ჩოჩელების საამქროს უფროსი ჟურნალისტს აგინებს და „ცხვირ-პირის დანგრევით“ ემუქრება
შპს „ინტერპლასტის“ საამქროს უფროსი მიშა ბერიანიძე გაზეთ „რეზონანსის“ და მცხეთა-მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრის კორესპონდენტს მარი ოთარაშვილს ცხვირ-პირის დანგრევით ემუქრება. „ინტერპლასტის“ მფლობელები მცხეთა-მთიანეთის გუბერნატორი ცეზარ ჩოჩელი და მის ძმა იაგო ჩოჩელი არიან.
„მიშა ბერიანიძის გვარი და სახელი პირველად გასული წლის ნოემბერში გავიგე. ადგილობრივები ამბობდნენ, რომ სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო პრეზიდენტის წინასაარჩევნო პერიოდში, ბერიანიძე წეროვანში მცხოვრებ ახალგორელებში აგიტაციას ჯერ დე ფაქტო ვიცე-მერს ალან კოტაევს უწევდა, შემდეგ კი - ოპოზიციონერს - ალა ჯიოევას. ნამდვილად ასე იყო თუ არა, რა თქმა უნდა, გადამოწმება ბერიანიძესთან ვცადე და დავურეკე. ეს იყო გასული წლის 10 ნოემბერს“.
„რომელმა გითხრა, რომ მე აგიტაციას ვეწევი? მე იმის დედა!.. მეტი საქმე არ გაქვს?! თუ თქვენი პირადი იმის გულისთვის, რომ თქვენ კარგად იყვეთ, სხვისი არ გაინტერესებთ, ვის რა მოუვა?! რომელმა გითხრა, მე იმის ოჯახი!.. რომელ კორექტულობაზე მელაპარაკები მე შენი!..“ - ბერიანიძემ ჟურნალისტი უწმაწური სიტყვებით შეურაცხყო და დედა აგინა.
მარი ოთარაშვილი ერთადერთი ქართველი ჟურნალისტია, რომელიც ოკუპირებულ ახალგორის რაიონში მუშაობას ახერხებს. იგი იქ არის ჩაწერილი.
16 მარტს მარი ოთარაშვილმა გაზეთ „რეზონანსში“ სტატია გამოაქვეყნა -  „წინასაარჩევნო ციებ-ცხელება ახალგორში“. სტატიაში იგი წერს: „შარშან დე ფაქტო პრეზიდენტის არჩევნები ახალგორში ცხინვალის დე ფაქტო ვიცე მერმა - ალან კოტაევმა მოიგო, რომელსაც აგიტაციას, როგორც ადგილობრივები და ასევე დე ფაქტო ჩინოვნიკები ამბობდნენ, წეროვანის დევნილთა ჩასახლებაში მცხეთა-მთიანეთის გუბერნატორთან ცეზარ ჩოჩელთან დაახლოებული პირი, მიშა ბერიანიძე უწევდა. თავად ბერიანიძე კი ამას „რეზონანსთან“ საუბრისას კატეგორიულად უარყოფდა“.
19 მარტს საღამოს მიშა ბერიანიძემ მარი ოთარაშვილს დაურეკა. „რაზე წერ ჩემზე, გამაგებინე! ვინ გაძლევს ინფორმაციას, მითხარი! მიცნობ, გიცნობ, რა გინდა?! ან ვინ რას გეუბნება, მე იმის დედის... გამაგებინე, რა გინდა, გამაგებინე! მაინც და მაინც უნდა გნახო სადმე და გხიო?! მე... შენი ...“
ჟურნალისტმა მას ტელეფონი გაუთიშა.
„რაზე გამითიშე ტელეფონი?!.. მე ვარ ცეზარას მარჯვენა ხელი?! მელაპარაკე ერთი, რა გინდა?! ვინ გაძალებს მაგას, რასაც წერ?!“ - ბერიანიძემ ჟურნალისტს და მთლიანად გაზეთ „რეზონანსს“ აგინა და ასევე დაემუქრა მას, რომ ახალგორში და წეროვანში ვერ ჩაესვლებოდა.
მცხეთა-მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრი მიშა ბერიანიძეს დაუკავშირდა. ჩვენთან სატელეფონო საუბარში მან უცენზურო სიტყვებით გინება გააგრძელა.
- ბატონო მიშა, მცხეთა - მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრიდან გირეკავთ. ჟურნალისტ მარი ოთარაშვილს შეურაცხყოფა რატომ მიაყენეთ და რატომ დაემუქრეთ?
- მაგას რომ მეკითხები, რატომ იმას არ ეკითხები რაზე წერს ჩემზე?
- რას ნიშნავს რაზე წერს თქვენზე? არ შეიძლება თქვენზე დაწეროს?
