საია-ს განცხადებით, პატიმრები სასამართლოსა და კომისიების არეფექტური მოქმედებების გამო იღუპებიან
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის წარმომადგენელთა განცხადებით, მსჯავრდებულთა და ბრალდებულთა #18 დაწესებულებაში მყოფი მძიმედ დაავადებული პატიმრები სასამართლოს, სასჯელაღსრულებისა და ჯანდაცვის სამინისტროების ერთობლივი კომისიების არაეფექტური მოქმედების გამო იღუპებიან.
როგორც დღევანდელ პრესკონფერენციაზე საია-ს ხელმძღვანელმა თამარ ჩუგოშვილმა განაცხადა, ახლახან პენიტენციალურ სამკურნალო დაწესებულებაში ორი პატიმარი გარდაიცვალა, რადგან მათი საქმეები დროულად არ განიხილა სასამართლომ.
თამარ ჩუგოშვილის ინფორმაციით, მიმდინარე წლის 7 მარტს #18 სამკურნალო დაწესებულებაში გარდაიცვალა მსჯავრდებული ალექსანდრე დადიანი. სამედიცინო ცნობაში გარდაცვალების მიზეზად დასახელდა ტუბინტოქსიკაციის ფონზე განვითარებული სუნთქვისა და გულსისხლძარღვთა მწვავე უკამრისობა. საია-ს ხელმძღვანელის ჩუგოშვილის თქმით, იმავე სამედიცინო ისტორიის თანახმად, მსჯავრდებული მძიმედ იყო დაავადებული. პატიმარს კანონმდებლობის თანახმად, გადავადება-გათავისუფლების მუხლი უნდა შეხებოდა, თუმცა სასამართლომ ლევან სამხარაულის სახელობის სასამართლო ექსპერტიზის ეროვნული ბიუროს დასკვნით ისარგებლა და დადიანი პატიმრობაში დატოვა.
საია-ს წარმომადგენელთა განცხადებით, პატიმარი დადიანი უკვე გარდაცვლილი იყო, როდესაც სასამართლო პროცესი ისევ გაიმართა და 8 დღის გარდაცვლილი მსჯავრდებული ისევ პატიმრობაში დატოვა.
საია-ს იურისტის მიხეილ ღოღაძის ინფორმაციით, ასევე, პატიმარ ოთარ ხაბელაშვილის ჯანმრთელობის მდგომარეობა მძიმე იყო და კანონმდებლობით სასჯელის გადავადება ან გათავისუფლება ეკუთვნოდა. თუმცა ის არ გათავისუფლდა და პატიმართა სამკურნალო დაწესებულებაში გარდაიცვალა.
როგორც საია-ში აცხადებენ, ისინი რამდენიმე მსჯავრდებულს უწევენ საადვოკატო დახმარებას. მათი ინფორმაციით, რამდენიმე პატიმრის ჯანმრთელობის მდგომარეობა უკიდურესად მძიმეა, თუმცა „უსაფუძვლობის გამო“, მათაც უარი ეთქვათ გათავისუფლებაზე.
„მიგვაჩნია, რომ თუ გადაწყვეტიების მიმღები ორგანოები ფორმალურ მიდგომას ან უმოქმედობას გააგრძელებენ ამ პატიმრებთან მიმართებაში, აზრს დაკარგავს საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი სასჯელის მოხდის გადავადება-გათავისუფლების შესაძლებლობა და შესაძლოა, ხშირ შემთხვევაში, ამან მათი სიცოცხლის უფლების ხელყოფა გამოიწვიოს“, - განაცხადეს საია-ს წარმომადგენლებმა.

GYLA States Prisoners Die Because of Ineffective Activities of the Court and Commissions
Representatives of the Georgian Young Lawyers Association [GYLA] state inmates of the jail hospital # 18 with gross diseases die because of ineffective activities of the joint commissions of the Penitentiary and Healthcare Ministries.
Chairwoman of the GYLA Tamar Chugoshvili said at the press-conference that two prisoners died in the jail hospital short time ago because the court did not timely discuss their cases.
According to Tamar Chugoshvili, on March 7, 2012 convicted Aleksandre Dadiani died in jail hospital # 18. According to medical notification, he died of acute deficiency of breathing and blood circulation systems caused by tube-intoxication. Chugoshvili from the GYLA said that according to the same medical notification the convicted was seriously ill. According to the law, the convicted [with acute health problems] was to be released from prison or should have had his term postponed but the court relied on the conclusion of the Levan Samkharauli National Bureau of the Forensic Expertise and left him in prison.
GYLA’s lawyer Mikheil Gogadze said prisoner Otar Khabelashvili had serious health problems and he was to be released or have his imprisonment postponed in accordance to the law. However, he was not released and died in jail hospital.
The GYLA states that they provide several convicted with legal aid and some of them have serious health problems though they were also refused to be released because of “absence of relevant grounds”.
“We believe that if decision-making bodies continue their approach to the issue or their inactivity with regard to those prisoners, the provision in the law about postponing – canceling the imprisonment term of seriously diseased prisoners looses sense and maybe, in most cases it will result into their death,” the GYLA’s lawyers state.