ტერაქტების ორგანიზებაში ბრალდებულთა სასამართლო პროცესი გადაიდო
სააპელაციო სასამართლოში ტერაქტების ორგანიზების ბრალდებით დაკავებულთა საქმის განხილვა მსჯავრდებულთა გამოუცხადებლობის გამო გადაიდო.
როგორც „პირველს“ ერთ-ერთი პატიმრის დავით კეკუტიას ადვოკატმა მარინა დამსაშვილმა განუცხადა, პატიმრების გამოუცხადებლობის მიზეზი თავად მოსამართლისათვისაც უცნობი იყო.
„მსჯავდებულების ადვოკატებს დასაბუთებული ეჭვი გვაქვს, რომ ამ შემთხვევაშიც ის მეორდება, რაც საქალაქო სასამართლოზე ხდებოდა. იქაც პროცესი რამდენჯერმა შეჩერდა და გადაიდო. წინა სასამართლო სხდომაზე ყოლბაიამ განაცხადა, რომ მასზე ზეწოლა მოახდინეს და ჩვენება ასე მიაცემინეს. ასევე ყოლბაიასვე თქმით, ის ტერაქტების ორგანიზების ბრალდებით დაკავებულ ზოგიერთ პირს არც კი იცნობს. ყოლბაიას ადვოკატის განცხადებით, დღევანდელ პროცესზე მას განცხადების გაკეთება, ანუ სააპელაციო საჩივრის დაზუსტება სურდა. როგორც ჩანს, მას ამის საშუალებას არ აძლევენ და ზეწოლას ახორციელებენ“, - განაცხადა დამსაშვილმა.
სააპელაციო სასამართლოში ტერაქტების ორგანიზების ბრალდებით დაკავებულთა საქმის განხილვა 20 აპრილს, 16:00 საათზე გაიმართება.
შეგახსენებთ, რომ 2010 წლის 4 დეკემბერს შსს-მ იმავე წლის სექტემბერ-ნოემბერში საქართველოს ტერიტორიაზე განხორციელებული აფეთქებების სერიის ორგანიზებაში, შესრულებასა და ხელშეწყობაში ბრალდებული  პირები დააკავა.
საქმის მასალების მიხედვით, რუსეთის მიერ ოკუპირებულ აფხაზეთის ტერიტორიაზე დისლოცირებული სამხედრო შენაერთის სპეცსამსახურის თანამშრომელმა ევგენი ბორისოვმა და გალის რაიონის სოფელ ჭუბურხინჯში მშენებარე სამხედრო ბაზაზე მომუშავე მურმან ცხადაიამ საქართველოს სხვადასხვა რეგიონებში მოსახლეობის დაშინების, არეულობის გამოწვევისა და საქართველოს სახელმწიფოს სტრატეგიული, პოლიტიკური, ეკონომიკური ინტერესის ხელყოფის მიზნით ტერორისტული ორგანიზაცია შექმნეს. ბორისოვმა და ცხადაიამ ტერორისტული დაჯგუფების წევრების ცხადაიას, არქანიას, ყოლბაიას და სხვათა მეშვეობით 2009-2010 წლებში სამეგრელოს რეგიონში და თბილისში არაერთი ტერორისტული აქტი განახორციელეს, რასაც მსხვერპლიც მოჰყვა. კერძოდ, 2010 წლის 28 ნოემბერს თბილისში, ჯავახიშვილის ქუჩაზე, "ლეობორისტული პარტიის" ცენტრალური ოფისის მიმდებარე ტერიტორიაზე განხორციელებული ტერორისტული აქტის შედეგად მოქალაქე ნინო გორდეზიანი გარდაიცვალა.
მოგვიანებით სასამართლომ ძებნაში მყოფ მუხრან ცხადაიას - თავისუფლების უვადოდ აღკვეთა, ხოლო ძებნაში მყოფ ევგენი ბორისოვსა და მელორ ცხადაიას 30 წლიანი პატიმრობა დაუსწრებლად განუსაზღვრა, მერაბ ყოლბაიას, გოგიტა არქანიას, ჯონი აბულაძეს, გოჩა ხურცილავას და დავით კეკუტიას კი დანაშაულთა ერთობლიობით სასჯელის სახედ თავისუფლების 30-30 წლით აღკვეთა განესაზღვრა.

Trial on the Accused of Terrorist Acts Postponed
Case discussion on the detainees for organizing terrorist act was postponed at the Appeal Court because the convicted did not appear there.
Marina Damsashvili - lawyer of one of the convicted Davit Kekutia told the news agency Pirveli that the judge did not know the reason of prisoners’ absence.
“The lawyers of the convicted have well-grounded doubt they are in the same situation as at the City Court. The trial was dropped and postponed several times. Kolbaia said at the previous trial that he had made testimony under oppression. He added he did not even know several detainees. His lawyer said Kolbaia wanted to make a statement at the today’s trial and to clarify his appeal lawsuit. Apparently, he is not allowed to make the statement and try to oppress him,” Damsashvili said.
The next trial at the Appeal Court on the case of accused for organizing terrorist acts is scheduled at 4:00 pm on April 20.
On December 4, 2010 the MIA officers arrested the accused of organizing, execution and promotion of set of terrorist acts in September-November 2010 in the Georgian territory.
According to case materials, officer of the Russian military unit deployed in the occupied Abkhazian territory Evgeni Borisov and Murman Tskhadaia, worker at the under-construction military unit in Chuburkhinji, Gali district established a terrorist organization to scare people in various regions of Georgia, to cause public disorder and undermine strategic, political and economic interests of the Georgian state. Borisov and Tskhadaia organized several terrorist acts in Samegrelo region and in Tbilisi in 2009-2010 with the support of Tskhadaia, Arkania, Kolbaia and others; several accidents ended with casualty. Namely, on November 28, 2010 Nino Gordeziani died as a result of the terrorist act nearby the Labor Party’s head office in Javakhishvili Street in Tbilisi.
Later, the court imposed live imprisonment on the sought Mukhran Tskhadaia and 30-year-imprisonment on the sought Evgeni Borisov and Melor Tskhadaia in absence. Merab Kolbaia, Gogita Arkania, Joni Abuladze, Gocha Khurtsilava and Davit Kekutia were sent to prison for 30 years due to aggregated punishments.