„კოჭოიამ“ და არქანიამ აღიარებითი ჩვენებები შეცვალეს - სააპელაციო სასამართლოში პროცესი საეჭვოდ გადაიდო
ალექსი ბეჟანიშვილი, „ინტერპრესნიუსის“ მიხედვით
საქართველოს ტერიტორიაზე ტერაქტების განხორციელებაში მსჯავრდებულების ადვოკატები სააპელაციო სასამართლო პროცესებზე მათი დაცვის ქვეშ მყოფების ბადრაგირების პრობლემას პატიმრების მიერ ჩვენებების შეცვლას უკავშირებენ.
როგორც ადვოკატმა გელა ნიკოლაიშვილმა "ინტერპრესნიუსს" განუცხადა, ძირითადად, სასამართლო პროცესებზე მსჯავრდებულების არმიყვანა "კოჭოიად" ცნობილ მერაბ ყოლბაიას უკავშირდება, რომელიც 2010 წელს ბრალს აღიარებდა და ახლა ჩვენების შეცვლა უნდა.
18 აპრილს სააპელაციო სასამართლოში გადაიდო მერაბ ყოლბაიას, მეტსახელად - „კოჭოიას“ და 2010 წელს საქართველოს ტერიტორიაზე ტერორისტული აქტების განხორციელებაში კიდევ 6 მსჯავრდებულის სასამართლო პროცესი. მოსამართლის თქმით, პროცესის გადადების მიზეზი გახდა ის, რომ ბადრაგმა მსჯავრდებულების ეტაპირება არ მოახდინა.
„ჩვენ მთელი დღის განმავლობაში ვცდილობდით, პრობაციის სამინისტროში გაგვერკვია, თუ რატომ არ მიიყვანეს მსჯავრდებულები სასამართლო პროცესზე, თუმცა მათგან ინფორმაცია ვერ მივიღეთ“, - წერს გაზეთი „რეზონანსი“ სტატიაში სათაურით: ბადრაგმა „კოჭოია“ სასამართლოზე არ მიიყვანა / გელა ნიკოლეიშვილი: „მომდევნო სასამართლომდე ამ ხალხის კარგად „დასამუშავებლად“ დრო სჭირდებათ“.
დაცვის მხარის ადვოკატების თქმით, სასამართლო პროცესის ჩაშლის რეალური მიზეზი ისაა, რომ ძალოვანი უწყების წარმომადგენლებს სურთ, მეტი დროს ჰქონდეთ მსჯავრდებულების კარგად „დასამუშავებლად“.
„სასჯელაღსრულებით დაწესებულებაში გვითხრეს, რომ სასამართლოსგან პატიმრების ეტაპირების შესახებ მოთხოვნის წერილი არ მიგვიღია და სწორედ ამიტომ ვერ მოხერხდა მათი პროცესზე მოყვანაო. თუმცა, სასამართლოს ეს წერილი შესაბამისი პროცედურების დაცვით დაწესებულებისთვის ნამდვილად გაგზავნილი აქვს. სავარაუდოდ, საქმე რაღაც გაუგებრობასთან გვაქვს და ამას აუცილებლად გავარკვევთ“, - აღნიშნა სასამართლო პროცესზე მოსამართლე მიხეილ ბებიაშვილმა.
„მერაბ ყოლბაიამ, მეტსახელად „კოჭოიამ“ აღიარებითი ჩვენება წინა სასამართლო პროცესზე შეცვალა და თქვა, რომ ტერაქტის განხორციელებაში ბრალი არ მიუძღვის. მისივე განცხადებით, თავდაპირველად დანაშაული იმიტომ აღიარა, რომ ამგვარი ჩვენების მიღების მიზნით, სამართალდამცავები მას სასტიკად აწამებდნენ“, - აღნიშნავს გაზეთი „რეზონანსი“.
„ამჯერად, როგორც ჩანს, პატიმრების პროცესზე არმიყვანის მიზეზი ის არის, რომ ვერ მოახერხეს მათი დათანხმება პირვანდელ ჩვენებასთან დაბრუნებასთან დაკავშირებით. ალბათ, ვერც ის მოახერხეს, რომ დაერწმუნებინათ მსჯავრდებულები, რომ პირვანდელი ჩვენებისთვის დაბრუნებისთვის შეღავათს გაუკეთებენ“, - განუცხადა გელა ნიკოლაიშვილმა „ინტერპრესნიუსს“.
