ვნებათაღელვა აზიზიეს მეჩეთის გარშემო
თურქეთში არსებული ქართული კულტურული ძეგლების რესტავრაციასთან დაკავშირებით, თურქეთისა და საქართველოს კულტურის სამინისტროებს შორის მოლაპარაკებები გადამწყვეტ ფაზაში შევიდა. როგორც საქართველოს კულტურის სამინისტროს წარმომადგენლები აცხადებენ, ამჟამად მხარეები ხელშეკრულების საბოლოო ვარიანტზე მუშაობენ და მას ხელს უახლოეს მომავალში მოაწერენ.
მოლაპარაკებები ეხება თურქეთის ტერიტორიაზე არსებული ქართული ტაძრების - ოშკისა და იშხნის აღდგენის სანაცვლოდ, ახალციხეში არსებული აჰმედიეს მეჩეთის რესტავრაციასა და ბათუმში აზიზიეს მეჩეთის ხელახლა აშენებას. საპატრიარქოსა და საზოგადოების ერთი ნაწილის ნეგატიური გამოხმაურება  სწორედ  აზიზიეს მეჩეთის აშენების გადაწყვეტილებას მოჰყვა.
აზიზიეს მეჩეთი ბათუმში მე-19 საუკუნის 60-იანი წლებში, თურქეთის სულთანის, აბდულ აზიზის ბრძანებით, ბათუმში დისლოცირებული თურქეთის სამხედრო მოსამსახურეებისთვის აშენდა. მეჩეთი, რომელსაც აზიზიეს ჯამესაც უწოდებდნენ, დღევანდელი თავისუფლების მოედანზე მდებარეობდა. ისტორიული ცნობების მიხედვით ჯამე მეოცე საუკუნის 30-იან წლებში საბჭოთა ხელისუფლებამ დაანგრია. დღეს ძველი მეჩეთი აღარ არსებობს. მის ადგილზე  საცხოვრებელი სახლები დგას.
საქართველოს კულტურის სამინისტროს მიერ გავრცელებული ინფორმაციით, თურქეთის მხარე ქართული ტაძრების - ოშკისა და იშხნის რესტავრაციის სანაცვლოდ, ახალციხეში არსებული მეჩეთის რესტავრაციასთან ერთად, ბათუმში, მეოცე საუკუნეში დანგრეული აზიზიეს მეჩეთის ხელახლა აშენებასაც ითხოვს. მიუხედავად იმისა, რომ ჯერჯერობით ოფიციალურად შეთანხმება გაფორმებული არ არის, ქართული მხარე თურქეთის ამ წინადადებას დათანხმდა. სამინისტროს ინფორმაციით, მეჩეთი ისტორიული მასალების საფუძველზე აღდგება, ასაშენებელი ადგილის გამოყოფა კი ქართული მხარის პრეროგატივაა.
„აზიზიეს მეჩეთი, რომელიც დღეისათვის მთლიანად განადგურებულია და მუსლიმი ქართველებისათვის მნიშვნელოვან კულტურულ მემკვიდრეობას წარმოადგენს, აღდგენილი იქნება ისტორიული მასალების მიხედვით და მისი რეკონსტრუქციის ადგილის განსაზღვრა საქართველოს მხარის პრეროგატივას წარმოადგენს. მთავრობებს შორის შეთანხმება გულისხმობს აღდგენილი ძეგლების ფუნქციონირებას კულტურულ ცენტრებად“, - ვკითხულობთ კულტურის სამინისტროს მიერ გავრცელებულ განცხადებაში.
აღნიშნულ საკითხზე თურქულ-ქართულმა მოლაპარაკებებმა საზოგადოებაში აზრთა სხვადასხვაობა გამოიწვია. საქართველოს საპატრიარქო მოლაპარაკებებს უკანონოს უწოდებს, რადგან მასში საპატრიარქო ჩართული არ ყოფილა.
„საზოგადოებას შევახსენებთ, რომ აღნიშნულ საკითხზე მოლაპარაკებები ორ წელიწადზე მეტია, მიმდინარეობს თურქეთისა და საქართველოს სახელმწიფოებს შორის და ეს ხდება საქართველოს კანონმდებლობის (კონსტიტუციური შეთანხმების) უხეში დარღვევით, რადგან საქართველოს საპატრიარქო, რომელიც არის ყველა ქართული ეკლესია-მონასტრის მესაკუთრე, არ იყო და არ არის ჩართული ოფიციალურ მოლაპარაკებებში; მიუხედავად ამისა, ჩვენ ჩვენი პრინციპული, მაგრამ, ამავე დროს, კონსტრუქციული პოზიცია ყოველთვის გვქონდა“, - ვკითხულობთ საქართველოს საპატრიარქოს მიერ გავრცელებულ ოფიციალურ განცხადებაში.
