13:16, Wednesday, 22.05.2013
იეჰოვას მოწმეებს ომარ აზნაურაშვილსა და ბონდო ჯავახიშვილს, ისანი-სამგორის გამგეობის სამხედრო კომისარიატში სავალდებულო სამხედრო სამსახურში გაწვევასთან დაკავშირებით პრობლემები შეექმნათ.  აზნაურაშვილი და ჯავახიშვილი წვევამდელები არიან. თუმცა, საქართველოს კანონმდებლობა, რელიგიური მრწამსიდან გამომდინარე, მათ სავალდებულო სამხედრო სამსახურისგან ათავისუფლებს. მიუხედავად ამისა, ისანი-სამგორის გამგეობის სამხედრო განყოფილებამ მათ შეიარაღებულ ძალებში გაწვევის  უწყება  მაინც გაუგზავნა.
როგორც თავად აზნაურაშვილი და ჯავახიშვილი აცხადებენ,  გამგეობაში მათ ცინიკურად და აგდებულად ექცეოდნენ და ბევრი ბიუროკრატიული ბარიერი შეუქმნეს. მათივე თქმით, პრობლემა საქმის კურსში სახალხო დამცველის აპარატისა და ისანი-სამგორის რაიონის გამგებლის ჩაყენების შემდეგ მოგვარდა.
„კომისარიატში განვაცხადე, რომ იეჰოვას მოწმე ვიყავი და შესაბამისად, კანონი სავალდებულო სამხედრო სამსახურის გავლისგან მათავისუფლებდა. მათ მომთხოვეს, მიმეტანა დამადასტურებელი ცნობა, რომ ნამდვილად იეჰოვას მოწმე ვიყავი. ეს ცნობა წარვუდგინე, მაგრამ გაუგებარი მიზეზით, ცნობა არ მიიღეს და მისი ხელმეორედ წარდგენა მომთხოვეს. ასე მეუბნებოდნენ - აფერისტი ხარ და უნდა დაგიჭიროთო. ბოლოს, როგორც იქნა, ცნობა ჩაიბარეს. თუმცა, მითხრეს, რომ ეს არ იყო საკმარისი და სამხედრო სამსახურის გავლა მაინც მომიწევდა - 4 აპრილს, შეიარაღებულ ძალებში გასაწვევად, შემკრებ- გამანაწილებელ პუნქტში გამოცხადდიო“, - ამბობს ომარ აზნაურაშვილი.
იეჰოვას მოწმეთა ორგანიზაციის კიდევ ერთი წევრის, ბონდო ჯავახიშვილის თქმით, კომისარიატში მასაც შეექმნა აზნაურაშვილის მსგავსი პრობლემები: „კომისარს ვუთხარი,  რომ  რელიგიური შეხედულებებიდან გამომდინარე, სამხედრო სამსახურში ჩემი წაყვანა არ შეიძლებოდა. წარვადგინე შესაბამისი ცნობები, რომლებიც ადასტურებდა, რომ  ნამდვილად იეჰოვას მოწმე ვარ. სამხედრო განყიფილების უფროსმა ეს ცნობა რომ წაიკითხა, საბუთები მომიყარა და უხეშად მითხრა: რატომ არ მიდიხარ ჯარში, რა, სამშობლო არ უნდა დაიცვაო?!“
ჯავახიშვილისა და აზნაურაშვილის ადვოკატი და იეჰოვას მოწმეთა ქრისტიანული ორგანიზაციის იურისტი მანუჩარ ციმინტია, ჩვენთან საუბარში აღნიშნავს, რომ საქმე  ისანი-სამგორის გამგეობის სამხედრო განყოფილების უფროსის ბეჟან მზექალაშვილის მხრიდან, უფლებამოსილების გადამეტებასთან გვაქვს: „საქმე საჯარო მოხელის მხრიდან უფლებამოსილების გადამეტებასთან გვაქვს. ისანი-სამგორის რაიონის სამხედრო განყოფილების კანცელარიის თანაშმრომლებმა, მოქალაქე ჯავახიშვილსა და აზნაურაშვილს, იმ განცხადებისა და თანდართული ცნობის რეგისტრაციაში გატარებაზე უარი უთხრეს,  რითაც მოქალაქეები სავალდებულო სამხედრო სამსახურის ნაცვლად, არასამხედრო ალტერნატიურლი შრომითი სამსახურის გავლას ითხოვდნენ. ჯავახიშვილსა და აზნაურაშვილს დიდი ძალისხმევა და გამგეობაში არაერთხელ მისვლა დასჭირდათ, რომ მათი განცხადება რეგისტრაციაში ოფიციალურად გაეტარებინათ. სამხედრო განყოფილების თანამშრომლებმა აზნაურაშვილისა და ჯავახიშვილის მიმართ ცინიკური, დამცინავი დამოკიდებულება გამოხატეს და სრულიად უმიზეზოდ უკვე წარდგენილი ცნობების ხელმეორედ წარდგენა მოითხოვეს. ომარ აზნაურაშვილი, სავალდებულო სამხედრო სამსახურის ნაცვლად, არასამხედრო ალტერნატიული შრომითი სამსახურის გავლის თაობაზე განცხადების შეტანიდან მეორე დღეს, სამხედრო განყოფილებაში დაიბარეს და მისი განცხადების განხილვის ნაცვლად, მისივე ნების საწინააღმდეგოდ, ხელი მოაწერინეს უწყებაზე, რითაც 4 აპრილს, შემკრებ-გამანაწილებელ პუნქტში გამოცხადება დაევალა“.
