800-მილიონიანი სამინისტროსათვის გამოყოფილი „დახმარება“
ტრადიცია არც 2012 წელს დაირღვა და შიდა ქართლის ყველა მუნიციპალიტეტის საკრებულომ შინაგან საქმეთა სამინისტროს ადგილობრივი ორგანოების დასაფინანსებლად მნიშვნელოვანი თანხები გამოყო. როგორც ყველაზე დიდი ბიუჯეტის მქონე, „ლიდერი“ გორის მუნიციპალიტეტი აღმოჩნდა. გადასახადის გორელი გადამხდელებისაგან ვანო მერაბიშვილის უწყებისთვის 157 ათასი ლარი გადაირიცხა.
ხაშურის მუნიციპალიტეტის ადმინისტრაციას სულ 8 მილიონი ლარი აქვს განსაკარგი. დაახლოებით სამჯერ ნაკლები, ვიდრე გორს. ამის მიუხედავად, ხაშურის საკრებულომ 155 000 ლარი შსს–სთვის გამოყო და თავდაცვის ღონისძიებებისათვის კიდევ 102 000 ლარი გაამზადა.
შედარებით მოკრძალებულად, მაგრამ პოლიციისთვის თანხის გამოყოფა ქარელის მუნიციპალიტეტმაც შეძლო. დაახლოებით 60 000 ლარი ქარელის პოლიციის ადგილობრივი სამმართველოების მოვლა–პატრონობისათვის დაიხარჯება.
გამონაკლისი არც კასპის მუნიციპალიტეტი ყოფილა. ისევ როგორც გორის, ქარელისა და ხაშურის საკრებულოს წევრებმა, კასპის დეპუტატებმაც შსს–სათვის თანხის გამოყოფას ერთხმად დაუჭირეს მხარი.
ოპოზიციამ შინაგან საქმეთა სამინისტროსათვის ადგილობრივი ბიუჯეტიდან ფინანსების გადარიცხვა არაერთხელ გააპროტესტა. მაგალითად, ეროვნული ფორუმისა და ახლა კოალიცია „ქართული ოცნების“ წევრის, სოსო ვახტანგაშვილსთვის გაუგებარია, რატომ უნდა ფინანსდებოდეს 800 მილიონი ლარის ბიუჯეტის მქონე სამინისტრო ადგილობრივი მუნიციპალიტეტების ბიუჯეტიდან.
სოსო ვახტანგაშილი: „ყველა მუნიციპალიტეტს დავალება აქვს მიცემული, რომ შსს–სათვის გარკვეული რაოდენობის ფინანსები მოიძიოს. ეს არ ეხება მარტო შიდა ქართლს, ასე მთელ საქართველოში ხდება. დააკვირდით, ყველა მუნიციპალიტეტის 2012 წლის ბიუჯეტის პროექტში შინაგან საქმეთა სამინისტრო გათვალიწინებული იყო. რატომ მხოლოდ შსს, გაუგებარია. ასე ხომ ნებისმიერმა სამინისტრომ შეიძლება მოითხოვოს დაფინანსება“.
„დემოკრატიული ჩართულობის ცენტრში“, რომელიც აშშ–ის საელჩოს მხარდაჭერით ფუნქციონირებს, რამდენიმე თვეში ერთხელ ადგილობრივი ხელისუფლებისა და ოპოზიცური მოძრაობების წარმომადგენლები დისკუსიას მართავენ. დაახლოებით ერთი კვირის წინ პოლიციისათვის თანხების გამოყოფის გამო „ქართული პარტიის“ გორის ორგანიზაციის ხელმძღვანელმა საკრებულოს თავმჯდომარე ზვიად ხმალაძე ღიად გააკრიტიკა. ხმალაძის პასუხი მარტივი იყო: პოლიციის დაფინანსებით კანონი არ ირღვევა. სამაგიეროდ შინაგან საქმეთა სამინისტრო გორის საფეხბურთო კლუბ „დილას“ განვითარებისათვის გაცილებით მეტ თანხას ხარჯავს.