რელიგიათმცოდნე ბექა მინდიაშვილი აცხადებს, რომ ამ მოლაპარაკებით ხელისუფლება არათუ არღვევს კონსტიტუციურ შეთანხმებას, არამედ პირიქით, ასრულებს შეთანხმებიით გათვალისწინებულ მოთხოვნებს: „ვერანაირ კრიტიკას ვერ უძლებს საპატრიარქოს პოზიცია იმის შესახებ, რომ მოლაპარაკებები უკანონოა და დაირღვა კონსტიტუციური შეთანხმება.  ამ მოლაპარაკებებით სახელმწიფო არათუ არღევევს, არამედ პირიქით - ასრულებს კონტიტუციური შეთანხმების მოთხოვნას, რომელიც სქართველოს ხელისუფლებას ავალდებულებს,  იზრუნოს საქართველოს ტერიტორიის მიღმა არსებულ ქართულ, კულტურულ, რელიგიურ ხუროთმოძღვრების ძეგლებზე“, - აცხადებს ბექა მინდიაშვილი.
საქართველოს საპატრიარქოს გაუმართლებლად მიაჩნია იშხნისა და ოშკის რესტავრაციის სანაცვლოდ აჭარაში მუსულმანური მეჩეთის მშენებლობა. მეჩეთის აშენების საპირწონედ საქართველოს საპატრიაქრო ლაზეთის მხარეში ბაზილიკის აშენების ნებართვას და მოლაპარების პროცესში ჩართვას ითხოვს. „ხოლო თუ ამის განხორციელება რაიმე მიზეზით თურქული მხარისთვის მიუღებელია, ჩვენთვისაც ყოვლად მიუღებელია ოშკის და იშხანის გადარჩენის საბაბით ბათუმში ჩვენი ისტორიის მძიმე პერიოდის სიმბოლოს, აზიზიეს მეჩეთის მშენებლობა“, -  ნათქვამია საპატრიარქოს მიერ გავრცელებულ განცხადებაში.
საპატრიარქოს ბრალდებების პასუხად კულტურის სამინისტრო აცხადებს, რომ საპატრიარქო მუდმივად ინფორმირებული იყო მოლაპარაკებების ყველა ეტაპის შესახებ. „საქართველოს საპატრიარქო, ისევე როგორც ზოგადად კულტურული მემკვიდრეობის მოვლა-პატრონობით დაინტერესებული საზოგადოება, მუდმივად საქმის კურსში იყო მიმდინარე მოლაპარაკებების თაობაზე. უკანასკნელი შეხვედრა ამ თემაზე კულტურის მინისტრმა საპატრიარქოში ამ ორიოდე დღის წინ გამართა, ვინაიდან საკითხი ეხება ეროვნულ საქმეს, ჩვენი ძეგლების გადარჩენას და შესაბამისად, საპატრიარქოს აზრი ჩვენთვის მნიშვნელოვანია. მომავალშიც – სამინისტრო მზად არის, ყველა დაინტერესებულ მხარეს სრული ინფორმაცია მიაწოდოს“, - აღნიშნულია კულტურის სამინისტროს მიერ 10 თებერვალს გავრცელებულ განცხადებაში.
თურქეთ-სქართველოს შორის წარმოებული მოლაპარაკებების მიმართ ნეგატიურად განწყობილი მოქალაქეები ამბობენ, რომ ეს საკითხი ხელისუფლებას სავაჭრო თემად არ უნდა ექცია; პრობლემა საერთაშორისო სამართლის ნორმებით უნდა დარეგულირებულიყო და არა ამგვარი შეთანხმებით. ამავე აზრზეა საქართველოს საპატრიარქოც. „არა აქვს გამართლება იმ პოზიციასაც, თითქოს ეს კეთდება ოშკისა და იშხანის გადარჩენის მიზნით, რადგან, საერთაშორისო სამართლის ნორმებით, მსოფლიო კულტურული და ბუნებრივი მემკვიდრეობის დაცვა თურქეთის სახელმწიფოს პასუხისმგებლობაა. ამიტომაც, ხელისუფლებას ამ მიზნით წლების წინ უნდა მიემართა იუნესკოსთვის (რაც არაერთხელ შევახსენეთ) და ეს თემა დღეს განხილვის საგნად არ უნდა ექცია“, - ვკითხულობთ საპატრიარქოს განცხადებაში.
