აკრძალვის მიუხედავად საჯარო სკოლებში სამლოცველოები ისევ არსებობს
სკოლის ეზოში ხალხმრავლობაა. მშობლები პატარა ჯგუფებად დგანან და სახეზე მოუთმენლობა ეტყობათ. როგორც ჩანს, პირველი სმენის გაკვეთილები დასრულდა და შვილებს ელიან. მე სკოლის შენობაში არსებული ეკლესიის შესასვლელს ვეძებ. როგორც აღმოჩნდა, ეკლესიაში მოხვედრა არა ცენტრალური, არამედ სკოლის გვერდითა შესასვლელიდანა არის შესაძლებელი.
ეკლესიის შესასვლელთანაც უამრავი ხალხია, ძირითადად - დაბალი კლასის მოსწავლეები. ქაოტურად დარბიან აქეთ-იქით. ალბათ, დაჭერობანას ან რაღაც მსგავსს თამაშობენ. ვხედავ, ერთი ბიჭი თავქუდმოგლეჯილი მორბის. მას უკან მეორეც მოსდევს და მის დაჭერას ცდილობს. პირველი ეკლესიის შესასვლელს გაუსწორდა თუ არა, მომენტალურად შეჩერდა, ეკლესიისკენ მიიხედა, ქუდი საჩქაროდ მოიძრო თავიდან და პირჯვარი სამჯერ ძალიან სწრაფად გადაიწერა. მერე ქუდი ისევ დაიხურა და სირბილი განაგრძო. მეორემაც პირველს მიბაძა - შეჩერდა, პირჯვარი გადაიწერა და კვლავ დაედევნა მეგობარს.
ეკლესიაში მესანთლე ქალის გარდა არავინაა. რამდენიმე სანთელი ანთია და საკმევლის სასიამოვნო სუნი დგას. სანთლების გამყიდველ ქალბატონს ვეკითხები - მოძღვარი თუ არის, მინდა ვესაუბრო-მეთქი. დღეს არ იქნებაო, მპასუხობს და კეთილად მიღიმის. ვუხსნი, რომ ჟურნალისტი ვარ და სკოლებში ეკლესიებისა და სამლოცველო კუთხეების არსებობის შესახებ სტატიის დაწერა მსურს. ცოტათი გაკვირვებული მიყურებს, მაგრამ ცდილობს, არ შეიმჩნიოს. „შეიძლება ამ საკითხზე თქვენც დაგისვათ რამდენიმე შეკითხვა?“ - ვეკითხები ქალბატონს. მოძღვრის კურთხევის გარეშე კომენტარის მოცემაზე უარს მეუბნება. მაინც ვცდილობ, რამდენიმე კითხვის დასმას, მაგრამ ვხედავ კომუნიკაცია აღარ გამომდის. საბოლოოდ, ჩემი მცდელობის შედეგად, რაც გავარკვიე ისაა, რომ ეს ეკლესია თბილისის 186-ე საჯარო სკოლის შენობაში 1999 წლიდან ასრებობს. როგორც სანთლების გამყიდველმა ქალბატონმა მითხრა, აქ ყოველთვის ხალხმრავლობაა. მრევლის უმეტესობა კი, ამავე სკოლის მოსწავლეები და მათი მშობლები არიან.
ეკლესიიდან გამოვედი და კვლავ სკოლის ეზოში ვტრიალებ. ახლა მოსწავლეების მშობლებთან ვცდილობ გასაუბრებას. „რა აზრის ხართ სკოლის შენობაში ეკლესიის არსებობაზე?“- ვეკითხები ერთ ქალბატონს. გაიკვირვა - ეს რა კითხვაა, რა აზრის უნდა ვიყოო? რა თქმა უნდა ძალიან მიხარია, ჩემი შვილი ისეთ სკოლაში რომ დადის, სადაც ეკლესიაც არისო.
სკოლის შენობაში ეკლესიის არსებობით სკოლის მოსწავლეებიც კმაყოფილები არიან: როგორც მესამე კლასელმა მარიამმა მითხრა, შესვენებებზე და გაკვეთილების შემდეგ ხშირად დადის ამ ეკლესიაში, სანთლებს ანთებს და ლოცულობს.
192-ე საჯარო სკოლაში, 186-ე სკოლისგან განსხვავებით, ეკლესია არ არის. თუმცა, აქ ლოცვისთვის მოსწავლეებსა და მასწავლებლებს სპეციალური სამლოცველო ოთახი აქვთ გამოყოფილი.
