომრჩეველს; განუსაზღვრელ და არაკონსტიტუციურ უფლებამოსილებებს ანიჭებს პარტიების დაფინანსების მთავარ მაკონტროლებელს - საქართველოს კონტროლის პალატას; სერიოზულ საფრთხეებს უქმნის როგორც თითოეულ მოქალაქეს, ისე სამოქალაქო საზოგადოებას, მათ შორის, მედიას; აუარესებს საარჩევნო გარემოს ქვეყანაში. ზემოთქმულიდან გამომდინარე, მოვითხოვთ საარჩევნო კანონმდებლობაში ცვლილებების შეტანას“.
23 თებერვალს საქართველოს რამდენიმე ქალაქში, მათ შორის - დედაქალაქში, კამპანიაში მონაწილე ორგანიზაციებმა მოქალაქეებს საინფორმაციო ბუკლეტები დაურიგეს. არასამთავრობო სექტორი ცდილობს, ყველა მოქალაქე იყოს ინფორმირებული, თუ რა უფლებები ეზღუდებათ მათ ახალი კანონებით. საზოგადოების ინფორმირება განსაკუთრებულ აქტუალობას იძენს საარჩევნო წელს და თანაც, იმ პირობებში, როცა წინასაარჩევნო კამპანია, ფაქტობრივად, დაწყებულია. თითქმის არავის ეეჭვება, რომ საპარლამენტო უმრავლესობამ დრაკონული კანონები მის მთავარ პოლიტიკურ ოპონენტთან - მილიარდერ ოპოზიციონერთან, ბიძინა ივანიშვილთან და მის გარშემო გაერთიანებულ ოპოზიციური კოალიციასთან ბრძოლის მიზნით მიიღო.
საინტერესოა, რომ „მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონით, პირველად დამოუკიდებელი საქართველოს ისტორიაში, „ამომრჩევლის მოსყიდვის“ შემთხვევაში, სისხლის სამართლის პასუხისმგებლობა არა მარტო პარტიას, არამედ რიგით ამომრჩეველსაც ეკისრება. მეორე მხრივ, პოლიტიკურ პარტიებთან დაკავშირებულ იურიდიულ პირებს, მათ შორის ფონდებს, საქველმოქმედო საქმიანობა შესაძლოა, ამომრჩევლის მოსყიდვად ჩაეთვალოთ და ამისათვის კანონის სრული სიმკაცრით დაისაჯონ. კანონის ამ ნორმებმა მრავალი უხერხული და კურიოზული სიტუაცია შექმნა. მაგალითად, კანონის მიღებამდე საჩხერის მთელი მოსახლეობა ბიძინა ივანიშვილის საქველმოქმედო საქმიანობიდან უამრავ სიკეთეს იღებდა, მათ შორის - სადაზღვევო პოლისებს. მას შემდეგ, რაც ივანიშვილმა თავისი პოლიტიკური მიზნების შესახებ განაცხადა და პარლამენტმაც „მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ“ კანონით მისთვის სპეციალური შეზღუდვები დააწესა, საჩხერელი მოქალაქეები, სადაზღვევო პოლისებით ვეღარ ისარგებლებენ.
უხერხული ვითარება
ზოგიერთი უცხოური დონორი ორგანიზაცია და ფონდი, რომელთა საქმიანობა პოლიტიკური პარტიების განვითარების მხარდაჭერით იყო ცნობილი, იძულებული გახდა, ეფიქრა ისეთი პროგრამებისა და აქტივობების შეჩერებაზე, რაც პირდაპირ თუ ირიბად დაუკავშირდებოდა პოლიტიკური პარტიების საქმიანობას. პრობლემა შექმნა „მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ“ კანონით დაწესებულმა შეზღუდვამ იურიდიული პირის მიმართ, რომელიც „პირდაპირ ან არაპირდაპირ არის დაკავშირებული პარტიასთან, სხვაგვარად იმყოფება პარტიის კონტროლის ქვეშ ან აქვს გაცხადებული პოლიტიკური მიზნები და ამოცანები“.