ამ საკითხზე განსხვავებული მოსაზრება აქვს ისტორიის მეცნიერებათა დოქტორს, ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრის დირექტორს, ბუბა კუდავას. „ხაზგასმით მინდა აღვნიშნო, რომ ძეგლების რესტავრაცია არანაირ კავშირში არაა იუნესკოსთან. იუნესკო თავისი ბუნებისა და მოქმედების პორინციპებიდან გამომდინარე, არ აწარმოებს ძეგლების რესტავრაციას. რაც შეეხება იუნესკოს ნუსხაში ძეგლის შეტანის საკითხს, ამის თაობაზე განაცხადი უნდა გააკეთოს იმ ქვეყანამ, რომლის ტერიტორიაზეცაა ძეგლი. ამ შემთხვევაში, ეს ქვეყანა თურქეთია. მოდით, ვიყოთ რეალისტები და ნუ დაგვავიწყდება, რომ თურქეთს თავის ტერიტორიაზ მარტო ქართული ძეგლები არა აქვს. გარდა ქართულისა, თურქეთში არის უამრავი  ისლამური, ძველი ხეთური, რომაული, ბერძნული, სომხური და ა. შ. ძეგლი. ამ ძეგლების უმეტესობა სავალალო მდგომარეობაშია. ხოლო მათი კულტურული ღირებულება კი ზოგადსაკაცობრიო მნიშვნელობისაა. ამ ფონზე, არ მესმის, რატომ ვფიქრობთ, რომ აი, ამდენი ძგელიდან თურქეთი მაინცდამაინც იმ ძეგლებს წარადგენს იუნესკოს ნუსხაში შესატანად, რომელიც ჩვენ გვინდა რომ შეიტანოს?! ბუნებრივია, თურქეთისთვის ჯერჯერობით არაა და კარგა ხანი არც იქნება პრიორიტეტული თურქეთის ტერიტორიაზე არსებული ქართული ძეგლები. თურქეთს აქვს თავისი პრიორიტეტები და ეს კარგად უნდა გვესმოდეს“.
კიდევ ერთი საკითხი, რომელსაც საქართველოს საპატრიარქო ქართულ-თურქული მოლაპარაკებების შესახებ გავრცელებულ ოფიციალურ განცხადებაში ეხება, საქართველოში მცხოვრებ მუსლიმებსა და ქრისტიანებს შორის შესაძლო დაპირისპირებას ეხება.
„ხაზგასმით უნდა აღინიშნოს ის ფაქტიც, რომ ასეთი ქმედებით ხელოვნურად ხდება მუსლიმებსა და ქრისტიანების შორის დაძაბულობის პროვოცირება; არადა, საქართველოში მუსლიმები, რომელი ერის წარმომადგენლებიც არ უნდა იყვნენ ისინი, ისევე, როგორც სხვა რელიგიის აღმსარებელნი, არასოდეს იზღუდებოდნენ, პირიქით - ყოველთვის კარგად გრძნობდნენ თავს და ამიტომაც იყო, რომ არაერთმა მათგანმა შესწირა სიცოცხლე საქართველოს დაცვას; ეს დღესაც ასეა და ამას პირველ რიგში ქართველი ადამიანის შემწყნარებლური ქრისტიანული ბუნება განაპირობებს“, - ვკითხულობთ საპატრიარქოს განცხადებაში.
საქართველოში მცხოვრებ მუსლიმებსა და მართლმადიდებლებს შორის დაპირისპირების  საფრთხეს ვერ ხედავს რელიგიათმცოდნე ბექა მინდიაშვილი.  „მე რეალურ საფრთხეს ვხედავ იმაში, რომ ხელმოცარული პოლიტიკოსები იყენებენ ამ საფრთხილო თემას პლიტიკური ქულების დასაწერად. ისინი ადამიანების რელიგიურ და ნაციონალურ გრძნობებზე თამაშს ცდილობენ. მეორე მხრივ, ვხედავ იმის საფრთხესაც, რომ საქართველოს მართლადიდებელი ეკლესია ვერ გაერკვევა ამ სიტუაციაში და ხელს შეუწყობს ამ ემოციების გაღვივებას. გარდა ამისა, ვფიქრობ, რომ ამ საკითხით დაინტერესებული იქნება რუსეთიც. მოგეხსენებათ, თურქეთი ნატოს წევრი, დემოკრატიული ღირებულებების მიმდევარი ქვეყანაა. ცხადია, რუსეთის ინტერესებში შედის ქართულ-თურქულ ურთიერთობებში ბზარის გაჩენა. მე ეს საფრთხეები უფრო რეალური მგონია“, - ამბობს ბექა მინდიაშვილი.