- არა, არა და არა. აი, ძმაო, კაცურად, ამის დედა ვატირე, მაგ.... ჯერ რაღაცა დაწერა ადრე, ახლა კიდე, რატომ მიქმნით პრობლემებს, რა გინდათ? დევნილი ვარ, არ მაინტერესებს პოლიტიკა, თქვენმა პოლიტიკამ მაქცია დევნილად... მე მაგათი დედა მოვ... იქიდან გამომაქციეთ, წეროვანში ვარ, აქაც არ მასვენებთ. შემეშვით რა საერთოდ, ამის დედა ვატირე. ვინმეს რამე უნდა დავუშავო, რომ შემეშვათ? რა უფლება გაქვთ ჩემზე რომ წერთ? მეკითხებით რამეს? უნდა ჩამომიყვანოთ და ცხოვრება გაგიმწაროთ? ცხვირ-პირი უნდა დავუნგრიო, თავი რომ დამანებოს?...
- ცეზარ ჩოჩელთან ნამდვილად მეგობრობთ?
- ვისი რა ტრ.... საქმეა, ვისთან ვმეგობრობ. ჟურნალისტების დედა შევე.... შემეშვით რა!
- მუშაობთ თუ არა ჩოჩელების ქარხანა „ინტერპლასტში“
- რაზე?
- ცეხის უფროსი ვარ“.
მცხეთა-მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრი არაერთი მცდელობის მიუხედავად მცხეთა-მთიანეთის გუბერნატორს ცეზარ ჩოჩელს ვერ დაუკავშირდა. მან სატელეფონო ზარებს არ უპასუხა.
ცეზარ ჩოჩელს ქონებრივი დეკლარაცია ბოლოს 2011 წლის 20 მაისს აქვს შევსებული. გუბერნატორი დეკლარაციაში განმარტავს, რომ შპს „ინტერპლასტს“ 2008 წლის 30 აგვისტოს გაფორმებული ხელშეკრულების საფუძველზე 19 197 ლარი ასესხა. გასესხებული თანხიდან სარგებლის სახით ჩოჩელს 4 132 ლარი აქვს მიღებული. ჩოჩელს დეკლარაციაში შეტანილი აქვს ნასყიდობის ხელშეკრულებაც. ამ ხელშეკრულების თანახმად, გუბერნატორმა კორპორაცია „რემაქს ენდ კოს“ შპს „ინტერპლასტის“ წილი მიჰყიდა. ამ გარიგებიდან, ჩოჩელს 1 წლის განმავლობაში 7 013 907 ლარი უნდა მიეღო (ხელშეკრულება 2009 წლის 29 იანვარს არის დადებული და მისი ვადა 2012 წლის 29 იანვარს იწურებოდა). დეკლარაციაში მითითებულია, რომ დოკუმენტის შევსების დროისთვის ამ გარიგებიდან ჩოჩელს შემოსავალი მიღებული არ აქვს. ცეზარ ჩოჩელს ქონების მართვის უფლება მინდობილობით საკუთარ ძმაზე, იაგო ჩოჩელზე აქვს გადაფორმებული. დეკლარაციაში მითითებულია, რომ იაგო ჩოჩელმა შპს „მიქსორსა“ და შპს „ლარმაქსში“ კუთვნილი წილი ცეზარ ჩოჩელს დაუთმო შპს „ინტერპლასტის“ 9,9992% წილის სანაცვლოდ.
მცხეთა-მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრი მიმართავს პროკურატურას, საქართველოს სახალხო დამცველს და უფლებადაცვით ორგანიზაციებს, დაინტერესდნენ ჟურნალისტზე ზეწოლის და მის მიმართ განხორციელებული მუქარის ფაქტით და მოახდინონ შესაბამისი რეაგირება.
ორიგინალი სრულად
Humanrights.ge-ს რედაქციამ თავი შეიკავა მცეთა-მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრის სტატიაში შპს „ინტერპლასტის“ საამქროს უფროსის, მიშა ბერიანიძის მხრიდან გამოყენებული უწმაწური სიტყვებისა და გინების ტექსტის სრულად ტირაჟირებაზე. თუმცა, მიგვაჩნია, რომ მცხეთა-მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრის მხრიდან გამართლებულია ასეთი ზუსტი და ნატურალისტური სახით მუქარის გამოქვეყნება, რადგან ერთი მხრივ, მკითხველს სრული წარმოდგენა შეექმნას, რა პრობლემასთან გვაქვს საქმე, მეორე მხრივ კი ეს ტექსტი პირდაპირი სამხილია პროკურატურისათვის. ადამიანის უფლებათა ცენტრი მოუწოდებს პროკურატურას, დაკითხოს მიშა ბერიანიძე და მისცეს იგი პასუხისგებაში.