სკოლის შენობაში, ჩემდა გასაკვირად, უპრობლემოდ შევედი. სამლოცველოს ოთახი პირველივე სართულზე, ფოიეში მდებარეობს. შიგნით არავინაა. ალბათ, მოსწავლეები და მასწავლებლები გაკვეთილზე არიან - ვფიქრობ ჩემთვის და გზას იმ კაბინეტისკენ ვაგრძელებ, რომლის აბრაზეც „სკოლის ადმინისტრაცია“ აწერია. სკოლის დირექტოს ვუხსნი, ვინ ვარ და ვთხოვ, რამდენიმე კითხვაზე მიპასუხოს. თუმცა, როცა იგებს, რომ ჟურნალისტი ვარ და თანაც მათ სკოლაში არსებულ სამლოცველოზე სტატიის დაწერა მსურს, ძალიან ღიზიანდება. უხეშად მიმითითებს კარისკენ და სკოლის შენობის დაუყოვნებლივ დატოვებას მთხოვს.
უდაბნოსა შინა მღაღადებელი კანონი
ზოგადი განათლების შესახებ კანონით, საჯარო სკოლებში რელიგიური სიმბოლიკის არააკადემიური მიზნებით განთავსება აკრძალულია. მიუხედავად ამისა, დღემდე საქართველოში ისევ არის ბევრი საჯარო სკოლა, რომელშიც არათუ რელიგიური სიმბოლიკებია არააკადემიური მიზნებითა განთავსებული, არამედ - ეკლესიები და სამლოცველოები. ბუნებრივია, ეს საკანონმდებლო აკრძალვა კერძო სკოლებზე არ ვცელდება და ადმინისტრაციას, ამ საკითხზე გადაწყვეტილების მიღება თავისი შეხედულებისამებრ შეუძლია.
როგორც საპატრიარქოსთან არსებული წმ. დავით აღმაშენებლის სახელობის განათლების ცენტრის თავმჯდომარე, მეუფე იოანე გამრეკელი ჩვენთან საუბარში აღნიშნავს, საპატრიარქო საჯარო სკოლებში რელიგიური სიმბოლიკის განთავსების საკითხში არ ერევა და ამ საკითხს, თავად სკოლის ადმინისტრაცია წყვეტს: „სკოლებში სამლოცველო კუთხეების მოწყობა და რელიგიური სიმბოლიკის განთავსება თავად სკოლის ადმინისტრაციის გადაწყვეტილებით ხდება. საპატრიარქო ამ საკითხში არ ერევა. ჩვენ საჯარო სკოლებს ვერ მივუთითებთ, გახსნან თუ არა ამგვარი სამლოცველო კუთხე. მოგეხსენებათ, ევროპის მრავალი ქვეყნის აეროპორტშიც არის სხვადასხვა სამლოცველო - ქრისტიანისთვის, მაჰმადიანისთვის, ებრაელისთვის. ყველას აქვს უფლება, დაიკმაყოფილოს თავისი რელიგიური მოთხოვნილებები, მათ შორის - სკოლის მოსწავლეებსაც. რაც შეეხება ზოგადი განათლების შესახებ კანონით დადგენილ აკრძალვებს, რომლის მიხედვითაც კლასებში რელიგიური სიმბოლიკის განთავსევაა აკრძალული, ეს სრულიად მისაღები აკრძალვაა, რადგან შეიძლება, კლასში ვინმე ურწმუნო, ურჯულო და უცნაური ფსიქიკის ადამიანი იყოს, რომელსაც რელიგიური სიმბოლიკა ეჯავრება. რაც შეეხება სკოლებში სამლოცველო ოთახებს, იქ შესვლა ხომ ნებაყოფლობითია?! იქ არავინ არავის აიძულებს შესვლას და ლოცვას“.