საზოგადოების იმ ნაწილის კიდევ ერთი არგუმენტი, რომელიც აზიზიეს მეჩეთის  აშენების წინააღმდეგია, არის ის, რომ 1868 წლისთვის, ანუ მაშინ, როცა აზიზიეს მეჩეთი აჭარაში სულთან აბდულ აზიზის ბრძანებით აშენდა, აჭარა თურქეთის ბატონობის ქვეშ იყო და შესაბამისად, აღდგენილი მეჩეთი თურქული ოკუპაციის სიმბოლო იქნება. ყოფილი სახალხო დამცველი, ჟურნალისტი ნანა დევდარიანი ინტერნეტგამოცემა „საქართველო და მსოფლიო“ გამოქვეყნებულ პუბლიკაციაში - „აზიზიეს მეჩეთი - თურქული ოკუპაციის ცოცხალი ძეგლი“, წერს: „თბილისში სააკაშვილის მიერ გახსნილი «ოკუპაციის მუზეუმის» მთელი ექსპოზიცია რუსეთს ეძღვნება, თითქოს სხვა ოკუპანტი საქართველოს არ ენახოს!  აჭარა,  რომელიც  სწორედ რუსული სამხედრო კამპანიის შედეგად დაუბრუნდა დედასამშობლოს, აზიზიეს მეჩეთის აღდგენის შემთხვევაში თურქული ოკუპაციის ცოცხალ ძეგლს მიიღებს“, - წერს ნანა დევდარიანი.
ამ საკითხზე განსხვავებული მოსაზრება აქვს ბუბა კუდავას: „სულთანი აბდულ აზიზი იყო ერთ-ერთი ყველაზე უფრო წარუმატებელი სულთანი,  რომლის დროსაც ოსმალეთმა მარცხი განიცადა საერთაშორისო არენაზე: დაკარგა ბელგრადი, თითქმის დაკარგა გავლენა ეგვიპტეზე, დიპლომატიური მარცხი განიცადა საბერძნეთთან და ა.შ. საბოლოო ჯამში, აბდულ აზიზი იძულებული გახდა, ტახტიდან გადამდგარიყო  და ბოლოს, როგორც ფიქრობენ, მოკლეს კიდევაც. მე არ მესმის, რატომაა ამ ერთი წარუმატებელი სულთნის მიერ აშენებული მეჩეთი ბათუმის დაპყრობის სიმბოლო. თანაც გავიხსენოთ,  რომ მეცხრამეტე საუკუნისთვის, ანუ იმ დროისთვის, როცა აზიზიეს მეჩეთი აშენდა, ოსმალეთს ბათუმი უკვე სამ საუკუნეზე მეტი ხნის დაპყრობილი ჰქონდა. გაუგებარია, რატომაა თურქეთის მიერ ბათუმის დაპყრობის სიმბოლო მეჩეთი, რომელიც დაპყრობიდან სამი საუკუნის შემდეგ აშენდა?! მაშინ, როცა სქართველო რუსეთის შემადგენლობაში შედიოდა, რუსეთი საქართველოში უამრავ რუსულ ტაძარს აშენებდა. ასეთია, მაგალითად, ალექსანდრე ნეველის ეკლესია თბილისში. ეს ტაძარი აშენდა რუსების მიერ მაშინ, როცა საქართველო დაპყრობილი ჰქონდათ. გაგიგიათ ვინმესგან, რომ ეს ტაძარი არის რუსული ოკუპაციის სიმბოლო?! აბსოლუტურად იგივე სიტუაციაა აზიზიეს მეჩეთთან დაკავშირებით, მხოლოდ - იმ განხვავებით, რომ რუსეთის შემთხვევაში, საუბარია ქრისტიანულ ნაგებობებზე, თურქეთის შემთხვევაში კი - მაჰმადიანურზე. თუკი რუსული ოკუპაციის დროს, რუსული კანონიკით, საქართველოს ტერიტორიაზე არსებულ ტაძრებს არ ვარქმევთ რუსული ოკუპაციის სიმბოლოს, რატომ ვარქმევთ თურქული ოკუპაციის სიმბოლოს აზიზიეს მეჩეთს?!“ - ამბობს ბუბა კუდავა religiebi.info-სთან საუბრისას.