დეპუტატ ლევან ვეფხვაძის ცნობით, ახალმა კანონმა შეაფერხა „მრავალპარტიული დემოკრატიის ნიდერლანდების ინსტიტუტისა“ (NIMD) და „კონრად ადენაუერის ფონდის“ (KAS) მუშაობა, რადგან მათი საქმიანობა საქართველოს კანონმდებლობით რეგულირდება და საქართველოს ნებისმიერი კანონი მათ პირდაპირ ეხება. დეპუტატის განცხადებას გამოეხმაურა საქართველოში კონრად ადენაუერის ფონდის წარმომადგენლობის ხელმძღვანელი, ჯანან ატილგანი, რომელმაც სააგენტო „პირველთან“ საუბრისას განმარტა, რომ „მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ“ კანონის 25-ე და 26-ე მუხლები ბუნდოვნად არის ფორმულირებული, რაც არასწორი ინტერპრეტაციის საბაბს იძლევა და შეიძლება ხელის შემშლელი აღმოჩნდეს როგორც ადგილობრივი, ისე საერთაშორისო ორგანიზაციებისთვის, თუმცა, ფონდი საქმიანობის შეწყვეტას ჯერჯერობით არ აპირებს.
საერთაშორისო ორგანიზაციების საქმიანობის შეფერხების გამო, იმდენად უხერხული მდგომარეობა შეიქმნა, რომ პარლამენტის თავმჯდომარეს, დავით ბაქრაძეს 5 მარტს გამართულ ბიუროს სხომაზე სპეციალური განმარტება დასჭირდა. მისი თქმით, არასამთავრობო  ორგანიზაციების აქტივობებს  „მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ“ კანონი არანაირად არ  შეზღუდავს. ხოლო იმ საერთაშორისო ორგანიზაციების საქმიანობა, რომლებიც პოლიტიკურ პარტიებთან მუშაობენ და მათ ინსტიტუციონალურ და დემოკრატიულ განვითარებაზე ზრუნავენ, აქამდეც არ იზღუდებოდა. ამავე დროს, პარლამენტის თავმჯდომარემ აღიარა, რომ კანონი დასახვეწია და პირობა დადო, რომსაერთაშორისო ორგანიზაციებთან დაკავშირებით კანონში სპეციალური და მკაფიო ჩანაწერი გაკეთდება. „ჩვენი მიზანია, ეს კითხვის ნიშნები მოიხსნას“, - აღნიშნა მან.
საპროტესტო კამპანიამ - „ეს შენ გეხება“ თანდათან ისეთი მასშტაბები მიიღო, რომ საპარლამენტო უმრავლესობის წარმომადგენლები იძულებული გახდნენ, დაეწყოთ მოლაპარაკებები სამოქალაქო საზოგადოებასთან. პარლამენტის იურიდიული კომიტეტის თავმჯდომარე, პავლე კუბლაშვილი კამპანიის წარმომადგენლებს რამდენჯერმე შეხვდა და გამოთქვა მზაობა, რომ კანონში ზოგიერთი ნორმის დაზუსტება კიდევ მოხდება. 13 მარტს არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებს კონტროლის პალატის ხელმძღვანელი ლევან ბეჟაშვილიც შეხვდა. შეხვედრაზე „მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ“ კანონის  სრულყოფის თაობაზე საკანონმდებლო წინადადებები განიხილეს.
კონტროლის პალატა - პოლიტიკური პოლიცია?
ვიდრე კუბლაშვილი და ბეჟაშვილი კანონში საზოგადოებისთვის სასიკეთო ცვლილებებს შეიტანენ, უკვე არსებული კანონით ინსპირირებულმა მოვლენებმა არაპროგნოზირებადი სახე მიიღო.
„მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ“ კანონის საფუძველზე ჯერ კიდევ 3 იანვარს (ახალი წლის ოფიციალური უქმეების დასრულებისთანავე) საქართველოს კონტროლის პალატის თავმჯდომარემ ლევან ბეჟაშვილმა და ეროვნული ბანკის პრეზიდენტმა გიორგი ქადაგიძემ ხელი მოაწერეს ურთიერთანამშრომლობის  მემორანდუმს, რომელიც, კონტროლის პალატის განცხადებით, მას „პარტიების მიერ წარმოდგენილი მონაცემების სიზუსტის დადგენაში“ დაეხმარება. ამავე დროს კონტროლის პალატაში მუშაობას შეუდგა პარტიათა დაფინანსების მონიტორინგის სამსახური, რომლის ფუნქციაც პარტიების ფინანსური საქმიანობის მონიტორინგია. ამ სამსახურის უფროსად პროკურორი ნათია მოგელაძე დაინიშნა.
