„ქართული ოცნების“ აქტივისტის დედა სკოლიდან გაათავისუფლეს
კოალიცია „ქართული ოცნების“ ლაგოდეხის შტაბის წევრის ზურაბ გამეზარდაშვილის დედა ცისანა ჯოიაშვილი სოფელ აფენის საჯარო სკოლიდან გაათავისუფლეს. ცისანა ჯოიაშვილი ქართულ ენასა და ლიტერატურას ასწავლიდა და შრომითი ხელშეკრულება 2012 წლის 15 სექტემბრამდე ჰქონდა გაფორმებული.
„კონტრაქტი 15 მარტს შეუწყვიტეს. რეალური მიზეზი ჩემი პოლიტიკური საქმიანობა გახდა. სკოლაში 46 წლის განმავლობაში მუშაობდა და შენიშვნაც არ აქვს მიღებული. დირექტორს მისი გათავისუფლების მიზეზიც არ განუმარტავს. ვერ გეტყვით, თქმის უფლება არ მაქვს, თვითონ მიხვდებითო, ასე უთხრა. ჩვენი ინფორმაციით, ლაგოდეხის საგანმანათლებლო რესურსცენტრის უფროსმა მოითხოვა, ოპოზიციასთან დაკავშირებული პირები სამსახურიდან გაეთავისუფლებინათ“, - აღნიშნა ზურაბ გამეზარდაშვილმა.
აფენის საჯარო სკოლის დირექტორმა თამარ ცქიფურიშვილმა კახეთის საინფორმაციო ცენტრს დაუდასტურა, რომ ცისანა ჯოიაშვილს კონტრაქტი ნამდვილად 2012 წლის 15 სექტემბრამდე ჰქონდა გაფორმებული და ვადამდე შეუწყვიტეს.
ლაგოდეხის საგანმანმათლებლო რესურსცენტრის ხელმძღვანელის მანანა ჩიკვაიძის განცხადებით, საჯარო სკოლებიდან პოლიტიკური ნიშნით პედაგოგების გათავისუფლების თაობაზე მითითება არავისთვის მიუცია.
„რა შუაშია მასწავლებლებთან ურთიერთობაში პოლიტიკურად აქტიურ პირებთან კონტაქტი? ასეთი მითითება არავისთვის მიმიცია. რაც შეეხება ცისანა ჯოიაშვილის გათავისუფლების  მიზეზს, ჩემთვის უცნობია. ასეთ გადაწყვეტილებებს მე არ ვიღებ“, - განუცხადა მანანა ჩიკვაიძემ კახეთის საინფორმაციო ცენტრს.

Mother of Georgian Dream’s Activist Sacked from School
Tsisana Joiashvili, mother of Zurab Gamezardashvili – Georgian Dream’s Lagodekhi district office member, was sacked from the Public School of Apeni village. Tsisana Joiashvili was teaching Georgian Language and Literature at school and her labor contract was due to September 15, 2012.
“Her contract was ceased on March 15. The real reason of her dismissal was my political activities. She has worked at school for 46 years and has never rebuked there. The director did not clarify the reason of her dismissal. She said she could not clarify anything and my mother could guess everything herself. According to our information, the head of Lagodekhi district education resource center requested the director to fire everybody who is associated with the opposition parties,” Zurab Gamezardashvili said.
Director of the Apeni public school Tamar Tskipurishvili confirmed with the ICK that labor contract with Tsisana Joiashvili was really due to September 15, 2012 and it was ceased early in term.
Head of Lagodekhi district education resource center Manana Chikvaidze said she has not instructed anybody to fire teachers from schools on political grounds.
“How can we differently treat teachers because of their relation with politically active people? I have not instructed anybody. As for Tsisana Joiashvili’s dismissal, I do not know anything. I do not make similar decisions,” Manana Chikvaidze told the ICK.