აზიზიეს მეჩეთთან დაკავშირებით religiebi.info-სთან საუბრისას თავის პოზიცია გამოხატა ერთ-ერთი მუსულმანური ორგანიზაციის წარმომადგენელმა. მისი თქმით, არც ერთი სალოცავი არ არის და არც შეიძლება იყოს რომელიმე ქვეყნის დაპყრობის სიმბოლო: „ისტორიული ძეგლების დაცვა ჩვენი სახელმწიფოს ვალია. არა აქვს მნიშვნელობა, რომელ კულტურას მიეკუთვნება ესა თუ ის ძეგლი. რაც შეეხება აზიზიეს მეჩეთის კულტურულ ფასეულობას,  იგი  ბათუმში ყველაზე მნიშვნელოვანი მუსულმანური რელიგიური კულტურის ძეგლი იყო. აზიზიეს მეჩეთი „კურირებდა“ სხვა მეჩეთებსაც. დღეს კი ჩვენი ზოგიერთი პოლიტიკოსი და მართლმადიდებლური ეკლესიის ზოგიერთი წარმომადგენელი აზიზიეს მეჩეთს  თურქების მიერ საქართველოს დაპყრობის სიმბოლოდ აცხადებს. მე, როგორც ადგილობრივი მუსულმანი, ვთხოვ ყველას - როცა მეჩეთს ვახსენებთ, ნუ გამოვაცხადებთ მას რომელიმე ქვეყნის დაპყრობის სიმბოლოდ, რადგან ყველა სალოცავი უფლის სახლია, ყველა სალოცავი უფლის მოძღვრების სომბოლოდ შენდება და არა ოკოპაციის სიმბოლოდ“.
მოგვიანებით ჩვენმა რესპოდენტმა თავისი კომენტარის გამოქვეყნებაზე უარი განაცხადა იმ მოტივით, რომ შესაძლოა, პირადი პრობლემა შექმნოდა მართლმადიდებელ თანამოქალაქეებთან. religiebi.info-ს რედაქციას მიაჩნია, რომ ეს კომენტარი არ შეიცავს რაიმე საფრთხეს და აუცილებლობად ჩავთვალეთ მისი გამოქვეყნება. თუმცა, რესპოდენტის ვინაობას არ ვამჟღავნებთ.
საზოგადოებაში არსებული აზრთა სხვადასხვაობის მიუხედავად,  ოშკისა და იშხნის რესტავრაციის სანაცვლოდ ბათუმში აზიზიეს მეჩეთის აშენების, ხოლო ახალციხეში უკვე არსებული მეჩეთის რესტავრაციის საკითხი, ფაქტობრივად, გადაწყვეტილია. ამის შესახებ14 მარტს პარლამენტის ტრბუნიდან საპარლამენტო უმრავლესობის წევრმა, ნუგზარ წიკლაურმაც ხაზგასმით განაცხადა: „საქართველოს წარსულის, აწმყოსა და მომავლისათვის ამ ძეგლების დაცვა ისეთ ღირებულებას წარმოადგენს, რომ ამ უდიდეს შესაძლებლობას ჩვენ ვერ დავთმობთ“. ოშკისა და იშხნის რეაბილიტაციის პროცესის დაწყების ზუსტი  თარიღი სავარაუდოდ მხარეების მიერ ოფიციალურ დოკუმენტზე ხელის მოწერის შემდეგ გახდება ცნობილი.

12:29, Thursday, 23.05.2013
Negotiations between Turkish and Georgian Culture Ministries about restoration of Turkey based Georgian temples have reached last phase. Representatives of the Georgian Ministry of Culture state the parties are working on the final version of the agreement which will be signed in near future.
The negotiations are going on about restoration of Akhaltsikhe based Ahmediye Mosque and reconstruction of Batumi Aziziye Mosque in exchange of the renovation of Georgian temples – Oshki and Ishkhani in Turkey. The Patriarchate of Georgia and part of Georgian society had negative reaction about the construction of Aziziye Mosque.
