თიანეთში მირზა გელოვანის სახლ - მუზეუმი ინგრევა
თიანეთში ქართველი პოეტის მირზა გელოვანის სახლ - მუზეუმი ინგრევა. მუზეუმის კედლები დაბზარულია და რამდენიმე ადგილზე ჩამონგრეული. სახლ - მუზეუმში 1500-ზე მეტი  ექსპონატია დაცული.
პოეტის სახლში მუზეუმი სახლ - მუზეუმი 1983 წელს გაიხსნა. „მას შემდეგ აქ რემონტი არ ჩატარებულა“, - აღნიშნავს მუზეუმის თანამშრომელი მარინა კბილცეცხლაშვილი.
მირზა გელოვანის სახლ-მუზეუმს თიანეთის მუნიციპალიტეტის გამგეობა აფინანსებს. თიანეთის მუნიციპალიტეტის გამგებლის გიორგი აბაშვილის თქმით, შენობის რეაბილიტაცია დღის წესრიგში დგას, თუმცა ბიუჯეტში თანხა ამ დროისთვის გათვალისწინებული არ არის.
მირზა გელოვანი 1917 წელს დაიბადა. 1936–1939 წლებში ის თბილისში ცხოვრობდა და უნივერსიტეტში თავისუფალ მსმენელად დადიოდა. 1939 წელს წითელ არმიაში გაიწვიეს. იგი მეორე მსოფლიო ომში, 1944  წელს დაიღუპა.
მირზა გელოვანი  ბელარუსში, ვიტებსკის ოლქის ბერენკოვიჩის რაიონის სოფელ სანიკის საძმო სასაფლაოზეა დაკრძალული. სიკვდილის შემდეგ მას შოთა რუსთაველის სახელმწიფო პრემიის ლაურეატის წოდება მიენიჭა. მირზა გელოვანს აღიარება მოუტანეს ლექსებმა: „თუშის ქალი წყაროზე“, „ცხრაკარა“, „შავლეგო“, „მელოდე“, „მთაწმინდიდან სმოლენსკამდე“, „იჯექი წყნარად“, „მთვარე“, „შემოღამება საბადურზე“, „მახსოვს“, „ხრეშად დაცვივდა სიტყვები“. მასვე ეკუთვნის ბალადა „აონი“ და პოემა „შავნაბადა“.

Mirza Gelovani’s Museum is Being Destroyed
Museum of Georgian poet Mirza Gelovani is being destroyed in Tianeti. The walls of the museum are cracked and are destroyed in several places. There are more than 150 exhibitions preserved in the museum.
The museum was opened in 1983. “No renovation has taken place here since then,” – museum employee Marina Kbiltsetskhlashvili notes.
Tianeti municipality local government finances Mirza Gelovani’s museum. According to the Governor of municipality Giorgi Abashvili, the rehabilitation is on the agenda, however no money is envisaged in the budget.
Mirza Gelovani was born in 1917. He lived in Tbilisi in 1936-1939 and attended university as a free listener. He was summoned to red army in 1939. He died during WWII in 1944.
Mirza Gelovani is buried in the joint cemetery in the village Saniko of Berenkovich district of Vitebski region. He was granted state award of Shota Rustaveli. He is famous for poems: “Tskhrakara,” “Shavlego,” “Melode,” “from Mtatsminda to Smolenski,” “Moon,” “Night at Sabaduri,” “I remember.” He is also an author of ballad “Aoni” and poem “Shavnabada.”