Amnesty International საჯარო მიმართვა - ონტროლის პალატამ პატივი უნდა სცეს ადამიანის უფლებებს პოლიტიკური პარტიების დაფინანსების შემოწმების დროს
Amnesty International შეშფოთებულია იმის გამო, რომ მიმდინარე კვირის განმავლობაში საქართველოს მასშტაბით ოპოზიციური პარტიების წევრებისა და მხარდამჭერების ფართომასშტაბიან დაკითხვას თან ახლდა ცნობები, რომ ეს ხდებოდა სამართლებრივი გარანტიების დარღვევით და ოპოზიციის მხარდამჭერთა დაშინებით.
11 მარტის შემდეგ,  სხვადასხვა რეგიონებში, განსაკუთრებით - დასავლეთ საქართველოში, 100-ზე მეტმა ადამიანმა მიიღო უწყება ადგილობრივი ხელისუფლების შენობებში მისვლის შესახებ; უწყებები გაიგზავნა კონტროლის პალატის პარტიათა დაფინანსების მონიტორინგის სამსახურის  მიერ. კონტროლის პალატის თავჯდომარე ლევან ბეჟაშვილის განცხადებით, აღნიშნული ოპერაციის მიზანია, გამოიძიონ ყველა შესაძლო დარღვევა პოლიტიკური პარტიების დაფინანსების საქმეში და შეადარონ პარტიების ფინანსური დეკლარაციები მათ მიერ რეგიონებში რეალურად დახარჯულ თანხას. უწყებები მხოლოდ მთავარი ოპოზიციური გაერთიანება „ქართული ოცნებასთან“ დაკავშირებულმა კერძო პირებმა მიიღეს; აღნიშნული კოალიცია აერთიანებს რამოდენიმე პოლიტიკურ პარტიას.
„მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ“ საქართველოს კანონით, საქართველოს კონტროლის პალატა უფლებამოსილია, „საჭიროების შემთხვევაში, პარტიიდან, ადმინისტრაციული ორგანოებიდან და კომერციული ბანკებიდან გამოითხოვოს ინფორმაცია პარტიის ფინანსებთან დაკავშირებით“. მას ასევე შეუძლია, „საჭიროების შემთხვევაში პირებისგან მოითხოვოს ინფორმაცია მათ მიერ პარტიებისთვის და იმ პირებისთვის გადაცემული ან მათგან მიღებული ქონების წარმომავლობის შესახებ, რომლებსაც გაცხადებული აქვთ პოლიტიკური მიზნები ან ამოცანები“.
კონტროლის პალატის უწყება რამდენიმე ათეულ ადამიანის მიუვიდა. უწყებაში ეწერა, რომ მოქალაქეები უნდა გამოცხადებულიყვნენ პალატის წარმომადგენლებთან. ამ ადამიანებს შორის იყვნენ ოპოზიციური პოლიტიკური პარტიების წევრები და მხარდამჭერები. ამას გარდა, კანონის მოთხოვნების საპირისპიროდ, ბევრმა კერძო პირმა, რომელიც არაა პოლიტიკურად აქტიური, მაგრამ ითვლება ოპოზიციის მხარდამჭერად, ასევე მიიღეს უწყებები.
მხოლოდ ოპოზიციური პარტიების წევრების და სავარაუდო მხარდამჭერების შერჩევითი შემოწმება, ის ფორმა, რითაც ბევრი შემოწმება განხორციელდა, დასმული კითხვების შინაარსი და იმ პირთა დიდი რაოდენობა, რომლებიც დასაკითხად დაიბარეს, გვაძლევს საბაბს ვივარაუდოთ, რომ ეს ოპერაცია პოლიტიკურად მოტივირებულია და ოპოზიციური პარტიების ამჟამინდელი და პოტენციური მხარდამჭერების დაშინებას ისახავს მიზნად.