Aziziye Mosque was first constructed in the 1860s in Batumi under the order of Turkish Sultan Abdul Aziz for Turkish military servants deployed in Batumi.  The Mosque, which is also called as Aziziye Camii, was located in the current Liberty Square in Batumi. According to historical sources, the soviet government destroyed the Mosque in the 1930s. Today, the old Mosque does not exist and residential buildings are constructed on its place.
According to the information of the Georgian Culture Ministry, Turkish side requests restoration of the Akhaltsikhe based Mosque and construction of Aziziye mosque in Batumi in exchange of the renovation of Georgian temples – Oshki and Ishkhani in Turkey. Although the agreement was not officially signed yet, Georgian side accepted this proposal. According to the ministry, the Mosque will be reconstructed based on historical sources; the Georgian party is authorized to find proper place for the new mosque.
“Aziziye Mosque, which is completely ruined by now and is particularly important cultural heritage for Georgian Muslim community, will be restored in accordance to historical materials and the Georgian side will select the proper place for its construction. The agreement between the governments envisages functioning of the restored temples as culture centers,” the statement of the Ministry of Culture reads.
Turkish-Georgian negotiations about the issue caused controversial reactions of the Georgian society. Georgian Patriarchate assessed it as illegal negotiations because the Patriarchate was not involved in the process.
“We would like to remind the society that the negotiations between Georgian and Turkish authorities have been underway for more than two years through violation of the Georgian law (Constitutional Agreement between the State and Orthodox Church) because the Georgian Patriarchate, to be the owner of all Georgian churches-monasteries, was not involved in official negotiations. Despite all that, we always had our principle and constructive position with regard to this issue,” the official statement of the Georgian Patriarchate reads.
Religious scientist Beka Mindiashvili said the government did not breach the Constitutional Agreement with the negotiations but executed all requirements of this agreement. “The position of the Patriarchate about the negotiations, as if it was illegal and breached the Constitutional Agreement, is beyond all criticism. The state does not breach the Constitutional Agreement with these negotiations; just the opposite, they met its requirements to take care of Georgian culture and religious monuments located outside the Georgian territory,” Beka Mindiashvili said.
The Georgian Patriarchate thinks the construction of Muslim mosque in Adjara in exchange of the restored Ishkhani and Oshki Temples is not right decision. The Patriarchate requests to construct Basilica in Lazistan (Turkey) and take part in the negotiation process in exchange of the mosque construction. “If it is unacceptable for the Turkish side for certain reasons, we will also oppose the construction of Aziziye Mosque in Batumi, which is symbol of the hardest period of our history, in exchange of renovation of Oshki and Ishkani,” the statement of the Patriarchate reads.
In reply to them, the Ministry of Culture stated that the Patriarchate was always informed about ongoing negotiations. “The Patriarchate of Georgia, as well as the society interested in the protection of Cultural heritage, was informed about ongoing negotiations. The Culture Minister held the last meeting on the issue at the Patriarchate two days ago because it is issue of national importance and aims to revive our temples; so the opinion of the Patriarchate is urgently important for us. In future, the Ministry is ready to update all interested parties with the information,” February 10 statement of the Culture Ministry reads.
Citizens negatively thinking about the ongoing negotiations between Turkey and Georgia say that the government should not have turned the process into bargain. The problem was to be resolved by international law instead similar agreements. The Georgian Patriarchate also shares the opinion. “The allegation as if it is done for sake of Oshki and Ishkhani Churches cannot be justified because international law obliges Turkey to protect world culture and natural heritage. So, the government had to appeal to the UNESCO years ago (which we reminded them many timeს) and not to make it topic of current negotiations,” the statement of the patriarchate reads.
Doctor of Historic science and director of the National Center of Manuscripts Buba Kudava has different position about the issue. “I would like to underscore that restoration of monuments has nothing to do with the UNESCO. Due to its nature and action principles, the UNESCO does not restore temples. As for including the monument on the UNESCO list, the country, where the temple is located, shall apply to the UNESCO for it. In this particular case, it was Turkey. Let us be realist and never forget that Turkey has plenty of other monuments on its territory besides Georgian ones. There are a lot of Islamic, ancient Khet, Greek, Armenian and other monuments. Most of them are in terrible conditions and they are monuments of universal importance. So, I cannot understand why should Turkey put only those temples on the list, which we want?! Naturally, it will not be priority for Turkey to take care of Georgian monuments located on their territory for a long time onward. Turkey has its own priorities and we should acknowledge it.”