კონტროლის პალატის პარტიათა დაფინანსების მონიტორინგის სამსახურის შემდგომმა რეპრესიულმ ასაქმიანობამ ყოველგვარ მოლოდინს გადააჭარბა. სამსახურის მთავარ სამიზნედ იქცა ოპოზიციონერი მილიარდერი, ბიძინა ივანიშვილი და მისი ინიციატივით შექმნილი პოლიტიკური გაერთიანება „ქართული ოცნება“. 26 იანვარს კონტროლის პალატამ გამოაცხადა, რომ 2011 წლის 26 დეკემბერს მოძრაობა „ქართულმა ოცნებამ“ გააფორმა ხელშეკრულება შპს „ელიტა ბურჯთან“ მომსახურების შესყიდვაზე და 29 დეკემბერს ამ ხელშეკრულების საფუძველზე „ელიტა ბურჯს“ საბანკო ანგარიშზე 2 მილიონი ლარი ჩაურიცხა. თავის მხრივ, 2012 წლის 17 იანვარს „ელიტა ბურჯმა“, რომელიც ბიძინა ივანიშვილის კუთვნილ „ქართუ ჯგუფთან“ ასოცირებული სამშენებლო კომპანიაა, გადარიცხული თანხიდან ჯერ 100 000 ლარი დაურიცხა უკან მოძრაობა „ქართულ ოცნებას“, შემდეგ კი - 1 მილიონი ლარი. კონტროლის პალატამ მოითხოვა, „ქართულმა ოცნებამ“ ეს თანხა „ელიტა ბურჯს“ დაუბრუნოს. „ქართულმა ოცნებამ“ გადაწყვიტა, დათანხმებოდა კონტროლის პალატის ამ მოთხოვნას, მიუხედავად იმისა, რომ იგი სამართლიანად არ მიაჩნდა. მოგვიანებით, კონტროლის პალატამ კიდევ არაერთხელ დაადანაშაულა „ქართული ოცნება“, 12 მარტს კი ივანიშვილის კუთვნილი „ქართულ ბანკი“ 822 040 ლარით დააჯარიმა - „მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ კანონისთვის გვერდის ავლის მიზნით განხორციელებული ფინანსური ტრანზაქციის ფაქტზე“
იურიდიული პირების გარდა, კონტროლის პალატის რეპრესიული მოქმედებები ფიზიკურ პირებსაც შეეხო. 12 მარტს საქართველოს რამდენიმე რეგიონში  ოპოზიციურ პარტიებთან პირდაპირ თუ ირიბად დაკავშირებულმა პირებმა ერთდროულად მიიღეს ე. წ. უწყისები, სადაც ეწერა, რომ მოქალაქეებს იბარებდნენ  მუნიციპალიტეტების გამგეობების შენობებში, ახსნა-განმარტების მისაცემად. როგორც მოქალაქეები იხსენებენ, გამგეობების შენობებში შესვლისას ისინი უხეში ფორმებით გაჩხრიკეს, ხოლო შენობაში მათ ნამდვილი დაკითხვა მოუწყვეს და მუქარის ტონით მოსთხოვეს ოპოზიციის მხარდაჭერის შეწყვეტა. მოქალაქეთა ჩხრეკის ფორმებთან დაკავშირებით პროტესტი საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამაც გამოხატა. საიას შეფასებით, ჩოხატაურის მუნიციპალიტეტის გამგეობის შენობაში შესვლისას დაცვის თანამშრომლებმა, სავარაუდოდ, უსაფრთხოების ზომების დაცვის მიზნით, საიას წარმომადგენლები, ისევე როგორც დასაკითხი პირები, „შეუსაბამოდ მკაცრი კონტროლის მეთოდით გაჩხრიკეს -  სამივე ადვოკატს ტანსაცმლისა და ფეხსაცმლის გახდა მოსთხოვეს, რაც ცალსახად შეურაცხმყოფელი ფორმებით ხორციელდებოდა“. 12 მარტს მოქალაქეთა ასეთი მასობრივი დაკითხვები კონტროლის პალატამ თითქმის ყველა რეგიონში განახორციელა. განსაკუთრებით შემაშფოთებელი იყო, გურიაში, სამეგრელოში, კახეთსა და შიდა ქართლში განხორციელებული დაკითხვების ფორმები.