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასიციაციის იურისტის, გიორგი გოცირიძის განმარტებით, სკოლებში სამლოცველო კუთხეების, ოთახებისა თუ ეკლესიების არსებობა არ ემსახურება სასწავლო-აკამდემიურ მიზანს და აქედან გამომდინარე, ამგვარი რამ საქართველოს ზოგადი განათლების შესახებ კანონის დარღვევაა: „კანონის მიხედვით, საჯარო სკოლაში რელიგიური სიმბოლიკის განთავსება მხოლოდ იმ შემთხვევაშია დასაშვები, თუ ის სასწავლო-აკადემიურ მიზნებს ემსახურება. მაგალითად, როცა ისტორიის მასწავლებელი გაკვეთილს ხსნის ქართველი ერის გაქრისტიანების შესახებ, მას შეუძლია კლასში წმინდა ნინოს ხატის, ან ჯვრის თვალსაჩინოებისთვის შემოტანა და მოსწავლეებისთვის ჩვენება. ამას კანონი არ კრძალავს, ვინაიდან, ამ შემთხვევაში ,რელიგიური სიმბოლიკის კლასში განთავსება სასწავლო-აკადემიურ მიზანს ემსახურება... მაგრამ ამ სიმბოლოების რელიგიური მიზნებით განთავსება და გამოყენება, მაგალითად, მათზე ლოცვა, აკრძალულია. რაც შეხება სკოლაში გამოყოფილ ცალკე სამლოცველო ოთახს, რომელშიც განთავსებულია ხატები, სანთლები და სხვა რელიგიური სიმბოლოები, ცხადია, ამ შემთხვევაში, ეს სიმბოლოები აკადემიური მიზნებისთვის არ გამოიყენება. სკოლაში სამლოცველოს არსებობის მიზანი არის არა სასწავლო-აკადემიური, არამედ რელიგიური. შესაბამისად, ამგვარი რამ, ჩვენი კანონმდებლობის მიხედვით, დარღვევად ითვლება“.
სახალხო დამცველის ოფისთან არსებული ტოლერანტობის ცენტრის ხელმძღვანელი ბექა მინდიაშვილი ჩვენთან საუბარში აღნიშნავს, რომ ზოგადი განათლების შესახებ კანონის იმპლემენტაციის კუთხით, პრობლემები კვლავაც გვაქვს. „სანამ სახელმწიფო ამ კანონს მიიღებდა, სკოლებში უკვე არსებობდა სამლოცველოები და ეკლესიები. გარდა ამისა, ჩვეულებრივი მოვლენა იყო სასულიერო პირების კლასებში შესვლა და სასწავლო პერიოდში რელიგიური ქადაგება. მოსწავლეები ჯგუფურად დაჰყავდათ ხოლმე აღსარებებსა თუ ზიარებებზე. მახსენდება შემთხვევა, როცა მუსლიმი ბავშვი მართლმადიდებლად სკოლაშივე მონათლეს. დღეს, მართლმადიდიებელი ეკლესიის სკოლის ცხოვრებაში მონაწილეობა ასეთი ყოვლისმომცველი აღარაა, მაგრამ „ზოგადი განათლების შესახებ“ კანონის სრულფასოვანი დაცვა მაინც პრობლემად რჩება. რელიგიურ რიტუალებში ჩასაბმელად ისევ მიჰყავთ ხოლმე ბავშვები ჯგუფურად სკოლებიდან, სასულიერო პირები კვლავაც შედიან კლასებში და ქადაგებენ. ამას გარდა, თავად პედაგოგებიც, გაკვეთილზე ხშირად ქადაგებენ მართლმადიდებლური რელიგიის, როგორც ერთადერთი ჭეშმარიტი გზის შესახებ. ბევრ სკოლაში ისევ არის განთავსებული რელიგიური სიმბოლოები, კვლავაც გვხვდება სამლოცველო ოთახები თუ კუთხეები“, - ამბობს ბექა მინდიაშვილი.
უმცირესობის წარმომადგენელთა დისკრიმინაციისა და გარიყვის პრობლემა
ჩვენ ამ საკითხზე რელიგიური უმცირესობის წარმომადგენელსაც ვესაუბრეთ. როგორც ევანგელისტურ-პროტესტანტული ეკლესიის პასტორი შმაგი ჭანკვეტაძე ამბობს, სკოლებში არა მხოლოდ მართლმადიდებლური, არამედ ყველა სხვა რელიგიური სიმბოლიკის განთავსებაც აკრძალული უნდა იყოს.