ამ საკითხზე religiebi.info ისანი-სამგორის რაიონის სამხედრო სამსახურის უფროსს, ბეჟან მზექალაშვილსაც ესაუბრა. იგი, იეჰოვას მოწმეებისა და მათი ადვოკატის ბრალდებებს კატეგორიულად უარყოფს: „ჩვენ მათთვის არანაირი ბიუროკრატიული ბარიერი არ შეგვიქმნია. ჯავახიშვილმა პირველ ჯერზე, მოუწესრიგებელი, დაკუჭული ცნობა წარმოადგინა, თანაც განაცხადი ბოლომდე არ ჰქონდა შევსებული. აქედან გამომდინარე, მას მივუთითეთ, რომ რელიგიური მრწამსის შესახებ ცნობა ხელმეორედ წარმოედგინა. რაც შეეხება აზნაურაშვილს, მის მიერ წარმოდგენილ ცნობაში ეწერა, რომ იგი იეჰოვას მოწმეებთან დაახლოებული პირი იყო. ჩვენ ვერ გავიგეთ, რას ნიშნავდა „დაახლოებული პირი“. წარმოდგენილი ცნობიდან გარკვევით არ იკვეთებოდა, რეალურად იყო თუ არა ეს პიროვნება იეჰოვას მოწმე. სწორედ ამიტომ, ცნობის ხელმეორედ მოტანა მასაც მოვთხოვეთ. არ მესმის, რა ბიუროკრატიულ ბარიერებზეა საუბარი“.
თუმცა, საინტერესოა, რომ აზნაურაშვილმა მეორედაც ზუსტად იგივე შინაარსის ცნობა წარადგინა, რაც პირველ ჯერზე. მიუხედავად ამისა, მეორედ წარდგენილი ცნობა კომისიამ უპრობლემოდ მიიღო. მანუჩარ ციმინტიას თქმით, პრობლემები მხოლოდ მას შემდეგ მოგვარდა, რაც საქმის კურსში სახალხო დამცველის აპარატი და ისანი-სამგორის გამგებელი ჩააყენეს.
„დიახ, მეორედ წარდგენილ ცნობაშიც იგივე ეწერა რაც პირველში - რომ აზნაურაშვილი იაჰოვას მოწმეთა ორგანიზაციასთან დაახლოებული პირი იყო. ჩვენ ვიმსჯელეთ ამ საკითხზე, გავაკეთეთ მოკვლევა და ამის შემდეგ ცნობა მივიღეთ“, - განაცხადა ჩვენთან საუბრისას ბეჟან მზექალაშვილმა. მან იეჰოვას მოწმეებისადმი ცინიკურად და არაეთიკურად მიმართვის ბრალდებაც კატეგორიულად უარყო: „მიმაჩნია, რომ სამშობლოს სამსახური მხოლოდ სამხედრო ფორმის ჩაცმა და სამხედრო სამსახურში ყოფნა არაა. ამ ადამიანებმა ალტერნატიული სამსახურითაც შეიძლება დიდი სიკეთე მოუტანონ თავის ქვეყანას. აქედან გამომდინარე, კატეგორიულად უარვყოფ მათ ბრალდებას. არც მე და არც ჩემი განყოფილების რომელიმე თანამშრომელს მათთვის შეურაცხმყოფა არ მიგვიყენებია“.