„ქართული ოცნების“ ერთ-ერთი ლიდერის, ყოფილი სახალხო დამცველის სოზარ სუბარის განცხადებით, კონტროლის პალატა სადამსჯელო ორგანიზაციად იქცა. „თუ აქამდე ასეთი გვყავდა კუდი და სოდი, ახლა უკვე მესამე - გესტაპო შეემატა კონტროლის პალატის სახით“, - განუცხადა სუბარმა.
პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა საპარლამენტო კომიტეტის თავმჯდომარის, პავლე კუბლაშვილის მტკიცებით, „კონტროლის პალატა რომ აქტიური უნდა იყოს, ეს ვენეციის კომისიისა და ევროსაბჭოს ერთ-ერთი რეკომენდაციაა“. რეგიონებში მოსახლეობის დაკითხვა-ჩხრეკის შესახებ გავრცელებულ ცნობებს კი კუბლაშვილმა უტრირებული უწოდა.
საინტერესოა, რომ ისედაც სკანდალური კანონის მიღებას დამატებით ახლდა კიდევ ერთი სკანდალი. გავრცელებული ინფორმაციით, ვენეციის კომისიის მიერ კანონპროექტის მოწონების შემდეგ მასში საპარლამენტო უმრავლესობამ დამატებით კიდევ შეიტანა შესწორებები. ექსპერტი სამართლის საკითხებში მინდია უგრეხელიძე მიიჩნევს, რომ „მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ“ კანონში შეტანილ ცვლილებებს არაფერი აქვს საერთო იმ რეკომენდაციების არსთან, რომელიც ევროსაბჭომ, მათ შორის ვენეციის კომისიამ ქართულ მხარეს შესთავაზა. უგრეხელიძე ფიქრობს, რომ „ადგილი აქვს მათი მოსაზრებების ბოროტად ინტერპრეტირებას“.
კონტროლის პალატისა და ზოგადად საქართველოს ხელისუფლების ბოლოდროინდელი მოქმედებები სამოქალაქო საზოგადოების, საერთაშორისო ორგანიზაციებისა და დიპლომატების წუხილს იწვევს. აშშ–ის ელჩმა საქართველოში, ჯონ ბასმა Facebook-ის გვერდზე გამოქვეყნებულ კომენტარში განაცხადა: „შეწუხებული ვარ იმ ვითარებით, რომელიც ახლავს კონტროლის პალატის ბოლოდროინდელ ქმედებებს. ამ უწყების, ან კონკურენტული საარჩევნო გარემოს მიმართ საზოგადოებრივი ნდობის ამაღლებას ვერ შეუწყობს ხელს სრულფასოვანი განმარტებების ნაკლებობა იმ მეთოდების შესახებ, რომლითაც კონტროლის პალატა ახორციელებს საარჩევნო კამპანიის დაფინანსების შესახებ კანონმდებლობის აღსრულებას“. 16 მარტს კი საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატმა განაცხადა, რომ ის სწავლობს კონტროლის პალატის მიერ ბიძინა ივანიშვილის კოალიციის აქტივისტების დაბარებისა და დაკითხვის საქმეებს.

22:04, Thursday, 23.05.2013
The laws adopted by the Government of Georgia quite often cause discontent among citizens but the Law on Political Unions of Citizens has caused particularly serious discontent within Georgian civil society. Civic organizations initiated a campaign under the name “It Affects You” against the new provision in the law; very soon a record number of over 200 organizations joined the campaign in Georgia. Despite harsh civic protest, the government put the new law into practice and a new, specially designed service office within the State Audit Company [Chamber of Control]  took action against opposition political parties and citizens somehow affiliated with them.
The majority of the Parliament of Georgia passed amendments to the Organic Law about Political Unions of Citizens just before New Year’s Eve on December 28, 2011. Onward, during the sessions of December 28-30, they also adopted the Law of Georgia on Personal Data Protection and about Operative-Investigative Activities which also caused serious concern among Georgian NGOs. The most significant is that relevant amendments were introduced to the Criminal Code of Georgia which made the punishments for similar offences stricter.
For example, according to one of the amendments to the Criminal Code of Georgia, “offering, promising and giving money, services or other benefit of any kind directly or indirectly “for political purposes” or making any sham deals “for the purpose of evading restrictions” set by the law shall be punished with a fine or imprisonment for up to three years.” A legal entity, somehow involved in the abovementioned violation shall be punished by “liquidation”.