„მე საჯარო სკოლებში ჩემი რელიგიური მრწამსის სიმბოლიკის რეპრეზენტირების წინააღმდეგიც კი ვიქნებოდი, რადგან მიმაჩნია, რომ საჯარო სკოლა არაა ის სივრცე, სადაც რელიგიური სიმბოლოებისა თუ გრძნობების რეპრეზენტირება უნდა ხდებოდეს. ჩემი შვილი გორის ერთ-ერთ საჯარო სკოლაში სწავლობს. მისი კლასელი იეჰოვას მოწმეა. ჩემი შვილისგან ვიცი, რომ გაკვეთილები ლოცვით იწყება და ბავშვები ლოცვის შემდეგ პირჯვარს იწერენ ხოლმე. ეს ბავშვი, ყოველ გაკვეთილზე ტირის, რადგან მისი რელიგიისთვის პირჯვრის გადაწერა მიღებული არაა. ბუნებრივია, მას იქ არავინ აიძულებს პირჯვრის გადაწრას, მაგრამ აბა, წარმოიდგინეთ, მთელი კლასი რომ დგება, იწყებს ლოცვას და იწერს პირჯვარს, როგორ გარიყულად გრძნობს თავს ის იეჰოვას მოწმე. ეს ყველაფერი ძალიან უშლის ხელს კლასში სხვადასხვა რელიგიური მრწამსის მოსწავლეების ერთმანეთში ინტეგრაციას და ამაზე სკოლის დირექტორებიც და მასწავლებლებიც უნდა დაფიქრდენენ. სწორედ ამიტომ, მიმაჩნია, რომ სკოლებში რელიგიური სიმბოლების განთავსება და რელიგიური რიტუალების აღვლენა არ უნდა ხდებოდეს“, - ამბობს პასტორი შმაგი ჭანკვეტაძე.
ტოლერანტობის ცენტრის ხელმძღვანელის ბექა მინდიაშვილის თქმით, საჯარო სკოლაში მართლმადიდებლური რელიგიის სიმბოლოების განთავსება დისკიმინაციულ მდგომარეობაში აყენებს სხვა რელიგიის წარმომადგენელ მოსწავლეებს.
„ნუ დაგვავიწყდება, რომ საქართველოს საჯარო სკოლებში მართლმადიდებლების გარდა, სხვა რელიგიის წარმომადგენლებიც სწავლობენ. გარდა ამისა, საჯარო სკოლა სახელმწიფო ბიუჯეტიდან ფინანსდება და ბიუჯეტს მხოლოდ მართლმადიდებელი მოსახლეობა არ ავსებს. თუკი სკოლაში მართლმადიდებლური სიმბოლიკა, ან სალოცავებია წარმოდგენილი, მაშინ სკოლის ცხოვრებაში მონაწილეობის უფლება ყველა სხვა რელიგიური გაერთიანების წარმომადგენელსაც უნდა ჰქონდეს, იქნება ეს სალოცავი კუთხეების მოწყობა, რიტუალების აღვლენა თუ თავიანთი რელიგიური სიმბოლოების განთავსება. ბუნებრივია, ეს ძნელი განსახორციელებელი იქნება, რადგან საქართველოში უამრავი სხვადასხვა რელიგიური ჯგუფი არსებობს. გარდა ამისა, ამან შესაძლოა, პრობლემები წარმოშვას სასწავლო პროცესის აკადემიურ ხასიათთან დაკავშირებით. სწორედ ამიტომ, სეკულარულ სახელმწიფოში, სკოლა და რელიგია ერთმანეთისგან მკაცრად გამიჯნული უნდა იყოს და ჩვენი კანონმდებლობით ასეც არის“, - ამბობს ბექა მინდიაშვილი.
რა გავლენას ახდენს რელიგიური უმცირესობის წარმომადგენელ მოსწავლეზე სკოლაში დომინანტური რელიგიის სიმბოლოების რეპრეზენტირება? იწვევს თუ არა ეს ბავშვების გახლეჩას და უშლის თუ არა ხელს, განსხვავებული რელიგიური იდნეტობის მქონე ბავშვების ინტეგრაციას?! ამ საკითხებზე კომენტარი ვთხოვეთ ბავშვთა ფსიქოლოგს, წამების მსხვერპლთა ფსიქო-სოციალური და სამედიცინო რეაბილიტაციის ცენტრის წარმომადგენელს მაია ცირამუას.