Amnesty International–მა მიიღო ცნობები, რომ დაკითხვა ხშირად აგრესიული ფორმით მიმდინარეობდა, პოლიციის უამრავი წარმომადგენლის თანდასწრებით, ხდებოდა ადამიანების არასასურველი ჩხრეკა და მათი პირადი პოლიტიკური შეხედულებებისა და საქმიანობების შესახებ კითხვების დასმა და ხშირად ეს ხდებოდა ადვოკატის ყოლის უფლების არქონის ფონზე. როგორც დაკითხული ადამიანები ასევე მათი ადვოკატები, აცხადებენ, რომ დაკითხვის დროს განსაკუთრებული ყურადღება იყო გამახვილებული მათ პოლიტიკურ შეხედულებებზე და საქმიანობაზე, ვიდრე ფინანსურ გადარიცხვებზე, რომლის მონაწილე შესაძლოა, ისინი გამხდარიყვნენ. ადვოკატმა გიორგი ჭიქაბერიძემ, რომელიც ოთხ ადამიანს იცავდა დაკითხვის დროს ქუთაისში, Amnesty International-თან საუბარში განაცხადა, რომ მის არც ერთ დაცვის ქვეშ მყოფ პირს არ აუხსნეს, რა ეჭვის, სავარაუდო უკანონო ქმედების, ან დარღვევის საფუძველზე იკითხებოდნენ.
დაკითხვის საშუალო დრო დაახლოებით 2 საათი გრძელდებოდა, რას დროსაც ერთი და იგივე ძირითადი კითხვები ისმეოდა. ზოგიერთი დაკითხული, განსაკუთრებით ისინი, ვინც ადვოკატის გარეშე დაიკითხა, საუბრობს მათ მიმართ განხორციელებულ მუქარაზე და ზეწოლის ფაქტებზე. ერთ-ერთ ადვოკატს დაემუქრნენ და ძალით დაატოვებინეს დაკითხვის ოთახი.
საქართველოს რესპუბლიკური პარტიის ქუთაისის ორგანიზაციის ახალგაზრდული ფრთის წევრმა 19 წლის თეონა ფხაკაძემ განაცხადა: „მკითხეს, როგორ და რატომ მივიღე მონაწილეობა ახალგაზრდული ფრთის პოლიტიკურ საქმიანობებში; რამდენჯერ ვეწვიე ოპოზიციური პარტიის მთავარ ოფისს თბილისში; მოვაწერე თუ არა ხელი პეტიციას, ან თუ შევაგროვე ხელმოწერები ოპოზიცური პარტიების სახელით... როდესაც მათ ვკითხე - რატომ დამიბარეს დაკითხვაზე, მათ მიპასუხეს, რომ არ არსებობს რამე კონკრეტული მიზეზი“.
12 მარტს რესპუბლიკური პარტიის საგარეჯოს ოფისის წარმომადგენლის მუბარიზ მამედოვის დაკითხვა სამი საათი გაგრძელდა საგარეჯოს გამგეობის შენობაში; ის საქართველოს მოქალაქე და ეროვნებით აზერბაიჯანელია. მან Amnesty International-თან საუბარში განაცხადა: „მე დამიბარეს ადგილობრივი ხელისუფლების შენობაში, რომელსაც იცავდნენ პოლიციელები. მათ დამისვეს უამრავი კითხვა თუ ვის ვუჭერ მხარს არჩევნებში და რა ტიპის საქმიანობებში ვმონაწილეობ, როგორც ოპოზიციური პარტიის წევრი. ბოლოს, როდესაც დაკითხვა უფრო მკაცრი გახდა, მათ მითხრეს - ფრთხილად ვყოფილიყავი, რადგან მე ეთნიკურად აზერბაიჯანელი ვარ და ახალი ხელისუფლების მოსვლის შემთხვევაში მომიწევს ქვეყნის დატოვება“.
Amnesty International მოუწოდებს საქართველოს ხელისუფლებას, უზრუნველყოს, რომ ინდივიდუალური პირების დაკითხვის კუთხით კონტროლის პალატის უფლებამოსილებები მხოლოდ კანონის მიზნებისთვის და მის ფარგლებში გამოიყენებოდეს.
ოპოზიციური პარტიების წევრებისა და სავარაუდო მხარდამჭერების ფართომასშტაბიანი დაკითხვები მათი პოლიტიკური მოსაზრებებისა და საქმიანობების შესახებ დაშინების ეფექტს იძლევა და თავისუფალი გამოხატვისა და შეკრების უფლებათა დარღვევის რისკს ქმნის.
Amnesty International მოუწოდებს კონტროლის პალატას და საქართველოს ხელისუფლების შესაბამის უწყებებს, უზრუნველყონ ისეთი გარემო, რომ კონტროლის პალატაზე მინიჭებული კერძო პირების დაკითხვის უფლება გამოყენებულ იქნას მხოლოდ კანონის ფარგლებში; დაკითხვა კი მიმდინარეობდეს მხოლოდ ადამიანის უფლებების სრული დაცვით და ამ ადამიანებმა შეუზღუდავად შეძლონ, ისარგებლონ ადვოკატის დახმარებით მათი სურვილის მიხედვით.