The Law Exclusively for Opposition Parties
During committee sessions, opposition political parties were extremely critical about suggested draft-laws of particular public importance. The parliamentary majority of the National Movement [ruling party] chose New Year’s Eve to pass the amendments at the second and third sessions knowing full well that opposition parties would have less time to protest the changes during the holiday season. Initially, opposition political parties and some NGOs released one or two protest statements and later on the protests increased.
In February 2012, Georgia-based non-governmental and media organizations launched the campaign “It Affects You”.On February 16, campaign member organizations gathered in the Hotel Courtyard Marriot and signed a special petition to protest the new laws. The petition was forwarded to about one hundred international and diplomat organizations together with alternative legislative proposals, urgently prepared within the framework of the Campaign and based on a well-grounded analysis of the enacted law. On February 17, all those documents were handed to the Parliament of Georgia. Informational booklets and video were also prepared  as part of the Campaign.
The petition, which by now has been signed by over 200 organizations, states: “Realizing the significance of fair and free elections, we, representatives of the NGO and media sector of Georgia find categorically inadmissible the legislative changes adopted in December of 2011 which: Restrict civil activism, property rights, freedom of expression and political activity and hinder democratic development; impose severe and unfair responsibility on the voters; grant indefinite and unconstitutional authorities to the main controller of the financing of political parties – Control Chamber of Georgia; create serious threats for every citizen as well as civil society, including media; worsen the election environment. Considering the abovementioned, we request to adopt changes in the election legislation.”
On February 23, campaign member organizations distributed informational booklets in several cities of Georgia including the capital in an effort to inform the public on how the new laws restrict their rights. Raising public awareness is of high importance during this election year, particularly when the pre-election campaign has already started and few doubt that the parliamentary majority passed these laws to hamper their main political opponent- billionaire Bidzina Ivanishvili and his coalition of opposition political parties.
It is interesting to note that for the first time in the history of independent Georgia, the Organic Law of Georgia about Political Unions of Georgia imposes criminal liability not only on political parties but also on ordinary voters if “bribery occurs.” In addition, legal entities somehow linked with political parties, including foundations, might be punished under the law for charity activities. These provisions create many awkward and curious situations under the new law. For example, before new regulations appeared in the law, the entire population of Sachkhere district [the native district of Mr. Ivanishvili] received much aid from Ivanishvili’s charity foundation, including insurance policies. After Ivanishvili declared his political aims and the Parliament introduced special restrictions through the new provisions  outlined above, Sachkhere district residents cannot enjoy their insurance policies.
Awkward Situation
Several foreign donor organizations and foundations, which were known with their support for the development of [local] political parties, had to suspend ongoing programs and activities, which were directly or indirectly connected with the activities of political parties. The restrictions imposed by the Law about Political Unions of Citizens created problems for legal entities too, who “directly or indirectly are connected with the political parties or is otherwise controlled by the political party or has declared its political purposes and goals.”
MP Levan Vepkhvadze noted that the new law hindered activities of the Netherlands Institute for Multiparty Democracy (NIMD) and Konrad-Adenauer Stiftung (KAS) because their activities in Georgia are also regulated by the Georgian law and any new provisions in it directly impact their activities. In respond to his statement, head of KAS Mission in Georgia Dr. Canan Atilgan clarified in her interview with the Georgian news agency Pirveli that “Article 25 and 26 of the Georgian Law about Political Unions are obscure that gives ground to misinterpretation and might hinder activities of both local and international organizations; however, the Foundation does not intend to stop its activities at this stage.”
Due to restrictions in activities of international organizations the situation became so awkward that the chairman of the parliament, Davit Bakradze, had to make special clarifications about the amendments during the bureau session on March 5. The Law about Political Unions will not restrict any activities of NGOs. As for the international organizations who cooperate with political parties and care for their institutional and democratic development, they were never restricted before. Simultaneously, the parliament chair admitted that the law must be further improved and promised that special and clear notes will be added to the law with regard to international organizations. “Our purpose is to remove all question marks,” he said.
