მილიონიანი ქონება პრეზიდენტის დედას 1 ლარად გადაეცა
კომპანიას, რომელიც პრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილის დედის - გიული ალასანიას საკუთრებაშია, აჭარის მთავრობამ სიმბოლურ ფასად - 1 ლარად მიყიდა ბათუმში საჯარო რეესტრის ყოფილი შენობა. დეტალურ ინფორმაციას ამის თაობაზე ორგანიზაცია „საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველო“ ავრცელებს, რომელმაც გასულ წელს აჭარის მთავრობის მიერ ბათუმში სიმბოლურ ფასად გაყიდული ობიექტების შესახებ ინფორმაცია მოიკვლია.
2011 წლის 5 დეკემბერს აჭარის მთავრობამ ბათუმში, ჯავახიშვილის 5-ში მდებარე 1556 კვ.მ შენობა-ნაგებობა და მასზე მიმაგრებული 987კვ.მ არასასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთი (ქონების 1 მილიონზე მეტ ლარადაა შეფასებული) „საქართველოს უნივერსიტეტის საშუალო სკოლას” სიმბოლურ ფასად - ერთ ლარად მიჰყიდა. აღნიშნული კომპანიის ერთ-ერთი დირექტორია გიული ალასანია. იგი ასევე ფლობს 37.5%-იან წილს შპს „საქართველოს უნივერსიტეტში“, რომელიც არის „საქართველოს უნივერსიტეტის საშუალო სკოლის“ 100%-იანი წილის მფლობელი.
ნასყიდობის ხელშეკრულების თანახმად, პრეზიდენტის დედის კომპანია იღებს ვალდებულებას, რომ 1 ლარად შეძენილ ობიექტში 12 თვის ვადაში (ეს ვადა იწურება 2012 წლის 5 დეკემბერს) აამოქმედოს 60 მოსწავლეზე გათვლილი საშუალო სკოლა და განახორციელოს არანაკლებ 500 ათასი ლარის ინვესტიცია. საშუალოს სკოლის ამოქმედებიდან 5 წლის ვადაში დაასაქმოს არანაკლებ 30 საქართველოს მოქალაქე.
აჭარის ფინანსთა და ეკონომიკის სამინისტროს მიერ „საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოსთვის“ მიწოდებული ინფორმაციის საფუძველზე დგინდება, რომ გასულ წელს აჭარის მთავრობამ სიმბოლურ ფასად 52 ობიექტი გაასხვისა პირდაპირი მიყიდვის წესით.

Adjara government assigned the former building of the Batumi Civil Registration Agency to the company owned by President Mikheil Saakashvili’s mother Giuli Alasania for 1 GEL. International organization Transparency International- Georgia spread detailed information about the issue, after having studied cases of assets sold for symbolic prices in Batumi.
On December 5, 2011, the Government of Adjara sold a 1,556 sq. m.  building located at 5 Javakhishvili Street, (which was formerly the Public Registry building) to the “Secondary School of Georgian University,” which is owned by Giuli Alasania, the mother of Georgian President Mikheil Saakashvili, for a symbolic price of GEL 1. She also owns 37,5% share in the Ltd Georgian University which is holder of 100% the Secondary School of Gerogian University.
According to the contract, the School is required to invest GEL 500,000 and finish construction of the school building in 12 months (deadline December 5, 2012) and receive 60 pupils in it. At least 30 citizens of Georgia shall be employed in the public school within 5 years after it is launched.
According to the information provided by the Ministry of Finances and Economy of Adjara about 52 properties that were privatized through direct sale for symbolic prices over the past year.