AMNESTY INTERNATIONAL PUBLIC STATEMENT - Georgian Chamber of Control must respect human rights in the ongoing probe on political financing
20.03.2012
Amnesty International is concerned that the widespread questioning of opposition party members and supporters throughout Georgia over the course of this week has been accompanied by reports of the violation of legal safeguards and the intimidation of opposition sympathisers.
Since Sunday 11 March, more than 100 persons have been summoned for questioning at local government offices in various regions, mainly in Western Georgia, by the Georgian Chamber of Control, the state auditing agency in charge of monitoring the funding of political parties.
According to the head of the agency, Levan Bezhashvili, the aim of the operation has been to investigate possible irregularities in the funding of political parties by comparing the financial declarations submitted by political parties against actual spending in the regions. Only individuals linked to the main opposition movement “Georgian Dream”, the coalition that unites several opposition parties have been summoned for questioning.
Under the Law on Political Unions of Citizens the Chamber of Control of Georgia is authorised to “request information related to the finances of the political parties from the political parties, administrative authorities and commercial banks.” It may also “request information about the origin of transferred and received property” from “persons with declared political and electoral goals and objectives”, or persons related to them.
Dozens of persons received notifications from the Chamber of Control summoning them to appear before the agency’s representatives. The summoned persons included members and known supporters from the opposition parties. Additionally, and contrary to the law, many with no stated political affiliation, but who are presumed to be opposition supporters, have also been reported to be summoned.
The questioning of opposition supporters and other non affiliated persons has been accompanied by numerous reports of the denial of legal representation to which they are legally entitled. The selective examination of only opposition party members and presumed supporters, the manner in which many examinations took place, the nature of many of the questions asked and the sheer number of those called in for questioning suggests that the operation is politically motivated and aimed at intimidating current and potential opposition party sympathisers.
Amnesty International received several reports that these examinations often are carried out in an aggressive manner, under heavy police presence, with people subjected to invasive searches and questioned about their personal political beliefs and activities, often while being denied their right to legal representation. Both the summoned persons and their lawyers reported that the interrogations often focused on general questions relating to their political beliefs and activities rather than any financial transactions they may have been party to. Giorgi Chikaberidze, a lawyer who represented four persons summoned for questioning by the Chamber of Control in Kutaisi told Amnesty International that none of his clients were provided with a concrete explanation of any suspicions, alleged illegal actions or violations, which might have justified their summons.
The average questioning time reportedly lasted two hours, where same general questions were asked over and over again. Several of these questioned especially in absence of a lawyer alleged to have been subjected to threats and intimidation. At least one lawyer alleged to have been threatened and forced to leave the questioning room.
Teona Pkhakadze, a 19 year old member of Kutaisi Republican Party Youth Organization reported: “…I was asked how and why I participated in the youth-wing political activities; how many times I visited opposition party headquarters in Tbilisi; whether I had signed or sought collect signatures for petitions on behalf of the opposition parties…When I asked them why I had been called for questioning they answered that it was for no particular reason.”
Mubariz Mamedov, a member of the Republican Party from Sagarejo who is a Georgian citizen with ethnic Azeri origin was questioned for three hours on 12 March at the Sagarejo Municipality building. He told Amnesty International: “I was summoned to the local municipality building surrounded with the police officers. They kept asking me questions about who do I support in elections and what kind of activities I am involved in as an opposition party member. Towards the end, when the questioning grew tenser, they told me to be careful as I am an ethnic Azeri and it is possible that under the new government I will be deported from the country.”
Amnesty International calls on the Georgian authorities to ensure that investigations carried out by the Chamber of Control of Georgia are conducted in accordance with the law and international human rights standards.
The widespread summoning of opposition party members and presumed sympathisers to answer questions relating to their political inclinations and activities creates a chilling effect and risks violating the rights to freedom of expression and association.
Amnesty International is calling on the Chamber of Control and the relevant Georgian authorities to ensure that the powers conferred on the Chamber of Control to question individuals are used only for the purposes and within the limits of law; the questioning is carried out with full respect of the human rights and the persons called for questioning have unimpeded access to representation by a lawyer of their choice.