„სკოლებში რელიგიური კუთხეებისა თუ სალოცავების არსებობა, მე ვფიქრობ, უტაქტობა და არატოლერანტული საქციელია. რელიგიური გრძნობები ძალიან ფაქიზი და საფრთხილო თემაა და ამიტომ მიმაჩნია, რომ სკოლა უნდა იყოს კოსმოპოლიტური სივრცე, სადაც ნებისმიერი რელიგიისა თუ ეთნიკური ჯგუფის წარმომადგენელი ინტეგრაციას თავისუფლად შეძლებს. მიმაჩნია, რომ რაც უფრო მეტ რელიგიურ სიმბოლიკას განვათავსებთ სკოლებში, მით უფრო მეტი მოსწავლე, თუ ჯგუფი იქნება გამოყოფილი დანარჩენისგან. ბუნებრივია, გარიყვა ყოველთვის ხდება, როცა კლასში 20 ადამიანიდან 19 რაიმე რიტუალში, მაგალითად ლოცვაში, პირჯვრის გადაწერაში ერთვება და ერთი, თავისი განსხვავებული რელიგიური მრწამსიდან გამომდინარე, ამ ყველაფერში არ მონაწილეობს. ეს იწვევს ჯგუფის ორად გახლეჩას. ძალიან რთული გადასატანია ბავშვისთვის, როცა მას კლასი არ იღებს“, - ამბობს მაია ცირამუა და ამატებს, რომ სამწუხაროდ, მასწავლებლები და სკოლის ადმინისტრაცია, როგორც წესი, წინ არ აღუდგება და არ აპროტესტებს ხოლმე სხვა რელიგიის წარმომადგენელი მოსწავლისადმი კლასის ამგვარ დამოკიდებულებას.

Law Prohibits Churches and Chapels in Public Schools but Reality Is Different
There are many people in the school yard. Parents are standing in small groups and impatiently waiting for their children; supposedly the first half of the day is seemingly coming to an end. I am looking for the entrance to the Church located inside the school-building. I can enter the church through this entrance instead of using the main one.
There are a lot of people by the church entrance; mostly pupils in lower grades. They are running to and fro, probably playing tag. A boy is running fast and a second one chasing him, trying to catch him. Reaching the church entrance, the first boy stops, turns toward the Church, takes off his hat and crosses himself three times in haste. He puts on his hat and continues to run; the second boy does the same – stops, crosses himself and continues chasing his friend.
There is only a candle-selling woman in the church. Several candles are lit and spread a pleasant smell of incense inside the church. I asked the woman if there was a clergyman in the church to talk to; smiling kindly, she answered that the priest was not coming in today.. I explained to her that I was a journalist and wanted to write about the existence of churches and chapels in public schools. She looked at me in surprise but did not say anything. “Can I ask you a few questions about it?” I asked the woman, but she refused to make any comments without the priest’s permission. In spite of this, I tried to ask several questions without much success. . Finally, as a result of my persistence, I found out that the church at Tbilisi Public School # 186 was constructed   in 1999. The woman further shared with me that there are always a lot of parishioners in the church, a majority of them pupils and their parents.
Having left the church I walked around the yard for a bit, trying to talk to some parents. “What do you think about the church in the school?” I asked a woman who replied in surprise: “Strange question. What should I think of it? Of course I am happy that my child goes to the school where there is a functioning church.”
The school children themselves also seem happy with the presence of a church at their school. Mariami, a third grader, told me that she often goes to the church during breaks, lights candles and prays there.
Unlike Public School # 186, Public School # 192 does not have a church, but there is a special room in the building where pupils and teachers can go to pray.
I was surprised to enter the school without any problems. The prayer room, located on the ground floor in the foyer, was empty. Perhaps the teachers and pupils were in class. I went to a room which had a sign outside that said “School Administration”. Introducing myself to the director, I asked if she would be willing to answer some questions. However, as soon as she learned that I was a journalist and wanted to write about the school's prayer room she became irritated and, pointing at the door, requested me to leave the school building immediately.
Law as Mirage in the Desert
The Law of Georgia on General Education prohibits the placement of religious symbols for non-academic purposes in public schools. In spite of this, there are many public schools in Georgia where not only religious symbols are placed, but even churches and chapels are functioning. Naturally, the law does not apply to private schools where the administration can make their own decision on the issue.