„ყოლბაია სასჯელს გლდანის სასჯელაღსრულებით დაწესებულებაში იხდის. მისი ადვოკატის მათე ხარჭამაძის ინფორმაციით, მას შემდეგ, რაც სასამართლო პროცესზე „კოჭოიამ“ თქვა, რომ სამართალდამცველებმა მისგან აღიარებითი ჩვენება წამების შედეგად მოიპოვეს, პატიმართან პროკურატურის წარმომადგენელი შევიდა და ყოლბაიას თავისი სიტყვების უკან წაღების სანაცვლოდ სასჯელის შემსუბუქება შესთავაზა.
„როგორც ჩემი დაცვის მყოფმა მითხრა, პროკურატურის წარმომადგენელს მისთვის სასამართლო პროცესზე წამოდგომა, მაისურის აწევა და ყველასთვის იმის დემონსტრირება მოუთხოვია, რომ წამების არანაირი კვალი არ აღენიშნება. გუშინწინ ყოლბაიამ მითხრა, რომ სასამართლო პროცესზე შიმშილობის დაწყების შესახებ განცხადების გაკეთებას აპირებდა“, - განაცხადა ხარჭამაძემ, რომლის განმარტებით, ყოლბაია ხედავდა, რომ გამოძიება არაობიექტურად და უსამართლოდ ტარდებოდა და სწორედ ამიტომ გადაწყვიტა პროტესტის უკიდურესი ფორმისთვის - შიმშილობისთვის მიემართა: „გუშინწინ ჩემთან საუბარში ყოლბაიამ კიდევ ერთხელ დაადასტურა, რომ მისგან აღიარებითი ჩვენება სამართალდამცველებმა წამების შედეგად მოიპოვეს. სიმართლე გითხრათ, ბადრაგმა მსჯავრდებულები პროცესზე რომ არ მოიყვანა, არ გამკვირვებია. შეხვედრისას ისეთ თემებზე ვისაუბრეთ, რომ ეს მოსალოდნელიც იყო. ის ამ სასამართლო პროცესზე ძალიან მნიშვნელოვანი რამის თქმას აპირებდა და ალბათ, სწორედ ამიტომ არ მოიყვანეს“, - ამბობს ხარჭამაძე „რეზონანსის“ სტატიაში. იგი არ გამორიცხავს, რომ დანაშაულის აღიარების მიზნით, პატიმარზე ზეწოლა მომავალ სასამართლო სხდომამდეც განხორციელდეს“.
„ინტერპრესნიუსთან“ საუბრისასადვოკატი მათე ხარჭამაძე ასევე აცხადებს, რომ მერაბ ყოლბაიასთან შეხვედრისას მსჯავრდებულს მოთხოვნა ჩვენების შეცვლის შესახებ წერილობით დააწერინა. თუმცა, სასჯელაღსრულების დაწესებულებიდან წერილის გამოტანის უფლება არ მისცეს.  „წერილის გამოტანის უფლება სსსკ-ის 297-ე მუხლით გაგვაჩნდა, მაგრამ ციხის ადმინისტრაციამ არ მომცა უფლება, რომ წერილი გამომეტანა და სასამართლო სხდომაზე წარმომედგინა“, - ამბობს მათე ხარჭამაძე.
„ტერორიტული აქტის მოწყობის ბრალდებით დაკავებული კიდევ ერთი პირის - დავით კეკუტიას ადვოკატ გელა ნიკოლეიშვილის თქმით, მსჯავრდებულების ეტაპირება დილით დაგეგმილი იყო, თუმცა მოგვიანებით გეგმები შეიცვალა - „სასამართლოდან პირდაპირ გლდანის ციხეში წავედი და გავარკვიე, რომ დილით მსჯავრდებულები ე.წ. ფუქსებში ყავდათ ჩაყვანილი. ესაა ადგილი, სადაც პატიმრები სასამართლო პროცესზე წაყვანამდე შეჰყავთ ხოლმე. ასე რომ, მოსამართლის მიერ სასამართლო პროცესის გადადების შესახებ წარმოთქმული არგუმენტი აბსურდული და სულელურია“, - ამბობს გელა ნიკოლეიშვილი, რომლის მტკიცებით, რეალური მიზეზი იმისა, რის გამოც ამ ხალხის ეტაპირება არ მოხდა, არის ის, რომ როგორც ჩანს, მომდევნო სასამართლომდე ამ ხალხის კარგად დასამუშავებლად დრო სჭირდებათ.