Head of Chocheli’s Workshop Curses Journalist and Threatens with Physical Assault
Director of the Ltd Interplast’s workshop Misha Berianidze threatened Mari Otarashvili, correspondent of the newspaper Resonance and Information Center of Mtskheta-Mtianeti with physical assault. The owners of the Ltd Interplast are Mtskheta-Mtianeti regional governor Tsezar Chocheli and his brother Iago Chocheli.
“I first heard about Misha Berianidze in November of 2011. The locals said he carried on propaganda in favor of de-facto vice mayor Alan Kotaev among Akhalgori district residents living in Tserovani IDP settlement during South Ossetia’s de-facto presidential pre-election campaign. Later on, he was agitating for oppositionist Alla Dzhioyeva. I tried to check the information with Berianidze and called him on November 10, 2011.”
“Who told you that I was agitating [for them]? … them! Don’t you have anything else to do?! Don’t you care what will happen with people after you write about them?! Who told you that, I … his family! How can you teach me to be correct? … you!” Berianidze insulted the journalist and cursed her.
Mari Otarashvili is the only Georgian journalist who manages to write about the current situation in the occupied Akhalgori district. She is registered there.
On March 16, Mari Otarashvili’s article “Pre-Election Turmoil in Akhalgori District” was published in the newspaper Resonance. She wrote: “Last year, Tskhinvali de-facto vice-mayor Alan Kotaev won the de-facto presidential elections; both local inhabitants and de-facto governmental officials claimed that Misha Berianidze carried out propaganda in his favor in Tserovani IDP settlement; he is an ally of Mtskheta Mtianeti regional governor Tsezar Chocheli. However, Berianidze categorically denied the information with the newspaper Resonance.”
In the evening of March 19 Misha Berianidze called Mari Otarashvili on the cell phone. “Explain to me, why you are writing about me! Tell me, who updates you with the information! Do you know me? What do you want?! Who has told you it, …them! Explain to me what you want! Shall I meet you somewhere and beat you?! … you!”
The journalist cut off the line.
“Why did you cut off the line?! I am a friend of Tsezara [Chocheli]. Tell me what you want. Who ordered you to write it?!” Berianidze cursed the journalist and the newspaper Resonance and threatened her with intimidation if she arrives in Akhalgori and in Tserovani.
ICMM got in touch with Misha Berianidze. He continued cursing with us too.
-Mr. Misha, we are calling you from the ICMM. Why did you insult and threaten journalist Mari Otarashvili?
-Why are not asking her why she wrote about me?
-What do you mean by that? Cannot she write about you?
-No, no and no. Get me correct, brother. Initially she wrote something about me; now she repeated again. Why do you create problems for me, what do you want? I am an IDP and do not interfere in politics at all. Your policy made me displaced person… them… You made me flee from there and now I live in Tserovani but you have not stopped bothering me. Leave me alone. Shall I injury somebody to get rid of you? Do you have right to write about me? Are you asking me anything? Shall I arrive there and make your life bitter? Shall I break her face to leave me alone?
-Are you a friend of Tsezar Chocheli?
-It is nobody’s business who is my friend. … journalists. Leave me alone!
-Do you work in Chocheli’s factory Interplast?
-Yes I do.
-What do you do there?
-I am a director of the workshop.
Despite many attempts, the ICMM could not get through Tsezar Chocheli’s phone number; he did not answer their phone calls.
Tsezar Chocheli filled in his last financial declaration on May 20, 2011. The regional governor clarified in the declaration that based on the agreement signed on August 30, 2008 he lent 19 197 GEL to the Ltd Interplast. Chocheli has received a profit of 4 132 GEL from this loan. The purchase agreement is also mentioned in his declaration. According to this agreement, the regional governor sold his share in the Ltd Interplast to the corporation Remax and Co”. According to this purchase, Chocheli had to receive 7 013 907 GEL within one year (the agreement was signed on January 29, 2009 and was due to expire on January 29, 2012). The declaration indicates that Chocheli has not received any income from this agreement. Tsezar Chocheli has assigned the management right to his brother Iago Chocheli under warrant. The declaration also states that Iago Chocheli gave his share in ltd Mixor and Ltd Larmax to Tsezar Chocheli in exchange of 9.9992 % share in the Ltd Interplast.
ICMM calls upon the Chief Prosecutor’s Office, Public Defender’s Office and human rights organizations to study the intimidation fact of the journalist and to respond to it in accordance to the law.
Editorial board of the humanrights.ge refrained from publishing bawdy language of Misha Berianidze, director of the workshop at the Ltd Interplast. However, we think it was right decision of the ICMM to fully and naturally publish his speech because readers should be fully aware of the problem and additionally it will be reliable evidence for the Prosecutor’s Office. The Human Rights Center calls upon the Prosecutor’s Office to interrogate Misha Berianidze and to punish him under the law.