The protest campaign “It Affects You” eventually widened and the representatives of the Parliamentary Majority had to start negotiations with the civil society. Chair of the legal committee of the Parliament Pavle Kublashvili met the campaign representatives several times and expressed readiness to revise several provisions in the law. On March 13, the head of the Chamber of Control Levan Bezhashvili met with NGO representatives. During the meeting, they discussed legislative proposals on the perfection of the Law about Political Unions of Citizens.
Chamber of Control or Political Police?
Kublashvili and Bezhashvili have yet to introduce positive changes to the law, and already the adopted provisions have inspired very unpredictable circumstances.
Based on the Law about Political Unions of Citizens, on January 3 (as soon as New Year holidays officially ended) Chairman of the Chamber of Control of Georgia, Levan Bezhashvili, and President of the National Bank, Giorgi Kadagidze, signed a cooperation memorandum to help the State Audit Company “to estimate the correctness of data provided by political parties.” Simultaneously, the party funding monitoring service started operating under the Chamber of Control, its function being to monitor financial activities of political parties; former prosecutor Natia Mogeladze was appointed to the position of the head of the Service.
Further repressive activities of the Party Funding Monitoring Service at the Chamber of Control exceeded all expectations with the main target being opposition billionaire Bidzina Ivanishvili and his political coalition Georgian Dream. On January 26, the Chamber of Control declared that on December 26, 2011the Georgian Dream signed a purchase of services agreement with Ltd Elita Burji and on December 29, transferred 2 million Gel to the bank account of the company based on the agreement. On its side, on January 17, 2012 the Elita Burji company initially transferred 100 000 GEL and then 1 million GEL from the received money to the political movement Georgian Dream. Consequently, the Chamber of Control requested the Georgian Dream to return the money to Elita Burji. The Georgian Dream decided to agree with this particular request of the Chamber of Control  although they believed it was an unfair request. Later on, the State Audit Company charged the Georgian Dream with illegal financial operations several times and on March 12, fined Ivanishvili’s Cartu Bank with 822 040 GEL  for the alleged sham transaction aimed at bypassing restrictions set by the political funding legislature.
Physical persons also became targets of the Chamber of Control’s crackdown together with legal authorities. On March 12, people directly or indirectly linked to opposition political parties were simultaneously summoned to district administrations’ offices to present receipts.” Afterwards, the citizens concerned recalled being rudely searched at the district administration buildings and once in the office they were interrogated and warned about supporting opposition political parties. Georgian Young Lawyers’ Association (GYLA) released a statement protesting the search of citizens. According to the GYLA, security officers of the Chokhatauri district administration searched the summoned citizens and their lawyers from the GYLA with particularly strict methods when they arrived at the office – all three lawyers were requested to take off shoes and clothes and stated that the procedure was carried out in an insulting manner. On March 12, the Chamber of Control carried out similar mass interrogations in almost every region of Georgia. The forms of interrogation were particularly alarming in Guria, Samegrelo, Kakheti and Shida Kartli regions.
One of the leaders of the Georgian Dream and former Public Defender of Georgia, Sozar Subari said the Chamber of Control had turned into a punishment organization. “If we had only Constitutional Security Department and Special Operative Department to punish people until now, nowadays, we have a third punishment institution – Chamber of Control,” Subari said.
It is interesting that Pavle Kublashvili of the Law Committee of the Parliament claims that “the Venice Commission and Council of Europe recommended to make the Chamber of Control more active.” Kublashvili called the information about mass interrogation of people in the regions of Georgia “exaggerated”.
It is interesting that adoption of scandalous law was followed by another scandal. Reportedly, after the Venice Commission welcomed the draft-law, the parliamentary majority introduced additional amendments to the law. Law expert Mindia Ugrekhelidze thinks the amendments introduced to the Law of Georgia on Political Unions of Citizens have nothing to do with the recommendations of the Council of Europe and particularly of the Venice Commission. Ugrekhelidze thinks "it was malicious misinterpretation of their proposals.”
Recent activities of the State Audit Company and the Government of Georgia in general cause serious concern for the civil society of Georgia, international organizations and diplomatic corps. US Ambassador to Georgia John Bass stated in a comment posted on his facebook account:  “Concerned about the controversy surrounding the Chamber of Control's recent activities. The lack of clear guidelines regarding its work to implement campaign finance legislation will not increase public confidence in this institution or in a competitive campaign environment.” On March 16, the Public Defender’s Office released a statement announcing that they have launched proceedings in connection with alleged violations of the rights of members of political parties and journalists.