„ინტერპრესნიუსის“ ცნობით, მერაბ ყოლბაიას გარდა წინასწარი გამოძიებისთვის მიცემული ჩვენება გოგიტა არქანიამაც შეცვალა. არქანია მხოლოდ თბილისში ტერაქტების ჩადენას აღიარებს და აცხადებს, რომ საქართველოს სხვა ტერიტორიაზე ტერაქტების ჩადენაში აღიარებითი ჩვენება ზეწოლის გზით მისცა.
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრომ 2010 წლის სექტემბერ-ნოემბერში საქართველოს ტერიტორიაზე განხორციელებული აფეთქებების სერიის ორგანიზებაში, შესრულებასა და ხელშეწყობაში ბრალდებულ პირთა ვინაობა დაადგინა, რის შედეგადაც 2010 წლის 4 დეკემბერს დაკავებულ იქნენ:
გოგიტა რევაზის ძე არქანია (დაბ. 1979 წ.) - აფეთქებების შემსრულებელი, ყოფილი სამხედრო მოსამსახურე.
ჯონი მურადის ძე აბულაძე (დაბ. 1982 წ.) - თანამონაწილე, ასაფეთქებელი ნივთიერებების შემნახველი და გადამზიდავი;
მარიამ მურმანის ას ნიკოლავა (დაბ. 1977 წ.) - თანამონაწილე, ასაფეთქებელი ნივთიერებების შემნახველი და გადამზიდავი;
გოჩა მალხაზის ძე ხურცილავა (დაბ. 1985 წ.) - თანამონაწილე, ასრულებდა მძღოლის ფუნქციას;
გოდერძი რევაზის ძე არქანია (დაბ. 1978 წ.) - თანამონაწილე;
ლელა მალხაზის ას ხურცილავა (დაბ. 1983 წ.) - თანამონაწილე.
მერაბ შერმადინის ძე ყოლბაია, მეტსახელად "კოჭოია" (დაბ. 1979 წ.) - აფეთქებების ორგანიზატორი და შემსრულებელი;
გამოძიებამ დაადგინა, რომ დაკავებულმა გოგიტა არქანიამ და ძებნილმა მერაბ ყოლბაიამ განახორციელეს:
2010 წლის 28 ნოემბერს აფეთქება ქ. თბილისში, ჯავახიშვილის ქუჩის №88-ში მდებარე „ლეიბორისტული პარტიის“ ცენტრალურ ოფისთან, რის შედეგადაც დაიღუპა ადგილობრივი მცხოვრები ნინო გორდეზიანი.
2010 წლის 28 ნოემბერს აფეთქება თბილისში, მუხიანის პირველ მიკრორაიონში, ნონეშვილის ქუჩის №13-ში მდებარე სუპერმარკეტთან;

19:10, Wednesday, 19.06.2013
“Kochoia: and Arkania Changed Their Confession Statements – Trial at the Appeal Court Suspiciously Postponed
Aleksi Bezhanishvili according to Interpresnews
The lawyers of the convicted for organizing of terrorist acts in Georgia connect non-delivery of their clients to the trial at the Appeal Court because of their amended confession statements. Lawyer Gela Nikolasivhili told Interpresnews that more likely the non-delivery of the convicted to the trial is connected with Merab Kolbaia, Kochoia, who pleaded guilty in 2010 and now changed the testimony.
On April 18, the trial of Merab Kolbaia [Kochoia] and six others convicted for the organizing of terrorist acts in Georgia in 2010 was postponed at the Appeal Court. The judge said that the trial was canceled because the bailiff had not delivered the defendants to the trial.
“We were at the Ministry of Correction and Legal Aid all day long trying to find out the reason why the defendants were not delivered to the trial, but in vain,” newspaper Rezonansi wrote in an article titled: “Bailiff Did Not Deliver Kochoia to the Trial/Gela Nikoleishvili: “They Need Time to Win Those People Over before Next Trial”.
