სახალხო დამცველი უდანაშაულობის პრეზუმფციის კანონმდებლობით განმტკიცებას ითხოვს
პარლამენტში,  სამი კომიტეტის გაერთიანებულ სხდომაზე,   სადაც  სახალხო დამცველის  2011 წლის ანგარიშის  განხილვას 4 საათი დაეთმო, გიორგი ტუღუშმა ქვეყანაში უდანაშაულობის პრეზუმფციის დაცვის პრობლემა დასვა, მას შემდეგ,  რაც იგივე საკითხი განხილვაზე მისულმა უფლებადამცველებმა  წამოჭრეს.
„უდანაშაულობის პრეზუმფცია კონსტიტუციაში  გაკვრით არის ნახსენები, რაც არასაკმარისია. მისი დაცვა ცალკე შემუშავებულმა  საკანონმდებლო ნორმამ  უნდა უზრუნველყოს“, - განაცხადა ტუღუშმა.
პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე პავლე კუბლაშვილმა, გიორგი ტუღუშის ინიციატივის კომენტირებისას, Media.Ge-ს განუცხადა, რომ ტუღუშის განცხადება „ყურადსაღებია.“
„ჩვენ დაველოდებით სახალხო დამცველის კონკრეტულ წინადადებებს,  ვიმსჯელებთ და შესაბამისად ვიმოქმედებთ“, - აღნიშნა კუბლაშვილმა.
ხელისუფლებასთან ასოცირებულ არხებზე ხშირად ხდება ეჭვმიტანილთა წინასწარ დამნაშავედ გამოცხადება, ეყრდნობიან რა შს სამინისტროს მიერ მიწოდებული კადრებს და ამავე უწყების  წარმომადგენელთა კომენტარებს.

Public Defender Requests Legislative Reinforcement of the Presumption of Innocence
Public Defender Giorgi Tugushi requests reinforcement of the presumption of innocence at the legislative level.
Giorgi Tugushi brought up the problem of protection of the presumption of innocence at the unified session of three Parliamentary Committees which during 4 hours discussed the 2011 Report by the Ombudsman; the issue was raised by the human rights defenders attending the session.
“Presumption of innocence is just mentioned in the Constitution, which is not enough.  It has to be protected by a separate legislative norm,” Tugushi said.
Pavle Kublashvili, Chairman of the Parliamentary Committee for Legal Issues, told media.ge when commenting on Giorgi Tugushi’s initiative that “attention must be paid” to Tugushi’s statement.
“We will wait for the Public Defender’s specific recommendations, discuss them and then will act accordingly,” Kublashvili stressed.
Government-associated TV-channels often announce suspects as guilty preliminarily, quoting the Interior Ministry provided footage and comments from the MIA officers.