Bishop Ioane Gamrekeli, Chair of the St. Davit Agmashenebeli Education Center under subordination of the Patriarchate of Georgia, claims that the Patriarchate does not interfere in the placement of religious symbols in public schools and the school administration makes decisions about it: “It is up to the school administration to arrange chapels and place religious symbols in public schools. The Patriarchate does not get involved. We cannot instruct school administrations to open chapels in their buildings. You know, there are chapels for Christians, Muslims, and Jews in many international airports. Everyone has the right to satisfy their religious requirements including school pupils. As for the restrictions put in place by the Law on General Education, which prohibits placement of religious symbols in classrooms, it is a completely acceptable prohibition because there might be faithless, apostates or persons with weird psychic in the school who dislike religious symbols. As for chapels in school buildings, it is voluntary to enter there. Nobody will be compelled to enter there and pray.”
According to Giorgi Gotsiridze, a lawyer with the Georgian Young Lawyers’ Association (GYLA), the presence of chapels, praying rooms or churches does not have an educational-academic purpose in schools and thus contradicts the Law of Georgia on General Education: “According to the law, religious symbols can be placed in public schools if it has educational-academic purpose. For example, if a history teacher is teaching a class on the converting of the Georgian nation to Christianity, she/he can take St. Nino’s Cross or an ordinary cross into the classroom to show them to the pupils. The law does not prohibit this because it has an educational-academic purpose in the classroom… but if symbols are placed in the classroom for religious purposes, if pupils pray before them, it is prohibited. And chapels with icons, candles and other religious symbols in school buildings obviously do not have any educational purpose. The existence of a chapel in a school building has a religious purpose and not educational. Thus, it is in violation of Georgian laws.”
The head of the Tolerance Center at the Public Defender’s Office, Beka Mindiashvili, points out those problems remain in the implementation of the Law on General Education: “Before the state passed this law, chapels and churches were already functioning in schools. Also, clergymen regularly entered classrooms and preached during school hours. Pupils were taken to confession and to receive Eucharist. I remember one instance when a Muslim child was baptized into the Orthodox Church at school. Today, the Church no longer interferes as actively in school affairs, but the Law on General Education is not properly followed either. Groups of children are still taken to attend religious services; clergymen still enter classrooms and preach there. Moreover, teachers also often talk about Orthodox faith as the only true religion. Religious symbols are still placed in many schools; we still find chapels there,” Mindiashvili says.
Problem of Discrimination and Rejection of Minority Groups
As a representative of a religious minority, Evangelist-Protestant Pastor Shmagi Chankvetadze is also skeptical, saying that whether Orthodox or from other churches, placement of all religious symbols should be prohibited in schools:
“I am against representing the symbols of my religious confession in public schools because public school is not a space where religious symbols or feelings can be demonstrated. My child goes to a public school in Gori. One of his classmates is a Jehovah's Witness. My son told me that their lessons start with prayer and children crossing themselves afterward. That child cries at every lesson because his religion prohibits him to cross himself. Naturally, no one compels him to pray or cross himself but just imagine, all his classmates pray and cross, and he himself feels rejected. It hinders the integration of pupils with other religious faiths and school directors and teachers must consider this issue. So, I think placement of religious symbols or the conducting of religious services must not happen in public schools.”
Beka Mindiashvili, of the Tolerance Center, agrees that the placement of religious symbols in public schools discriminates pupils from religious minorities:
“We should not forget that representatives of other religious groups also go to school in Georgia. Besides that, public schools are funded from the state budget and the Orthodox population is not the only one paying taxes to the state budget. If there are Orthodox symbols or a chapel in the school, then representatives of all other religious confessions should have the right to participate in the schooling process – arranging for chapels, conducting religious services, placing their own religious symbols. Naturally, it is difficult to do because there are many religious groups in Georgia. It might also create problems of academic nature in the educational process. So, school and religion must be strictly separated in a secular state and our law stipulates that.”
So how does the presentation of symbols of the dominant religion influence a pupil from a religious minority? Does it cause a split between children of different religious background, hindering the integration of children from religious minorities? Maia Tsiramua is a children’s psychologist from the GCRT [Georgian Center for Rehabilitation of Torture Victims].
“I think the presence of religious chapels in schools shows intolerant behavior. Religious feelings are a very sensitive topic and I think schools should be a diverse space where representatives of all religious or ethnic groups are able to integrate. The more religious symbols are placed in schools, the more pupils, or groups will get isolated from others. Naturally, children usually get isolated when 19 out of 20 pupils take part in some ritual, let’s say praying, and one of them, due to his/her religious faith, does not. It splits the group and is difficult for a child to survive isolation,” Tsiramua says, adding that unfortunately teachers and school administrators do not resist and protest this treatment of pupils from religious minorities.