“’The lawyers of the defense side allege that the real reason for the canceled trial is the desire of law enforcement officers to have more time to work on the defendants.
“We were told at the penitentiary department that the court had not communicated with them about transporting the prisoners to the trial. However, the court has sent a letter to the penitentiary department in accordance with all required procedures. Supposedly, there is some misunderstanding, but we will definitely find out the truth,’ Judge Mikheil Bebiashvili said at the trial.
Merab Kolbaia, Kochoia, changed his confession statement at the previous trial and said that he had not participated in the terrorist act. He also said that he had pleaded guilty because he was ruthlessly tortured by law enforcement officers,” the newspaper reports.
“This time, apparently, the prisoners were not delivered to the trial because they could not convince them to repeat the initial statement in exchange of shortening their sentences,” Gela Nikolaishvili told Interpresnews.
“Kolbaia is currently serving his term in Gldani prison,” Rezonansi goes on to report. “His lawyer, Mate Kharchamadze, said that after Kochoia had declared, at the previous trial, that his confession was the result of torture by law enforcement officers, a representative of the Prosecutor’s Office met the prisoner and offered to shorten his sentence if retracted his declaration.
’My client told me that a representative of the prosecutor’s office had requested him to stand up at the trial, roll up his t-shirt and show everybody that he had no torture injuries on his body. Two days ago, Kolbaia told me that he was going to announce the start of hunger-strike at the next trial,’ Kharchamadze said and clarified that Kolbaia realized that the investigation had been biased and unfair and decided to resort to an extreme form of protest – hunger-strike.”
“’Two days ago Kolbaia again confirmed with me that law enforcement officers obtained his confession statement as a result of torture. To tell you the truth, I was not surprised when the defendants were not delivered to the trial.. My client was going to make a significant statement at the trial and, maybe, this was the reason for his non-delivery,’ Kharchamadze said, who did not exclude possibility that the prisoner will be subjected to torture before the next trial too,” the author of the article wrote.
In his interview with the Interpresnews Mate Kharchamadze also said that he had requested Merab Kolbaia to confirm in written form that he really wanted to retract his statement. However, the lawyer was not allowed to take the letter from the prison. “I could take the letter in accordance to the Article 297 of the Criminal Code of Georgia but the prison administration did not allow me to take it with me and later provide it at the trial,” Mate Kharchamadze said.
“Gela Nikoleishvili, the lawyer of another one of the defendants convicted for organizing terrorist act, Davit Kekutia, said that the transportation of the defendants was scheduled but that the plans were later changed: ’I went directly to Gldani prison from the court and found out that in the morning the prisoners had been taken to the cell from where they are transferred to vehicles. So, the judge’s postponing of the trial is absurd and senseless,’ Gela Nikoleishvili said and added that real reason for postponing the trial is law enforcement’s desire to have time to work on the prisoners before the next trial.”
According to the Interpresnews’ information, Gogita Arkania also retracted his initial statement made during the preliminary investigation. Arkania confessed participation only in the terrorist act organized in Tbilisi and declared that he had pleaded guilty in other terrorist acts in other regions of Georgia only under oppression.
Ministry of Internal Affairs of Georgia estimated the identities of people participating in the organizing, implementation and promotion of series of terrorist acts in Georgian territory in September-November of 2010 and on December 4, 2010 arrested:
Gogita Arkania (1979) – explosion performer, former military servant;
Joni Abuladze (1982) – participant, stored and transported explosives.
Mariam Nikolava (1977) – participant, stored and transported explosives;
Gocha Khurtsilava (1985) – participant, driver
Goderdzi Archania (1978) – participant
Merab Kolbaia, Kochoia (1979) –organizer and implementer of explosions.
The investigation estimated that Gogita Archania and sought Merab Kolbaia participated in:
Explosion in Javakhishvili Street # 88, Tbilisi on November 28, 2010 close to the head office of the Georgian Labor Party which ended with the death of Nino Gordeziani, local inhabitant;
Explosion in the first micro-district of Mukhiani settlement, near the supermarket in Ninoshvili Street # 13 in Tbilisi;
Explosion near the US Embassy in Tbilisi on September 22, 2010;
Two explosions near Tbilisi Railway Station on October 21, 2010;
Attempted explosions of the railway road near Chaladidi village in Khobi district on October 2, 2010.