კონტროლის პალატამ ბიძინა ივანიშვილი 2 მილიონ 725 970 ლარით დააჯარიმა
კონტროლის პალატამ „უკანონო პოლიტიკური დაფინანსების ფაქტთან დაკავშირებით“ ფიზიკური პირი ბიძინა ივანიშვილი „უკანონო დაფინანსების“ - 272 597 ლარის ათმაგი ოდენობით დააჯარიმა.
როგორც კონტროლის პალატის 20 მარტს გავრცელებულ განცხადებაშია აღნიშნული, პოლიტიკური პარტიების ფინანსური მონიტორინგის სამსახურში მიმდინარეობდა ადმინისტრაციული წარმოება, ფიზიკური პირის ბიძინა ივანიშვილის მიერ, პირადი ანგარიშიდან ააიპ „ქართული ოცნების“ პოლიტიკური გუნდის წევრთა უკანონო დაფინანსების ფაქტზე, რომლის საერთო ოდენობა 406 525 ლარს შეადგენდა.
„საქმის შესწავლის შედეგად დადგინდა 272 597 ლარის ოდენობის უკანონო დაფინანსების ფაქტი იმ პირებთან მიმართებაში, რომელთა პოლიტიკური აქტივობა დადასტურებული და დაკავშირებული იყო ააიპ „ქართული ოცნების“ პოლიტიკურ და საარჩევნო მიზნებთან. უკანონო პოლიტიკური დაფინანსების ფაქტთან დაკავშირებით, საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად, ფიზიკური პირი ბიძინა ივანიშვილი უკანონო დაფინანსების - 272.597 ლარის ათმაგი ოდენობით დაჯარიმდა“, - ნათქვამია განცხადებაში.

Chamber of Control Fines Ivanishvili with GEL 2.7m
Bidzina Ivanishvili has been fined by the state audit agency, Chamber of Control, with GEL 2.72 million for making “illegal” political donations.
According to the statement disseminated by Chamber of Control on March 20th, administrative proceeding was underway in the Financial Monitoring Service of political parties on the illegal transfer of 406 525 GEL from the personal account of physical person Bidzina Ivanshilivi to members of Georgian Dream.
“After the case examination, we found that 272 597 was illegally transferred to people whose political activity is confirmed and it is linked to the political and electoral goals of Georgian Dream. In connection to illegal political financing, physical person Bidzina Ivanishvili was fined with ten times the amount of the illegal donation [GEL 272,597] in accordance to the Georgian legislation on March 16,” the state audit agency said without specifying provisions of allegedly violated law,” – the statement reads.