Another issue, which is raised in the official statement of the Georgian Patriarchate, with regard to Georgian-Turkish negotiations, is about possible controversy between Muslim and Christian resident of Georgia.
“It is also noteworthy that similar activities artificially tense relation between Muslim and Christian people. Muslim people, regardless their ethnic origin, as well as believers of other religions, have never been restricted in Georgia. In the contrary, they have always lived very comfortably here and many of them scarified their lives to Georgia. The same situation is today and it is first of all result of tolerant nature of Georgian people,” statement of the Patriarchate reads.
Beka Mindiashvili cannot see any threat of controversy between Muslim and Orthodox resident of Georgia. ‘I see real threat from failed politicians to take advantage of this issue for their political purposes. They try to play on religious and national feelings of people. On the other hand, I also see that the Orthodox Church of Georgia will not clear up real situation and encourages escalation of emotions. Besides that, I think Russia will also be interested in this issue. You know that Turkey is a NATO member state with democratic values. Of course, Russia is eager to create a gap in Georgian-Turkish relations. I think these threats are more real,” Beka Mindiashvili said.
Another argument of opponents is that by 1868, when Aziziye Mosque was constructed in Adjara based on Sultan Abdul Aziz’s order, Adjara was under jurisdiction of Turkey and consequently, the restored Mosque will be symbol of Turkish occupation. Former Public Defender of Georgia, journalist Nana Devdariani wrote in the publication Aziziye Mosque – Vivid Temple of Turkish Occupation”  on the online edition “Georgia and World”: “Saakashvili opened “Occupation Museum” in Tbilisi and all exhibits there tell about Russia as if Georgia has not seen any other occupant in its history! Adjara, which was gained back to the homeland with the support of Russian military campaign, will have a vivid monument of Turkish occupation if Aziziye Mosque is restored there,” Nana Devdariani wrote.
Buba Kudava has different opinion about this issue: “Sultan Abdul Aziz was one of the most unsuccessful sultans of Turkey, under whose leadership Turkey lost much on the international level: they lost Belgrade, lost their influence over Egypt, suffered diplomatic failure with Greece, etc. Finally, Abdul Aziz had to resign and people doubt he was even murdered. I cannot understand why the reconstruction of his mosque should be symbol of Batumi occupation. Additionally, we should recall that in the XIX century, when the Aziziye Mosque was constructed, Turkey had already invaded Batumi for more than three centuries. So, it is unclear why the mosque can be a symbol of invasion, which was constructed there three centuries later?! During Soviet Union, Russia constructed a lot of Russian churches in Georgia; for example Aleksandre Nevel Church in Tbilisi. Russians constructed it when they had occupied Georgia. Have you ever heard anybody say that it was symbol of Russian occupation?! The same situation is about Aziziye Mosque; but there is one difference, in Russia’s case, they had constructed Christian Churches and not Muslim mosque. So, if we do not call Russian Churches located in Georgia symbols of Russian occupation, why should we call Aziziye Mosque a symbol of Turkish occupation?!” Buba Kudava told religiebi.info.
A representative of a Muslim organization expressed his position about Aziziye Mosque in his interview with religiebi.info. He said, not a single religious temple worldwide is and cannot be symbol of occupation. “Our state is authorized to protect historic monuments regardless their ethnic/religious origin. As for cultural value of the Aziziye Mosque, it was the most important Muslim Cultural Monument in Batumi. It was supervising other Mosques in Georgia. Today, our several politicians and some representatives of the Orthodox Church declared it is symbol of Georgia’s occupation. I, local Muslim person, ask everybody not to call Mosque a symbol of occupation because it is house of the lord and symbol of religious service and nothing more.”
Later, our respondent refused to publish his comment because he could face problems with his Orthodox neighbors/acquaintances. Editorial board of religiebi.info believes that this comment cannot create any problems for the respondent and decided to publish it. However, we refrained from publishing his name.
Despite controversial opinions of society, the construction of Aziziye Mosque in Batumi and renovation of the Mosque in Akhaltsikhe is almost settled. MP Nugzar Tsiklauri made statement during parliament session on March 14 and underlined. “Protection of these monuments is important for the past, present and future of Georgia, that we will never miss this chance.” The exact date, when renovation of Oshki and Ishkhani Churches will start, will be announced as soon as parties sign official document.