ზვიად ხმალაძე: „როგორც მე და სხვა დეპუტატებსაც, საზოგადოების იმ ნაწილსაც, ალბათ, დარწმუნებული ვარ, ერთი თეთრიც არ დაენანებათ პოლიციისათვის, რათა მათ უფრო კარგად გასწიონ თავისი საქმე. მეორე მნიშვნელოვანი საკითხი ის არის, რომ აქაც წმინდა პრაგმატული მიდგომაა. შსს მილიონს გადასცდა უკვე, ისეთი სერიოზული ინვესტიცია გააკეთა გორის „დილაში“, რასაც გორის მუნიციპალიტეტი ვერ შეძლებდა. მე პირადად არასწორად მიმაჩნია, რომ ბიუჯეტით ხდებოდეს გუნდის შენახვა. სამწუხაროა, რომ არ გამოუჩნდა სპონსორი. რა კარგია, რომ შინაგან საქმეთა სამინისტრომ აიღო შეფობა ამ გუდზე. პოლიციისათვის თანხის გამოყოფით ჩვენ არ ვარღვევთ კანონს, ვეხმარებით მცირედით, გვეხმარებიან მეტით. რა არ მოგწონთ ამაში?!“
თუმცა შინაგან საქმეთა სამინისტროსთვის თანხების გამოყოფა გასულ წლებშიც ხდებოდა. იმ დროს, როცა გორის საფეხბურთო კლუბი ჯერ კიდევ ადგილობრივი ბიუჯეტის ბალანსზე იყო. ოპოზიციური მოძრაობების წარმომადგენლების აზრით, შეუძლებელია, საქართველოს თითქმის ყველა საკრებულოს ყველა დეპუტატს ერთ დღეს დასიზმრებოდა, რომ საჭიროა შინაგან საქმეთა სამინისტროს დაფინანსება. ხელისუფლების ოპონენტები ამ ყველაფერში ცენტრალური ხელისუფლების წარმომადგენლების ბრძანებას ხედავენ და ამ კონკრეტულ ფაქტზე დაყრდნობით ასკვნიან, რომ საქართველოში რეალური თვითმმართველობა არ არსებობს.

13:52, Sunday, 19.05.2013
The tradition continued in 2012 and all district administrations in the Shida Kartli region allocated significant funds for the local offices of the Ministry of Internal Affairs. Gori district administration was leader in funding, as the district with largest budget. 157 000 GEL was transferred to Vano Merabishvili’s institution from the sum collected by Gori resident tax-payers.
Khashuri district administration has total 8 million GEL in its annual budget. It is three times less than in Gori. Despite that, Khashuri municipal board allocated 155 000 GEL for the MIA and prepared additional 102 000 GEL as reserve for defense activities.
Kareli district administration also managed to accumulate humble funds for the MIA, just 60 000 GEL for the patronage of local police offices.
Kaspi district administration did not backward others and the members of the Kaspi municipal council also voted for the allocation of additional funds for the MIA.
Opposition political parties protested the additionally allocated funds to the MIA several times. For example, Soso Vakhtangashvili from the National Forum and new political coalition Georgian Dream cannot understand why the local district budgets should additionally fund the ministry which has annual 800 million GEL budget.
Soso Vakhtangashvili: “All district administrations are instructed to find certain amount of funds for the MIA. It does not happen only in Shida Kartli region; it happens everywhere throughout Georgia. You can see that in 2012 every district budget certain amount of funds are envisaged for the MIA. It is unclear why only MIA should receive those funds. Any Ministry can request additional funding from district budgets.”
Representatives of local authority and opposition parties held discussions once in several months in the Center of Civic Engagement which is functioning with the US embassy’s support. About a week ago, head of Gori office of the Georgian Party criticized Zviad Khmaladze, chair of the Gori municipal council for the funds allocated for the district police department. Khmaladze replied to his critical statement and said: funding of the police department does not contradict the law. Instead, the MIA spends huge funds for the development of Gori Football Club “Dila”.
Zviad Khmaladze: “I and other council members too, as well as big part of our society will never spare money for the police to encourage them for better job. Second significant issue is that here we encounter with purely pragmatic approach to the issue. The MIA has invested more than one million GEL in the Gori Football Club Dila and the Gori district administration could not do it. I do not think it is acceptable to fund the football club from the district budget. Unfortunately, nobody else wished to invest money it and luckily the MIA took responsibility to patronage the club. We have not breached the law by allocating money for the MIA; they have done much more for us. What do not you like in it?!”
Nevertheless, the district budgets allocated additional funds to the MIA during previous years too when the Gori Football Club was funded from the local budget. Opposition members think it is impossible that council members in every district of Georgia simultaneously decided to fund MIA. The opponents believe the central authority instructed the local officials to make similar decision and conclude that there is no real self-governance in Georgia.