მისივე თქმით, აზნაურაშვილისა და ჯავახიშვილის პირადი საქმეები მოქალაქეთა არასამხედო ალტერნატიულ შრომით სამსახურში გაწვევის სახელმწიფო კომისიას გადაეგზავნა. ეს ინფორმაცია აზნაურაშვილისა და ჯავახიშვილის ადვოკატმა მანუჩარ ციმინტიამაც დაგვიდასტურა. სავალდებულო სამხედრო სამსახურის ნაცვლად, ალტერნატიულ არასამხედრო სამსახურში გაწვევის გადაწყვეტილებას, სწორედ ეს კომისია მიიღებს.
2012-04-04 08:20
იეჰოვას კი არა სულ რომ იუდას მოწმე იყოს ადამიანი, ყველა ვალდებულია ღმერთისა და ერის წინაშე დაიცვას თავისი სამშობლო!

Jehovah witnesses Omar Aznaurashvili and Bondo Javakhishvili faced problems when military commissariat at the Isani –Samgori district administration recruited them to obligatory military service. Aznaurashvili and Javakhishvili are recruits but the Georgian law discharges them from obligatory military service due to their religious faith. Despite that, the Isani-Samgori district administration’s military commissariat has summoned them to serve in the armed forces.
Aznaurashvili and Javakhishvili claim that commissariat personnel cynically and ironically treat them and created many red-tape barriers for them. They said the problem was resolved after the Public Defender’s Office and Isani-Samgori district administration were informed about it.
“I informed them that I was Jehovah witness and the law allowed me not to take obligatory military service. They asked to bring the notification that I really was Jehovah witness and I did but they did not accept the document for uncertain reasons; they requested to repeatedly provide the document to the commissariat. The employees said I was swindler and they would arrest me for it. Finally, they accepted my notification but said it was not enough to discharge me from the military service and I had to arrive at the collector-distribution office on April 4,” Omar Aznaurashvili said.
Another Jehovah Witness Bondo Javakhishvili said he faced same problems at the commissariat. “I told the commissar they could not recruit me to the military service due to my religious faith. I also provided the relevant notification to prove my membership in the religious group. Having read the notification, the head of the military department threw the documents back to me and said: “Why are not you going to army, should not you defend your homeland?!”
Lawyer of the Jehovah Witness Christian Organization Manucha Tsimintia, who defends rights of Javakhishvili and Aznaurashvili, said that head of military unit at the Isani-Samgori district administration Bezhan Mzekalashvili abused his power. “The public servant abused his power. Personnel of the military unit’s chancellery at the Isani-Samgori district administration refused Javakhishvili and Aznaurashvili to register their applications and attached notifications, where the recruits requested non-military alternative labor service in exchange of obligatory military service. Javakhishvili and Aznaurashvili did their best and visited the district administration several times to convince the employees of the administration to register their documents. The representatives of the military unit were cynical and ironic with Aznaurashvili and Javakhishvili and demanded them to repeatedly provide the documents without any grounds. Next day, Omar Aznaurashvili was summoned to the military unit and instead discussing his application on alternative labor service, they compelled him to sign summon against his wish based on what he has to appear at the collector-distributing office on April 4.”
Religiebi.info spoke with the head of military service of Isani-Samgori region Bezhan Mzekalashvili. He categorically denies the accusations of Jehovah’s witnesses and their lawyer: “We have created any bureaucratic barriers for them. Javakhishvili presented an unorganized, crumpled document and the application was not filled in completely. Therefore, we remarked that he needs to present the document on his religious confession again. As for Aznaurashvili, the notification presented by him stated that he was a person affiliated with Jehovah’s witnesses. We did not understand what affiliated person meant. The presented document did not emphasize whether or not this person was really a Jehovah’s Witness. That is why we requested him to present the document again. I cannot understand what bureaucratic barriers we are talking about.”
It is interesting that Aznaurashvili presented the document with the same kind of content the second time. Despite this, the Commission received the second document without problem. According to Manuchar Tsimintia, the problems were solved after they informed Ombudsman’s Office and Governor of Isani-Samgori.
“Yes, the document presented the second time stated the same as the first one – that Aznaurashvili is affiliated with Jehovah’s witnesses. We discussed this topic, researched it and then we received the document,” – Bezhan Mzekalashvili stated with us. He categorically denied the accusation that he cynically and unethically addressed Jehovah’s witnesses: “I think that serving your country is not just putting on military uniform and doing military service. These people can bring fruit for their country by alternative service. Therefore, I categorically deny their accusations. Neither I nor any department official has assaulted them.”
According to him, the cases of Aznaurashvili and Javakhishvili were sent to State Commission of non-military alternative labor service. Manuchar Tsimintia, lawyer of Aznaurashvili and Javakhishvili also confirmed this information. Instead of obligatory military service, this commission makes decision on alternative non-military service.